Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Son kararım: Trek Madone 3.1

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Tuncay Üner tarafından paylaşıldı.

1. Tuncay Üner

Tuncay Üner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar.

Daha önce forumda 3-4 kez tavsiye amacıyla başlık açmıştım. Bir çok arkadaştan PM ile tavsiye istemiştim. Sağolsunlar bıkmadan usanmadan cevapladılar.

Aslında bu mesele 2 sene önceye dayanıyor. Ozaman Sedona'lara bakıyordum. Daha sonra Trek Fx serisine bakmaya başladım. Derken o zamanlar unutulup gitti.

Şimdi yine üç dört ya önce aklımda fikiler oluşmaya başladı. Forumu deli gibi hatmetmeye başladım. Eski başlıkları birer birer okuyordum. Önceki tecrübeme dayanarak ilk treklere bakmaya başladım. Aklımda bir Fx 7.3 vardı. Daha sonra bütçeyi biraz zorlayıp Fx 7.5'te karar kılmıştım.

Bu arada bütçeyi denkleştirmeye çalışırken yol bisikletleri ilgimi çekmeye başladı. Onlarıda araştırdım. Cylocross yol bisikletlerine baktım. Yavaş yavaş fikrim yol bisikletine doğru kayıyordu. Birkaç model belirledim, fakat fiyatları malum yol bisikletlerinin dolayısıyla 1-2 ay daha erteleyip bütçeyi denkleştirme olayına girdim.

Yol bisikletleri hakkında okudukça fikrim değişiyordu. Değiştikçe, emin oldukça foruma başlık açıyordum. Bu sırada ihtiyaçlarımı da yavaş yavaş tanımış oluyordum. Buna göre, benis istediğim yol bisikleti konforlu olmalıydı ve günü birlik turlarda sıkıntı çıkarmamalıydı. Bu sebeple agresif kadroya sahip olmamalıydı. Buna uygun bisikletleri araştırdım. Genelde Paris Roubaix etabında koşan bisikletler bana uygun gibi duruyordu. Bende onları incelemeye başladım. Arada başka modellere de baktım tabiki. Madone, CR1, Roubaix, Defly, Synapse vs. Hepsini inceledim.

Son olarak Madone'de karar kıldım. Bu seçimi yapmamdaki en büyük sebeplerden birisi marka oldu. Sonuç olarak karbon kadrolu bir bisiklet alacaktım ve kafam rahat olsun istiyordum. İkinci bir neden ise rublenin 30'a çıkmasıydı. Ben yol bisikletinden süper bir hız beklemiyorum. Amacını yerine getirsin kafii olacaktı. Bu sebeple düşük vites olayı ilgimi çekti.

Sonuç olarak son kararım Madone oldu. Bu karardan sonra, "artık bisikleti alana kadar foruma şunu alıcam bunu alıcam diye başlık açmayayım" demiştim.

Ama başlığı açıverdim. Bunun sebebi ise şu, normalde bugün bisikleti alacak kadar para elime geçti. Hatta fazlası geçti. Yanlız bugün bisikleti almadım. Ailemin bir takım borçları vardı, onları ödemeyi seçtim. Bugün bisikleti alabilirdim ve boçları bir ya sonra ödeyebilirdim. Ama kafam rahat olsun geç olsun güç olmasın dedim. Sonuç olarak bir ay daha uzadı. Ama sabrın sonu selamet. :)

Tabii bu arada bisikletten arta kalan parayla daha önceden planladığım birkaç alışveriş yaptım. Bunlar şöyle:

Michelin Pro Optimum 700 x 25C : Tam aradığım türde bir lastik idi. Yol tutuşu, fren performansı, patlama öleyiciliği ve konforu gayet iyiyken performansı yarış lastiklerine yakın. Michelin ön ve arka içn iki farklı mühendislik çalışması yapmış. Böylece iki lastiğinde ömrünün eşit olduğunu iddia ediyor. Tanesi $33,19 idi, 2 adet aldım. Toplamda $66,38 ödedim.

Brooks England B17 Special Copper : Anlatmaya gerek yok sanırım. Şimdilik günü birlik turlarda yol arkadaşım olacak, seneye kısmetse surly long haul trucker üzerine dizeceğim ekipmanlar arasında yerini alacak. $250 lık bir versiyonu da vardı, görüşünü kesinlikle daha çık ve kaliteli idi. Perçinleri el ile dövülmüş. Ama standart olanlarla arasında belirgin fark olmadığı için fazladan $150 vermek istemedim. buna 104 dolar bayıldım.

