Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sks Çamurluk Model Önerisi

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında eren konu tarafından paylaşıldı.

1. eren konu

eren konu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Merhaba değerli arkadaşlar,
    Sahip olduğum bisiklet için ne zaman orta yollu ya da uygun fiyatlı bir aksesuar aldıysam hep yarı yolda bıraktı beni.
    Şimdi çamurluk almayı planlıyorum. Kışa çok ama olsun.
    Sks yıllardan beri bildiğim kaliteli bir çamurluktur.
    Modellerini de iyi kötü biliyorum.
    Daha önceden bluemels modelini almayı düşünüyordum(montajı biraz meşakatli) şimdi bluemels primus modeli çıkmış(ya da deltaya yeni gelmiş) esasen bu iki model arasındayım diyebilirim fakat yine de 700c sınıfında başka model tecrübesi olanların tecrübeleri de değerli benim için.
    Primus modeli biraz daha pratik ve spor görünüyor ama uzun turlar için uygun değilse klasik model almam daha uygun olur çünkü uzun tur hedeflerim var. Ama hem pratik hem sağlamsa bu modeli düşünüyorum. Primus gördüğüm kadarıyla tek amortisörlü 700c sınıfında şık görünüyor. Klasik modelse görsel olarak daha çok cro-moly kadrolara uygun görünüyor.
    Bizikletimin maşası gidondan kilitli modellerden sr suntour.

700c sınıfı bir bisiklet city sport 01.
    lastikler de 700*35 schwalbe(bunu belirtme sebebim bu lastik için profil kalınlığının ne olması gerektiğini de öğrenmek)
    Bisiklet aşağıda

Bu bisiklete bu çamurluklar fazla olaylarına girmeye hiç gerek yok belirttiğim gibi iyi bir çamurluk almayı düşünüyorum bisiketimin kadrosu çatlarsa surly ve benzeri başka bir kadroya da taşıyabilirim ama çatlamaz patlamazsa götürebildiği yere kadar da giderim.

ÖZETLE HANGİ MODELİ VE EĞER KLASİK BLUEMELS ALIRSAM HANGİ KALINLIKTA ALMAMI ÖNERİRSİNİZ?

SKS Çamurlukları hakkında bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşların yardımlarını bu başlık altında paylaşmalarını rica ediyorum.
    Bu sayede bu başlık bu marka hakkında çamurluk alma niyetinde olanlara da ışık tutar umarım.

Özellikle @Murat Cömez Abimizin engin tecrübelerinden de mutlaka istifade etmek isterim.
    Saygılarımla...

mariokaldato, anti panik ve monai-su bunu beğendi.
  2. Ömer Murat

Ömer Murat Onursal Üye

Seviye:
    @eren konu Merhaba, ben SKS'nin Bluemels Reflektiv modelini kullanıyorum, aldığım linki paylaşıyorum ve indirimli haliyle güzel bir fiyata almıştım. Bisikletime montajını yapalı daha 1 ay bile olmadı sanırım, 45 mm kalınlıkta olanını aldım. Fakat şöyle bir sorun var benim bisikletim CS 227 ve ön maşalarımız sanırım çok benziyor. Bu modellerin ön çamurluk bağlantı telleri bu maşalara uyumlu değil, sabit maşalar için tasarlanmış. Ben ön için tasarlanan bağlantıyı arka tekere, arka için tasarlanan teli ise ön tekere kullandım. Normal şartlar altında ön teker için tasarlanan bağlantı teli eğilip bükülemediği için böyle bir çözüm ürettim. Bu modellere yönelirseniz maşa bağlantı noktalarının uyumlu olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Kalınlık için ise ben, bunun için en garanti yöntem olarak fabrikaya sormuştum; kullandığım bisiklete maksimum hangi ölçülerde çamurluk takabileceğimi. Yanıt 53 mm idi fakat ben yine de tekerlekle çamurluk arasındaki boşluğu hesap ederek maşa aralıklarını kendim ölçtüm ve 45mm almaya karar verdim. İyi ki böyle yapmışım çünkü 50 mm alsaydım arka çamurluğu takmam pek mümkün olmayacaktı. Bu yüzden 45 mm ideal diye düşünüyorum ancak yine de sizin ölçüp karar vermeniz en mantıklı olanı, selamlar.

mariokaldato, Kerem Groims ve eren konu bunu beğendi.
  3. eren konu

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Hocam bilgi paylaşımı çok faydalı oldu çünkü bisikletlerimizin maşaları büyük olasılık aynı.
    Primus olmayan Bluemels modeli de sizin aldığınız ile aynı montaj sistemini kullanıyor bu demek oluyor ki ben bu montajı tek başına yapamam.
    çamurluk uygulanmış halinin resmini paylaşabilir misiniz?
    Şu durumda benim alım yönüm şu modele doğru gidiyor.
    SKS BLUEMELS PRIMUS 28 JANT ÇAMURLUK SETİ
    Sanırım bu biraz daha pratik olacak uygulanmış bir iki bisiklet videosu izledim internette bizim maşalara benzer maşalara sabitlemiş.

