Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Soğuk su içmek daha çok terletiyor !

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında stratus tarafından paylaşıldı.

1. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    Suyu soğuk içerek su ve mineral kaybınızı artırmayın.

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden kavurucu sıcaklarda vatandaşların başlıca serinleme yöntemi olan soğuk su içmenin terlemeyi arttırdığı, su ve mineral kaybında yükselmeye neden olduğu bildirildi.

ANİDEN İÇMEYİN

Uzmanlar, sıcak havalarda vatandaşların özellikle vücut hararetini düşürmesi için soğuk su içtiklerini ancak soğuk su içmenin vücuttaki harareti kesme yerine terleme fonksiyonunu artırdığını belirtiyor. Uzmanlar ayrıca solunum yollarında hassasiyet olan kişilerin soğuk su içme nedeniyle hasta olabileceğini ifade ediyor. Ayrıca uzmanlar, aniden içilen soğuk suyun terlemeyi arttırması nedeniyle vücutta su ve mineral kaybının arttığını, bunun da halsizliğe ve başka rahatsızlıklara neden olabileceğini ifade ederek, soğuk su içilecekse 1 dakika içinde ve yudum yudum içilmesinin daha sağlıklı olacağını vurguluyor.

Uzmanlar, gazlı ve diğer içeceklerin asla suyun yerini tutamayacağını da belirterek, her gün sabah kalktıktan sonra, yatarken ve yemeklerden sonra mutlaka 1 bardak su içilmesinin vücut fonksiyonlarını düzenleyeceğini ifade ediyor.

samanyoluhaber.com

2. cakmakmehmet

cakmakmehmet Kıdemli Üye

Seviye:
    aç karna içilen su faydalıdır..yani sabah ve ve akşam yatarken....bence yemek ile suyu karıştırmak doğru değil

Dinamo bunu beğendi.
  3. bianconero

bianconero Aktif Üye

Seviye:
    Mesut abimiz göreydi bu konuyu hemen bize bilimsel açıklaması yapardı ama henüz okumadı sanırım :D

4. Faik BİLGİN

Faik BİLGİN Forum Demirbaşı

Seviye:
    su önemli bir sıvı kaynağıdır bence sadece kalkıp yatıp diye zamanlara ayırmamalıyız fırsat budukça içmeliyiz çünki su vücud için gerekldir vücudun dengesi felan işte en iyisi siz fırsat buldukça su için

5. cruphasulie

cruphasulie Forum Demirbaşı

Seviye:
    Sayet rastladığım bakkal ve çeşmelerde,
    ısınmış suyu boşaltan biri olarak,
    aynen devam etmeyi düşünüyorum :D

Sıcak, kan ter içindeyim , zaten sürmeye devam edeceğim,
    soğuma da olmayacak, anlık bile olsa o serinlikten kendimi mahrum
    etmem :) suyun bütün cazibesi gidiyor resmen..

Bu arada, soğuk su-sıcak su içenlerin arasında ''anlamlı'' bir terleme
    farkı varmı yoksa çalışmaların sonucunda, ortalamalar alınmış
    değerler farklı çıkmış, aa soğuk su içen grubun ortalaması daha
    yüksek çıktı denmiş vs vs...

Bazı araştırmaları sanki akademisyenler makale
    sayısını arttırmak için yapmış gibi geliyor :D
    bir sürü sayarım böyle çoğunluğu da zaten bilimsel dergiler de değil,
    gazetelerin sağlık köşelerinde yeralıyorlar nedense...

6. gokhancan

gokhancan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Öncelikle saygılar dostlarım. Burada simdi biraz tereddüte düşüşürüyorlar insanları.

Şöyleki suyun insan sağlığı için önemi büyüktür. Daha eski çağlarda böyle birşey yoktu. İnsanlar şişelenmiş su içmiyorlardı. İçemezlerdide zaten.

Gelişmiş labaratuarlarda yoktu. Zaten o ağacın altında yatan adamın kafasına o elma düştükten sonra her şey böyle oldu :)) newtondan bahsediyorum. Bilim o saatten sonra aşırı gelişmeye başladı.

insanlar kaynaklardan gelen sular kullanmak zorundaydı.

ve üstelik insanlar kilometrelerce yürümek zorundaydılar. bir yerden bir yere geziler at sırtında deve sırtında ve eşşek sırtında yapılıyordu.

