Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Soru-cevap bölümü hakkında bilgilendirme

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Atilla G. tarafından paylaşıldı.

1. Atilla G.

Atilla G. Fırtına Getiren

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Arkadaşlar hepinize merhaba. Malumunuz son günlerde bazı Yeni Üye arkadaşlarımız tarafından Soru-Cevap bölümümüz amacının dışında kullanılmaya başlandı. Üst üste forumu hiç okumadan, forumda hiç arama yapmadan açılan bu konuların büyük bir çoğunluğu dikkati celbetme için açılmış olarak gözükmektedir. Bu durum artık öyle bir hale geldi ki gerçekten cevap almaya, tamir ve bakım konusunda bilgi almaya ihtiyacı olan arkadaşlarımızın açtığı konular okunmaz hale gelmeye başladı. Artık sap ile samanı ayırma vakti gelmiştir arkadaşlar.

Foruma yeni gelen arkadaşlarımızın şunu bilmesi gerekiyor ki bisikletforum üyeleri ve forumun içerisinde konuşulan konular olmak üzere belirli bir üsluba, saygıya, seviyeye sahibiz. Buraya gelip dikkat cezbetmek, fark edilebilmek veya topluluğa kabul edilebilmek için atılan mesajlar veya konular artık silinecektir. Çok uzun zamandır bu konudan ötürü sayısız şikayet almaktayız. Hepiniz takdir edersiniz ki bu kadar şikayete kayıtsız kalmak hiç doğru bir tavır olmayacaktı.

Ben buraya o başlıklardan bir çoğunu referans olarak yazabilirim ama kimseyi istemeden kırmak istemiyorum.

O yüzden arkadaşlar bu vakitten itibaren Soru-Cevap bölümüne açılacak konular için ;

1 ) Öncelikle sorununuza dair forum içinde detaylı arama yapmanızı rica ediyoruz.

2 ) Bisikletinizde oluşan sorunun görüntüsünü yani fotoğrafını, video kaydını koymadığınız konuları hemen sileceğimizi bilmenizi istiyoruz.

3 ) Eğer yaşadığınız soruna benzer bir sorun daha önce forumda tartışılmış, ancak siz sonuç alamadıysanız bile ilgili başlığı okuduğunuza dair not düşmenizi, yani orayı, ilgili mesajın linkini yardım talep ettiğiniz konuya okuduğunuza dair belirtmenizi, alıntılamanızı rica ediyoruz.

4 ) Kesinlikle başlıklarda ve mesajlarda tamamı büyük harf kullanılan konuların silinip yok edileceğini bilmenizi istiyoruz.

5 ) Konu açmadan evvel bisiklet forumun veritabanının 12 yıllık olduğunu unutmamanızı rica ediyoruz. Bilgilendirme yapan, zahmette bulunup konu açan, bilgisini paylaşarak vaktini bize harcayan üye arkadaşlarımıza saygı göstermek adına aramaya öncelik vermenizi rica ediyoruz.

6 ) Konularınızı silinmesi durumunda 'benim konum neden silindi' vb. türünde açılan tüm başlıkların ardından üyeliğinizin 1 haftalık askıya alınacağını bilmenizi rica ediyoruz.

7 ) Konunun açılmasından itibaren kuralları değiştirme, geliştirme, yürütme yetkisi tamamen bisiklet forum yönetimine ve üyelerden gelen talebe göre düzenlenecektir.

Eklenmesini istediğiniz husus varsa lütfen belirtiniz.
    Hepinize saygılarımla

2. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    saçma sapan açılan konu başlıklarına da el atarsanız çok makbule geçecektir.Yani konunun illa soru cevap bölümünde olmasına gerek yok.buradan örnek verip konuyu açan arkadaşlarla kötü olmak istemem. çok saçma konu başlıkları olabiliyor işin garibi rağbet de görüyor bazen bu konular.

çalışmalarınızda başarılar.

3. Halilibrahim

Halilibrahim Enduro /Freerider - Fully Lover

Adı:
    Halil ibrahim
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Şu an cidden mutlu oldum. Foruma üye olup 20 günde 20 konu açan sorunlu ergenlerden sanırım kurtulacağız bu vesile ile.
    Biz üyelere ne görevler düşüyor forumu bu çöp deryasından kurtarmak için @Atilla Gobel hocam?
    Konuyu mesajla mı yoksa direk şikayet butonundan mı şikayet edelim?

mariokaldato, esesli ve Deniz bunu beğendi.
  4. geziniyo

geziniyo Üyeliği iptal edildi

Seviye:
    @Atilla Gobel Gerçekten tebrik ederim Atilla, uzun zamandır ben ve benim gibi özellikle mekanikte bilgili arkadaşlar yazmıyorduk konuların saçmalığından...Çok iyi yerinde olmuş...

