Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Slx fren sorunu

Konu, 'Frenler' kısmında Emre Yıldız tarafından paylaşıldı.

1. Emre Yıldız

Emre Yıldız Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar slx fren kullanıyorum.yüksek hıza çıkıp yavaşlamak için fren sıktığım zaman sankı rotorlarda etiket varda sürtüyormuş gibi aşırı bir ses çıkıyor bunun nedeni nedir anlamadım maşamı değiştirdim jant setimi değiştirdim rotorları değiştirdim fakat ses hala daha kesilmedi.

2. sonerveozer

sonerveozer Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    sorun balatalarda olabilir, balatalar bitmişse balataları iten mandala sürtüyor olabilir, yada frenleri kendin taktıysan ayarını doğru yapmamış olabilirsin...

3. Emre Yıldız

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    frenlerı bisikletçı taktı balataları yeni .

4. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Bisikletin ile yaşamış olduğun sorunun aynısı yaşıyordum, farkettimki daha önce yoktu yeni başladı, enson ne yaptığımı düşündüm. Arka lastik patlamıştı yolda, onu değiştirdim aceleden sonra arka tekeri kadroya oturturken bir dengesi - ayarı var hissedersin zaten onu yaptıktan sonra sorun gitti şimdi ses yok.

5. Emre Yıldız

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Hem ön hemde arka tekerde var sorun bisikletın göbeklerı jantları herşeyi değişti oturması ıle alakalı olduğunu sanmıyorum aldığım gunden berı aynı sorun var nedeni nedir bilmıyorum

6. Kerem İldeş

Kerem İldeş Kıdemli Üye

Seviye:
    Ben genelde çok üst seviye olmayan fren setlerinin bu sorunu olduğunu düşünüyorum...;Bende de M-486 set var tepe inişine başladığımda biraz uğultu yapıyor ma doğaldır o hiza ve o drence karşı böyle bir uğultu...Genelde xt grubuna kadar organik balata kullanılıyor galiba bu balatalar böyle heralde...Ama siz yinede tedbirinizi alın, tekerlerin qr ları doğru oturdumu kontrol edin, kaliperlerin bağlantı vidalarını sıkın tork ayarına bakın, balatalarada fren balata spreyi benzeri bir ürün sıkın bir kaç gün sonra yüksek hızda tekrar deneyin sorun hala aynı ve rahatsız etmeyen bir ses ise bu fren takımları böyle demktir...:D Kazasız, belasız...

7. Kerem İldeş

Kerem İldeş Kıdemli Üye

Seviye:
    Birde şöyle birşey var, setiniz sıfırmı ikinci elmi? Eğer ikinci else ve bilinçsiz balata değişimi yapıldıysa sebep bu olabilir, çünküdediğim gibi xt grubuna kadar rotorlarda, ve fren setlerinde organik (reçine) pad lar kullanılıyor. Zaten rotorunuzun üstünde de yazar RESİN PAD ONLY diye. eğer reçine pad değilse sebep bu olabilir...

8. Emre Yıldız

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Kullandığım fren seti alt seviye olduğunu düşünmuyorum frenlerı sıfır almıştım.Çıkan sen uğultu şeklinde değil o sesi biliyorum bu ses daha farklı kağıt sürtmesı gibi çırrrrrrrr diye uzun bir ses.

9. eRay.Akdeniz

eRay.Akdeniz Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    O ses geçenlerde bende de başladı ve sebebini buldum. BR-M446 serisi hidrolik frenim var. Organik ped takılı sıfır aldım. Sesin tam olarak geldiği nokta Fren pedlerinin oynamasını engellemek için takılmış; kaliperin üst-dış kısmında kalan parlak uzun ikiye katlanmış alüminyum demir çubuk. Katlanmış kısmın uçlarından biri kıvrık diğer ucu ise halka şeklinde. Pedlerin üzerinde bu çubuğun geçmesi için açılmış olan delik; çubuğun çapından büyük olduğu için 1-2mm oynama yapıyor. Yüksek hızda titreşimden dolayı cızırdıyor. Bisikletinizi durduğu yerde ön arka frene yarım basıp bisiklete ağırlığınızı verip ileri ya da geri hareket ettirin. Disklerden net bir şekilde "tak" diye ses geliyorsa bu 2mm'lik boşluktan dolayı. Engellemek için kıvrık olan ucun arasına kürdan sıkıştırdım :) Naçizane tespitimdir...

Emre Yıldız bunu beğendi.
  10. Emre Yıldız

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    resim ile gösterme imkanınız varmı

11. Emre Yıldız

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Resimler aşağıda tam olarak neresi ?

12. eRay.Akdeniz

eRay.Akdeniz Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Slx' yazısının oradaki pim. Pad'leri sabitlemek için kullanılıyor ve her zaman oturduğu deliğe küçük geldiği için boşluk oluyor rahatsız edici bir cızırtı çıkarıyor. O pim belli bir hızdan sonra titreşim yapıyor yani. bendeki m446 da öyle: