Soğuk havada bisiklet sürmek

Barış TOPÇU

Forum Demirbaşı
Tepki
323
akşam saat 22.00 gibi bisiklete binmiştim ve ertesi güne akciğerim ağrımaya başladı ve çok acı verici öksürüyorum...sağlık ocağına gittim tabi antibiyotik verdiler :Skull-175 atkı bir çözümmüdür sizce?artık atkısız bisiklete binmiyorum:(

• Beğen
Tepkiler: Usta0181
Scudo

berk öndül

Aktif Üye
Tepki
50
bence çok etkili bir çözüm olmayabilir atkı.Wind stopperlı yani rüzgar geçirmeyen yelek veya uzun kollu formalar çok etkili olur.Bende öle kullanıyorum rüzgar hiç geçirmiyor içide polarlı olduğu için sıcak tutuyor.:)

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
Bisiklet için artık yavaş yavaş kışlık giyime de para harcamanız gerekli.Kışlık bisiklet kıyafetleri pek de ucuz değildir.Güzel bir termal içlik,windstopper ceket,kışlık eldiven,gerekirse maske vb. şeyler lazımdır.Atkıyla yada evdeki sıradan pamuklu kıyafetler giyerek olmaz.Terlemeye başladığınız an pamuklular sizi mahvetmeye başlar.

nime

Daimi Üye
Tepki
78
Valla kışın bineceksen temiz 500-600 lirayı gözeden çıkar :) Yok veremem dersen ilaç parasına çalışırsın ! Keyif almak ve bu işi tam yapmak için iyi bir donanım şart. Ben sadece bu kışa gireeken 1400 tl kıyafete verdim ve kafam rahat her havada kullaniyorum.

Şafak Atilla Akpınar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.587
Bisiklet
Trek
İlk mesajda kestirip attım ama arkadaşlar izah etmiş...
Windstopper bir ceket içine bir termal içlik ile belli yerlerinde özel maddeler ile donatılmış uzun tayt(Diz kapağında özellikle) ile korunursun.Kışın rüzgar dizleri,El parmakları,Ayak parmaklarını ve yüzü resmen keser.Parmaklar için eldiven,ayak parmakları için ayakkabı kılıfı,yüz için maske yeterli olucaktır.

Scott windstopper takım(alt üst) 230-240 euro
Scott maske 18 euro
Scott eldiven 38 euro
Sıdi ayakkabı kılıfı 20 euro
Termal içlik(alt üst) 60-80 TL
Scott yağmurluk 55 euro
Benim aklımda bi gözlük var kış sporlarını yapanlar bilir komple kapatıyor göz kısmını(kayak gözlüğü deniyor)Onlardan bulursam alıcam.

• Beğen
Tepkiler: çirkin ve nime

Ali Kader Erol

Aktif Üye
Tepki
138
...elbette herşeyde olduğu gibi eğer bütçe ayırabiliyorsanız hiç ucuzu nedir diye aramadan bu işler için tasarlanmış ürünleri kullanmanızı öneririm. ( atkı-yün bere vb. aksesuarlar tamamen konu dışı tutuluyor zaten ) iyi bir bütçe ayırmanızı şiddetle önereceğim aksesuar gore tex bir yağmurluk. tahmini-300-450 tl arası bir ürün bulabilirsiniz. bu tür yağmurluk-windstopper ürünlerinde dağcılık ve trekking için üretilmiş ürünleri de kullanabilirsiniz. kışın en yüksek performansı alabileceğiniz ve de ihtiyaç duyacağınız giysi bu dış giysidir. diğer içlik vb. ihtiyaçlarınızın da öyle fazla bütçe isteyen bir yanı yok. elbette kışlık tayt vb gibi ürünlerde aklın yolu bir. bakarsınız bisiklet mağazalarına ve size uygun birşeyler bulursunuz. ben örneğin bike&outdoorda çok uygun fiyata bir scoot kışlık tayt buldum. bu mağaza ürün çeşitliliği bakımından oldukça zengin ve zaman geçirmesi keyifli bir mağaza. gore-tex üründe benim önerin the north face carrabian model kırmızı veya siyah yağmurluk olabilir. bu ürün 450 civarlarında. eğer 800 tl gibi bir bütçe ayırabilirseniz marmotun üç kat paclite everest tırmanışı için üretilmiş bir yağmurluğu var. muhteşem bir ürün..... size şimdiden iyi alışverişler...

