Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sonradan pişman olmamak için...

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Anıl Akalp tarafından paylaşıldı.

1. Anıl Akalp

Anıl Akalp Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaşlar son zamanlarda takas ilanlarında "yol bisikletiyle takaslık mtb" ilanlarında ciddi bir artış gördüm. Bisiklet alırken ben de dahil olmak üzere bir çok kişi bisikleti sadece asfaltta kullanacak olmasına rağmen dağ bisikleti alıyor ve sonradan pişman olup yola bisikletine geçiyor (ben ve çevremdeki birçok arkadaşım gibi :D )

Demek istediğim yeni bisiklet alacak arkadaşlar eğer sadece asfaltta kullanmak amaçlı alıyorsanız yol bisikleti alın derim. Ama yok eğer arada ufak çaplı arazi gezileri yaparım diyorsanız şehir/tur bisikleti (city bike) almanızı öneririm.. İyi forumlar..

2. tolgayalcin

tolgayalcin Forum Bağımlısı

Seviye:
    güzeı bir noktaya deyinmişsiniz. Teşekkürler
    bence bütçeyi zorlayıp 2 bisiklet almalı. Bir Mtb, bir Yol.. hem ikisininde ömrü uzun olur. Sonra keyfinize göre asfalltta yolla , ormanda dağda mtb nizle gönlünüzce pedallarsınız. Benim mtb tamam. şimdi sırada yol var..
    Bekle beni Colnago... :)

3. ÜmitKARAOT

ÜmitKARAOT Forum Demirbaşı

Seviye:
    walla ben whistle 1052d alıyorum kafama gore kullanıcam :) dag bayır tas asfalt :) nekadar dayanırsa

Anıl Akalp bunu beğendi.
  4. ÜmitKARAOT

ÜmitKARAOT Forum Demirbaşı

Seviye:
    tolgayalcın keske butmeyı zorlayabılsek dedıgın gıbı ama ben bunu zor alıyorum yahu :)

tolgayalcin ve Tolga Ayla bunu beğendi.
  5. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:

Benimde bir çok bisikletim var.. Bunların hepsi ilk alındıklarında sıfır gibi temiz ama dükkan formatında alınmadı..

Evet bütçe çok önemli.. Ama ben bisiklet satın almak için tuttuğum parayı bir kenarda sakladım.. Ne zaman ikinci elde bir fırsat çıktı o zaman ilk temasa geçen ve satın alan ben oldum..

Biraz sabır işi ama alınabiliyor ve imkan varsa iki farklı bisiklet bence de çok iyi fikir..

Tabii benim kadar abartmayın : )

tolgayalcin bunu beğendi.
  6. gökhanc

gökhanc Aktif Üye

Seviye:
    gelde istanbul yollarında mtb kullanma:mad:

reha genç ve tolgayalcin bunu beğendi.
  7. efsane biyolog

efsane biyolog Yeni Üye

Ben Gaziantep te yaşıyorum.Arabayla olduğum halde o kadar sarsılıyorum.Bisikletle düşünemiyorum.

Ya arkadaşlar bu konu kafama takıldı.Yeni bir kullanıcı olduğum için bağışlayın ben Scott aspect 45 aldım.Daha elime geçmedi.Tam anlamıyla konuya hakim bir arkadaş cevaplarsa memnun olurum.Bende yolların bozuk olduğunu düşünerek bu bisikleri tercih ettim.Bunun kadro yapısı uzun bisiklet turlarında uygun değilmi onu merak ediyorum.Pedalla.com da bir arkadaş km lerde yolu sedona 761 le kat etmiş.bu arkadaş benden profesyolel olduğu kesin.Acaba o niye gidip şehir bisikletiyle bu turu yapmamış.

Bu soruyu sormamdaki amaç.Bir kaç yerde bu bisikletlerle tur yapılmaz felan yazıyordu.Merakımdan soruyorum.

8. Enis Özer

Enis Özer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Birde şöyle düşünün, yol bisikletiyle sadece yolda gidebilirsiniz arazide gidemezsiniz ancak mtb ile yoldada gidebilirsiniz arazidede. Kısacası arada bir araziye küçük kaçamaklar yapmanın bir zararı olmaz :)

9. umutkahraman

umutkahraman Onursal Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    çok doğru bir tespit.insan ne istediğini bilmeden acele ile bisiklet alırsa hüsrana uğraması kolay olur.

