Slime aldık, peki şimdi ne olacak? 700x28 patlamaya dirençli lastik tavsiyesi.

ilker

Forum Bağımlısı
Tepki
987
İsim
İlker
Bisiklet
b'Twin
Fotoğrafta da göründüğü üzere slime görevini yapmış. Yapmış da cam kırığından kaynaklandığını düşündüğüm bu patlak için tekeri söküp daha fazla zarar vermemesi için camı çıkartmak gerekecek.
Günü kurtarsa da bu durumdan hiç hoşnut kalmadım. Ayrıca presta sibobun ignesine dolup hava kaçırması ve zor açılmasına sebep olması da cabası.

Keşke diyorum bunun yerine patlaklara daha dirençli bir dış lastik alsaydım. Onda da akıcılık problemi yaşar mıyım gibi sorularım var.IMG_20150105_115641298_HDR.jpg

Bisikletimi (Merida T1) günlük 20-30km mesafede, spor yapma amaçlı ve kendimce performanslı kullanıyorum. Bu yüzden ağırlık ve akışkanlığı da önemsiyorum. Geçmek istediğim ebat ise 700x28 fakat netten baktığımda öyle de fazla seçenek yok. Örneğin 600gr civarı Schwalbe Marathon 700x28 var.
(link) Patlak direnci tamam ama bu ebatlarda kullanan varsa sürüş konusundaki tecrübelerini almak isterim. Teşekkürler.

Scudo

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
slime ile şeridi kullanabilirsin.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Gerçekten de günü kurtaracak pozisyonu var. Aslında neden öyle olmuş onu da anlamadım. Slime testlerinin çoğunu izlemiştim talihsiz olmuş sanıyorum.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Gördüğüm kadarıyla dış lastik kağıt gibi yırtılmış. Problemin çözümü dış lastiğin bir an önce değiştirilmesi. Bu lastik ile bisiklet sürmen bile başlı başına bir mucize. lastiğin patlak koruması 0/5. Hiçbirşey yok adeta zar gibi. Bu slime işinide boşverip ağırlığınada katlanıp en azından bir greenguard swalbe al derim. Daha iyisi için smart guard. Conti nin touring plus ıda o işi görür. Lastiği bir an önce değiştir.

ilker

Forum Bağımlısı
Tepki
987
İsim
İlker
Bisiklet
b'Twin
Konuyu mobilden açtığım için yeterince detaylandıramamıştım. Dış lastiğim Maxxis Detanatör 700x32. Aslında fotoğraftaki kesi çok da büyük değil, bir kaç mm ve de lastikte elle anlaşılacak boyutta bir basınç kaybı yok.
Benim sıkıntım buna rağmen lastiği söküp içini temizleme gerekliliği. Şerit de olsa bu gerekecekti.
İşte bu yüzden, ufak cam parçalarını içeriye hiç ulaştırmayacak bir lastik arayışındayım.

Bisikletimi (Merida T1) günlük 20-30km mesafede, spor yapma amaçlı ve kendimce performanslı kullanıyorum. Bu yüzden ağırlık ve akışkanlığı da önemsiyorum. Geçmek istediğim ebat ise 700x28 fakat netten baktığımda öyle de fazla seçenek yok. Örneğin 600gr civarı Schwalbe Marathon 700x28 var.

420_1_3.jpg

Patlak direnci tamam ama bu ebatlarda kullanan varsa sürüş konusundaki tecrübelerini almak isterim. Teşekkürler.

@mehmetsunu

:) Hocam gördüğünüz gibi ufak taş parçaları bile lastiğin içine ok gibi girmiş durumda.

700x28 boyutlarında Schwalbe kullanan pek yok sanırım forumda.

