Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sol böbreğim alındı.

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında can akkoyun tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. can akkoyun

can akkoyun Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Arkadaşlar herkeze merhaba, nisan ayında öksürük şikayetiyle gittiğim hastahanede akciğer tomografisi sonucunda sol böbreğin de tomografiye birazcık girmesi ile tümör farkedildi. Detaylı tomografi neticesinde sol böbreğimde 8.5 cm tömür bulundu. 10 gün içerisinde ameliyata girdim. Pataloji sonuçların da derecesi ve evresi yüksek çıktı fakat dalak ve diğer iç organlarına sıçramadığı görüldü. Şimdi 3 ayda bir tarama yapılacak. Tekrarlar mı diye.

Bisikleti seviyordum. İnternette araştırmalar yaptım. Her türlü düşünce var. Su tüketimine dikkat etmekle beraber şeker ve tuz tüketimi azalacak ve aynı zamanda sigara gibi alışkanlıklardan vazgeçilecek. Fakat bisiklete binmek ne derece etkiler? Aramızda sonradan böbreği alınan arkadaşlar var mı? Onlar neler yaşıyorlar? Nelere dikkat ediyorlar? Araştırmalarda iki tane futbolcunun böbrek yetmezliğinden sonra nakil olduğu ve aktif spor hayatlarına devam ettiklerini de öğrendim. Ramazan orucu konusunda da doktora sordum tek böbreği korumak gerek ve vücut susuz kalmamalı kesinlikle dedi.

Doğuştan tek böbrekli arkadaşlar varsa aramızda onların da neler yaşadıklarını merak ediyorum.

Herkeze saygılar sevgiler.

2. Uzbay YELCE

Uzbay YELCE Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bir fikrim yok ne yapmanız neye dikkat etmeniz gerektiğinde ama çok çok geçmiş olsun.

3. Özgür R

Özgür R Karanlık Taraf

Seviye:
    Çok geçmiş olsun Can Bey...

4. Rehavet

Rehavet Kıdemli Üye

Seviye:
    zor bir soru

5. Bahadır Aktaş

Bahadır Aktaş Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Çok geçmiş olsun

6. VolkanS

VolkanS Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Geçmiş olsun, Allah şifa versin.

7. Max Torque

Max Torque Forum Bağımlısı

Adı:
    Hüseyin Gündoğdu
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Gecmis olsun. Allah acil sifalar versin..

8. Tunakan Önen

Tunakan Önen Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Çok çok geçmiş olsun :(

9. Cyclist999

Cyclist999 Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Allah şifa versin çok geçmiş olsun.

10. tzeybek

tzeybek Aktif Üye

Adı:
    Tamer Zeybek
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Geçmiş olsun. Cevabı burada aramak yerine sizi takip eden doktora sorun bence.

11. Yunus Emree

Yunus Emree Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Geçmiş olsun bence tehlikeye atmayın.

12. D.Mustafa

D.Mustafa Bisikletkolik

Seviye:
    Bence ufak ufak yorulmadan sürmek hem spor amaçlı olacağı için vücudu sağlıklı kılar ama tabi şuan ki vucudunuz un direnci ve yaralarınızın durumu.Allah korusun bi aksiyon olur ters hareket yaparsınız dikişlerinize zarar gelmesin.Bütün bunları doktorunuzla görüşmeniz daha iyi olur ama tabi forum da doktor arkadaşlarımız varsa kendileri daha iyi bilirler.

13. can akkoyun

can akkoyun Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Hepinize Teşekkürler. Tabii 6 Mayıs ta ameliyat oldum. Şu an yaralar hemen hemen kapandı. Merak ettiğim bu durumda olup tek böbrek ile bu sporu yapan var mı?

