Son Harften Şehir Veya Ülke Bulma Oyunu!!

T

Tuğrul

Misafir

Whitestar Abi,(İsminiz bilmiyorum kusura bakmayın)

Dünyadan da şehirler bulacağımız için pek tıkanacağını sanmıyorum.
Tıkanırsa da başka oyun buluruz :)
Yukarıda da belirttiğim gibi Elazığ çıkarsa Ğ den önceki harfle devam ederiz.Ne dersiniz?

Selamlar

Scudo

bikergrrl

Forum Bağımlısı
Tepki
763
simdi Konya diyecegim ironman bey bana kizacak :D o yuzden Kyoto, Japonya diyorum :D :

Kyoto Sözleşmesi, zehirli gazların salınımını sınırlandırıyor.

Bu gazların en büyük üreticisi olan Amerika Birleşik Devletleri, üç yıl önce sözleşmeden çekilmişti.

ABD'nin çekilmesi sonrası, Rusya'nın katılımı olmaksızın anlaşmanın yürürlüğe girmesi imkansız hale gelmişti.

Zira altı yıl önce imzalanan sözleşmenin yürürlüğe girmesi için, küresel ısınmaya neden olduğu düşünülen zararlı sanayi gazlarının yüzde 55'ini üreten ülkelerin onayı gerekiyordu.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin geçen Mayıs ayında yaptığı bir açıklamada, Kremlin'in bu konudaki tavrına bir açıklık getirmiş ve çevre anlaşmasının onaylandığını görmek istediğini söylemişti.

Moskova muhabirimiz Steve Rosenberg, Rusya'da hala Kyoto Sözleşmesi'ne karşı çıkan çevreler olduğuna dikkat çekiyor.

Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'in ekonomi danışmanı da, sözleşmenin onaylanmasının, ekonomik büyümeyi durduracağı uyarısında bulunmuştu.

Ancak anlaşıldığı kadarıyla bu tartışmada, Kyoto Protokolü'ne atılacak imzanın ekonomik maliyetinden ziyade, getireceği siyasi faydalar galip geldi.

Moskova, Dünya Ticaret Örgütü'ne üye hükümetler arasında yer almak istiyor ve bu konuda, Avrupa Birliği'nin desteğine ihtiyacı var.

Avrupa Birliği'nin ise, Kyoto Sözleşmesi'ni onaylaması halinde, Rusya hükümetine 'daha çok destek' vaadinde bulunduğu görüşü hakim.

Avrupa Komisyonu, Fransız ve Japon hükümetleri ile Birleşmiş Milletler Çevre Programı ve diğer çevre örgütleri, Rus hükümetinin kararını memnuniyetle karşıladılar.

alinti: BBC

bikergrrl

Forum Bağımlısı
Tepki
763
cagatay_cankaya kardesim :D eheheh alemsin :D biz "k" harfinde kalmistik :p :D

bir de sehir yapiyoruz, ulke degil bildigim kadariyla..

yanlis miyim? :rolleyes:

bikergrrl

Forum Bağımlısı
Tepki
763

:D erkek Derya olma sansi yok degil mi whitestar :D :D :D

eheheheh...

tamam tamam ciddilesiyorum :p

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona

pardon bikegrrl kusura bakma dalgınlık işte olsun "k" harfi ile buluruz bizde:D

cambaz24

Aktif Üye
Tepki
88

"Kyoto" Şehrinde kaldık. Onun için "O" Harfiyle devam etmemiz gerekmiyomu?

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona

valla siteye kendimi veremiyorum iş yerinden giriyorum forum'a yoksa böyle salaklıkları kolay kolay yapmam pardon yaa

Derya AKYILDIZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.666
Öyle olsaydı eğer sanırım Tuğrul bana "whitestar Abi" demezdi, whitestar Abla derdi.. öyle değilmi?:boese157: mesajları okumadan yazdın heralde :rolleyes: ;)

bikergrrl

Forum Bağımlısı
Tepki
763
yooo okumustummm :eek:

neyse, isminizi ogrendigimize sevindim :)

evet devam edelim, nerede kalmistik, kyoto, "o" ile bitiyor.. sira kimde?

allofsins

Üye
Tepki
42
Ouagadougou

Afrika kıtasında yer alan Burkina Faso nun başkenti.....