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ETRTOSchwalbe.jpg

ben 700x32c Schwalbe maraton plus kullanıyorum jant kapasitesi 28 e izin vermediğinden 622*19 luk cantım. min kullanacağım 28 ile belirtilmesine rağmen sınırlar her zaman sorunlu oluduğundan ben 32lik aldım. ve gerçekten memnunum

ilker

Forum Bağımlısı
Tepki
987
İsim
İlker
Bisiklet
b'Twin
Marathon plus, Marathon'dan da ağır sanırım. Ben de şu an 32'lik bir lastik kullanıyorum ama diş falan yok yağ gibi akıyor... Marathon bu konuda nasıl sizce? Sürüşünü değerlendirebilir misiniz?
@Yavuz SOYLU

Tepki
106
Bisiklet
Specialized
1000km kadar 700x32 Schwalbe greenguard kullanmıştım. Bir kere dahi lastiğim patlamadı. Yedek lastik ve pompa taşımamaya başladım. Fakat lastiğin kenarlarında diş olmadığı için sert dönüşlerde bisiklet önden kayma eğilimi gösteriyor. Dikkatli olmanız gerekli.

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ilker akalınlı

Aralarında 50 gr+-5 fark var lastik başına daha önce 1.75 lik lastiklerime göre kıyaslaycak olursam uçuyorlar. Yağmur'da Çamurda sıcakta yokuş aşağı yokuş yukarı her durumda kullandım.
yağmur'da kayma derdi yok zımba gibi. frenleme mükemmel. çamurda haliyle kayıyorsun 2-3 kere düştüm.
yokuş aşağı 77km ye kadar çıktım hiçbir güvensizlik vermedi. toplamda 1000kmyi geçtim birdaha daha geniş lastiğe geçeceğimi düşünmüyorum.

tek negatif yanı var bence, lastikleri 85 psi a kadar şişerecek düzgün bir petrol istasyonu bulamaıyorum hepsi max 70 psi dan sonra hava basamıyor.

• Beğen
Tepkiler: Triban

Milbert Hofen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.623
Bisiklet
Canyon
Merhaba,
Yol bisikletimde 2 aydir 700*28 marathon kullaniyorum. Aslinda sadece kis mevsimi icin bu degisimi yapmistim ama bundan sonra baska bir lastik takmayi dusunmuyorum.
Bundan onceki lastiklerimden yaklasik 200 gr agir ama ben fazla bir fark hissetmedim. Bunun 2 sebebi olabilir:
1. performansimlarimi kaydedip kiyaslamiyorum.
2. eski lastiklerimin performansi iyi degildi
Lafin özü; sehir icinde devamli olarak bisiklet kullanan biriyim ve bircok kez cam ve diger zararli cisimlerin üzerinden gecmek durumunda kaliyorum. Henuz en ufak bir sorun yasamadim. Gerci eski lastiklerim de bu konuda gayet iyiydi. Bu ölcüde baska guzel lastikler de vardir, muhtemelen daha hafiftirler. Yine de ben schwalbe'yi gönül rahatligiyla tavsiye edebilirim.

ilker

Forum Bağımlısı
Tepki
987
İsim
İlker
Bisiklet
b'Twin
Yorumlar için teşekkürler, düşüncelerim şekiilenmeye başlıyor. Peki 700x28 Schawalbe'den hafif ve dayanıklı başka hangi lastiklere bakabilirim? Link ile öneri verebilecek olan var mı?

D. Oğuz

Daimi Üye
Tepki
600
marathon 23 kullanıyorum ben. ağırlığa çok takılmayın 200 gramdan kimse ölmez, yarışçı değilseniz. :)

• Beğen
Tepkiler: ilker

Milbert Hofen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.623
Bisiklet
Canyon
Daha iyi koruma sağlayan biraz zor bulunur :)
1.Benim önerilerim 700*35 için harika bir ürün olan, şehir bisikletimin patlamazlık abidesi: (link)
2.700*28 olarak :(link)
3.yine 700*28 olarak :(link) (Muhtemelen pahalıdır, ömrü de az olabilir)

Schwalbe dışındaki markaları pek kullanmadığım için yorum yapamayacağım. Seçiminizde şimdiden kolay gelsin.