Primus tam olarak SKS sağlamlığını hissettirmiyor ama videodaki bisiklette bizim bisikletlerin tarzında çamurluk 45mm sanırım görsel olarak da olmuş denilebilir.

4. Ömer Murat

Ömer Murat Onursal Üye

Seviye:
    @eren konu Şayet evde demir testeresi, mengene vs gibi şeyler varsa montajını tek başınıza çok kolay yapabilirsiniz. Bende mengene yok ama 6-7 TL'ye bir demir testeresi aldım ve montajını evde halledebildim, çok yormadı yani. Demir testeresi lazım olacak çünkü bağlantı telleri uzun kaldığı için kesmeniz gerekecek. Videodaki çözüm de gayet mantıklıymış, benim aklıma öyle bir şey gelse ben de o kadar uğraşmaz böyle bir aparatla çözebilirdim doğrusu. Ancak şu an için bir sorun yok benim bisiklette de. Bir kaç gün bisikletimden ayrıyım maalesef kavuştuğum ilk fırsatta size fotoğraf atarım.

mariokaldato ve eren konu bunu beğendi.
  5. eren konu

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    @Ömer Murat
    Daha önce Eşimin bisikletine polisport georgia modelini kendim monte etmeye çalıştım ama sonuç beni çok tatmin etmedi açıkcası(Belki benim ustalığımın yetersizliğinden).
    Yani benim için daha pratik olmasında fayda var.
    Bugün sks bluemels primus sparişini veriyorum.
    Gelince resimlerini ve montaj resimlerini paylaşmak ümidiyle.

Merhaba arkadaşlar sipariş ettiğim çamurluklar geldi.
    Delta bisiklete hızlı kargolama ilgileri için teşekkür ederim.
    Yalnız sanırım bana gelen çamurluk, sipariş ettiğim model çıkmadı.
    Ben bluemels primus modelini sipariş etmiştim.
    Bana ulaşan modelde primus yazmıyor, çamurluk aksamı bire bir primus ile aynı fakat sabitleme sistemi klasik bluemelslere benziyor.
    Henüz kutuyu dağıtmadım geri iade edebilmek için resimleri sizlerle paylaşıyorum bana konu hakkında bilgi verebilecek birisi umarım vardır.

Amacım yanlış anlaşılmasın bir kurumu kötülemeye çalışmıyorum. Eğer yanlış geldiyse değişim yapacaklarından kuşkum da yok sadece bu çamurluğu bilen varsa; olur da 45mm olanları böyle oluyorsa falan geri iadeyi aklımdan çıkarmam gerekiyor.
    O bakımdan Primus olup olmadığı hakkında bilgisi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim.

Tekrardan selam arkadaşlar çamurluğun modelinin primus olduğunu netleştirdim.
    Delta bisikletten Gürkan Bey'e de ilgisi için burdan teşekkür ederim.
    Kutusunun hiçbir yerinde primus yazmıyor üzerinde Special Edition Bluemels yazıyor.
    Bugün itibarı ile montajına yeltendim fakat arka montajı tamamladım diyebilirim yarın tekrardan üzerinden geçeceğim vidaları çok sıkmadım akşama kaldığı için.
    Ön montajda sr suntourların çamurluk bağlanacak yerleri yok ve bunun için bir adaptör gerekiyor malesef.

@Ömer Murat
    Hocam merhaba montaj demesini yaptım sonuç tabiki ön için başarısız oldu.
    Lakin sr suntour maşalar için bir angle bracket yani bir adaptör oluyormuş normalde.
    Ve bu parça benim poşetten çıkmadı sizin de problem muhtemelen buymuştur.
    https://www.amazon.co.uk/SKS-SR-Suntour-Schutzblechwinkel-NCX-D/dp/B015G9716K
    http://www.edinburghbicycle.com/products/sks-suntour-angle-bracket
    ürün bu sanırım tanesinin 1 euro kadar fiyatı var.
    Fiyatın çok önemi yok keşke satın alabileceğimiz bir yer olsa ama malesef yok.
    Sanırım arka çamurluğu takıp ön için ya parça alacağım yada o şekilde bir parça bulmaya çalışacağım.
    İşim biraz zor.