Ek olarak aramalarda yeni konularda çıkabilir...Mesela benim videolarla anlattığım vites ayarları vs çok basit ve anlaşılır ama etiketli olmalarına rağmen arama yapıldığında alakasız konular çıkıyor...

mariokaldato, Deniz ve Halilibrahim bunu beğendi.
    Son düzenleme: 25 Ocak 2016
  5. Hamit.Ç

Hamit.Ç Onursal Üye

Adı:
    :)
    Seviye:
    @Atilla Gobel Soru-Cevap diye bir başlık altında "acil" cevap isteyenlere ve yeni üyelere burası tahsis edilebilir.
    Çok forumda muhabbet odası anabaşlıklı gibi.Tekbir başlık açılır ve o an görüpte cevap vermek isteyen cevabı verir.
    Sürekli konu açılmamış olur. Yeni üyelere burası dışında 3 ay yada 6 ay hiçbir yeni konu açma müsadesi olmazsa bu forumda kalite bir tık daha yukarı çıkar.

Enginkale, geziniyo ve Halilibrahim bunu beğendi.
  6. Deniz

Deniz Üyeliği iptal edildi.

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Çok güzel bir tespit ;)
    Soru-Cevap denilince, bu başlık yeni üyeler tarafından herşeyi sormak olarak algılanıyor. Konu adı değiştirilebilir veya ekleme yapılabilir. "Onarım Hakkında Soru-Cevap" vb.

Onur YCL ve geziniyo bunu beğendi.
  7. Atilla G.

Atilla G. Fırtına Getiren

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @Halilibrahim Şikayet butonunu kullanabilirsiniz. İlgili arkadaşa bu bilgilendirme konusunun linkini verebilirsiniz arkadaşlar.

8. Serkan Mıstınoğlu

Serkan Mıstınoğlu Road Runner

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    @Halilibrahim sorunlu ergen hitabını size yakıştıramadım. O yaşlarda bisiklete ilgi duymaları bile mutluluk ve gurur verici. Keşke bizler de onlar kadar şanslı olup o yaşlarda başlasaydık bisikleti merak etmeye.

Belli ki ilk kez bir forum ortamında bulunuyorlar ve kurallara alışmaları zaman alacak. Aşağılayıcı ve küçük düşürücü konuşmamızı gerektirecek bir durum yok, onları forumdan kovmaya yada uzaklaştırmaya ya da onlardan kurtulmaya da çalışmıyoruz. Üstelik onlara örnek olacak yaştayız... Amacımız onları kazanmak, onlara iyi örnek olmak.

Kınıyorum sizi.

Ekleme:
    Genelleme yapmanız, aynı yaştaki tüm forumdaşlar üzerinde olumsuz hava oluşturacaktır. Amacım şahsı savunmak değil, biz büyüklerin bu tip genellemelerle kimseyi kırmamasıdır.

Son düzenleme: 26 Ocak 2016
  9. Recep-Şahin

Recep-Şahin Kıdemli Üye

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
  10. Serkan Mıstınoğlu

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
  11. Paramedik112

Paramedik112 Üye

Adı:
    Ömer
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Foruma yeni üye olan birisi olarak bende fikrimi dile getireceğim. Foruma yeni üye olanlara belirli yerlere konu açma imkanı tanınmış yeni üye olanlar her yere konu açma hakkına sahip olmayıncada üyeler farklı konu içeriğini konu ile alakası olmayan yerlere açmak zorunda kalıyor. Sitedeki bu kısıtlama kaldırılırsa bu karışıklık önlenmiş olur

12. Halilibrahim

Adı:
    Halil ibrahim
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    @Serkan Mıstınoğlu hocam görüşünüz için teşekkür ederim ancak tek harifini bile düzeltmeyeceğim yazdıklarımın, şu anda bile forumda barınan ver "sorunlu" olduklarını kendileri de mesajlarından , açtıkları konuda belirtmiş "ergen" arkadaşlar var. Ben ne hakaret ettim, ne sıfat kullandım, ne aşağıladım ne de küçük düşürmeye çalıştım.