• Beğen
Tepkiler: semih59 ve ilker

ilker

Forum Bağımlısı
Tepki
987
İsim
İlker
Bisiklet
b'Twin
@Soner Közen
Çok hoş duruyor, sanki tam aradığım şey yani dayanıklı, hızlı bunu araştırcağım. Bakalım 700x28 bulabilecek miyiz.

gokaykr

Aktif Üye
Tepki
116
Bisiklet
Merida
Ben de de maxxis detonator var sizinki ile ayni lastik t2 bisiklette degistirecegim. baya arastirdim bu konuda bende. Karar olarakta schwalbe marathon supreme de karar kildim bir kac urun ile birlikte bike-components dan alicam fiyat olarakta uygun tavsiye ederim

ilker

Forum Bağımlısı
Tepki
987
İsim
İlker
Bisiklet
b'Twin
Marathon racer 700x30 var bir sitede 400gr bir lastikmiş ama maksimum 5 bar diyor... Ben normalde 7 bar basıyorum,sert seviyorum.
Maxxis OVERDRIVE da var ayrıca ama 32 taban..

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
Bontrager tavsiye ederim,ama kaç gram olduğuna hiç bakmadım :acpsnr: :acpsnr:

Cyclist999

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Harun Sayı
Bisiklet
Giant
Arkadaşlar bende slime deneyimimi paylaşmak isterim. Eski lastiğim artık sık patlamaya başladığı zaman çözüm olarak aldım fakat 40 liram çöpe gitti geçen sene. Sıvı delinme gerçekleştiği anda orayı doldurmaya çalışıyor ilk doldurur gibi oldu benim durumumda ardından hava çıkışı devam etti ve lastik havası tamamen gitti 3 4 kez de öyle patlattık lastiği. Benim teorim şu bu sıvı yüksek basınçlı 100 psi üstü lastiklerde çok randıman vermiyor, mtb için bilmiyorum fakat duyduğum okuduğum kadarıyla slime kullanan mtb ci arkadaşlar oldukça memnun.
Lastik tavsiyesi: İki tane lastik tavsiyem var, biri uzak biri daha yakın türkiyede bulunabilirlik açısından, ikisi de mükemmele yakın olduğunu düşünüyorum, özellikle patlama direnci, ömür ve kuru-ıslak zemin perfomansı açısından.
Kullandığım; Schwalbe Durano Plus; sadece 1 kez apartmanda merdivene yaslarken çivi girmesi sonucu patladı. 2. olarak, yokuş aşağı 65 ile inerken çok sert bir taşa çarptım ve akabinde jant çemberinin iç yüzeyi, iç lastiği dış lastik kenarından yukarı doğru ittirmiş ve iç lastik iki taraftan makas kesiğini andırır şekilde deliklerden dolayı patlamıştı. Sonuç olarak dış lastiğin o çarpma ile çembere giren bölgesinde ufak bir delinme meydana da geldi, bu delinme akabinde; yeni taktığım iç lastik zamanla o delikte balon yaptı ve lastik 3. kez patladı, sonra dış lastiğe içerden yama yaptım ve sorun ortadan kalktı yaklaşık 3-4 ay oldu. Ön lastik için bu bilgilerin hepsi :)
2. tavsiyem: Michelin Pro 4 Endurance,
ikisinden birini al geç derim. Specialized ın armadillosu biraz daha hesaplı o da olabilir.

• Beğen
Tepkiler: nepantes

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
@Harun Sayı
Mtbde kullanılan basınç çok az olduğu için dolgu hemen oraya yerleşip kuruyabiliyor heralde. Ama yol lastiğini yamalamak için büyük ihtimal mtb havası na kadar inmesi gerekiyordur. Tabi o zamana kadar çıkan çıkmış olur lastikten.