Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

sizce v frenden mekanik diske geçmenin avantajları veya dezavantajları

Konu, 'Frenler' kısmında atanur uzunçakmak tarafından paylaşıldı.

1. atanur uzunçakmak

atanur uzunçakmak Yeni Üye

Seviye:
    bu konuda bir şeyler yazarsanız sevinirim. bana link göndermeyin sadece görüşlerinizi istiyorum.

2. kasap ahmet

kasap ahmet Kıdemli Üye

Seviye:
    değişiklik yapacaksan hidrolik disk olsun mekanikler cok agır ve surtme problemi var yada hiç değiştirme

3. atanur uzunçakmak

Seviye:
    teşekkür ediyorum görüşlerini sunan kişilere

4. İsaAlp

İsaAlp Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bulldog
    Seviye:
    Mekanik disk fene geçtiğinizde öncelikle disk frenlerin genel avantajlarından faydalanırsınız, ıslak ortamda daha iyi performans, uzun inişlerde jantınızın fazla ısınmaması, jant yamukluklarından etkilenmemesi ve freninizin modeline ve disklerinizin büyüklüğüne göre daha fazla güç gibi.
    Dezavantajı ise genel olarak ağırlık tabii;
    Fakat hangi v-frenden, hangi disk frene geçtiğiniz bu etkenleri çok değiştirir. Eğer zaten kaliteli bir v-fren kullanıyorsanız ve disk frenlerin avantajlarına çok ihtiyacınız yoksa(downhill veya çamurda sürüş yapmıyorsanız), disk frenlerin havalı görünüşlerinden başka bir kazancınız olmaz.

Eğer illaki mekanik disk isterim derseniz, şu an tavsiye edilebilecek tek model avid bb7. İyi bir kablolama ve fren kolları ile hidrolik frenleri aratmayacak performans ve modülasyon elde edilebilir.

Furkan Emre Tutumlu bunu beğendi.
  5. atanur uzunçakmak

Seviye:
    çok teşekkür ediyorum forumculara

6. atanur uzunçakmak

Seviye:
    o zaman şunu sormayı kendimce gerek duyuyorum. şimdi mekanik disk belli bir süre sonra ses çıkarıyor mu? mantıklı düşünürsek jant ayarı belli bir milim kayması durumunda bu iş gerçekleşir görünüyor. sizdende görüş bekliyorum sayın bisiklet kullancıları.

7. bisikletcanavari

bisikletcanavari Onursal Üye

Seviye:
    Çeşitli sebeplerle mekanik disk frenler kullanılıyor.
    Hidrolik sistelmli disk frenlere nazaran daha uygun fiyatlı olduğundan görünüm amaçlı dahi tercih edilmesinin yanı sıra yeni alınan kadro,amortisör jant çemberlerinin sadece disk uyumlu olması nedeniyle elde avuçta pek para kalmayınca uygun fiyatlı çözüm olarak seçilmesi tercih nedenleri arasında :)

Neyse teknik açıdan incelersek, olumsuz hava ve zemin koşullarında jant frenlerine nazaran fren performansı daha az etkileneceği kesin. Fakat bisiklet kullananların geneline baktığımda yıl içerisinde genellikle yağışsız havalarda bisiklet sürdüklerinden disk frenin olumsuz hava ve zemin şartlarıdnaki üstünlüğü kullanabildiğini sanmıyorum.

Genel olarak mekanik disk fren ile v freni değerlendirecek olursak. Arkadaşımda avid bb7 frenler mevcut. Bende ise avid single digit7 fren bacakları. Fren kolunun boşluğunu alırken fren koluuna fren bacaklarındayi yaylar nedeniyle uyguladıpğımız kuvvet avid bb7 frernlerde bariz daha fazla. İster istemez daha fazla güç uygulamış oluyoruz. Onun dışında normak şartlarda fren performansı olarak her iki freninde tatminkar bir tuttuşu var ;)

NightHawk bunu beğendi.
  8. atanur uzunçakmak

Seviye:
    sağolun ordu da olsaydım yardımınızı almak isterdim.