Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sol Pedalda ki gariplik

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Tolga Can tarafından paylaşıldı.

1. Tolga Can

Tolga Can Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bu aralar forumda fazla kafa şişiriyorum.
    Ancak sormadan araştırma yapmadan öğrenilmez.

1 Sorum ;
    Ayağımızı yada kolumuzu gerdiğimizde diz kapaklarımızda bir kıkırdak vardır ya ses çıkaran.
    Sol pedalı her çevirişimde bunu hissediyorum. Ancak ayağımda değil. ayağımın altındaki pedal da, acaba bu neden kaynaklanıyor.
    ilk defa dün akşam bunu yaptı, benim çözebileceğim bir sorun mudur. Yoksa bisiklette mi bir sorun var. Servise götürsem garanti kapsamında mı yapılır.
    yoksa ücrete tabii mi olur. Bisiklet daha 2 aylık ve asfalt harici yol görmedi. Sürekli düz zeminde kullandım.
    En ufak hoplaması, zıplaması, üstünde iken kaldırımdan dahi inme olmadı. Acaba sorun nedir ?

2 Sorum ;

Ön dişlinin en büyüğünde sorun yaşıyorum.
    Arka dişli 2,3,4,5,6,7 de olsa , ön dişliği 3 aldığımda hemen geçmiyor. Çok ses yapıyor. Baskı yapmadan hatta çok nazikçe pedal çeviriyorum. öyle geçiyor.
    Biraz zorlar yada vites koluna hafif dokunsam zincir atıyor. Servis ön dişliyi büyüğe geçirirken, arka düşükte olmalı dedi.
    Ancak ne yaparsam yapayım bu oluyor. Sanırım benim servis sadece bisiklet satmakdan anlıyor.
    Vites ayarlaması ile detaylı görsel bir makale bulabilirsem kendimde yapabilirim gibime geliyor.

Bu tür ufak tefek sorunları çok dert eden bir adamım, sanırım ruhsal sorunlarım var. :eek:

2. Sarp Söylemezoğlu

Sarp Söylemezoğlu Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Abi sen sor istediğin kadar soru, forum burası :)

1. cevap: Pedalı söküp olduğu yerde çevirmeyi dene, sorun devam ederse wd-40 veya gres yağıyla bilyeleri yağlamaya çalış. Devam etmezse sorun aynakolda olabilir.

2. cevap: Aslında bisikletçi doğru söylemiş, vites attırırken kolay atması veya ön attırıcıya sürtmemesi için, zincirin arka ve ön dişlilerde düz bir çizgi oluşturması lazım. Mesela arka vites 1 iken ön vitesi 3 yapmakta zorlanırsın. Veya arka vites 7 iken ön vitesi 1 yapmakta zorlanırsın. Yani yapman gereken; ön vites 1=arka vites 1-2|ön vites 2=arka vites 3-4-5|ön vites 3=arka vites 6-7 şeklinde kullanmak.

Fakat zincir atması ön attırıcının ayarının tam yapılmadığını gösterebilir, bunun için servise götür ve tüm sorunlar(pedal,vites) garanti kapsamına girer diye düşünüyorum.