Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sizce teknoloji bisiklet sporunun ruhunu öldürüyor mu?

Konu, 'Sporcu Odası' kısmında Cem Unden tarafından paylaşıldı.

1. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    İlk Fransa bisiklet turunun ne şartlar altında düzenlendiği ve yarışçıların ne tip bisikletler kullandıklarını okudukça hayranlığım binlerce kat daha arttı.

Yollarda bisikletleri kırılanlar , en yakın köye sırtında bisikletini taşıyıp kaynak yapanlar . Patlak lastikle kilometrelerce yol yapanlar . Arkalarında ne bir takım arabası var , ne de başka biri .

Şimdi ise aerodinamik şaçmalıklar , takım arabaları vs'ler . Hele şu yarış sırasında telsizle haberleşmeler , tıbbın ilerlemesiyle doping vakaalarının artması

Elbette zaman ilerliyor , herşey gelişiyor ama bisikletin sporunun ruhuna ne oluyor?

Sizler ne düşünüyorsunuz?

heng, cagatay-taha, Raven_35 ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  2. Serkan Yalnız

Serkan Yalnız Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Açıkcası öncelikle söylemek isterim ki, bu teknolojik gelişimleri saçmalık olarak nitelendirmek olmaz. Günümüzde herşeyin doğasında var artık gelişmek ve daha ileriye götürmek birşeyleri. Şüphesiz bütün bu teknolojik geliştirmeler, en başta verimliliği arttırıyordur. Kaslar ile mekanik sistemlerin uyumu da gitgide artıyor, sahip olduğumuz gücü ve yeteneği daha yüksek oranlarla kullanabiliyoruz. Bence insanların bunun üzerinde uğraşması, hep daha iyiye götürmeye çalışması birşeyleri, çok güzel, her ne kadar kapitalizmle birlikte işlese de bu süreç.

Ama söz konusu sizin bahsettiğiniz ruh kısmı olunca, evet işler değişiyor. Eminim hepimize daha çekici geliyordur zorun başarılması. Asıl saygı duyulması gereken insanlar onlarmış gibi geliyordur. Evet ben de öyle düşünüyorum, o eskilerdeki ruh tamamen bambaşkaydı, birşeyleri yoktan var ederek bir yere gelen insanlardı onlar bence ve en çok saygıyı onlar hak ediyor.. Sadece bisiklet için değil, şu an aklıma gelen eski rally ve formula1 serileri için de aynısı geçerli bence. Asıl efsane dönemleri çok eskide kaldı, o zamanlar zoru başaran isimler şuanda birer idol haline geldi. Full manuel olan araçlardan şimdiki parmak hareketiyle 10milisaniyeye değişen vitesle geçince, gerçekten ruh adına bazı şeylerin eksildiğini hissediyorsunuz.

Yani düşününce eski ruh ayrı güzel, şimdiki teknoloji de hayranlık uyandırıcı düzeyde. Ne denebilir ki, birşeyler iyiye gittikçe başka birşeyler de kötüye gidiyor, bu hep böyledir ve böyle olacaktır da. Bizim yapmamız gereken bence, bugünün standartlarından kopmadan ve geçmişi bilerek saygı duyarak yaşamak, elden geldiğince o eski ruha sahip olup günümüzde en iyisini başarmak, sadece bisiklette değil hayatımızdaki her konuda...

3. crysis581

crysis581 Üye

Seviye:
    bence güçlendiriyor. teknoloji sayesinde gelişim gösteren bisikletler. herkesini dikkatin çekiyor. çekmekle kalmıyor dürtüyor resmen beni sür diye.

Raven_35 bunu beğendi.
  4. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    DSLR ler ve photoshop fotoğrafın ruhunu ne kadar öldürdüyse ( bence öldürmedi :) ) teknolojide bisikletin ruhunu o kadar öldürüyor. ( yani bence öldürmüyor )
    Doping olayını anti paranteze alıyorum elbette. :)

5. Selim Esener

Selim Esener Forum Bağımlısı

Seviye:
    soner güzel özetlemiş başka ne denirki:)

Soner Sarihan ve Raven_35 bunu beğendi.
  6. Deniz

Deniz Üyeliği iptal edildi.