10. Göksun Özkirişçi

Göksun Özkirişçi Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    mrb arkadaşım bende gaziantepte yaşıyorum.istersen tanışalım beraber turlarız.benim bisikletimde corratec expert (mtb).aynı soruyu bende çok düşündüm.uzun turlara çıkan arkadaşların çoğu mtb kullanıcısı

11. Mustafa Ozler

Mustafa Ozler Kıdemli Üye

Seviye:
    Dağ bisikletiyle tur yapılır elbette... ancak bu iş için en uygun malzeme kesinlikle dağ bisikleti değil. Sonuçta her bisikletle cefasını çekmeye hazırsanız tur yapılır.

Asıl mesele Jant boylarında 26 jantlı bisiklet düz lastikler takıldığında bile ivme korumakta 28 kadar başarılı değil. Bu da kullanıcısını çok yoruyor. Elbette genç ve fiziken kondiyonu yüksek bir cyclist için bütün bunlar problem olarak görülmeyebilir taaa ki bir 28 jant ol veya tur bisikeltiyle mesafe yapana kadar...

Aslında bir ara dünya'daki iyi tur bisikleti kadroları, türkiye'de satılan bütün modellerin karşılaştırmaları filan gibi bir yazı yazmak istiyorum elimden geldiğince... En azından üzerinde tartışmak için bir altyapı oluşur. bakalım ne zaman nasip olacak...

Bu arada ben de birden fazla bisiklet yanlısı olanlardanım. Her şeyden önce en ufak bir problemin bile mevsimi geldiğinde beni bisiklete binmekten alıkoymasına dayanamam. Bu nedenle en az bir yedek sırada beklemeli... Dağ bisikleti kullanmayan ben için bile... uzun mesafe dostu, yol bisikleti, hibrid ve merdiven altı bisikleti gibi bir kaç alternatif var...

12. tolgayalcin

tolgayalcin Forum Bağımlısı

Seviye:
    Uzun yola çıkan arkadaşların mtb tercih etmelerini sebebi arada arazi,köy,orman ve stabilize yollarada girme özgürlünü yaşamak asfalta mahkum olmamaktır. Nihayetinde yol bisikleti kadar akıcı ve rahat olmasa da dağ bisikletiyle asfalta seyahat edilebilir fakat yol bisikletiyle ormana ya da dağ yollarına giremezsiniz. Zaten bu sebeple amortisörlü , 28 jantlı , yarı dişli lastikli ve ön amortisorlü hibrit( 2 amaçlı ) bisikletler üretilmiş. Düz yolda akıcı kullanım sağlayan , araziyede girebilen bisikletler. Ama bununda dezavantajı ne tam dağ , ne tam yol performansı vermemesi ve arada kalması. Kısacası kişilik bunalımı yaşayan bi model :) Hepsini tecrübe ettiğim için en iyisi (2 bisiklete bütçe elvermiyorsa) kitlenebilir maşalı bir dağ bisikleti ve bir takımda asfalt lastiği. bütçe elveriyorsa Mtb+Yol ikilisini tavsiye ediyorum.

iyi pedallamalar.

Murat Anahtar bunu beğendi.
  13. Göksun Özkirişçi

Göksun Özkirişçi Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    arkadaşlar bu hususta benimde kafam baya bir karışık.bende bir mtb kullanıcısıyım ama uzun soluklu turlar için 28 jant bir bisiklet almak istiyorum.trek fx 7.5 ilgimi çeken bir bisiklet ama bir türlü karar veremiyorum nasıl bir bisiklet almam gerektiği hususunda.trek 7.5 ile diğer amortisörlü 28 jant bisikletler arasında gidip geliyorum.bu konuyla ilgili bütcem 1500-2500 tl arası.bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

14. Murat Anahtar

Murat Anahtar Yeni Üye

Seviye:
    Tolga Bey konuyu çok güzel özetlemiş. Arada kalan ve 2 bisiklete bütçesi yetmeyenler bu yola başvurabilir ki ben de öyle yapacağım.

15. serdar canıbeyaz

serdar canıbeyaz Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    işte konu ve paylasım budur tskler

evet butçe bencede cok onemlı tercıhlerımızı hayatımızda her aşamada oldugu gıbı bısıklet secımımızdede yapabılcegımızı secmek daha bır mantıklı