(link)

bikergrrl

Forum Bağımlısı
Tepki
763
utrecht, hollanda :)

dünyanın en yaşanılır şehirlerinden biri. kanal boyundaki yunan lokantasının sahibi santorini'li ve lokantanın kapısından içeri girdiğinizde sol duvarda yer alan resimden bunu anlarsanız ve sahibine "aaa... burası santorini, ben santorini'yi çok severim orada üç beş yaz geçirdim, bu yaz yine gidicem' gibilerinden bir şeyler söylerseniz hesap yarı yarıya indirimli geliyor ve masaya uzolar akıyor (turistler için free-shoplarda satılanlar değil, harbi uzolar). eş ya da kız arkadaş gibi şahsiyetlerle gidilmesi biraz tehlikeli, acayip yakışıklı garsonları var. bir de muazzam paraların döndüğü böyle bir şehirdeki auditing şirketleri niye üç katlı, on kişinin çalıştığı mütevazı ofisler de, bizdekiler hayvanlar gibi anlayamadım gitti. giderseniz mitland otel'de kalın, tavsiye olunur.
(grimak, 25.11.2002 02:08)

kaynak: ek$i sozluk, kutsal bilgi kaynagi :D

cambaz24

Aktif Üye
Tepki
88
Oyunumuza "TRABZON" ile devam edelim...:)

Trabzon'un kuruluşu M.Ö.2000 yıllarına inmektedir. Erzurum'dan geçen ve İran sınırına varan, Avrupa ile Asya'yı birbirine bağlayan tarihi İpek Yolunun başlangıcında kurulan Trabzon şehrinin ilk kurucularının Ortaasya ve Kafkaslardan bölgeye gelen Turani Kavimlerden Marlar, Tibarenler ve Moskların olduğu tarih kitaplarında yer almaktadır.

Trabzon'un kuruluşundan itibaren geçirdiği devreler şöyle sıralanabilir.

I.Devir: Kuruluşundan serbest şehir oluncaya kadar geçen devir (M.Ö.2000-M.Ö.750).

Bu devir karanlık geçen bir devirdir. Bahçecik mevkiinde bulunan bazı kalıntılar bize bu bölgeye ilk defa Kafkasya'dan Mosklar, Tibarenler ve Marların gelerek tarım ve balıkçılık ile meşgul olduklarını bildirmektedir. Orta Asya'da ve Orta doğu'dan gelen ticaret yollarının denize ulaştığı yer olan Trabzon'un ticari ve stratejik önemi bu dönemde de Ege kıyıları halkınca biliniyordu.

Efsane olmakla birlikte meşhur Argonatlar Seferi bunu gösterir. "Colehide-Kolşit" denilen şimdiki Gürcistan'ın bir kısmını ve oradan batıya doğru Trabzon'a kadar uzanan sahili içine alan mıntıkanın ormanlarının zenginliği ve dağlardaki madenler daha o zamanlarda meşhurdu. Milattan çok önce geçtiği sanılan seferin gayesi Kolsşit'te asılı olduğu dilden dile dolaşan bir altın postu elde etmekti. "Altın post" un bu bölgenin zenginliğinden kinaye olduğu söylenir. Her halde buraların servetine alâmetti. Bazı rivayetlere göre madencilik sanatı bu bölgede oturan bir kavim tarafından bulunmuştur.

ŞEHRİN KURULUŞU
Trabzon , Karadeniz kıyılarının en eski ve en büyük şehridir. Bu şehrin kuruluşu ve önemi iki tabii sebebe bağlanır.

Birinci sebep: Bu bölgede kıyı ile iç bölge arasında bağlantı yolları pek azdır. Arkadaki Harşit ve Çoruh vadilerine ulaşabilmek için 3000 m yükseklikleri aşmak gerekir. Hiçbir yerde bu dağ silsilesini yarmış, tabii yol olabilecek geniş bir vadi yoktur. Bu geçit vermez dağların aşılabilen en elverişli noktası eskiden olduğu gibi bu gün de Zigana Geçididir. Bu geçitten iç bölgeye ulaşan yol Trabzon'un bulunduğu yerden başlamaktadır. Bu yol, limanın güneyindeki Değirmendere vadisinden itibaren 30 km kadar hafif bir yükselişle Zigana Dağlarının yamaçlarını boylar. 66 km sonra bu dağ silsilesinin 465 m yüksekliğindeki biricik geçidine ulaşır. Buradan Harşit vadisine inilir. Bu vadiden de Orta Anadolu yaylalarına varılır.

Doğu Karadeniz bölgesinin içle bağlantısını temin eden en müsait ve en büyük yol başının bulunduğu yer olması Trabzon şehrinin burada kuruluşunun birinci sebebini teşkil eder.