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Motorsporlarında olduğu gibi olsa, sporun ruhunu öldürüyor derdim. Çünkü motorsporlarında; diyelim ki Formula 1'de, iyi bir otomobille, kötü pilotlar da başarılı olabiliyor. Ama yarışlardaki bisikletler arasında, motorsporlarındaki araçlar arasında olduğu gibi ciddi farklar yok. Aşağı yukarı yarıştaki sporcular eşit şartlarda yarışıyorlar. Bu şekilde rekabet iyice artıyor, ama en önemlisi daha iyi sporcu (hakettiği gibi) daha öne çıkıyor. Doping olayını tabii ki dışarıda tutuyorum. :)
    Ayrıca bisikletler üzerindeki teknolojik gelişmelerin, sürüşü hatta herşeyi daha da keyifli kıldığını düşünüyorum. Teknoloji; bisiklet kullanıcısına, hem rahatlık hem de isteklere/ihtiyaçlara cevap verme açısından çok faydalı oluyor. :)

7. İlyas ŞANLI

İlyas ŞANLI Onursal Üye

Seviye:
    Bisiklet sporuna katkısı çok tabii ki... Ne kadar hafif ve sağlam olursa o kadar hızlı demek,hızlı olması demek,o kadar güçlü sporcular demek.Eski teknoloji bisikletlerle,sprintlerde 70 km/h'leri görmek sanırım zor olsa gerek...
    Ancak bizim gibi amatör kullanıcılar için fazla masraftan öte bir şey olmuyor,bu modifiye merakı oldukça :)

Hatta,şu iki resim arasındaki farkları sayalım isterseniz :)

8. Barış Kılınç

Barış Kılınç Forum Bağımlısı

Seviye:
    Fransa bisiklet turunda telsizle iletişimin kaldırılması gibi konular konuşuluyordu yakın zamanda. Çünkü asıl olarak olayın ruhunu öldürdüğü düşünülen şey o. Mesela 2009 senesinde (Contador'la Armstrong'un Astana'da olduğu sene) Contador'un sanırım Popovych ile bir diyalog sonrası "ben gidiyorum" demesi, sonra onun yetişememesi takımda bayağı sıkıntı yaratmıştı. Böyle anlaşmazlıklar çok heyecanlı olacaktır. Bol bol arkasına önüne bakan, adam kollayan bisikletçiler hayal edin. Ya da haber almak için takım arabasına yollanan domestikleri...

Cem Unden, Raven_35 ve observer bunu beğendi.
  9. Yunus YILMAZ

Yunus YILMAZ Forum Bağımlısı

Seviye:
    Herkesin eşit şartlarda yarıştığı zaman
    hiç bir sorun olacağını zannetmiyorum.
    teknolojiye ayak uydurmak gerekli bence...

10. Ali AKTAŞ

Ali AKTAŞ Forum Bağımlısı

Seviye:
    Seninle aynı dikirdeyim dostum, bisikletçiler put gibi duruyor önden atak yapan yada arkadan gelen muhtemel kişiler kulaktan fısıldanıyor.

Hele bir de arabalarda televizyondandan izlendiğini düşünürsek. (takım araçlarında televizyon olmadığı biliyorum ama dışarıdan izleyen birinin takım arabasındaki biri ile irtibat halinde olduğunu düşünürsek)

Cem Unden ve Raven_35 bunu beğendi.
  11. Fatih Ertörün

Fatih Ertörün Bisikletkolik

Seviye:
    Bisiklet sporunun ruhunu öldüren teknoloji değil, dopingdir.

Ozzgurr bunu beğendi.
  12. Alper Yıldırım

Alper Yıldırım Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ruhu öldürmek kelimesi aslında pek doğru değil bana göre çünkü eski zamanda da bu spor izleniyordu hala da izleniyor. Öldürdüğünü düşünmüyorum ama bisiklet ruhu kavramı biraz değişiyor olabilir. bence değişiyor ifadesi daha doğru.

