Sorumsuzluğun bedeli minik bir can

Formicasmind

Aktif Üye
Tepki
64
Bisiklet
Cannondale
Niçin ülkemizde trafik kurallarına hiç riayet edilmez? Bende araç kullanıyorum mümkün mertebe kurallara uymaya özen gösteriyorum. İnsanlar ne kadar sorumsuz. Sorumsuzluğunun bedeli bir cana mal oluyor. Eminim ki çoçuğa çarpan kişinin vijdanıda gayet rahattır. Tüylerim diken diken oldu.

(link)

Scudo

Semih_ÇELİK

Forum Bağımlısı
Tepki
346
dogru ise ışık yanıp sönüyo diyodu bu şekilde hızı yüksek olan bi aracın geçme hakkı var ve bizde tam kırmızı yanana kadar geçmemeiz lazım. sadece ısıga güvenmekde yetmior işte gene yola bakmak şart. ama adamın hızıda cok yüksek. ne desen boş işte cok cok dikkat etmek şart.

Paslı Bisiklet

Daimi Üye
Tepki
157
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Downhill-Freeride
Ben arabalara kırmızı ışık yansa bile geçemiyorum. İlk önce ön sırada arabaların tamamen durmasını bekleyip öyle geçiyorum. İnşallah bir daha böyle kazalar yaşanmaz.

Formicasmind

Aktif Üye
Tepki
64
Bisiklet
Cannondale
Işık yanıyor veya yanıp yanıp sönüyor olsa bile sürücünün şunu göz önünde bulundurması gerekiyor sonuçta şehiriçinde bir yol yola herhangi bir sebebten dolayı çoçuk veya her hangi bir hayvanın çıkabileceği. Dediğiniz gibi o yolda kurallar kapsamındaki maksimum hız 30 ila 40 km. Sonuçta sürücünün sorumsuzluğu ve düşüncesizliği.

Çağatay Çağlar

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Araç yaya geçidinden aşırı hızla geçiyor gibi görünüyor. Rakam sallamak doğru olmaz ama 70+ km/sa gibi geldi bana ki yolun ve şehrin o noktasında yapma hakkı yok. Işığa gelirsek, konuşan adamın da ne kadar emin olduğu tartışmaya açık. Çocuğun da belki hata payı mevcuttur ama benim videodan görebildiğim kadarıyla emin olduğum birşey varsa o da aracın fazla hızlı olmasıdır. Üzücü bir olay, umarım tekrarlanmaz. Daha da dikkatli olmamız için ders olsun bizlere. Bazen karşı taraf dikkatsizse, bizler onlar adına da ekstradan dikkatli olmak durumunda kalıyoruz..

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
Kazanın olmuş olduğu yer benim şu anki evimin 100 mt yakınında ve her gün oradan geçiyorum.Orası Antalya ve Muğla üzerinden gelen araçların Denizli'ye giriş yaptığı yer.O yolda hız sınırı 70 km/s.70 km/s ile giden bir kaç kişi görürsünüz.Herkes 70+ km/s hızlarla gider.İlk ve son kaza da olmayacak.Kurallar uygulanmadığı bir ülkede her şey başınıza gelebilir.

Orhanalkaya

Forum Bağımlısı
Tepki
172
Bisiklet
Merida
o kadar kötü bir şey ki ölüm hele bu yaşta,işte dikkatsizlik böyle bir şey çocuk aracı görmedi araç çocugu görmedi ve ölüm yazık Allah ailesine sabır eylesin

tt2000

Forum Demirbaşı
Tepki
431
Bisiklet
Diğer
10 yaşında çocuğu o yoldan tek başına hem de bisikletiyle yollayan baba nasıl birisidir ben de onu merak ettim!

Duyguları bir kenara koyarsak bu kazada çocuk hatalı gibi görünüyor.