Eğer bunları alıcak parası olmayan insanlar yürüyerek hareket etmek zorundaydılar ve genelde daha daha eski çağlarda yürümek çok tercih edilen bir ulaşım şekliydi.

Şimdi burada olaya baktıgımız zaman, bilimin gelişmesi ile beraber tuaf dusunce tarzları ortaya çıkıyor?

Yani hareket eden bir insan o anda yaw kardeşim bu suda soğukmuş ben bu suyu içmeyeyim bu bana mineral kaybettiriyor diye dusunebiliyormuydu acaba :)) yada allahım yarabbim tanrım yehova her neyse sana şu yarattığın su için yüzlerce kez şükürler olsun mu diyordu.

Dünya çok değişti arkadaşlar çooooook. Hemen hemen her gun evriliyor her sey.

Bence bunun önemi yoktur. Sadece içilen soğuk su bağarsaklarda vucudun istediği ısıya düşürülür ve hemen kana karışır(20 dakika).

Yalnız hararetide yükseltir hali ile.

Ama allahın sıcağında sıcacık suyu nasıl içer insan? Serinleme etkisini nasıl görür?

Yalnız önerilen bir şey varsa sıcak yada soğuk değil ılık içecekler kullanmaktır. Cunku bu sayede bedende daha fazla su tutuluyor.

Özellikle böyle su probleminiz varsa diüretik (çay, kahve, çikolata) gibi bedenin ısısını yükselten yiyeceklerden kaçınmalısınız.

Kafein(kahve),Kakao ve çay bu 3 etken bu sınıfa girer. Vucuttan su atılmasını sağlar.

Öncelikle ne soguk ne sicak arası içim daha iyi gibi sanki. çok aşırı soguk yada cok aşırı sıcak yerine normal sıcaklıkları tercih edelim.

Bu arada elektrolit dengesi için en azından içtiğimiz suyun bir kısmına limon tuz ve cok az miktarda tarçın eklemenizi tavsiye ederim.

elektrolit dengesi çok önemlidir sporcular için. Krampların oluşmasını engeller.

Tarçın ise kan şekerinizi düzgün tutacaktır. Limon ise miğdenizdeki o boşluğu alacaktır.

arkadaşlar tekrar saygılar.

Bol bol su icin bol bol terleyin...

cruphasulie bunu beğendi.
  7. Capybara

Capybara Yeni Üye

Seviye:
    çok zor öle

8. murty

murty Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Eğer bir gün yolunuz düşerde Çin e uğrarsanız,Çin vatandaşların yaz kış demeden sıcak su içtiğini göreceksinizdir,bizde soğuk su ikram ederler ama onlar size ılık su verırler ,hatta muhabbetiniz iyi ise suyun içine kurumuş yeşil çay yaprağı atarlar siz dersiniz ¨bu ne kardeşim böle imamın abdest suyu gibi¨ (inş demzsiniz:) ) ama demeyin bu onların misafirperverliğinin göstergesidir.
    Evet bende bu 3 sene süresince alıştım devamlı sıcak su arayışım var bizede çok yakın bu alışkanlıkları hatırlarsanız bu bırrrrrrrrrr Coca cola cılardan oncede bız ¨hadi bir demli çay içekte hararetimizi atalım üstümüzden derdik¨ hakikaten de öyle ,yani ben biyolog yada doktor değilim ama şöyle Türk mantığı düşünürsek çay sıcak ya hani:) e ben bunu içince farkına varıyorum ki çay benden sıcak yani ben soğuğum :) tabi işin uzmanları konuşursa daha iyi olur :)

9. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    Doğru,Çinlilerin böyle garip alışkanlıkları var,bu nasıl iş sıcakta o ılık suları nasıl içerler anlayabilmiş değilim, bizzat tecrübe ettim, olmuyor illa soğuk su!

10. murty

murty Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    iŞte 3 senedir her yerde ikram olarak sıcak su olursa mecburen :rolleyes:

11. Görkem Kılınç

Görkem Kılınç Bisikletkolik

Seviye:
    Abi paso orda sıcaksu mu içiyorsunuz ? :( İnsan çatlar ya...

12. bianconero

bianconero Aktif Üye

Seviye:
    daha çok terlememek için sıcak su içmektense at gibi terlemeyi tercih ederim ben yine de :)