No Flats Joe's Self Sealing Inner Tube : Bildiğiniz iç lastik. Ama $15. Patlama önleyici sıvı içerisinde geliyormuş. Biliyorum ne olursa olsun çok pahalı ama denemek için alayım dedim. 2 tane aldım $30 tuttular.

Schwalbe Rim Tape : patlama önleyici şerit. $2,5 tanesi. 4 adet aldım $10 da bunlar etti.

Buraya kadar yazdıklarımı chainreactioncycles.com'dan sipariş ettim. Takip edilebilir kargo ücretiyle beraber toplamda $233.35 tuttu.

Daha sonra integratedtrackers.com'dan 97,5 Pound'a SpyBike sipariş ettim. Bu aletin içine simkart taktıp ayarlarını yaptığınızda size bisikletinizin nerede olduğunu bildiriyor. İnternete de yüklüyor. Eğer bisikletimi çalacak olan çok kısa sürede parçalara ayırıp satarsa veya bu sistemi biliyorsa ne âlâ. (ki imkansız gibi bişey, türkiyede kullanan yok.) Aksi takdirde antarktikaya gitse kordinatları elimde. :D Daha fazla bilgi için siteyi ziyaret edebilirsiniz.

2. Lütfü Ekşioğlu

Lütfü Ekşioğlu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Şu takip olayı kafama çok yattı :D

3. aertan

aertan Kıdemli Üye

Adı:
    ali ertan noyan
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
  4. gok

gok Forum Bağımlısı

Seviye:
    takip olayı güzelmiş.bisiklete deger verip aşık olanlar için çok iyi:D.anıları unutmak zor olur.chainreactioncycles.com sitesinden compenant almak daha mi mantikli? ulkemizde daha mi hesaplı yoksa chainreactioncycles.com sadece bizdeki bayilerde satilmayan parcalar icin mi gereksinim duyuluyor?ele geçme süresi ne kadar tutuyor

5. Tuncay Üner

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bazı bisiklet komponentleri Türkiyede daha ucuz. Benim aldığım malzemeler ülkemizde bulunmuyordu. Lastiğin ismini google'a yazdım Türkçe sayfalarda arattığımda hiçbir bilgiye ulaşamadım. :)

Satın alırken en mantıklısı ilk önce yurt içinden bakmak. Sonra yurtdışı fiyatlarıyla karşılaştırılabilir. Eğer kayda değer fiyat farkı yoksa yurtdışına yönelmiyorum. Sonuçta risk alıyorsunuz bir miktar. Ama şunuda söylemem gerekir ki, İngilizler şuana kadar gördüğüm en mükemmel ticaret ahlâkına sahip insanlar. Ayrıca posta sistemleri de 10 numara çalışıyor. Sıkıntı olursa sadece bizim ülkemiz topraklarına girerken oluyor sanırım.

Gökhan Ö. bunu beğendi.
  6. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Cok özür dilerim, ama bu resimdekiler ve rim tape tanimi janta takilan ve tel deliklerini kapatmaya yarayan bantlar olmasi lazim.
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=83136 Bu topikte bu konu tartisilmis. Sizin sectiginiz, resmi görülen lastikler icin Proline Antiplatt sari renkli olanlarini tavsiye ederim. (Topikte de izah ettim kendi deneyimlerimi)
    http://www.bike-components.de/products/language/en/info/p2209_Antiplatt-Pannenfuchs-.html

7. Tuncay Üner

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Haklısınız. Sanırım bir yanlışlık olmuş. Resmini daha önce bu forumda görmüştüm. Aklımda patlak önleyici şerit diye kalmış. Teşekkür ederim. :)

8. Mesut C.

Mesut C. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    1- Gümrük olayını nasıl hallettiniz? Tek siparişte 75€ 'ü geçince gümrük sıkıntılı olur.

2- Schwalbe Rim Tape : patlama önleyici şerit. $2,5 tanesi. 4 adet aldım $10 da bunlar etti. Bunun için kargo fiyatı ne kadar ödediniz? Aklıma yattı gayet ucuz gibi. Bir de linkini gönderirseniz, çok memnun kalırım.

9. Egehan.Yılmaz

Egehan.Yılmaz Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Size kötü bir haberim var. 90-110 lira arasında gümrük parası ödeyeceksiniz heralde. Umarım PTT Kargo ile gelir yoksa UPS ile gelirse ardiyo ücreti falan 150 lira daha ödemeniz gerekebilir.

