Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sokratesten Düşündüren ve Ders Alınacak Yazı

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Aykut Subaşı tarafından paylaşıldı.

1. Aykut Subaşı

Aykut Subaşı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bir gün bir tanıdık büyük filozofa rastladı ve dedi ki, "Arkadaşınla ilgili ne duyduğumu biliyor musun ?"

Bir dakika bekle diye cevap verdi Sokrat. Bana bir şey söylemeden evvel senin küçük bir testten geçmeni istiyorum. Buna Üçlü Filtre Testi deniyor.

"Üçlü Filtre?"

Birinci filtre "Gerçek Filtresi" Bana birazdan söyleyeceğin şeyin tam anlamıyla gerçek olduğundan emin misin?"

"Hayır," dedi adam " Aslında bunu sadece duydum ve ....

"Tamam," dedi Sokrat Öyleyse, sen bunun gerçekten doğru olup olmadığını bilmiyorsun. Şimdi ikinci filtreyi deneyelim, " İyilik Filtresini."

Arkadaşım hakkında bana söylemek üzere olduğun şey iyi bir şey mi ?

"Hayır, tam tersi..."

"Öyleyse, "diye devam etti Sokrat. Onun hakkında bana kötü bir şey söylemek istiyorsun ve bunun doğru olduğundan emin değilsin. Fakat yinede testi geçebilirsin, çünkü geriye bir filtre daha kaldı. " İşe yararlılık filtresi."

Bana arkadaşım hakkında söyleyeceğin şey benim işime yarar mı?

"Hayır", gerçekten değil.

"İyi" diye tamamladı Sokrat; Eğer, bana söyleyeceğin şey doğru değilse, iyi değilse ve işe yarar, faydalı değilse bana niye söyleyesin ki ?

2. uğur yılmaz

uğur yılmaz Bisikletkolik

Seviye:
    Güzel bir paylaşım, ben de bir tane hikayesini anlatmak istiyorum.
    Sokrates kiliseye ters düştüğü için idam edilecektir. Kilise inadından vazgeçilmesini ister ama Sokrates doğru bildiklerinden vazgeçmez. Mahkemede karısı: Sokrates seni haksız yere idam ediyorlar der.
    Sokrates de "Haklı yere idam etseler daha mı iyiydi der:)". Adam idam olurken bile felsefe yapıyor. Sokratesin savunması kitabını herkese tavsiye ederim.

Özkan Uzuncezar bunu beğendi.
  3. Aykut Subaşı

Aykut Subaşı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Kitap önerisi için teşekkürler.Okunası kitap arıyordum.Kitap yorumlarıda guzel.En kısa zamanda edinicem.

4. Özkan Uzuncezar

Özkan Uzuncezar Üye

Seviye:
    Öncelikle herkese merhaba.
    Ben de böyle hikayeleri çok severdim Taaki felsefe dersi görene kadar. 1 yıl boyunca aristodan, j.lockdan, din felsefesinden, siyaset felsefesinden, filozoflardan bahsettik ve artık felsefeye karşı ilgim tükendi diyebilirim. Ben felsefeyi Olmak ya da olmamak diye bilirdim yanılmışım.:D

İşin şakası bir yana güzel bir yazı teşekkür ederim.:)

Hasan Kuru ve uğur yılmaz bunu beğendi.