Benim görüşüm ise ne olursa olsun, hangi iş olursa olsun ilerleme olmalı. Çünkü insanları heyecanlandıran şeyler arasında rekorların kırılması, maksimum süratin bir çıta yukarı taşınması gibi şeylerde var. düşünün arabanızla 150km yaparken bisikleti geliştirmeyip onu maksimum 25km gibi bir rakama mahkum edilemez diye düşünüyorum ki bu hem izleyen hemde binici tarafından oldukça kötü ve insanı tatmin etmeyen birşey.

Buradaki bir çok insan başlangıçta 50km yaparken bir sonraki hedefi 75km bir yolculuk oluyor bir sonraki 100 oluyor. kısacası hedefler hep bir adım öteye oluyor. Fransa turuda bana göre böyle.

yada söyle düşünelim bu teknolojik gelişmeler olmasaydı şu an yapılan downhill ler yapılabilirmiydi.

13. sezai arabacıoğlu

sezai arabacıoğlu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    çelik bianchi aliminyum cannondale ve şu andada corratec worldcup revolutin kullanmış biri olarak ve üç bisikletmde şu anda duruo olmasın göre diyebilirim ki teknolojının etkisi kesinlikle olumlu yöndedri çelik teki sürüş keyfiyle karbondaki kıyaslanamaz bile yalnız şunu belirtmek lazım karbon bisikeltler hobbi ve amatör kullanım için biraz lüks ii bir aliminyum yeterli olabilir karbonlar genelde pro amaçlı parçaları çok pahalı karbona aliminyum parça monte ederseniz bisikletin ruhu kayboluo sanki ve yüksek performanslı olmlalarına oranla daha hassas kullanım gerektirio. ii bir aliminyum yeterlidir ama teknoji harikası karbon u kullanan biride geri dönüş yapaamaz sanırım bu sürüş keyfini yaşadıktan sonra

14. aynen kardeşim şu dopingle madalya alanları bir öğrensek türkiyede!!!

15. Ahmet Gürkan

Ahmet Gürkan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Teknolojinin önüne durmak mümkün değil, her spor dalı gibi bisiklet de ona ayak uydurmak durumunda. Ama beni asıl endişelendiren ve üzen şey, aradan geçen zaman içinde sporun içine ticari menfaatlerin haddinden fazla bulaşmış olması. Birçok spor dalında bu var maalesef, ticari menfaatler uğruna bin türlü dalavere çevriliyor, bisiklet sporunda ne ölçüde vardır bilmem ama özellikle futbolda bunu apaçık görüyoruz, sporun ruhu asıl böyle zedeleniyor, yoksa altındaki bisikletin hafiflemesi, üstündeki kıyafetin son teknikle üretilen kumaştan olması sporcunun içindeki kazanma hırsını, bisiklet ve spor tutkusunu neden öldürsün?

Aytaç Biber bunu beğendi.
  16. Aytaç Biber

Aytaç Biber Onursal Üye

Seviye:
    Bana görede kıyaslanmaz! Ancak sizin ima ettiğinizin tam tersi yönde kıyaslanmaz. Sizin çelik diye örnek verdiğiniz beyazeşyacılarda satılan bianchi ler çelik değil Hi-Ten dir. Su Borusu yani. Ama benim algıladığım çelik kadrolar %99 kişiye öze el yapımı ve sipariş üretimi olup fiyatlarıda minimum 1300-1500 eurolardan başlar. Alabilmek içinde yine minimum 3-5 ay sıra beklersiniz. Hiçbir karbon kadroda Nivachrome, xcr, spirit, 953, 853 vs. vs. gibi üstün çelikler ile üretilmiş bir kadronun verdiği sürüş keyfini ve güveni vermez.:in:

onurcan tokuş bunu beğendi.
  17. Cem Helimoğlu

Cem Helimoğlu Forum Bağımlısı

Seviye:
    bence guzellestırır mesela yarıslarda takıp olsa daıma kımın kacıncı sırada oldugunu aradakı mesafeyı suresını bılınmesı saglık durumu falan bunlar guzel seyler degıl mı

18. ADSL

ADSL Aktif Üye

Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    para para para....+şöhret