10. Tuncay Üner

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    1- Şuan siparişler elime ulaşmadı. Önümüzdeki hafta cumaya kadar veya pazartesi-salı gibi en geç elimde olur. İnceleme sonunda 75 Euro'dan fazla değer biçilirse vergiye tabii oluyor. Eğer AB ülkelerinden çıkış yapılmışsa %18, diğer ülkeler için %20 vergi alınıyor. Her paket gümrüğe girmiyor. Genelde büyük ve dikkat çeken paketler gümrükte takılır. Yani 1000 dolarlık bir sipariş bile verseniz takılmama ihtimali var. Ama şans işi dediğim gibi.

2- Yukarıda ihtiyar nikli arkadaşında belirttiği gibi bunlar rim tape yani jant şeridi. Jant telleri lastik üzerinde deformasyon yapmasın diye direk janta sarılıyor. Aynı kategoride patlak önleyicilerde vardı bu sebeple çok incelemeden aldım fakat yanlış almışım. :)

11. Tuncay Üner

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Ödeyip ödemeyeceğim şuan belli değil. Gelecek paket gümrükte incelemeye tabi tutulmayabilir. Ama ben gümrük vergisini de hesaba katıp verdim siparişimi. Gönderi Seçeneklerinde DHL vardı tabiki onu seçmedim. onun yerine Tracked olanı seçtim. Muhtemelen Royal Mail ile gönderecekler. Aksi halde siparişi teslim almam ve geri gönderirim. :)

12. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Hocam hayırlı olsun, sonunda karar vermişsin.
    Yol bisikletine karar verdiğine ve özellikle karbon bir bisiklet almana sevindim.

Gümrük konusunda fakat şöyle bir sıkıntı var.
    Yaklaşık 2 sene önce yamulmuyorsam, Türkiye'ye kargo ile telefon girişi yasaklandı. Şu an sadece yolcu yanında gelebiliyor ve geldiği zaman pasaporta kaydettirmek gerekiyor cihazın IMEI adresini. Ek olarak 100TL bir vergiden bahsediyorlardı, onun son hali ne oldu bilmiyorum.

Bahsettiğin takip cihazınde sim kart olduğunu söyledin. Bu durumda cihazın bir IMEI adresi var ve şebeke ile haberleşiyor. Bu durumda cep telefonu sınıfına girer ve gümrükte sorun çıkabilir.
    Telefon gibi görünmediği için geçirebilirler, fakat ne olursa olsun, IMEI adresini kaydetmeden cihazı kullanabileceğini sanmıyorum.

13. Tuncay Üner

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Teşekkür ederim hocam.

Dediğiniz meseleyi bende düşündüm. Ancak ne olduğunu anlayabileceklerini zannetmiyorum kaldı ki küçük bir paket, büyük ihtimal gümrüğe girmeden elime geçer. Şayet girerse titreşimle çalışan bisiklet alarmı diyeceğim. Yalan söylemek hiç hoşuma gitmiyor ancak başka seçenek bırakmıyorlar. O cihazın telefon olarak kullanılamayacağını anlatmam mümkün değil.

14. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Yasa ne durumda ona bakmak gerek.
    Eğer "cep telefonu" olarak geçiyor ise yasak, sorun olmaz.

Fakat şebeke kullanan cihaz olarak geçiyorsa, IMEI numarası olduğu için cihazın kullanılamayacaktır.

Gümrükten geçse bile, pasaporta kayıt işleminin yapılması gerekiyor. Ne olursa olsun IMEI adresi kayıt edilmeden kullanılamaz cihaz Türkiyede.

15. Tuncay Üner

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    100 lira civarı pasaport kaydı yapanlar var. O şekilde kaydı yaptıracağım.

Bu arada CRC kargoyu DHL ile yollamış. Şapşal herifler. Şimdi birde bununla uğraşacağım. :)

16. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Bisikleti almadan çok fazla masraf yapmışsın. Patlamaya dayanıklı lastik aldıktan sonra diğer aksesuarlara gerek yoktu diyebilirim. Ayrıca bisikletin kendi selesini denemeden sele almak da yanlış olmuş. Cok fazla parçan olduğu için Gümrüğe takılması neredeyse kesin. Hayırlısı olsun.

17. Tuncay Üner

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    incelemelerin onda dokuzu selenin çok rahatsız olduğunu söylüyor. fakat benim aklımda zaten olan bir seleydi her halükarda alacaktım. rimtape'ler çok pahalı değil. geriye bir tek iç lastikler kalıyor onları da denemek için aldım. :)

mesele gümrüğe takılması değil. yasal olmayan yollarla ordino ardiye vs gibi alınan paralar. hem yine yasalara göre bu ürünleri ithal etmeden direk vergileriin ödeyerek alabilirim. ama ülkemizde hukukun gücü değil güçlünün hukuku geçerli olduğundan dolayı ne yapsakta hakkımız arayamıyoruz.