mariokaldato ve Ömer Murat bunu beğendi.
  6. Ömer Murat

Ömer Murat Onursal Üye

Seviye:
    @eren konu Merhabalar, evet haklısınız benim de problemim buymuş ama montaj yaparken böyle bir parça olabileceği benim aklıma gelmemişti ve bu nedenle kendim çözüm üretmiştim. Size tavsiyem bu parçayı araştırmanız, çünkü bulabileceğinizi düşünüyorum. Hatta sizin için ben de bakarım mutlaka, ileride maşayı/telleri değiştirirsem benim de işime yarayacağını düşünüyorum aynı zamanda. Şimdiden kolay gelsin.

@eren konu aradığınız parça linkte, görünce kendime kızdım nasıl görmem ben bunu diye, ileride çözüm olabilir bana da, selamlar.

LİNK

eren konu bunu beğendi.
  7. eren konu

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    @Ömer Murat
    Sadece bu parçayı almaya kalksam acaba almanyadan gönderimi saçma ve pahalı mı olur diye düşünüyorum.
    Bir kaç ihtiyaç daha icad edip alacağım ama o gelinceye kadar;
    aslında benzer birşey mobilyacılarda da olabilir ya da saçtan da kıvrılıp matkap ile delinebilir hatta, amacımızın maşa yanında sabitleme olduğunu düşünürsek
    ZEFAL BAGAJ ÖN RAIDER ÇANTA-BAGAJ SEPET
    zefal ön bagajlardakine benzer bir kelepçe bulsam olmaz mı yada nereden bulunur acaba.

EVET ARKADAŞLAR MONTAJ TAMAMLANDI(büyük harfle yazma sebebim önceki mesajım ile karışmasın diye)
    Öncelikle sr suntour için aparat ihtiyacı için önce bir adet 3 delikli soba kapağı menteşesi satın aldım ve pimini söktüm.
    Orjinal ürününün ebatlarını resminden deliklerin genişlikleri ile orantılayarak ve bisiklet maşası üzerinde prova ederek çıkardım.
    sonucu menteşe üzerine işaretledim.
    Değerli demirci ustam sağ olsun pim rayını ve 3. delik sırasını işaretleyip spiral ile keserek işaretlediğim yerlerden levhayı kıvırdı.
    sonuç olarak işimizi görecek parçaya ulaştım
    sonra maşaya uyguladım
    işi tamamladım derken bu sefer çamurluk çatalının çok uzun kaldığını gördüm ve bu işi akşam saatlerinde yaptığım için iş yine ertesi güne kaldı.
    Ertesi gün çok titiz bir şekilde ölçü alarak sanayide spiral ile çatalı kestirdim.
    Bu arada sksnin poşetinden somun ve civatalar yeterli çıkmıyor onları da not alarak sanayide fazla fazla temin ettim.
    Sonunda montaj tamamlandı

Ve Sonuç....

montajı beni daha az yorar düşüncesi ile bu modeli seçmiştim aslında ama beni ve sevdiklerimi yoran bir montaj oldu diyebilirim.
    Tabi son olarak bisiklete takılmış halini gördüğümde tüm yorgunluğuma değdi diye düşünüyorum.
    Çok sağlam şık ve yazın bile görsel olarak insanı rahatsız etmeyen bir çamurluk.
    Şimdilik çok memnunum ve tüm amortisörlü 700c sahiplerine tavsiye ederim.

mariokaldato ve Ömer Murat bunu beğendi.
  8. TuTKuN

TuTKuN Aktif Üye

Seviye:
    Hocam bende bugün bluemels trekking modelini aldım bendede aynı sorun var bilerek aldım yağ alıp çıkmıştım geri döndüm bırakamadım :) senin çok iyi olmuş ama

eren konu bunu beğendi.
  9. eren konu

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    @TuTKuN
    Sorun aşılamaz bir şey değil küçük bir aparat yapmak işi çözüyor.

10. TuTKuN

TuTKuN Aktif Üye

Seviye:
    @eren konu hırdavatçılarda vardır yarın bakıcam.

Hocam bende zoom maşa var çamurluk yeri bendede yok hırdavatçıya gidin tek delikli L köşe aparatı alın ve takın çok basit eğer yapamayan olursa tabi demir testeresi şart bu iş için mutlaka pahalı bişey değil zaten köşe aparatıda 25 krş falan