Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Soğuk havanın vites aktarımındaki etkisi

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Gunesak tarafından paylaşıldı.

1. Gunesak

Gunesak Aktif Üye

Seviye:
    2003 model shimano deore rapidfire shifter kullanıyorum. Özellikle soğuk havalarda bisiklete bindiğimde arka vitesi büyük dişliye almak için sağ el baş parmağıyla kullanılan kolu kullanmak gerektiğinde kol boşa çıkıyor. Kolda hiçbir gerginlik hissedilmiyor. Geri alıp çok yavaşça yine ileri doğru itip bir yerde tutması için bazen birkaç kez deneme yapmam gerekiyor. Yokuşta vites hafifletmem gerektiği durumlarda bununla uğraşmak çok can sıkıcı oluyor. Soğuk havada arka aktarıcıya giden tel gereğinden fazla gerginleşebilir düşüncesiyle telin gerginliğiyle oynamama rağmen bu sorun devam ediyor. Hava biraz ısınınca bu sorun kesinlikle yaşanmıyor. Benzer sorun yaşayan arkadaşlar varsa ve çözüm önerilerini paylaşırlarsa çok sevinirim.

2. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Kablolardan veya koldan da kaynaklanıyor olabilir. Kendiniz yapabiliyorsanız bence komple söküp bir bakımdan geçirin. Kabloların içini yağlayın ve kötü durumdaysa yenisi ile değiştirin. Sökmüşken hem gözle hem de elle vites kolu ve arka attırıcıyı da kontrol edin. Bir noktada sıkışma ya da yavaş çalışma var mı diye.

Koldan kaynaklı bir tutukluk varsa, içine WD-40 sıkmak genelde işe yarıyor. Arka attırıcının hava sıcaklığından çok da sorun çıkaracak derecede etkileneceğini sanmıyorum. Daha çok, en arkada kalan dış vites kablosu kısmından akıcılık kısıtlanıyor olabilir diye düşünüyorum. Sıcakta yumuşayıp rahat çalışıyor olabilir. Rapidfire bir kez kullanmıştım ve tellerin durumu çok etkiliyordu bendeki sistemi.

nightkobe ve Gunesak bunu beğendi.
  3. Gunesak

Gunesak Aktif Üye

Seviye:
    Tellerle ilgili bakımı yapacağım ama rapidfire'in içini açma konusu galiba beni biraz aşar gibi. Sorun devam ederse bir servise başvururum herhalde. İlginiz için teşekkürler.

4. Cüneyt Kılıç

Cüneyt Kılıç Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Uzun süre kullanımdan sonra eğer bakım yapmamışsanız kablolar artık işlevini yitirmeye başlıyor. yağmurdan dolayı kablo ucundaki metal olan kısımlar oksitleniyor ve çelik sarımlı vites kabloları paslanmaya başlıyor. bundan dolayı vitesler tam olarak geçmiyor. aynı durum v-fren kabloları içinde geçerli.
    Bence vitesi sökmeden önce komple kabloları söküp içine pas sökücü sıkın yoksa da sıvı gres yağ püskürtüp kabloları ileri geri çekerek yağın içine işlemesini sağlayın.
    bunun dışında eğer alma şansınız varsa jagwire vites kablo seti almanızı tavsiye ederim. kesinlikle ne olursa olsun hiç bir sorun yaşamazsınız ve performans olarak viteslerden tam verim alırsınız.

5. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Sökmek derken kabloyu kastetmiştim. Kablo çıkınca mekanizma ve kol boşta kalıyor ya, o şekilde kontrol edersiniz diye...
    "Komple sökün" ve "sökmüşken diğerlerine de bakın" demem biraz abartı ve yanlış olmuş. :)

6. nightkobe

nightkobe Üye

Seviye:
    serden beyin yazdıklarına katılıyorum.hatta olayı kesinleştireyim,sorun kesinlikle vites kolunuzdan.kol içinde dişliyi yakalayan yaylı tırnağın yağı kuruyunca işlevini yitirir ve kendini geri salmaz bu nedenle tırnak geride kalır ve dişliyi yakalayamaz.sıcak havalarda düzelmesinin nedeni de kesinlikle efsafını yitirmiş olan yağın biraz daha yumuşaması.en pratik çözüm serden beyin de dediği gibi WD-40.bu sprey mucizevi bir ilaçtır,çaya çorbaya WD-40:DD

Mustafa Fatih Tahta ve Serden Us bunu beğendi.