Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

skid sorunu...

Konu, 'Single Speed ve Fixed Gear Bisikletler' kısmında sonay eruz tarafından paylaşıldı.

1. sonay eruz

sonay eruz Aktif Üye

Seviye:
    selam; bisikletimde bazı parçaları değiştirdim. ilk test sürüşümde sağa, sola açılı (daha çok sola) kuvvetli skid yaptığımda ''çınn'' , ''tınn'' diye bir ses geliyor ve ayaklarımda da hissediyorum. sesin kaynağını bulamadım...

yeni taktığım parçalar: aynakol 53 diş
    cog 18 diş
    pedal kayışları
    zincir

düşündüğüm olası sorunlar: 1. ilk önce zincire baktım ama herhangi bir sorun göremedim çatlak vs.
    2. kayışlarda da herhangi bir yıpranma yoktu...
    3. ilk başta arka tekerlek öne mi geldi dedim ama her skidde ses geldiği için onu da sanmıyorum. (gerçi sesin kaynağını bulma çabalarım sonucunda zincir biraz bollaşmıştı)
    4. eski yaprak 42 idi (arka da 14), şimdi 53 olunca orta göbeğe fazla yük binmiş olabilir. ses orta göbekten mi geliyor?
    5. lock ring ve cogda oynama yok ondan eminim gevşeme, boşalma vs.
    6. yaprağı aynakola bağlayan vidaları kontrol ettim, sıkılar.
    7. jant akortlarım iyi. ordan da değil ses.
    8. son olarak, ön yaprak ince, arka dişli kalın 3mm liklerden... kitlediğimde ön yaprakta zincir mi geziniyor acaba pıt diye bi tarafa mı gidiyor? bilmiyorum. çözemedim gitti gıcık sesi.

sizce sorun ve sesin kaynağı nedir?

2. Cengiz Parlakgül

Cengiz Parlakgül Bisikletkolik

Adı:
    cengiz parlakgül
    Seviye:
    Ayaklarinizda hissediyorsaniz cok buyuk ihtimalle solediginiz gibi on yapragin ince olmasindan kaynaklaniyordur. Eger jant tellerinden emin iseniz. Belki onlarda yerlerine oturuyordur. Birkac kere daha deneyin zincire bakarak yapmaya calisin derim benim fikrim zincirden yana.

sonay eruz bunu beğendi.
    sonay eruz

sonay eruz Aktif Üye

Seviye:
    arka lastiği değiştirdim geçti ses =)

4. Ayhan Bağcı

Ayhan Bağcı Aktif Üye

Seviye:
    Ayni sıkıntı benim toplamaya calistigim fixed de de oldu gibi, on dişli ince oldugundan ve kullandigimiz zincir kalin oldugundan bir bosluk olusuyo ve zincire yuk binince catirti oluyo..