Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

slx ve xt

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında benıaçıklayan3harfmt tarafından paylaşıldı.

1. benıaçıklayan3harfmt

benıaçıklayan3harfmt Aktif Üye

Seviye:
    selam ben şöyle birşeyi merak ediyorum bu slx malzemeyle xt malzeme arasında fazla fark yok ama birisi daha pahalı ama neden
    nasılaynı:xt nin hidrolik setiyle slx hidrolik seti aynı ayrıca hafiflik konusundada slx xt aynı ağırlıkta ozaman neden slx ürettiler

Kutay Özdemir bunu beğendi.
  2. benıaçıklayan3harfmt

benıaçıklayan3harfmt Aktif Üye

Seviye:
    bununla ilgili bir bilgi alabilirmiyim

3. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    kullanılan malzeme farkı olabılır ..

4. Nail USANMAZ

Nail USANMAZ Bisikletkolik

Seviye:
    İkisi arasında bir çok fark vardır.
    En önemlisi; Xt Cross Country sınıfındadır ve Xc yarışları için tercih edilebilir, Slx ise hem Cross Country hem de All Mountain sınıfındadır. Hidrolik fren sistemleri; Xt'nin kaliperleri tek parça tasarlanmıştır, Slx ise iki parçalı yapılmıştır. Slx'in aynakolu 2 yapraklı ve 3 yapraklı olarak 2'ye ayrılmıştır. Xt Slx e göre biraz daha hafiftir. Kısaca bu şekilde açıklayabiliriz.

Kutay Özdemir ve Deniz bunu beğendi.
  5. kerem tamer

kerem tamer Yeni Üye

Seviye:
    pek iyiy olan hangisi

6. Genar Batur

Genar Batur Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    tabiki xt daha iyi. mesela konuyu açan arkadas frenlerden örnek vermiş. frenlerde performans gercekten değişiyor. xt bariz olarak daha iyi tutuyor ve daha kontrollü. bunun dışında vites kolları gerçekten çok farklı çalışıyor. xt nin vites kollarında instant relaise(tam bilmiyorum) diye bi özellik var vites kolunu çektiğiniz gibi vitesi değiştiriyor yani boşaltıyor ama bu zellik slx serisinde yok kolu bırakınca vitesi boşaltıyor.bu vites geçişlerindeki hızı farkettiriyor. arka viteslerde de yine yay sertliği ve keskinlik olarak ikisini kullanınca fark olduğunu hissediyordunuz. ama birde şöyle bişey var. bisikletin sadece arka vitesini xt yaparsanız fazla bişey farketmez bunun yanında ruble aynakol ve vites kollarınıda xt serisinden yaparsanız çok şey farkeder. bunuda unutmamak lazım. göbeklerde çok bir fark varmı bilmiyorum ama xt göbek kullandım önceki göbekler alivio idi. akışı lastiklerle beraber bayaa arttı(lastikler irc mythos xcden larset tt ye değiştirmiştim) bunların dışında ön viteste çok fazla bişey oynar mı bilmiyorum. bütün bunlara bakınca xt serisi slx den olması gerektiği gibi daha performasnlı oluyor. zaten shimanonun xt için söylediği gibi fiyat/performans oranı en yüksek set xt buna dayanıklılık ve uzun ömür de dahil. slx biraz daha all-mountain olarak geçsede ben buna pek katılmıyorum. çünkü bütün parçalarda xt daha yüksek performans sunuyor(olması gerektiği gibi). ayrıca bütün bunların yanında xt jant setini de eklemek lazım. forumda tekerlek setleriyle ilgili yapılan bir testte oldukça yüksek bir puan almıştı. hafif dayanıklı ve akıcı bir set.

alpinist63 ve Kutay Özdemir bunu beğendi.
  7. Kutay Özdemir

Kutay Özdemir Forum Bağımlısı

Seviye:
    Arkadaşımız zaten açıklamış... Fiyat farkı hafiflik ve performans etkenleri göz önüne alınarak koyulmakta MTB komponentlerinde SLX; XT nin bir alt kademesi olarak geçer lakin SLX yabana atılacak bir set değil...
    iyi pedallamalar...

8. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    İkisi arasında göbekler, aynakol ve rubleler arasındaki fark biraz daha fazla. XT göbeklerin iç yatakları bir önceki XTR lar gibi daha hassas işlendiği için akışkanlıkları çok iyi. Aynakol ve rublesi ise kaydadeğer bir şekilde daha hafif ama özellikle XT aynakolun SLX kadar uzun ömürlü olacağını zannetmiyorum. SLX vites kollarında two way relase "itme ve çekme" var mı bilmiyorum ama eğer yoksa XT'nin bu şekilde ufak bir avanajı daha yalnız faydası daha çok yarışanlara tabi. Fiyat/performans olarak bence en güzeli "%100 yarış odaklı değilse tabi" göbekler ve rubleyi XT, diğer tüm malzemeleri SLX yapman olacaktır..

9. Şahin Bulut

Şahin Bulut Forum Bağımlısı

Seviye:
    SLX vites kollarında da two way relase yani çift yönlü boşalma var.XT ile SLX kollar arasında benim gözüme çarpan tarafı XT kollar da gerdirme kolu aluminyum işleme iken SLX kolda plastik kaplamalı.Yani malzeme kalitesi değişiyor sanırım.

10. kerem tamer

kerem tamer Yeni Üye

Seviye:
    yeni aldigim bisikletim slx set var deneyimlerimi sizinle paylasirim