Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Soğuk suyu yudum yudum için

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında H.Can DEMİREL tarafından paylaşıldı.

1. H.Can DEMİREL

H.Can DEMİREL Bisikletkolik

Seviye:
    Soğuk suyu yudum yudum için

Soğuk su, vücutta terleme fonksiyonuna doğrudan etki ettiği için yudum yudum içilmediğinde çok fazla tuz ve mineral kaybetmeye neden oluyor.

AA
    Güncelleme: 12:44 TSİ 05 Ağustos 2007 Pazar

ÇANAKKALE - Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Günhan Erdem, “Özellikle vücut ısısı yükseldiğinde soğuk suyun hızlı içilmesi, vücutta terleme fonksiyonunu artıracağından çok fazla tuz ve mineral kaybetmeye neden olur. Soğuk suyun olumsuz etkilerinden korunmak için yudum yudum içmeliyiz” dedi.

Prof. Dr. Günhan Erdem, aşırı sıcaklar nedeniyle vücudun sürekli su, mineral ve tuz kaybettiğini belirterek, “Soğuk su içmenin 2 türlü olumsuz etkisi var. Bunlardan birincisi doğrudan doğruya üst solunum yollarında hassasiyeti olan kişilerde hastalıklara sebep olabilir. İkincisi ise hızlı içilen soğuk suyun buharlaşmaya yani vücutta terleme fonksiyonuna doğrudan etki ettiği için çok fazla tuz ve mineral kaybetmeye neden olur. Soğuk suyun olumsuz etkilerinden korunmak için yudum yudum yaklaşık 1 dakika içinde içmeliyiz” diye konuştu.

“DOĞRUDAN SU İÇMEYE ÖZEN GÖSTERİLMELİ”

Prof.Dr. Günhan Erdem, özellikle aşırı sıcakların yaşandığı bu günlerde doğrudan su içmeye özen gösterilmesini isteyerek, çay, kahve, meşrubatın suyla birbirine denk olmadığını söyledi.

Suyun vücut için doğal bir çözücü olduğunu anlatan Prof.Dr. Erdem, şöyle konuştu:
    “Suyun insan vücudunda 2 temel görevi var. Birincisi vücuttaki hücrelerin metabolizma faaliyetleri için ihtiyaç duydukları su moleküllerini temin etmek diğeri ise vücuttaki atık maddelerin atılmasını sağlamak. Suyun insan vücudunda bu görevleri yerine getirmesi ve metabolizmanın faaliyetlerinin sürdürülebilmesi için suyu çözücü şeklinde almamız gerekiyor. Çay, kahve, meyve suyu gibi içecekler ise çözelti şeklindedir. Yani vücuttaki maddeleri çözme görevini yapacak su molekülleri tutulmuştur. O nedenle bir bardak su ile bir bardak meyve suyu arasında inanılmaz derecede serbest su farkı vardır.”

Prof.Dr. Erdem, sabah kalkınca, akşam yatmadan önce ve yemeklerden sonra mutlaka bir bardak su içilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak:ntvmsnbc.com

2. rcw

rcw Üye

Seviye:
    abi çok güzel bi kaynak olmuş çok saol bu sıcaklarda bunları bilmemiz iyi oldu ama en iyisi vücut sıcakken soğuk su içmemek ben bulabilirsem çoğu zaman idmanlarda sıcak içiyorum ve vücudum inanılmaz rahatlıyo,bence bunuda denemelisiniz.teşekkürler

3. Hasan Hakan Koç

Hasan Hakan Koç Bisikletkolik

Seviye:
    Can'cım bu havalarda su hiç soğuk kalamıyor :)

İkincisi ise hızlı içilen soğuk suyun buharlaşmaya yani vücutta terleme fonksiyonuna doğrudan etki ettiği için çok fazla tuz ve mineral kaybetmeye neden olur kısmını hiç bilmiyordum iyi oldu
    Bilgiler için çok teşekkürler

H.Can DEMİREL bunu beğendi.
  4. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    O halde (bana iyi gelen) 1 ölçü meyve suyu, 2 ölçü su karışımı oldukça mantıklı.

5. çağatay_çankaya

çağatay_çankaya Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    paylaşım içim tşkler çok iyi oldu öğrendiğim:D

6. rainn

rainn Üye

Seviye:
    ben de nacizane şunu eklemek isterim; çok soğuk suyun dişlere de zararı vardır. hep annelerimiz derler ya 'sıcak yemeğin yanında soğuk su içilmez' diye çok soğuk su tek başına da zararlıdır dişlere ;)

7. yukcell

yukcell Üye

Seviye:
    "İkincisi ise hızlı içilen soğuk suyun buharlaşmaya yani vücutta terleme fonksiyonuna doğrudan etki ettiği için çok fazla tuz ve mineral kaybetmeye neden olur"

Bizzat tecrübe ettim. Salı akşamki turda, 1 lt.lik suyumu ve molada bir şişe soda içmiştim. Eve döndügümde vücut ısım azalmıştı fakat muazzam bir su isteği vardı.
    Bir dikişte 1 lt. soğuk suyu içtim ve hemen terlemeye başladım. :eek:
    Gerçekten kötü etkiliyor.

Can beye bu güzel bilgi için teşekkür ederim. :)

8. Emre Ede

Emre Ede Forum Demirbaşı

Seviye:
    hımmmm hakikaten herkesin aklında olması gerekn bi bilgi, çok teşekkürler can abi, ellerine sağlık :)

9. muratas

muratas Üye

Seviye:
    teşekkürler bilgileriniz için gerçekten yararlı konular bunlar bende hep hızlı içerdim bundan sonra çok dikkat edeceğim can beye teşekkürler..

saygılarımla

10. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Gerçekten az az ve sık içmek daha faydalıdır. Ben de şunu eklemek istiyorum, mümkünse soğuk su içmeyin, görüşüme ve tecrübeme göre en sağlıklısı oda sıcaklığında içmek, biliyorum soğuk suyun lezzeti çok güzel ama sağlık için iyi değil özellikle boğazınız hassas ise...