Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Solo Air ,Dual Air

Konu, 'Süspansiyon' kısmında Özbil Kurtulmuş tarafından paylaşıldı.

1. Özbil Kurtulmuş

Özbil Kurtulmuş Üye

Seviye:
    Solo air ve Dual air süspansiyonlar arasındaki fark nedir? Hangisi daha iyidir?
    Birde merak ettiğim Rock Shox Recon Xc modelinde solo air,coil yazıyor.Onlar seçeneklermi yoksa bir borusu coil diğer borusu solo air anlamındamı?
    http://www.sram.com/en/rockshox/crosscountry/recon/#tab3

2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Solo Air, tek hava girisi olan (sadece pozitif) ve buradan ayar yapilmasini saglayan bir sistem. Bildigim kadariyla yine 2 ayri hava odacigi var ama tek sibopla dolduruluyorlar. Yani cok cok ince ayar yapmak, nispeten kisitli.

Dual Air'de pozitif ve negatif hava odaciklari, ayri ayri siboplarla dolduruluyor. Cok daha ince ayar yapma sansi sunuyor haliyle.

Solo Air / Coil yazmasi, her ikisinin ayni anda bulunmasi degil de, opsiyonel olmasi anlamina geliyor olmali, SURADAKI dökümanda detayli sekilde anlatilmis, oradan bakabilirsin.

Özbil Kurtulmuş ve Önder Tarım bunu beğendi.
  3. Emrah Pektaş

Emrah Pektaş Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bisikletimde Rock Shox Tora SL CL100 süspansiyon var ve linkini verdiğiniz doküman bisiklet ile birlikte geldi.İngilizcem yeterli olmadığından dolayı fazla anlayamıyorum.Dokümandaki ilk şekilde ortada bulunan süspansiyon benim bisikletiminki sanırım.Birkaç sorum var
    1.'Coil' yay anlamına mı geliyor?
    2.Dokümandaki ilk resme göre sanki sol taraf havalı, sağ taraf yaylı gibi duruyor!
    3.Süspansiyonumun ismindeki CL100 kodu 100 mm. yaylanma mesafesi anlamına mı geliyor?
    4.Rock Shox' ın resmi sitesinden anladığım kadarıyla benim süspansiyonum 100 mm. yaylanma mesafesine sahip 2162 gr ağırlığında ve yaylı bir süspansiyon.Bu doğru mu? Bu maddeyi sadece süspansiyonumu tanımak adına sordum.
    Herkese teşekkürler.

4. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    1. Evet, Coil aslında sarmal demek, "sarmal yay", "helezon yay" anlamında kullanılıyor burada.

Dökümanda maşaya karşıdan bakıyoruz, solumuzda kalan kısım lock out, içi boş çünkü oraya yağ konuyor. Sağımızda kalan kısım da modele göre havalı veya yaylı.

CL100 kodunu ben göremedim, ancak büyük ihtimalle öyledir.

Ağırlığı değiştiren yaylanma mesafesi değil, çalışma sistemi. Eğer maşanız yaylı ise, evet 2162 gr. Eğer maşanız havalı ise 1998 gr. Nasıl anlarsınız? Bisikletin üzerindeyken aşanın sol bacağına bakın, bir kapak ve üzerinde (+) görüyorsanız o pozitif hava ventilidir, maşanız havalıdır. Göremiyorsanız maşanız yaylıdır.

Emrah Pektaş bunu beğendi.