Sonbaharda karadenİz turu

Tepki
25
Tüm bisikletforum ailesine öncelikle selamlar. Uzun zamandır takip ettiğim bu siteye üye olma fırsatını ancak bulabildim.

Önümüzdeki hafta Karadeniz yöresinde bisiklet turuna çıkmayı düşünüyorum. İstanbul'da ikamet ediyorum. Ancak turun kapsamı hakkında kararsızım. Amacım mümkün olduğunca sahil yolunu kullanmak. Daha önce bu yörelerde tur düzenlemiş tecrübeli arkadaşlar muhakkak vardır. Yol hakkında bilgi almak istiyorum. Eğimli, asfalt, taş, tırmanış vs. nasıldır acaba.

Otobüsle öncelikle Akçakoca'ya oradan itibaren bisikletimle Zonguldak-Amasra-Bartın-İnebolu-Sinop-Samsun-Terme-Fatsa-Ünye-Ordu-Bulancak-Giresun-Espiye-Akçaabat-Trabzon-Arsin-Rize-Hopa'ya varmak ve Hopa'dan tekrar otobüsle İstanbul'a dönmek

Özellikle Batı Karadeniz yollarını merak ediyorum. Zonguldak-Bartın-Kastamonu arası yollar nasıldır acaba. Ayrıca ufak tefek turları saymazsak ilk defa bu kadar uzun bir tura çıkacağım. Yolculuk esnasında çadırda kalmayı düşünüyorum. Konaklayabileceğim kamp vs. tarzı yerler var mıdır veya boş bulduğum orman vs. yerlerde rahatlıkla konaklayabilirmiyim. Onun dışında yolculuk sırasında güvenlik konusunda ne gibi problemlerle karşılaşabilirim? Bunlara karşı nasıl önlemler almam gerekir? Yanımda mutlaka bulundurmam gereken ekipmanlar nelerdir?

Cevaplarınız benim için çok önemli, şimdiden çok teşekkür ederim

Scudo

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
serkan kardeşim,gerek doğudan batıya gerekse batıdan doğuya bildiğimiz yerler.Geçen yıl ve bu yıl farklı rotalarla karadenizde toplamda 800 km yi aşkın yol katettim.
Batı karadeniz mükemmeldir.Yolları çok da düzgün olmasa da,kesinlikle orta ve doğu karadenize doğru uzanan sahil yolundan bin kez daha iyidir.Sahil yolu resmen ölüm yolu emin olun.Daha bir ay olmadı,Erzurum aşkaleden of'a,oradan Orduya kadar sahil yolundan geldim.Resmen herkes araçlarını hız testine sokmuş.Bir tane ilaçlık trafik polisine raslamadım.Viyadükler,kasaba giriş çıkışları,özellikle sağdaki tırtıklı yollar canıma okudu.Yola konsantre olmaktan etraftaki güzellikleri izleyemiyorsunuz(Geriye ne kaldıysa)

Ancak batı karadenizde özellikle Amasra'dan başlayıp doğuya doğru giderseniz müthiş keyif alırsınız.Batının zorluğu yollarıdır.Çok inişli çıkışlı ve aşırı yorucudur.Etap planlama aşamasında ayrıca sorarsanız onu da yazarız.Kalınacak yer sorunu da yoktur,kamp yeri sorunu da...Kişisel olarak bir daha orta ve doğu karadenizde sahil yolunu rüyamda bile görmek istemem batı karadeniz varken.

Ayrıntılar için blog sayfamı inceleyebilirsiniz.

(link)
(link)