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
@volkert

Kişisel alınmayın ama trafikte bisiklet sürerken kulaklık takıp,müziği son ses açıp sürüş yapıyor musunuz? Hız yapıyor musunuz?Bunları yapıyorsanız aşağıdaki yazdıklarımı dikkate almayın.

Yapmıyorsanız;

Sizin gibi herkesin sorumluluğu var.İnsanın hatalarını başkalarını ödetebilecek kadar da sorumsuzca veya başkasının hatasını bile kurtaramayacak kadar dikkatsizse o da hatalıdır.Kavşaklara yaklaşırken,hız düşürülür ve kontrollü geçilir.Işık yanıp sönüyorsa,gaza basılmaz yavaşlanır.Başkasının hatası olabileceği düşünülerek hareket edilir.Çocuk hatalı ama sürücü de hatayı kurtaramayacak kadar da hızlı ve o da hatalı.Şunu unutmayın herkes hata yapar ama makinalar kazalarda,canlılardan üstündür.Bu yüzden makinaları sürekli dikkatli kullanmak gereklidir.Makinam güzel bir sürü para verdim yollar benimdir diye düşünürseniz,böyle bir durumda canınız yanabilir.

• Beğen
Tepkiler: Doğukan Aksu

Formicasmind

Aktif Üye
Tepki
64
Bisiklet
Cannondale
@volkert

Benim size sormak istediğim bir kaç soru olacak öncelikle siz o yaşlarda sokağa çıkarmıydınız akabinde bisiklete binermiydiniz, kapının önünden merakınıza yenik düşüp enterasan şeylerin peşinde koşarmıydınız? Bunları yapmak için anne veya babanızdan izin alırmıydınız? İzini kopartınca dışarıdaki tehlikeli dünya sizi bekler.

Kendi adıma konuşacağım ben 7 yaşında ilkokula tek başıma giderdim ve 3 tane işlek ana cadde geçerdim. Akabinde bende bir çoğunuz gibi sokata top koşturmakla ilgimi çeken şeylerin peşinden gitmekle çoçukluğumu geçirdim bir günde anneanne veya dedemin beni sokağa inmemem konusunda her hangi bir baskı uyguladıklarını hatırlamıyorum. Kaldıki çoçukluğumun her anı ölüm veya sakat kalma riskiyle geçirdiğimide söylemek isterim çok yaramazdım. Çoçukken insanın gözü kara oluyor şu anda çoçukken yaptığım şeyleri yap deseler bir durup düşünür ve sonra göze alıpta yapmam. Çoçuk düşünmeden davranır içinden ne şekilde geliyorsa o şekilde. Buradaki olay her ne olursa olsun şehir içerisinde kurallara uymak en basidindne oradaki bisikletli çoçuk olmayabilirdi belki yetişkin bir insan olabilirdi. Kafası dalgın bulanık bir şekilde dikatsizce yola çıkabilir ve yine aynı olay tekraredebilirdi. Sertaç bey çok güzel özetlemiş başkasının hatasını bile kurtaramayacak kadar dikkatsizse o da hatalıdır

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
Tamam çocukta hata var ama adı üstünde "çocuk" Peki ya kavşağa hata kabul edilebilir olmayan hızda giren sürücüye ne demeli? Kuralların uygulanmadığı bir ülkede bu tür olaylar malesef cehaletinde getirdiği rahatlıkla çok daha fazla rastlanır türden. Çok acı, çok üzücü.

