Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sizin de dikkatinizi çekti mi ?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Hakan Yazman tarafından paylaşıldı.

1. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Bilmem dikkat ettiniz mi, bazı kek bisküit vb paketlerinde "trans yağ yoktur" ibaresi var, ancak bunların bazılarının içeriğine baktığımda "hidrojene bitkisel yağ" görüyorum. Şimdi ben mi birşeyleri yanlış biliyorum, yoksa gözümüzün içine baka baka yalan mı söylüyor bu büyük firmalar ?

sonEr´´ ve Furkan köleoğlu bunu beğendi.
  2. Genar Batur

Genar Batur Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    yalan söylüyorlar, bazı ürünlerde arkadaki tabloda trans yağ az miktarda olmasına rağmen de pakedin önünde yoktur yazıyor.
    birde bazı ürünlerde trans yağ yoktur diyoy meslea margarin gibi, ama katı haldeyken etkisi göstermiyorken yemeklerin içinde sıvı haldeyken etkisini gösterebiliyor

Furkan köleoğlu bunu beğendi.
  3. orkun tulu

orkun tulu Forum Demirbaşı

Seviye:
    Çin malı ürünler piyasada değer kaybedince çinliler ürünlerine PRC (People’s Republic of China) yazmaya başlamışlardı ya bu da öyle bir pazarlama hilesi sanırım.

4. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Hepsini suçlamak , genelleme yapmak doğru olmasa da,
    ben içinde para ve kâr olan bir konuda, pek çok firmaya , güvenmiyor ve inanmıyorum.

"Skandalı olmayan" bir ülke olduğumuz için, varken "yok" yazdıkları ortaya çıkarsa buna da şaşırmam.

5. ugur severrrr

ugur severrrr Misafir

ya onu bırak 100 de 100 yazdıkları meyve suları bile %de 100 değil ne bilim meyve suyu diye içtiğimiz aslında acayip bişey :)

6. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Benim bildiğim ise eğer üründeki trans yağ oranı %1'den az ise trans yağ yoktur denebiliyormuş. Bunun haricinde porsiyon basına 500mgdan az degerde trans yağda sıfır sayılıyormus..

Hakan Yazman bunu beğendi.
  7. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Evet ben de sonradan araştırdım, yok ama aslında var, %1 den aşağı ise yok deniliyormuş ... 100 gram da 1 gram, çok değil gibi, ama 1 kiloda da 100 gr trans yağ bayaa fazla olabilir.
    Her şekilde içindekilerde "hidrojene" ibaresini gördüğümüz anda geri bırakmak daha mantıklı, zira hidrojene yağlar bilerek kasti olarak trans yağa dönüştürülmüş yağlardır ve kullanılmalarının tek nedeni tükecilerin sağlığına zarar versede ticari kazancı arttırmaktır, bu firmalara ne kadar güvenebilirsinizki ?

8. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    çok ince ,iç içe ve biraz karışık konu ama ,emin olamamakla birlikte hatırladığım aslında trans ile hidrojene yağın biraz farklı olduğu gibi,hidrojene yağlar hidrojen ile doyurularak katılaştırılırken,normal bir sıvı ayçiçek yağı kızartma esanasında yüksek ateşte trans yağa dönüşüyor.

9. Burak Özen

Burak Özen Bisikletkolik

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:

100 gramda 1 gram olursa, 1 kilo(1000) gramda 100 gram değil, 10 gram olur :)

d.berkay, Hakan Yazman ve ADSL bunu beğendi.
  10. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Doğru... ;)

11. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Evet ikisi de trans yağ, birisi yüksek ısıda bozuşarak oluşuyor ve zararlı hale geliyor, diğeri de insan eliyle yapılıyor...

Fırat Dizman bunu beğendi.