Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

SLx performans

Konu, 'Frenler' kısmında Emre Yıldız tarafından paylaşıldı.

1. Emre Yıldız

Emre Yıldız Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar geçen sene ocak ayında bisikletime sıfır slx hidrolik fren seti taktırdıktan 1 ay sonra performansını kaybettı 1 yıldır kullanıyorum fakat hiç memnun değilim fren pabucları daha 300 km önce değiştirildi fren seti takılalı 1000 km anca olmuştur.Önceden kullandığım 3 renklı baradıne pabuclar ıle kullandığım v-frenlerımı arar oldum.Frenleme kuvveti performansı çok kötü giderken ön freni sonuna kadar sıkmama rağmen arkasının kalkması dahi olmuyor.Daha önceden böyle bir problem yaşayan varmı önerebileceğiniz bir çözüm yolu varmıdır acaba

2. Mert KURT

Mert KURT Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Benim kullandığım shimano frenler de kolay kolay kitleme yapmıyordu. Yani vücud ağırlığınızı öne vermediğiniz sürece sert bir frenleme de arka teker havalanmıyordu . Sanırım Shimanoların tarzı bu. Uzun süre shimano hidrolik fren kullanmış arkadaşlar daha net bilgi vereceklerdir.

3. Emre Yıldız

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    ilk zamanlar çok güzel çalışıyordu tam basmadığım zaman dahı arkayı kaldırabılıyordu.

4. Cyclist999

Cyclist999 Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Rotorlara yağ değme ihtimali varsa geçmiş aylarda haftalarda bu durum çok normaldir. Size tavsiyem rotoru iyi bir inceleyin ki eğer öyle bir durum varsa, uğraşıp yağı temizlemeniz gerekiyor bununla bitmez piston yuvalarındaki fren pedlerini de yenileriyle değiştirmek zorunda kalabilirsiniz, hatta rotorlar bile değişebilir ama yağ kalmayacak şekilde temizleyeni duydum. Aklıma ilk bu geldi, kontrol edin derim.

5. Emre Yıldız

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Neyle,nasıl temizleyebilrim acaba ,yağ bulaştığını sanmam ama yınede temızleyeyım belkı işe yarayabılır.

6. Çağatay TURHAN

Çağatay TURHAN Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Fren kolunu ayar dugmesinden biraz daha one alin yada biraz yag ekleyin sorun buyuk ihtimal balatalarin ermesindendir oda fren kolu mesafesini artiriyor

Emre Yıldız bunu beğendi.
  7. Emre Yıldız

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Balatalar daha yeni sayılır yazın değiştirmiştim en fazla 750 km olmuştur oda bu kadar çabuk erirmi :S

8. akgulcemal

akgulcemal Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Balataların o kadar çabuk erimesi mümkün değil.Ben avid juicy 5 kullanıyorum tam bilmiyorum ama 2500 km yi geçtiğini garanti ederim.Frenleme performansı ilk gününü aratmıyor.

9. selami atay

selami atay Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    arkadaşlar forumda ve bu hidrolik disk fren konularında acemiyim salcano astro270 srd kullanıyorum bundda da avid juicy 3 var ilk günler iyi idi ama şimdi fren kolu gidona biraz yaklaştı eskiye göre 4000 km rahat geçmişimdir.her gün 40 yol gidiyorum çok sıkta kullanmıyorum iki kez dağ turu yaptım fereni bir an olsun bile bıramadım disklri kontrol ettiğim elimi yakmıştım.eski halin getirmek için ne yapmalyım.teşekkürler

10. Emre Yıldız

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Yağın eksik olup olmadığını nasıl kontrol edecez ?Nasıl dolduracaz ?

11. Z. Oğuzhan Davaslıoğlu

Z. Oğuzhan Davaslıoğlu Aktif Üye

Seviye:
    frenlere yağ deymiş ise yük altında rotorları balatalar kitleyemez freninde yağ kaçağı var ise tel kol ve kaliperin içerisinde(balataların arkasında) kalan pistonlar yağlıdır. fren yağı az veya hava var ise fren kolu daha fazla içe kapanır. balataların bitip bitmediğini tırnak kalınlığından anlarsın tırnak kalınlığına gelmişse değişme zamanı gelmiştir, Eğer bunların hiçbirinde sorun yoksa fren kolu içindeki master pistonun o ringi deforme olmuş olabilir. Frene yağ eklemesi zahmetli bir iştir. bir tarftan yağ ekleyip diğer taraftan şırınga yardımıyla yağı çekmeniz gerekiyor sonra ileri pompalamanız gerekiyor ki içerde hava kalmasın, bence yağ eklemek riskli olabilir sağlam bir bisikletciye götürün en iyisi ;) slx frenler oldukça güzel frenlerdir zmanında karda durma rekoru vardı frenlerinizde kesin sorun var

Emre Yıldız bunu beğendi.
  12. Cengiz Gökalp

Cengiz Gökalp Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    fren kollarına yapışık yağ deposu varsa ordan açıp bakmanız lazım. yağ seviyesinni falan gösteren kücük çizgi olması lazım.

13. Hüseyin ARICAN

Hüseyin ARICAN Forum Bağımlısı

Seviye:
    Eğer sorununuz hala devam ediyorsa benim de tavsiyem rotor ve balataları söküp güzelce temizlemenizdir. Yalnız belirteyim bu temizlik işleminden sonra frenlerden hemen performans beklemeyin bir kaç gün sonra kendilerine gelirler. (tıpkı rotor veya balata değişiminde olduğu gibi. birbirlerine yeniden uyum sağlamaları gerek.)

Cyclist999 bunu beğendi.