İkinci Sebep: Batı rüzgarlarına karşı Yoroz Burnu ve Güzel Hisar kaya çıkıntısı ile az çok korunmuş, Boztepe dik eteğine doğru sokulmuş koyun küçük gemilere sığınak teşkil edebilecek tabii bir liman olması ile şehrin kurulması ve gelişmesine müsait bir arazinin bulunması Trabzon Şehrinin kuruluş yerinin seçiminde ikinci sebep sayılır.

(link)

(link)

allofsins

Üye
Tepki
42
thule

greenland ın başkenti.....söylencelere konu olan ünlü eskimo kentidir. thule'de kış aylarında civa donduğundan çoğu zaman gerçek sıcaklığı öğrenilemez denmiştir, bağzen sıfırın altında 60 dereceyi gören yerleşim merkezidir.

beverly

Forum Demirbaşı
Tepki
284
Bisiklet
Scott
yozgat
askerligimi yapmistim.pek sevimli bi yer deildi benim icin.

Yozgat doğudan Sivas; güneyden Kayseri, Nevşehir, Kırşehir; batıdan Kırıkkale; kuzeyden ise Amasya, Çorum ve Tokat illeri ile çevrili olup, 34º 05’ - 36º 10’ doğu meridyenleri ile 38º 40’ - 40º 18’ kuzey paralelleri arasında yer alır.Deniz seviyesinden 1300 metre yükseklikte olup 1 412 300 Hektar toprağa sahiptir. 81 İl arasında toprak genişliği bakımından 15. sırayı alır. İlin doğudan batıya gidildikçe yüksekliği azalır.
İl’in en doğusu ile en batısı arasında 20 050 boylam (meridyen) farkı olup, yerel saat farkı 8’ 20” dir. Kuzeyi ile güneyi arasında ise, 10 38’lik enlem (paralel) farkı varır. Ancak, fark az olduğundan iklim üzerinde önemli bir etki yaratmamıştır. İlin, doğu - batı uç noktaları arasındaki kuş uçuşu uzaklık 216 km, kuzey - güney uç noktaları arasındaki uzaklık 144 km. dir. Yozgat, alan bakımından Türkiye’nin 15. İlidir. İlin; izdüşüm alanı ( km²) 13 597, gerçek alanı ise 14 123 km² dir.

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.807
TUNCELİ
Tunceli ili Doğu Anadolu Bölgesinde yer alır. Kuzeyinde ERZİNCAN(130), doğusunda BİNGÖL(145) ve Güneyinde ELAZIĞ(133) illeri ile çevrilidir. Yedi tane ilçesi vardır. Bunlar: Çemişgezek(129), Hozat(50), Mazgirt(41), Nazımiye(48), Ovacık(78), Pertek(60), Pülümür(77). Parantez içindeki rakanlar Merkeze olan uzaklıktır.
Tunceli İl sınıları içerindeki Munzur Dağı Milli Parkı vardır. Ve yazları şenlikleri düzenlenir. Doğa harikası Munzur serinliğide gezmek kim bilir ne kadar güzeldir.

Sevgiler...

• Beğen
Tepkiler: rojava

Uğur Taşdemir

Forum Bağımlısı
Tepki
598

Cevabı kendi içinde, "muazzam paralar dönüyor", yani toprak çok değerli.
Ortaçağ Flemenk resimlerine bakarsanız tamamına yakını daracık dört duvar arasında geçen konulardır. Bu daralmayı arka plana konulan bir pencere ile hafifletmeye çalışır ressam. Ortaçağ'dan beri ticaret ile zenginleşen bu ülkede para çok, toprak az olmuştur hep. ;)

• Beğen
Tepkiler: bikergrrl

bikergrrl

Forum Bağımlısı
Tepki
763

brrrrrr. sogukmus :) benim bulundugum en soguk yerlerden birisi winnipeg, manitobaydi.. -40di.. -60i dusunemiyorummmmmmmm.. cok cok cok soguk :)

Derya AKYILDIZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.666
İskeçe

(Yunanca: Xanthi), Yunanistan'da, Batı Trakya'da, aynı adı taşıyan vilayetin (nomos) merkezi olan şehirdir. İskeçe isminin Eskice'den geldiği tahmin edilmektedir.

İskeçe'de ve civar bölgede yoğun bir Türk nüfusu yaşamaktadır. İskeçe aynı zamanda ünlü Yunan müzisyen Manos Hacıdakis'in doğum yeridir. Drama Köprüsü isimli türkünün de yöresidir.