Sol Diz Mr.

İbrahim Aslanhan

Forum Bağımlısı
Tepki
814
Bisiklet
Scott
Merhaba arkadaşlar,

Geçtiğimiz Cumartesi Diyarbakır'a bağlı Eğil ilçesi'ne bir geiz yaptık ve gezi sırasında benim sol dizim ağırmaya başladı. dönüşte de iyice zorladım dizi. İlk 2 gün(pazar - pazartesi) dizimi bükerken ağrı yapıyordu bugün ise durduk yere ağrı yapıyor ( Salı ). Dün Mr çektirdim bugün sonuç çıktı rapor özeti şöyle:

Medial menisküs posterior hornunda grade 1 dejenerasyon izlenmektedir.
Mediopatellar plika izlenmektedir.
Pes anserin bursada minimal sıvı izlenmektedir.(bursit)
Sol diz posterior lateralde popliteus tendonu saran 3x1 cm boyutlarında septalı kistik lezyon izlenmektedir ( ganglion kisti ).

Arkadaşlar durum bundan ibaret. Sonucu öğleden sorna doktora göstereceğim. Bilgisi olan var mı ? ilaçla geçecek birşey eğildir herhalde.

Scudo

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Ubi diz kapağında zorlamaya bağlı eskime var.Birde sıvı demiş tam anlayamadım ama kanama tarzı birşey olmuş olabilir.Bisiklete biraz ara ver diz önemli çünkü bende çekiyorum oradan biliyorum ;)

• Beğen
Tepkiler: İbrahim Aslanhan
Tepki
89
geçmiş olsun ibrahim ilaçla geçemeyecek değil de hani biraz zamana bırakılması gerek gibi.ortopedi doktoru da muhtemelen zorlama diyecektir.bursit( bursa dediğimiz yastıkçıkların iltihaplanması veya inflamasyonudur) bu bursalar eklem çevresindeki kapsül ve
tendonların rahat çalışmasını sağlar. menisküs de artık şu forumdaki nerdeyse herkesin yüzeyel hasarı vardır.biraz yanlış kullanıyoruz dizlerimizi cok yük bindiriyoruz. umarım çabucak iyileşir toparlanırsın( bi de ortopedi uzmanı da umarım benzer görüşte olur da ameliyat felan demez :( )

• Beğen

İbrahim Aslanhan

Forum Bağımlısı
Tepki
814
Bisiklet
Scott
Saol ibrahim adaşım.

Artık bakcaz birazdan çıkıp doktora göstereceğim. Teşekkür ederim yazın için.

İbrahim Aslanhan

Forum Bağımlısı
Tepki
814
Bisiklet
Scott
@M.Burak KARADAĞ

Burak bilemiyorum ki canım ya. Ben de birazdan çıkıp doktora göstereceğim işte. Akşam mesai çıkışında da özel hastaneye gidecem ordaki doktora da göstereceğim. Sporcu doktoru var ona göstercem işte.

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Bu arada İbrahim abi bilmiyorum diyarbakırda bulabilirmisin ama spor hekimine gözük bir.Ben birçok ortopediste gittim ama tek çare spor hekimi oldu.

İbrahim Aslanhan

Forum Bağımlısı
Tepki
814
Bisiklet
Scott
@M.Burak KARADAĞ

İşte burda özel bir Fizyo Center var sadece fizik doktoru var 3 tane. Bunlardan biri daha önce diyarbakırsporun doktoru idi. Ona göstercem sonucumu.

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Tamam abi inşallah birşey çıkmaz.
Şuan bisiklet sürerken ağrım yok ama bağdaş kuramıyorum sol dizim inanılmaz derecede ağrıyor ve sağ dizimde de 1.5 santim çapında bir kist var :)

İbrahim Aslanhan

Forum Bağımlısı
Tepki
814
Bisiklet
Scott
e ne yapcan peki kist ile ilgili ? Ben doktora gösterdim sonucu. ilaç verdi dizdeki sıvı azalsın ilaçlardan sonra fizik tedavi dedi. O öyle deyince ben de özel doktora gitmekten vazgeçtim. İlaçlardan sonra gidecem dediğim sporcu doktoruna !!!

İbrahim Aslanhan

Forum Bağımlısı
Tepki
814
Bisiklet
Scott
Merhaba arkadaşlar,

Bugün Fizyo Center Dal merkezine gittim. Sporcu doktoru vardı. Mr flimlerini inceledi , rapor sonucuna baktı. İlaç yazdı ve fizik tedavi uygulayacağını söyledi. yarın fizik tedaviye başlıyorum. Doktorun dedğine göre 2 veya 3 haftada dizimdeki sorun geçecekmiş tamamen. Bakalım artık. Sizlerle sonucu paylaşırım.