Yazıklarımda ciddi olmadığımı düşünüyorsanız, buradan ya da mesajla size konuların linklerini atabilirim, belki siz o durumda yazdığınız mesajı editlemek isteyebilirsiniz :)

Kimseyi banlayın, uzaklaştırın gibi önerilerde bulunmadım haddime de değil yöneticilerimiz işlerini biliyorlar.

Saygılar.

Serkan Mıstınoğlu bunu beğendi.
  13. geziniyo

Seviye:
    @Halilibrahim Bu konuda yanlışsınız hocam...Hepimiz o yaştaydık... Aynı konulara hepimiz zaman zaman tepki veriyoruz ama bir de şöyle bakın, ergenlik çağındasınız ve ister istemez kendinizin artık büyüdüğünüzü kanıtlamanız gerek ve bunun için bir ortamda kendinizce (o yaşların verdiği tecrübesizlikle) birşeyler yazıyorsunuz...Fakat siz artık birey olduğunuzu düşünürken, yaşça daha büyük birisi gelip size teknik olarak hakaret sayılmasada size "birkaç sorunlu ergen" gibi bir sıfat kullanıyor...Empati yapın... Eminim ki aklı selimi göreceksiniz...

Engin er. ve Feyyaz Baydar bunu beğendi.
  14. Halilibrahim

Adı:
    Halil ibrahim
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    @geziniyo Hayır bakın ben demiyorum yanlış anlıyorsunuz, üye kendisinin "psikolojik olarak" sorunlu olduğunu söylüyor.

Bana yüklenmenizin bu manada bir zararı / yararı olmaz onu anlatamadım siz değerli arkadaşlara.

Yönetim bir beis görmeyecekse kullanıcıyı burada afişe etmek benim için hiç sorun değil. (Tarzıma uygun düşmüyor) Ancak gerekli görmediğim bu defansif girişimlerinizi durduracaksa, biraz daha bekleyip screenshot ve link olarak kullanıcının kendisinin yazdığı ve "sorunlu" olduğunu belirttiği mesajlarını paylaşabilirim.

Yoksa ufacık çocukla benim kişisel ne sorunum olabilir ki?

15. Serkan Mıstınoğlu

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    Bana göre, ortak noktası bisiklet olan insanların anlaşamaması için hiçbir sebep yoktur.

Benim bisiklet kültüründen anladığım budur, "pedaldaş" kavramından anladığım da budur. Amacım düşüncelerinizi değiştirmek değil elbette, sadece tepki göstermekti. Forumun amacı da bu :) Tartışmak..

Saygılar

Halilibrahim, geziniyo ve Feyyaz Baydar bunu beğendi.
  16. geziniyo

Seviye:
    @Halilibrahim Hocam yanlış anlıyorsunuz teyessüf ederim ortada defansif veya ofensif davranacak ve yüklenme gibi amiyane tabirlik bir durum yok...Kimden bahsettiğinizi ben çok iyi biliyorum ama bende size şunu anlatmaya çalışıyorum, bu şekilde ötekileştiririz genç arkadaşları... Yani amaç bağcıyı dövmek değil üzüm yemek...

mariokaldato bunu beğendi.
  17. Halilibrahim

Adı:
    Halil ibrahim
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    @geziniyo hocam benim amacım forumun "elit" kalması, buraya gelip kirleten öz biladerim de olsa gene şikayet butonunu kullanır ve konusunu sildirirdim. Dün konusunu sildirdim bugün gene açmış :) Yaptırım da yok.

esesli bunu beğendi.
  18. Recep-Şahin

Recep-Şahin Kıdemli Üye

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    esesli ve Halilibrahim bunu beğendi.
  19. geziniyo

Seviye:
    @Halilibrahim Hocam o konuda hiçbirimiz farklı görüşe sahip değiliz zaten ki videolarla bunu en çok destekleyenlerden biri de benim ki gereksiz gördüğüm hiçbir konuya cevap yazmıyorum... Gerçi özelde de yazdıklarınıza istinaden anlattım, benim söylemeye çalıştığım şey ki Serkan da aynı şeyden bahsetmiş, yanlış olanı tu kaka demeden düzeltmek... :)

Halilibrahim bunu beğendi.
  20. Kanwulf

Kanwulf Yeni Üye

Seviye:
    Burdan da belirtmek isterim bana bu linki vermissiniz sildiginiz konum hakkında söylemis oldugum parcaları ve paylasmıs oldugum konunun benzerini gösterirmisiniz?Yapmıs oldugunuz cok yanlıs bir davranis ....

karayel52 bunu beğendi.