Soğuk Algınlığı Takıntım!

Gixxer

Forum Demirbaşı
Tepki
400
İsim
Yiğit Tabas
Bisiklet
Focus
Herkese merhabalar! Bir yanda ıhlamur çayım bir yanda burun spreyim bir yanda laptobum bu yazıyı yazıyorum. (bu yaz ayında hayrola dimi? :D) :/
Konuya geleyim hemen. Yaz ayında olmamıza rağmen yaptığım yoğun spor temposu yüzünden ara sıra kafam ıslak dışarı çıktığım oluyor. Hem saçım uzun olduğu için hem de artık günde 2 kez duş almamı gerektirecek sıklıkta sporla haşır neşir olduğum için bazen ihmalden bazen de kasten kafam nemli ya da ıslakken dışarı çıkıyorum. Sonucunda ise havalar epey sıcak olmasına karşın hemen ertesi günde nezle-grip gibi hafif bir halsizlik ve burun tıkanması geliyor.:hasta: Bandana vs. kullanarak kafamı kuru tutsam, daha dikkatli davransam bile bir yerden rüzgar yiyorum bir şey oluyor ve yine soğuk algınlığına benzer bir hastalık 2-3 gün boyunca peşimi bırakmıyor. Evde unca diye bağışıklılık destekleyici damla dışında sadece burun spreyi kullanıyorum ama sık sık yaşadığım bu rahatsızlık benim canımı sıkmaya başladı. Burun tıkanıklığının falan bir şekilde önüne geçilse de üstüme çeken hiçbir şey yapmama hissi ve o motivasyon düşüşü beni epey hırpalıyor.
Size sorum, benim gibi soğuğa (soğuk dediğim de Ağustos ayındaki rüzgar hani), rüzgara vs. bedeni hassas olan varsa bu tip hastalıklara karşı nasıl önlem alıyorsunuz? Yazın bisiklet kullanırken bile rüzgar kesmek için içlik kullanıyor musunuz? Ya da yaz ayında C vitamini ihtiyacınızı hangi meyvelerden veya yiyeceklerden karşılıyorsunuz? Bu tip hafif ama sinir bozucu hastalıklar sizi de spor yapmanızı engelleyecek kadar demotive ediyor mu? Ya da hastayken nasıl kendinizi motive ediyorsunuz (ben bildiğiniz bunalıma giriyorum da :) ) Konuyu aydınlatırsanız ve fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim. :)
Herkese bol sağlıklı günler!

Scudo

münferit vagon

Daimi Üye
Tepki
581
İsim
Ali
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Sizde Sinüzit var gibi duruyor. Yere eğildiğiniz zaman zonklama yapıyor mu?

Gixxer

Forum Demirbaşı
Tepki
400
İsim
Yiğit Tabas
Bisiklet
Focus
@alifurkan390 hayır başımda vs. hiç ağrı olmuyor. Gözlerimde ve kulak içi/damak tarafında bir yerde kaşıntı oluyor. Çok ilginç bir şey yaw :(

Oktay O.

Aktif Üye
Tepki
182
İsim
Oktay O.
Bisiklet
Canyon
Hadi bakalım benzer durum bende de var. Bende cocukluktan beri sinüzitde var. Bende bünyem niye bu kadar zayıfladı anlam veremiyorum.
Yalnız dogru olan bir doktora gidip kontrolden geçmek bence. Başka birşeylerin habercisi olabilir. Ben tam da bu yüzden doktora gitmiyorum

• Beğen
Tepkiler: Gixxer

mehmetlevent

Forum Demirbaşı
Tepki
927
İsim
mehmet levent
Bisiklet
Sedona
Sedergine kullanırım yaz kış. C vitamini ve aspirin alaşımı

• Beğen

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
Günde 2 kez duş mu :eek: Duşta yaşıyorsunuz resmen :D

Siz bu duş işini günde 1'e düşürün :)

• Beğen

Gixxer

Forum Demirbaşı
Tepki
400
İsim
Yiğit Tabas
Bisiklet
Focus
@Serkan Mıstınoğlu haftada 4 gün yüzme olunca, araya bisiklet ve biraz da kaslar kuvvetlensin diye fitness ekleyince öyle oluyor hocam :D Ya klorlu ya da terli gezeceğim yoksa :)

ahmetyavuz

Günümüzde uygarlaşmanın ölçütü bisiklete binmektir
Tepki
352
İsim
ahmet karakaya
Bisiklet
Giant
Konu için teşekkür ederim.Aynı durum bendede var. Konuyu dikkatle takip edeceğim.

