Soğuklarda yüz felcine dikkat

Nedret Günaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
3.629
Soğuklarda yüz felcine dikkat

Kuru yüz çok kolay yüz felci olmaz. Bu nedenle ıslak yüzle soğuk havaya çıkmamak ve sürekli rüzgardan korumak gerekiyor.

Nörolog Dr. Erkan Taner Karagöz, Online Sağlık'a yaptığı açıklamada, en sık görülen yüz felcinin nedeni pek bilinmeyen ve rüzgarla ortaya çıkan "Bell paralizisi" olduğunu söyledi.

Yüz felcinin, beyinle omurilik arasından çıkan yüz sinirinin bir basıya uğraması ya da yüzün soğuk alması, soğuk havanın yüzle uzun süre temas etmesi gibi nedenlerle ortaya çıktığını belirten Nörolog Dr. Erkan Taner Karagöz, "Yüz sinirinin çalışmamasının en belirgin bulguları arasında yüzün bir yanındaki hareketlerin azalması veya kaybolması bulunuyor. Yüz felci ile göz tam kapanmıyor, ağız tam çekilemiyor ve salya akmaya başlıyor. Yüzde hissizlik oluşuyor" diye konuştu.

Yüz felcine karşı en etken yolun korunmaktan geçtiğini anlatan Dr. Karagöz, şunları kaydetti:

"Soğuk ve rüzgar yüz felcini tetikler. Kuru bir yüz ise çok kolay yüz felci olmaz. Bu nedenle özellikle ıslak yüzle soğuk havaya çıkmamak ve sürekli rüzgardan korumak gerekiyor. Ama yüz, biraz ıslanmışsa, terlemişse ya da yağmur yemişse risk artıyor. Bu durumlarda ya yüzü kuru tutmak ya da yüzü açık bırakmamak gerekiyor. Soğuk havalarda en çok rastlanan yüz felci, araba camının açık bırakılması veya motosiklet kullananların sürekli rüzgara maruz kalması ile görülüyor. Dışarıda çalışanlar özellikle balıkçılar risk taşıyor. Çok soğuk havalarda rüzgara maruz kalmamak için özellikle motosiklet kullananların atkı veya şapka takması, otomobil kullananların da camlarını uzun süreli açmamasını öneriyoruz".

Son dönemlerde yapılan araştırmalarda uçuk virüsünün yüz felcinde önemli bir etken olarak ortaya çıktığının belirlendiğini vurgulayan Karagöz, "Yüz felci olanların, beyin çevresinde dolanan, beyin omurilik sıvılarında yapılan incelemelerde, yarısına yakınında bu virüsün bulunduğuna dair belirtiler bulunmuş" dedi.

Tedavide ilk 10 günün önemine değinen Nörolog Dr. Karagöz, 10 günden sonra gelinmesi halinde ilaçların çok fazla etkili olmadığını belirtti. Karagöz, şunları kaydetti:

"Bell paralizisi denilen normal yüz felçleri kendi haline bırakılırsa çoğu düzeliyor. İlaç kullanıldığında bu oran daha hızlı ve etkili oluyor. Tedavi sürecinde EMG tetkiki yapılıyor. Sağlam ve sağlam olmayan karşılıklı iki tarafa bakılarak felcin düzelip düzelmeyeceğini, ne kadar süreceğini, iyi veya kötü olacağını bir ölçüde tahmin edebiliyoruz. Ayrıca 3 hafta sonunda iğne ile bir tetkik yapmak gerekiyor. Bunlar bize, dolayısıyla hastaya fikir verme ve uyarma açısından önem kazanıyor".

Kaynak : İHA

Scudo
Tepki
5
Çok tehlikeli. Özellikle tıraştan sonra sokağa çıkarken çok dikkat etmek lazım. Bir tanıdığımın başına geldi ve tam bir düzelme olmadı.

sertel

Aktif Üye
Tepki
110
nedret bey
bilgi için çok teşeşkkürler
helede bisiklet kullanıcıları için lazım bir bilgi
bir yakınım (erkek) ankara ilinde hamama gidiyor
mevzim kış; bir de üzerine tıraş oluyor
ve kişi arabasına binince oluşan buğulanma geçsin diye camı hafif aralıyor
kısa zaman içinde yüz felci geçirdiği anlaşılıyor
kaç kere ameliyat olduğunu ben bilmiyorum
ve en acısı bu büyüğüm, tiyatro sanatçısı idi
yüzü eğilmiş bir halde yapılacak bir meslek değil
ondan sonra yüzümüzde ki yağın bizi soğuklarda koruduğunu öğrenmiştim
sabah kalkıp traş olacaksak mutlak krem sürmeli imişiz
saygılarımla

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Boran

ToroMir

Sadece Bisiklet
Tepki
1.920
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Maksadım konuyu hortlatmak. Yakın zamanda bisiklet sürerken yüz felci geçirdim. Kendinize dikkat edin.

Osman Kıtay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.090
Bisiklet
Fuji
28 Ekimde az daha benimde başıma geliyordu. Yolda çektiğim fotoğraflarda güldüğümü zannettiğimde sadece asık suratla baktığımı görünce farkına vardım. Dikkatli olmak lazım.

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci

Osman Kıtay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.090
Bisiklet
Fuji
@Oğuz Dilmaç

Yakalandık mı :D Ama hala kullanmıyorum :) Dedik zaten dikkatli olmak lazım diye.

• Beğen
Tepkiler: D. Oğuz