CRC'ye mail attım. özellikle DHL'yi seçmediğimi, DHL den daha fazla para ödediğimi ama yine ürünlerin DHL ile gönderildiğini söyledim. ülkemizdeki durumu da izah ettim. artık gerisi onlara kalmış. ben her türlü paramı geri alabilirim. çünkü hata onların.

18. Tuncay Üner

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    ChainReactionCycles'tan gelen pakedimi bugün teslim aldım. Ayrıca SpyBike'ım da elime ulaşmış durumda.

Değeri 233 dolar olan kargonun DHL ile gümrükten çekimi için şöyle bir yol izlendi:

Paket İstanbula gelince, DHL yetkilisi beni aradı. İngiltereden gelen pakedimin olduğunu bununla ilgili evrak göndermesi gerektiğini söyledi. E-Posta adresimi verdim ve evraklar E-Posta adresime geldi.

Gelen evrakları incelediğimde 150 TL Terminal Hizmet Bedeli ile 130 TL Gümrüklü Transit Hizmet Bedeli "Ücretler" kısmında yazıyordu. Aynı zamanda, 30kg ve 1500euro yu geçmeyen şahsi kullanım için olan paketler için müşteri hizmetlerinin aranması gerektiği yazıyordu.

Buna binaen müşteri hizmetlerini aradım. Oluşacak masrafları sordum, benden konşimento no istendi bende verdim. Bundan sonra, telefondaki hanımefendi şüpheci bir ses tonuyla gelen ürünlerin şahsi kullanım için olup olmadığını sordu. Kendi bisikletinizde mi kullanacaksınız dedi. Bende evet, kendi bisikletim için getirdiğim parçalardır dedim. Daha sonra, pakedin içerisinde ne olduğunu sordu. Bisiklet ile alakalı parçaların olduğunu belirttim. Tam olarak hangi ürünlerin olduğunu, isimleriyle birlikte söylememi istedi. Hepsini söyledim.

Daha sonra gümrük vergisi+ 65 tl antrepo ücreti olmak üzere 133 Tl masraf çıkacağını söyledi. Kabul ederseniz belgeleri mail adresinize göndereceğim dedi. Tabii bunu duyunca sevindim, ordino gibi saçmalıklar işin içine girmemişti. Belgeleri gönderdi, üzerinde yazanları harfiyen uyguladım.

1. Arkalı önlü kimlik fotokopisi.
    2. Ödemeyi yaptığınıza dair kredi kartı ekstresi yada sitenin sipariş özeti sayfası.
    3. Eşya listesi ve DHL'yi gümrük işlemlerini halletmesi için yetkilendirdiğiniz formun doldurulup imzalandığı belge.
    4. Ürünlerin internet sitesindeki linkleri.

Belgeleri gönderidkten ertesi gün sonra, yine DHL yetkilisi aradı ve gümrük işlemlerinin tamamlandığını söyledi. İster kapıda ödeme isterse havale ile 133TL yi tahsil edeceklerini söyledi. Kapıda ödeyeceğimi söyleyip teşekkür ettim. Ve 4 saat sonra DHL kargomu geitirp tahsilatı yaptı.

Sonuç olarak, ordino vs gibi saçmalıklara girmeyip DHL'ye 65 TL ödeyerek ürünlerimi alabildim. Verdiğim vergiye acımıyorum sonuçta devlete gidiyor. Ama 65 TL lik bir tecrübe oldu bana. :)

Şimdi Fotoğraflar (üzerine tıklayıp büyütebilirsiniz.)

SpyBike
    integratedtrackers.com'dan aldım. e-warehousing kullandıkları için siparişim 1 hafta geçikmeli işleme alındı. Royal Mail International Signed For ile gönderildi. Yani takip numaralı Royal Mail idi. Gayet hızlı çalışıyorlar. 2 sinde kargoya verilen ürün 2 sinde Türkiyeye geldi. Türkiyeden bana gelmesi ise 3 gün sürdü. :D Gümrüğe de girmedi bu arada.

CRC'den Gelenler

19. tunckuyel

tunckuyel Kıdemli Üye

Seviye:
    Kargo dışında gümrüğe ödediğiniz toplam meblağ ne kadar acaba.. Tam anlayamadım kusura bakmayın

20. Tuncay Üner

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Aldıklarım $213.57 tuttu. $19.78 Lojistik bedeli ödedim. Toplam $233.35 sipariş bedelim oldu.

Paket istanbula gelince, 68 TL Gümrük vergisi(devlete) ve 65 TL Antrepo Ücreti (DHL'ye) çıktı. Toplam 133TL ödedim.

Belgeleri verdiğimin ertesi günü paket elime kurye ile ulaştırıldı.