• Beğen

DKN

Daimi Üye
Tepki
148
İsim
Doğu kan
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
soğuk algınlığı yazın olur zaten. sıcak suda yıkanmış bardağa buz gibi suyu dökerseniz çatlar değil mi ? o yüzden dondurma ve soğuk içeceklere dikkat edilmeli

• Beğen

Gixxer

Forum Demirbaşı
Tepki
400
İsim
Yiğit Tabas
Bisiklet
Focus
Bu arada unutmadan sormak istediğim bir başka şey ise 40-50km'lik sürüşlerde 1 kez mola veririm. Mola sırasında forma değiştirme falan yapmalı mıyız acaba? Öyle terli terli oturmak da hasta ediyor olabilir belki. (şimdi aklıma geldi)

DKN

Daimi Üye
Tepki
148
İsim
Doğu kan
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Gixxer vucut soğumaya başlayınca değişmek gerekir

• Beğen

mehmetlevent

Forum Demirbaşı
Tepki
927
İsim
mehmet levent
Bisiklet
Sedona
Ben yaz kış ince bir rüzgarlığı doğrudan tenime giyiyorum. İşe yarıyor

amd

Sic ad nauseam !
Tepki
689
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kışın kolay kolay hasta olmuyorum ama yazın bahsettiğiniz türde soğuk algınlığını sürekli yaşıyorum. Hava çok sıcak, ev ve iş yerlerinde klimalar sürekli açık, iş gereği dışarı çık, içeri gir derken ani sıcaklık değişimleri, terli terli girilen klimalı buz gibi oda vs. vücut bırakıyor kendini bir yerden sonra.

Hasta olacağımı hissettiğim anda daha ilk başta vitamin ve meyve sebzeye yükleniyorum. 2 gün güzelce dinleniyorum, eğer hala geçmediyse çivi çiviyi söker deyip bisiklete binip sağlam terliyorum. Sıcak bir duş sonrası vücut kendine geliyor :)

Yoğun spor yaptığınızdan dolayı beslenmeniz çok büyük etken bu arada. Proteinle beraber, aktiviteleriniz yoğun olduğu için kaliteli karbonhidrat tüketiminize de önem vermeniz gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: MehmetAliB.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bagisiklik sisteminizi guclu tutmak zorundasiniz. Arastirin, guclendiren gidalar tuketmeye gayret edin.
Yaptiginiz sporlarin ve gunluk yasamsal aktivitelerin kac kalori gerektirdigini hesaplayin ve ona gore beslenin.
Soguk havada agzinizi kapatip bisiklet kullanin. Sogukta yapilan spor vucut direncini oldukca arttiriyor. Onceden sadece guzel havalarda bisiklet kullanirdim. 3-4 senedir kar kis firtina buz demeden cikiyorum. Ve hic gribe yakalanmadim.
Yasamsal motivasyonunuzu yuksek tutun. Cok ince detaylara takilmayin. Ufak tefek seyleri kafaya takmayin. Buyuk resmi görün :)
Hayata karsi hassas olmayin. Kotuluklere saskinlikla bakmayin. Pozitif olun ve hayatinizla ilgili planlar konusunda daima olumlu dusunun.
Spor esnasinda boyun bolgenizi yaz kis koruyun. Usutmeye dayali hastaliklarin bir cogu bogaz bolgesinden alinan soguk ile alakalidir.

• Beğen

DKN

Daimi Üye
Tepki
148
İsim
Doğu kan
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Yusuf Z. Şipal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.476
Bisiklet
Cannondale
Sizin alerjen bir bunyeniz olabilir. Etkilendiginiz, klima veya vantilator gibi dogrudan etkisinde kaldiginiz serinleticiler olabilir. Bunlardan uzak.duruyor ve yine de ayni sorunlari yasiyorsaniz o zaman asiri hassasiyet gelismis demektir bunyenizde. Acil sifalar dilerim.