• Beğen
Tepkiler: Raven_35

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
@volkert

Anne ve babanın hatalı olduğu kısmına bende katılıyorum. Yalnız çocuğa hatalı demeye içim el vermiyor çünkü o daha bir çocuk tehlikenin nerden geleceğini bilmesi ve tedbir almasıni beklemek haksızlık olur. Elbette burada asıl hatalı olan araç sürücüsü. Kavşakta biriken araçlar yüzünden sol şerit görünmüyor. Araç sürücüsü hızını mümkün oldukça azaltıp yolun en sağından gitmesi gerekirdi. Bir anlık gaflet mi, cehalet mi ne derseniz deyin Allah kimsenin başına vermesin ama bu bir cinayet. Gözardı edilmemesi gereken bir gerçek var artık yollar bizlerin çocukluğumuzda bisiklet kullandığımız yollar değil. Araç sayısı, araçların eskisinden daha hızlı olması, araç sürücülerinin çoğunun hıza ve dikkatsiliğe yatkın psikolojik sorunlarının olması bizlerin zamanındaki sürücülerden kat be kat daha kötü araç sürüyor olmaları yolları çok daha tehlikeli hale getirdi. Anne ve babalar çocuklarına bu yollarda en azından kendileri yanlarında olmadan tek başlarına bisiklet sürmelerine izin vermemeli.

• Beğen
Tepkiler: Raven_35

tt2000

Forum Demirbaşı
Tepki
431
Bisiklet
Diğer
Haber videosunun altındaki açıklamada şöyle yazıyor:

"Nuri ve babası Hasan Aydınhan, kavşaktaki bir akaryakıt istasyonuna gelerek bisikletin lastiklerini şişirdi. Ardından baba Aydınhan başka bir yöne giderken, Nuri eve gitmek için yolun karşına geçmek istedi. Çift yönlü yolun ortasına kadar bisikletiyle geçen Nuri, ortada durdu ve yeniden hareketlenince bir otomobil, karşıya geçmeye çalışan çocuğa çarptı."

Videoyu dikkatli izlediyseniz açıkça görebilirsiniz.Babası sağa dönüyor ve hiç arkasına bile bakmadan çekip gidiyor.Ben şimdi soruyorum bu forum üyelerine:hanginiz 10 yaşındaki çocuğunuzu öyle bir duble yoldan karşıdan karşıya geçmesi için, bisikletiyle birlikte, tek başına yollar?

Bakın o yolla ilgili bilgi de geldi:

@Sertaç EKİCİ

Yolun durumu bu.O yörede yaşayan herkes biliyordur bu yolun halini.Hele bisikletle trafikte dolaşan babası mutlaka biliyordur.

@Gökhan Daruga

Bu soruların cevabı da verilmiş, aynen katılıyorum:

@MuratHan

Gerçekten de ne yollar bizim çocukluğumuzdaki yollar gibi, ne araçlar ne de sürücüler.Hiç biri eskisi gibi değil.Her şey daha hızlı, daha ruhsuz, daha vicdansız.O yüzden herkes kendini kollamakla mükellef.Kimse kurallardan yada devletten medet ummasın.

Niyeyse bana karşı bir cephe alınmış onu da anlamadım. Ben "oh olsun çocuk ölmüş ne güzel olmuş" mu dedim!? Tam tersine üzüldüğüm için, bazı şeylere dikkat çekmek istediğim için yazıyorum bunları. Trafik kanunları çocuklara ayrı, kadınlara ayrı, yaşlılara ayrı değil.Herkes için ortak.Sürücü kavşaklara yaklaşırken hızını azaltmadığı için 3/8 falan hatalı bulunacaksa çocuğa 5/8 yada 6/8 hata yazılacaktır.Hakim de bu kararı verirken göbek atmıyor, kanunlar böyle.Ki herkese eşit olmalı zaten.Keşke zenginle fakire, makam sahibi ile sıradan vatandaşa da eşit olsaydı!

Videoda hemen aracın arkasından gelen tır biraz daha yavaş mesela, çocuk onun önüne atlasa durabilir miydi acaba, yada araç 50 ile geçse?

Yazı gittikçe uzuyor ama örnek olması açısından yazıyorum.

