Söktüğüm Zincir Dişlisi Çok Sıkı Oldu! Makaradan Geçerken Oynamıyor.

Tepki
45
Bisiklet
Kron
Arkadaşlar master link sökmek için alet yoktu, bu yüzden zincir anahtarı ile sökmek zorunda kaldım. Pimi tekrar anahtar ile tam yerine oturttum fakat çok sıkı oldu o dişli. Pedal çevirirken o dişli makaradan geçerken C şeklinde geçmesi lazım aşağı yukarı oynayarak fakat oynamıyor direkt çat diye ses çıkartarak boş geçiyor makara dişlisini. Elimle aşağı yukarı oynatıyorum fakat baya sıkışık gibi nasıl gevşetirim? :)

Scudo

umutkahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Bisiklet
Geotech
baş parmaklarınızı zincirin bu kısmına dayayıp iki elle tutup bu kısımdan bükmeye çalışın.biraz esnetirseniz bakla rahatça hareket eder.el gücünüz yetmezse pense ile deneyin.

• Beğen
Tepkiler: Barış TURAN
Tepki
45
Bisiklet
Kron
arkadaslar zinciri tam oturtamamış olacağım ki koptu!!! maalesef gece yaptım fakat bu sefer dikkat etmedim artırıcının demirine sürtüyordu tekrar söktüm-taktım derkne havanın karanlığında pimi yamulttum. Kısacası sağ ve soldan olmak üzere 1'er bakla eksiltmiştim. Şimdi tekrar sağ ve soldan bakla eksiltmem gerekecek. Toplamda 4 olmuş olacak sorun yaşar mıyım? Kaç baklaya kadar sorun yaşamıyoruz? :( sram 10lu zincir.. üstelik super b allen vardı onun zincir anahtarıyla zor oluyordu zaten onu da kırdım :) allen setinin üstünde sonucta avucunuz acıyordu döndürürken super b zincir anahtarı alacagim

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Dostum zincirinde '' çalışmayan bakla '' durumu olmuş. Bu zararlıdır ve tam da dikkat et zincirini kırarsın yazacakken zincirim koptu diye sen yazmışsın :) Dediklerine göre sorun yaşarsın zira zincirin boyu senin dişli sayına göre ayarlıdır bir yerden sonra zincir kısa gelebilir yada çekemeyip tekrar kırılabilir yada dişlilerin arasında sıkışabilir. Hiç elleşmeden bir bisikletçiye götür onlar sana elindeki fazla bir baklayı idareten taksınlar, yada yeni zincir al. Umarım yeni zincir alacak kadar bozmamışsındır :)

Tepki
45
Bisiklet
Kron
@Alper Gencan

Bozmak derken? :) İşte sol-sağ birer bakla gidiverdi. :) Ayrıca şu takarken baklayı yamulttuğum için bir bakla daha gitmesi gerek çünkü karanlıkta maalesef takarken yamulttum. Kesinlikle Topeak gibi uzun çevirme başlığı olmayan zincir anahtarları bana göre değil! Super b'nin ufacık başlığı var öyle musluk başlığı gibi çevirme şansım yok. Elleri nasır tutuyor resmen insanın.. Dönmüyor, zorlayınca da elinizde yamuluyor hemen böylece zincir pimi zarar görüyor. Zaten bu yüzden yamulttum ya pimi.. :) Hocam dediğiniz gibi yapacağım fakat bisikletçi çok uzak maalesef. Yeni zincir deseniz 60-70 tl sram 10'lu pc 1031 Mecburuz gibi görünüyor.. :) Hocam ayrıca yeni zincir alırsak, bendeki power linki ekler sanırım adamlar rica etsek :) Çünkü pratik bir şey. :)

Hazır kırılmışken şunu alayım diyorum;

http://www.ozceylanmotor.com/image/cache/data/zincir/SuperB%20Zincir%20Sokme%20tb-3355-600x600.jpg
ne diyorsunuz?

Tepki
45
Bisiklet
Kron
Güncel olarak;

Hocam iyice inceledim. Önce sol ve sağdan bakla aldım. Şimdi ise bakla eğildiği için soldaki içi boş baklayı alacağım. Kısaca işlem hallolduğunda bozuk, çıkık vs. Toplamda 3 bakla gitmiş olacak. Sorun yaratır mı acaba? Yoksa dediğiniz gibi araç bulup bisikletçiye mi götüreyim.

Ayrıca arkadaşlar tüm bisikletçilerde bakla muhakkak vardır sanırım. Ne kadara patlar bana.. :) Yeni zincire param yetmiyor maalesef. :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Valla o senin pazarlık kabiliyetine kalmış rica ile halletmek :) Ama biraz uğraşma ile sorunu çözebilirsin bence. Zira aynısı bende de oldu bisikleti sürerken tak diye zincir atıyor gibi olurdu . Ufak tefek! pense vb. dokunuşlarla düzletmeye çalış. azıcık kaba kuvvetten bir şey olmaz herhalde :) Yine sende zincir anahtarı var bende oda yoktu tam rezil olmuştum. Biraz bakın uğraşın eğer olmuyor ise yeni zincir e bakının ama bir bisikletçi ye mutlaka gidin sizi yeni zincir den kurtaracaktır bence.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Fırat Karamanoğulları

3 bakla eksilmişse idare eder sizi. Zincirin gergin olduğu viteslerde kullanmadan bisikletçiye kadar idare edecektir. Ama çok güvenmeyin ve çok yüklenmeyin sürerken .

Tepki
45
Bisiklet
Kron
@Alper Gencan

Hocam çok teşekkürler.. Burada mahalle arası dediğimiz türden bisikletçi var. Yarın gidip bakla isteyim bakalım becerebilirsem iyi, beni bisikletçiye de götürür.. :) Çünkü buradakiler pek anlamıyor geçen gitmiştim. :) Daha 1.500 km oldu zincir 100-130 km'de bir mazotla temizler yağlarım üstelik yazık olur zincir değişirse yav. :) Umarım zincir pimi de vardır bisikletçide.. Ehehe.. :)

Tepki
45
Bisiklet
Kron
Arkadaşlar unutmadan; Zincir için bakla alacağım fakat Shimano yuar mı acaba? 9'lu, 10'lu farkeder mi 1,2 bakla için? Galiba farkeder ama sorayım dedim. Çünkü uzunluk vs sanırım. Yahu böyle ise nereden bulacağız Sram 1031 bakla?

Tepki
45
Bisiklet
Kron
Bu arada hallettim arkadaşlar zincir anahtarını kırmıştım o karanlıkta super b aldım çok iyi, alttaki vidayı sıkıştırdığınızda baklanın oynamasına fırsat vermiyor. Böylece rahatça sıkabiliyorsunuz ziniciri. Allen içerisindeki zincir anahtarı çok zorluyordu çünkü tutacak yeri yoktu. Topeak ürünü gibi olsa iyi olabilirdi fakat tutacak yeri olmadığından avucunuzda tutuyordunuz bu da baya acı veriyor. Zor durumlar için gerçi. :)