nime

Daimi Üye
Tepki
78
@Şafak Atilla Akpınar

Eyvallah ustad :) Ya şu ayak kılıfı kışın üşümeyi kesiyor mu ? Bende bir tek o eksik oda olmadğı için alamadım ama yukarda saydıklarını Outdor'dan aldım :)

Şafak Atilla Akpınar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.587
Bisiklet
Trek
@nime

Ayakkabının burnunda 2 tane hava kanalı olduğu için mecbur giymek gerekiyor.Yazın bile rampa inişlerinde sıcaktan bazen parmaklarıma hava vursun diye ayakkabının içinde parmaklarımı oynatırdım.Nasıl bir etki yaptığını biliyorum.O yüzden abi elbette şart :) kılıf ayrıca Spd ayakkabıyı yağmurdan,çamurdan bazı dış etkenlerden de korur

• Beğen
Tepkiler: çirkin ve nime

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
@Ali Kader ErolAllahaşkına ne yaptınız? Everest için üretilmiş bir giysi bisiklete binme şartları için kesinlikle fazladır.

Daha önceki deneyimlerimizi kısa makale haline çevirmiştik:
(link)
(link)

Ali Kader Erol

Aktif Üye
Tepki
138
...:) ceketi görmelisiniz... çok kullanışlı ve teknik bir tasarımı var. denedim ve bisiklet üzerinde çok uyumlu. oldukça hafif ancak pahalı bir ürün...

burakb

Daimi Üye
Tepki
528
Arkadaşlar kulaklarıda ihmal etmemek gerek. Boğazda, rüzgarlı iki günlük bir turdan sonra, ağrıdan duramadım. Üstelik bandana ile kapattığım halde..

Fırat Ayanyan

Forum Bağımlısı
Tepki
259
Windstoper alamıyorsanız göğüsünüze saracağanız gazete kağıtları çok etkili olacaktır ;)

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
@nime

Kılıf daha ekonomik oluyor herhalde.Yazlık bir spd ayakkabı üzerine kılıf çok güzel duruyor ve kullanışlı.Ben de Pro'nun kılıfları var iç tarafı bambu liflerinden sıcak tutacak cinsten birşey,dış yüzeyi rüzgarı ve suyu geçirmiyor.

• Beğen
Tepkiler: CEM ATEŞ

nime

Daimi Üye
Tepki
78
@Önder Tarım

Sağol ustad :) Nereden aldın peki ?

Vural UZUN

Forum Demirbaşı
Tepki
886
En kökten çözümü söylüyorum:) Kışın bisiklete binmemek:) Haaa formdan düşerim derseniz evde bisikletinizi takıp sabit olduğunuz yerde aynen spor salonlarındaki kondüsyon bisikletlerindeki gibi pedallayabilmenizi sağlayan çeşitli araçlar var. Ya da eve bir kondüsyon bisikleti alabilirsiniz.ya da bir spor salonuna kaydolabilirsiniz. Özellikle grupla yapılan spinning dersleri yaz aylarında yaptığımız o eğlenceli, kalabalık turları aratmayacaktır sizlere. Bu iş şakaya gelmez. Zatüresi var, bronşiti var, sinüziti var. hepi topu 5-6 ay soğuk olacak. Nisan'da turlara yeniden başlarız zaten:)

nime

Daimi Üye
Tepki
78
@Vural UZUN

Hayatta olmaz :) Zira bu istanbul trafiğini çekmektense kutup soğukları olsa bile binerim :) Yeterki tam donanım olsun :)

• Beğen
Tepkiler: Cycleone