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

14. Birtan Kolburan

Birtan Kolburan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Hocam çok gecmiş olsun Allah bi daha yaşatmasın..benim fikrim çok uzun turlar değilde gezi amaçlı binebilirsiniz bence bisiklete..ama en iyisini doktor bilir tabiki o ne derse odur

15. arday

arday Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Gecmis olsun

16. Ali Pülhan

Ali Pülhan Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Gelmiş geçmiş olsun Allah yüzünüze bakmış geçte olsa o kötü hastalık yakalanıp bertaraf edilmiş moral, spor ve doğru beslenmeyle inşallah tekrarlamıyacaktırda, böbreği alınan ama bisiklet hariç yüzen, tempolu koşan arkadaşlarımda var ama aşırı terlemeden vücut su dengesini bozmadan devam ediyorlar bu arada benimde 1,5 yıl önce tiroitlerim ve paratiroitlerim Hashimoto rahatsızlığı ve kanser hücreleri oluştuğu için tamamen alındı artık kalbin ve tüm metabolizmanın çalışabilmesi için sentetik hormon ve kemik oluşumu için sentetik kalsiyum kullanıyorum 2007 de yıllarca ağırlık çalışması na bağlı hem kasık fıtığım patladığı için hemde arka arkaya bel fıtığı ameliyatı oldum, önümüzdeki günlerde ilerleyen boyun fıtığı+Omurilik kanal daralmasını açmak için ve uzun süre kullandığım ilaçlara bağlı olarak tamamen eriyen mide üst kapağı ameliyatlarım var ama bisikletten hiçbir şekilde vazgeçmedim vazgeçmiycemde, kendi sağlık durumuma uygun program yapıp turladım hep yani anlatmak istediğim Dr.na danışıp kendi sağlık durumuna göre turlar yapabilirsin aynı durumda olan yada konunun uzmanı olan arkadaşlarda vardır aramızda onlarda yardımcı olcaktır, tekrar geçmiş olsun.

BFOkuru ve Abdullah Cimis bunu beğendi.
  17. Ali Ç.

Ali Ç. Forum Bağımlısı

Seviye:
    Doktor değilim tahmini konuşuyorum sonuçta hepimiz tek bir banttan çıkmıyoruz o yüzden burada tek böbrekli arkadaşların söyleyecekleri size tutmayabilir benim önerim şu olur spor yaptığınızda terlemeniz bi nevi fazla suyu ve tuzu vücuttan atmaktır ve ne orandadır bilmiyorum ama böbreklere faydalı olduğu kesin size şahsi önerim şu olur istediğiniz gibi tur yapabilirsiniz hatta bu sizin için faydalı bile olabilir ama ne zaman tur yapın sabah kuş cıvıltıları başladıktan 2 saat ile ikindi ezanından sonraki saatlerde yani güneşin olmadığı ve daha serin saatlerde tur yapmanız ve doktorunuz bol su için dediyse bolsuya terlediğiniz oranı da ekleyip öyle su içmeniz (yine)ve böbrek çevresinin yağlanmaması -ki böbreğinizi kaybetmenize bile yol açabilir Allah korusun-için sağlıklı beslenmeniz ama ilk önce doktorunuza ama benim tavsiyem bu konularda bilgili bir diyetisyene gidin ama önce doktorunuza gidip kesinlikle danışın çok çok geçmiş olsun

Edit: üstteki arkadaşın yazdıkları konumuzla alakalı değil gibi gözükebilir ama değil okudum ve yaşama sevincine hayran kaldım bu konusa örnek almanız lazım kesinlikle bugün sizin olur yarın bizim ama yaşama sevincimizi kaybetmememiz lazım bakın büyük hastalıklardan kurtulan insanlara hepsi şen şakrak neşeli insanlar moralleri yerinde moralin ve yaşama sevincin oldukça hiçbirşey sizi bizi hiçkimseyi yıkamaz(Yaradan hariç tabii)

BFOkuru bunu beğendi.
  18. can akkoyun

can akkoyun Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Ali Ç. bey teşekkür ederim. En uygunu dediğiniz gibi uygun vakitlerde çok fazla yüklenme yapmadan ve hiçbir şeyi takmamak gerekecek.

BFOkuru bunu beğendi.
  19. can akkoyun

can akkoyun Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Ali bey çok geçmiş olsun. Çok teşekkür ederim güzel cevabınız için.

20. can akkoyun

can akkoyun Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Yaradanın izni ile moralin ve yaşama sevincin oldukça hiçbirşey sizi bizi yıkamaz. Bu çok güzeldi. Teşekkürler.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.