Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

sol tabanda uyuşma

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Fatih Balkış tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Balkış

Fatih Balkış Forum Demirbaşı

Seviye:
    arkadaşlar pedala bastığım yerde tam tabanda bir uyuşma oluyor, yaklaşık 10-15km sürdükten sonra başlıyor ve pedalı bırakınca hemen geçiyor, acaba küçük pedal kullandığım için mi oluyor bu, look keo classic kullanıyorum ama kilitsiz, size de aynı şey oluyor mu?

2. deniz AYLIKCI

deniz AYLIKCI Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bence pedal seçiminden digilde ayakkabı şeçiminden...

3. adm coach

adm coach Kıdemli Üye

Seviye:
    Pedaldan kaynaklanan bir sorun olsaydı,,aynı sorunu bizler ve bu keoları kullanan tüm sürücüler yaşardı..Ayakkabı veya sıktığınız ayakkabı bağı veya kemerinden kaynaklanır,kan dolaşımı sorun yaşıyor demekki,ayrıca kilitli pedal sistemlerinde pedala has ayakkabıların kullanılması daha sağlıklı olacaktır...eğer bu uyuşma taktığınız geniş olan basit pedalda da oluyormu bir deneyin bakalım..

4. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Ben de başlığı okuyunca politikayla ilgili bir şey zannettim :)
    Tabandaki uyuşma zaman zaman bende de olabiliyor, ve sanırım bir çok bisikletçide belli bir süreden sonra olabiliyor, oluşma eşik süresi zamanla artıyor yani daha geç oluyor kanımca, eğer ayakkabının ergonomisi mükemmel uyum sağlarsa ayağa oluşma ihtimali az diye düşünüyorum...

5. Mustafa İçdağ

Mustafa İçdağ Bisikletkolik

Seviye:
    Kullandığın pedalın buna sebep verdiğini sanmam.
    Ben şu anda Keo sprint kullanıyorum, bir önceki pedallar biraz daha geniş yüzeyli olan Look PP396 idi, aralarında basış farkı hemen hemen yok.

Bu uyuşmalar zamanla, antreman yaptıkça geçer. Tabii 40-50 km. sürüşlerden sonra 5-10 dakika mola alıp ayakkabıyı çıkarmak ve ufak masaj antremanın devamında rahatlatır, zamanlada alışırsın.

Kilitsiz derken, bisiklet ayakkabısı kullanmıyorsanız bu uyuşma kesinlikle olur.
    Ayrıca bu pedalları Cleat ve bisiklet ayakkabısız kullanmnızı hiç tavsiye etmem, sağlıksız ve çok tehlikeli. Ayağınız her an kayabilir.

Eğer cleat-ayakkabı ile kullanmaya alışık değiseniz, daha geniş tabanlı fakat
    kalpiyeli pedallar seçin. ( gerçi o zamanda kalpiye parmak uçlarını uyuşturacaktır)

6. sertel

sertel Aktif Üye

Seviye:
    seleden olabilir mi?

7. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Aynı şikayetler bende de var maalesef. Yaklaşık 5 ya da 6 km sonra sol ayağımın yan kısmı parmak uçlarım ve tabanı uyuşmaya başlıyor ve ayağımın ağırlaştığını hissediyorum. Uzun süreli uyuşukluğun ayak için ileride bir sorun çıkartacağını düşündüğümden uyuşukluk geçene kadar pedala yüklenmiyorum. Bu büyük bir sorun özellikle bir seferde günde yaklaşık 80 ile 100km yol yapmayı seven benim gibi biri için. Şunuda belirteyim bisiklet tayt'ı kullanmaktayım.

Sele benimde aklıma geldi nedeni ise belirli aralıklarla 3 dk da bir seleden kalkıp ayakta beş on saniye sürdükçe uyuşukluğun ortaya çıkmadığını farkettim. Fakat sele değişikliği için nasıl doğru bir tercihte bulunabileceğimi bilmiyorum. Bir bisikletçiye selenizi bir müddet deneyebilirmiyim diyemiyeceğime göre çözümü zor bir durum gibi görünüyor.

8. GdBAR

GdBAR Aktif Üye

Seviye:
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=35815

Yukarıdaki başlık altında bir mesaj yazmıştım onu aynen aşağıya kopyalıyorum,tam olarak sizinkiyle aynı sorun için değil ama belki yardımcı olur.

"Benim de 30-40 km'den sonra sağ diz dış bağlarım ağrıyor ve sol ayak tarak kemiğimin dış tarafı ağrıyor ve uyuşuyor.

Bu yöntemi denemek istiyordum fakat ne yazıkki Türkiye'de bu ya da buna benzer bir ürün bulamadım(açıkçası çokta detaylı bir araştırma yapmadım!).

Dün bu konuyu okuyup yöntemin temel prensibini kavrayınca eldeki ve evdeki olanaklarla bir deneme yaptım;trainer üstünde geçen 1 saat sonunda ne sağ dizimde ne de sol ayak tarak kemiğimde ağrı yada uyuşma oluştu.En önemlisi ise ilk izlenimim pedallara daha dik,daha sağlam ve daha kendime güvenerek-asılarak basabildiğimi hissediyorum.

Yöntem basitçe -eğer ayağınız içe doğru basıyorsa- kalin içtarafının diğer taraftan birkaç milimetre yüksek olmasını öngörüyor.Bende deneme için sivri bir yöntem olarak yükseltmem gereken tarafın altına eski bir bankamatik kartından parçalar kesip koydum.Kartın eninden 2-3 mm'lik bir şerit kestim,bu şeridi 3 eşit parçaya böldüm ve bu parçaları üstüste dizerek,kalinde vidalarını engellemeyecek şekilde iç tarafın ucunun altına yerleştirip vidaları sıktım.Böylece yükseklik farkı aynı yukarıdaki ürünün yapmak istediği gibi oluştu.

Tabiki uzun yolda denemeden bu yöntem sorunlarımı çözdü diyemem ama en azından denemek ve farkı görmek için basit bir yöntemle benzetme yapmış oldum ve ilk sonuçlardan memnunum.

Umarım denemek isteyen diğer kişiler için bir örnek olur."