Benim başıma bu olayın benzeri geldi aslında.İki yolun ortasındaki boş alana park etmiş bir hayvan oğlu hayvan minibüs sürücüsü yüzünden, diğer şeritteki yol kenarında bekleyen tek bir bisiklete binmiş iki çocuk aniden o minibüsün arkasından çıktı.Hatta yaşları bile aynıydı, 10-12 yaşlarında iki çocuk.Biri sürüyor ,öteki ortada demire oturmuş.Böyle bir şeyi tahmin edebildiğim için hızımı çok çok yavaşlatmıştım, 20 km/h ile falan giderken çocuklar aniden soldan çıktılar.Sağa kaçıp lastikler kaldırıma sürtüp hemen durdum.Çocuklar duramadı.Gelip durmuş halde olan bana çarptılar.Bisikleti süren çocuk kurtarmaya çalıştı, gidonu sola kırdı ama aynadan çarpıp yere düştüler.Hemen inip çocukları kaldırıma çıkardım.Üstlerini kontrol ettim.İyi olup olmadıklarını sordum.Çocuklar korkmuşlardı.Bana çarptıkları için kendilerini suçlu hissediyorlardı.Bir şey yok korkmayın sakin olun dedim.Tam gidecekken birisi "abi direksiyon yamulmuş şunu düzeltsene" dedi.Ön tekeri bacak aramda sıkıştırıp gidonu düzelttim.Tam o sırada bir kadın çıktı ortaya, çocuklara bağırıp "dikkat etsenize eşşek sıpaları" diyerek birisinin ensesine tokat attı.Minibüsü gösterdim, hata bunda dedim, çocukların suçu yok bilmezler dedim.Benim çocuklardan daha çok korktuğumu ve endişelendiğimi bilmem anladılar mı... sanmıyorum.Cezasında falan değilim.O vicdan azabıyla yaşayamam. Her gün televizyondan gazetelerden öğreniyoruz, millet sapır sapır ölüyor trafik kazalarında.Buna rağmen hiç düzelme yok.Ölüm sıradanlaştı bu ülkede.Üçer beşer doğur, sapır sapır öl.Sanki insan tarlada yetişiyor.Oturup düşününce akıl almıyor.

ilker çelikcan

Daimi Üye
Tepki
218
Kimsenin kurallara uymadığı, uyanın enayi ya da aptal sayıldığı ülkede çocuklar da ne görürse onu yapıyor.
O çocuğun annesi babası, etrafındaki yetişkinler, her gün gördüğü diğer insanlar ve tabi çarpan araç sürücüsü kurallara uysaydı, o da kuralları bilmese bile kırmızı ışıkta geçmezdi.

• Beğen
Tepkiler: Raven_35 ve tt2000

Formicasmind

Aktif Üye
Tepki
64
Bisiklet
Cannondale
@volkert

Öncelikle videoyu dikatli izledim ama gözümden kaçan bir nokta altındaki yazıyı okumadım hatta görmedim desem yeridir. Videoyu ilk izlerken diğer bisikletlininde çoçukluk gideceğini düşünmüştüm. Ciddi olarak çoçuğun babası ise burada sorumsuzluk şöförde olduğu kadar babadada var. Yazılanlar dahilinde kimsenin size tavır aldığını sanmıyorum sonuçta bir konu var konu üzerinden tartışılıyor. Tekrarlıyorum her ne olursa olsun trafikte kurallara riayet etmeyenler sorumsuzdur. Daha öncede söylemiş olduğum gibi direksiyon başında iken her an yola bir kişi veya bir canlı çıkabileceğini hatta ve hatta sonuçta mekanik+elektronik bir araçtayız her hangi bir arza durumunu göz önünden çıkartmamalıyız. Bunu herkez bilir. Bir insanın özellikle şöförlüğü çok iyi düzeyde olan pilotlar bile 100km aşan hızlarda araçlara müdahalede bulunsalar bile araç kontrolünü sağlamak çoğu zaman mümkün olmamaktadır. 90km'ye kadar insan aracı yönetebilirken 90km'den sonra kumanda direk olarak araça geçer.