Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Soğuklarda yüz felcine dikkat

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Nedret Günaydın tarafından paylaşıldı.

1. Nedret Günaydın

Nedret Günaydın Onursal Üye

Seviye:
    Soğuklarda yüz felcine dikkat

Kuru yüz çok kolay yüz felci olmaz. Bu nedenle ıslak yüzle soğuk havaya çıkmamak ve sürekli rüzgardan korumak gerekiyor.

Nörolog Dr. Erkan Taner Karagöz, Online Sağlık'a yaptığı açıklamada, en sık görülen yüz felcinin nedeni pek bilinmeyen ve rüzgarla ortaya çıkan "Bell paralizisi" olduğunu söyledi.

Yüz felcinin, beyinle omurilik arasından çıkan yüz sinirinin bir basıya uğraması ya da yüzün soğuk alması, soğuk havanın yüzle uzun süre temas etmesi gibi nedenlerle ortaya çıktığını belirten Nörolog Dr. Erkan Taner Karagöz, "Yüz sinirinin çalışmamasının en belirgin bulguları arasında yüzün bir yanındaki hareketlerin azalması veya kaybolması bulunuyor. Yüz felci ile göz tam kapanmıyor, ağız tam çekilemiyor ve salya akmaya başlıyor. Yüzde hissizlik oluşuyor" diye konuştu.

Yüz felcine karşı en etken yolun korunmaktan geçtiğini anlatan Dr. Karagöz, şunları kaydetti:

"Soğuk ve rüzgar yüz felcini tetikler. Kuru bir yüz ise çok kolay yüz felci olmaz. Bu nedenle özellikle ıslak yüzle soğuk havaya çıkmamak ve sürekli rüzgardan korumak gerekiyor. Ama yüz, biraz ıslanmışsa, terlemişse ya da yağmur yemişse risk artıyor. Bu durumlarda ya yüzü kuru tutmak ya da yüzü açık bırakmamak gerekiyor. Soğuk havalarda en çok rastlanan yüz felci, araba camının açık bırakılması veya motosiklet kullananların sürekli rüzgara maruz kalması ile görülüyor. Dışarıda çalışanlar özellikle balıkçılar risk taşıyor. Çok soğuk havalarda rüzgara maruz kalmamak için özellikle motosiklet kullananların atkı veya şapka takması, otomobil kullananların da camlarını uzun süreli açmamasını öneriyoruz".

Son dönemlerde yapılan araştırmalarda uçuk virüsünün yüz felcinde önemli bir etken olarak ortaya çıktığının belirlendiğini vurgulayan Karagöz, "Yüz felci olanların, beyin çevresinde dolanan, beyin omurilik sıvılarında yapılan incelemelerde, yarısına yakınında bu virüsün bulunduğuna dair belirtiler bulunmuş" dedi.

Tedavide ilk 10 günün önemine değinen Nörolog Dr. Karagöz, 10 günden sonra gelinmesi halinde ilaçların çok fazla etkili olmadığını belirtti. Karagöz, şunları kaydetti:

"Bell paralizisi denilen normal yüz felçleri kendi haline bırakılırsa çoğu düzeliyor. İlaç kullanıldığında bu oran daha hızlı ve etkili oluyor. Tedavi sürecinde EMG tetkiki yapılıyor. Sağlam ve sağlam olmayan karşılıklı iki tarafa bakılarak felcin düzelip düzelmeyeceğini, ne kadar süreceğini, iyi veya kötü olacağını bir ölçüde tahmin edebiliyoruz. Ayrıca 3 hafta sonunda iğne ile bir tetkik yapmak gerekiyor. Bunlar bize, dolayısıyla hastaya fikir verme ve uyarma açısından önem kazanıyor".

Kaynak : İHA

2. twisted-disco

twisted-disco Yeni Üye

Seviye:
    Çok tehlikeli. Özellikle tıraştan sonra sokağa çıkarken çok dikkat etmek lazım. Bir tanıdığımın başına geldi ve tam bir düzelme olmadı.

3. sertel

sertel Aktif Üye

Seviye:
    nedret bey
    bilgi için çok teşeşkkürler
    helede bisiklet kullanıcıları için lazım bir bilgi
    bir yakınım (erkek) ankara ilinde hamama gidiyor
    mevzim kış; bir de üzerine tıraş oluyor
    ve kişi arabasına binince oluşan buğulanma geçsin diye camı hafif aralıyor
    kısa zaman içinde yüz felci geçirdiği anlaşılıyor
    kaç kere ameliyat olduğunu ben bilmiyorum
    ve en acısı bu büyüğüm, tiyatro sanatçısı idi
    yüzü eğilmiş bir halde yapılacak bir meslek değil
    ondan sonra yüzümüzde ki yağın bizi soğuklarda koruduğunu öğrenmiştim
    sabah kalkıp traş olacaksak mutlak krem sürmeli imişiz
    saygılarımla

Mehmet Boran bunu beğendi.
  4. Deniz Baklacı

Deniz Baklacı Sadece Bisiklet

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Maksadım konuyu hortlatmak. Yakın zamanda bisiklet sürerken yüz felci geçirdim. Kendinize dikkat edin.

BilinmeyenKullanıcı bunu beğendi.
  5. Melih Gürle

Melih Gürle Üye

Seviye:
    Geçmiş olsun, acil şifalar dilerim

Deniz Baklacı bunu beğendi.
  6. Osman Kıtay

Osman Kıtay Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    28 Ekimde az daha benimde başıma geliyordu. Yolda çektiğim fotoğraflarda güldüğümü zannettiğimde sadece asık suratla baktığımı görünce farkına vardım. Dikkatli olmak lazım.

emrah9700 bunu beğendi.
  7. D. Oğuz

D. Oğuz gezgindt olarak bilirler."di"

Seviye:
    Sonra Oğuz ben buff kullanmıyorum :p aşırıya kaçma :D
    Kullanmazsan sonu bu :)

skapilar ve Osman Kıtay bunu beğendi.
  8. Osman Kıtay

Osman Kıtay Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Yakalandık mı :D Ama hala kullanmıyorum :) Dedik zaten dikkatli olmak lazım diye.

D. Oğuz bunu beğendi.
  9. D. Oğuz

D. Oğuz gezgindt olarak bilirler."di"

Seviye:
    Olsun, yine de sen tak bafını, küçük sözü :p

skapilar ve Osman Kıtay bunu beğendi.
  10. skapilar

skapilar Üye

Adı:
    Serhat
    Seviye:
    yapma ustam, hava soğuk tedbirli olmak lazım. :)

D. Oğuz ve Osman Kıtay bunu beğendi.