Msgl

Forum Bağımlısı
Tepki
293
İsim
Musa
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Gerçmiş olsun.Bidaha tekrar etmez inşallah.

• Beğen

Cengiz ADANUR

Aktif Üye
Tepki
74
Geçmiş olsun İbrahim bey, acil şifalar diliyorum.
Ben de sağ diz MR sonucumu bugün aldım, doktora gösterme şansım olmadı ama rapordan anladığım kadarıyla korktuğum başıma gelmedi çok şükür. Sıvı birikmesi var sadece, bir süre buz kürü uygulamak iyi gelecek. Şu anda da sağ dizimin üzerinde buz torbası var, derin dondurucudan çıkarıp uygulayınca biraz sızlatıyor haliyle:D

• Beğen

İbrahim Aslanhan

Forum Bağımlısı
Tepki
814
Bisiklet
Scott
Meriç ve Musa arkadaşlar, size teşekkür ederim.

Cengiz bey, size de geçmiş olsun. Biran önce düzelmenizi dilerim.

• Beğen
Tepkiler: Cengiz ADANUR

tolga1976

Forum Bağımlısı
Tepki
2.380
Bir sağlıkçı ve geçen sene geçirdiğim kazada menisküslerini ve yan bağını yırtan birisi olarka şunları söyleyebilirim..

İzlenen sıvı yani ödem; hepimizde farkında olmadan zaman zaman olan ancak uyuduğumuzda çözülen sıvı.. Tedavisi gün içersinde dinlenme periyodları yaratarak soğuk kompres tedavisi uygulamak..

Menisks veya tendon, bağ yırtıkları 5 sınıfta değerlendirilir.. GRADE1-2-3-4 ve tam kopma.. Sizinkisi grade 1 yani minivik bir şey.. Tedavsi Fizik Tedavi..

Ganglion kistleri genellkile ufacık bir laparoskopik cerrahi ile 10 dakikada alınabilen şeyler. Ancak tendona yapışmış olanlara dokunmamak daha iyi olabilir.. Sonuçda daha 28 yaşınızdasınız.. Biraz kilo verip onun sıkıntısından kurtulabilirsiniz..

Geçmiş olsun, korkacak bir şey yok ancak BİR DAHA ISINMADAN BİSİKLETE BİNMEYİN..

Geçmiş olsun..

• Beğen

İbrahim Aslanhan

Forum Bağımlısı
Tepki
814
Bisiklet
Scott
@Tolga Ayla

Tolga Bey Çok teşekkür ederim bilgilendirmenizden dolayı. Size de çok geçmiş olsun.

Evet benim grade 1. Fizik tedavi gördüm 15 gün boyunca,soğuk tedavisi uygulandı. 22 gün boyunca bisikletten uzak kaldım. doktor tavsiyesi ile magnezyum ve glucosamine'e başladım. glucosamine 6 ay kullanacağım. Kıkırdak güçlendirici! Ama dizimdeki ağrı geçmiyo. Yani bisikleti düşük viteste günden en fazla yarım saat sürmeme sağmen devam ediyo ağrım eskisi gibi olmasa da ! Bakalım nolcak. Ayın 17 sinde kontrole gidecem doktoruma.

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
Şehirlerarası bir turda 4. gündü sanırım. İzmir Urla'da sağ dizim aşırı derecede ağrıdı. Pedala basamayacak hale geldim diyebilirim. Urla devlet hastanesine gidip ortapedi doktoruna gözüktüm. Menisküs dedi. Bir ilaç ve krem verdi. Fazla zorlamadan yoluan devam edebilirsin. Memleketine gittiğinde mr çektir baksınlar dedi. Ankara'ya döndüğümde FTR doktoruna gittim mr sonucuna baktı. grade 1 seviyesinde olduğunu söyledi. Önce fizik tedaviye gel dedi sonra geri vazgeçti. Bir iki ilaç ve krem verdi. Birazda dinlenince şimdi iyiyim. Tabi bahar aylarıyla beraber uzun turlara çıkınca aynı sorunu yaşar mıyım bilmiyorum...

Bu hususta tavsiyeleriniz nelerdir?

İbrahim Aslanhan

Forum Bağımlısı
Tepki
814
Bisiklet
Scott
Menisküs geçici bir hastalık değildir. grade 1 yırtıksa yırtık geçmez durduk yerde. Fizik tedavi vermemesi düşündürücüdür. Fazla sorlamamanız gerekiyor dizinizi. Zorlarsanız ağrı şikayetleriniz başgösterecektir. Gerçi grade 2 veya 3 olursa daha iyi olur gibime geliyor :) direk ameliyat ile kurtuluş. tabi sonra 6 ay bisikletten uzak kalmak ve egzersizler var :)