Sizce neden bayanlar bisiklet kullanmıyor?

sniper

Forum Demirbaşı
Tepki
557
sebeblerden çoğu erkekler içinde geçerli....
tacizci söförler.... (çocukluklarına bakmak lazım dimi)
sığ görüşlü insanlar... (kendileri bişi yapamıyolarya kıskanıyo olmalılar)
destek olmayan arkadaşlar... (her konuda böle bu arkadaşlar)
ertelemek... (öz güzen eksikliği olmasın)
aile tepkisi (kızlar binermi filan, ayıp ,günah)
şehir (farketmiyo galiba heryer aynı)
maddi imkansızlık(evet gerçekten bi sebeb çok pahalı bisikletler)
bahane en kolay bulunan şey...

• Beğen
Tepkiler: Hakan Yazman
Scudo

ergin

Forum Demirbaşı
Tepki
61
reklam konusunda yetersiz olduğumuz kesin ancak kendini insan zanneden bazı insanlar engellenemedikce bayanların bisiklet kullandığını çook zaman sonra görebiliriz.avrupa ülkelerinde bayanların bisikelte binmesi halka göre çok normal,bizde ise bir bayanın bisiklete bindiğini gören bazı (azımı bozcam ayıp olucak) insan taklidi yapanlar mutlaka bisiklete binme heveslerini kırıyor.maalesefki halkımız çok bilinçsiz.bayanların ilgisini çeken bir reklam yapılması,bayan bisiklet kullanıcılarınında artmasını büyük ölçüde etkileyeceğini düşünüyorum.

jerry_f

Daimi Üye
Tepki
79
bu konu tartışılabilir ve çeşitli degerlendirmeler yapılabilir.ama önce bizim(yani erkeklerin) ne gibi tepkiler aldıgınına da bakmak lazım....yani sizi bilmem ama, ben bisiklete bindigimi söyledigimde,ya da beni bisiklet üstünde gördüklerinde(hele ki olması gerekliolan eldiven,kask vb ile)......
"manyakmısn len!işin mi yok!bi motor al bari kendine!" gibi söylemlerle karşılaşıyorum....ailem dahi yeni yeni alışıyo bisikletin yaşamın bi parçası olabilicegi fikrine(4 ay oldu yaklaşık)...
offf!amma uzatmışım!!kısacası,sanki bisiklet erkekler için çok yaygın bir ulaşım aracı ya da spor dalı olmuş gibi, "abi,kızlarda niye böyle degil yaaa:rolleyes: ???" diye sormak tuhaf kaçıyo:)

cruphasulie

Forum Demirbaşı
Tepki
422
Forumda da olmak üzere bisiklet kullanmaya istekli olan ve bu tür zorluklara,
rağmen bu isteğinden vazgeçmeyen bayanlar var ve çok büyük saygı duyuyorum.
Maganda diye tabir edilen primat türünün üyeleri ne kadar soğutsada,
bisikletle ilglenen bayanların az olmasının en büyük sebebi, yorucu spor aktiviteleri
ile ilgilenmektense, kılık-kıyafet üzerinde takılıp alışveriş merkezlerini arşınlamanın,
moda ve herkesin yaptığını yapıp toplum arasında o şekilde kabul görmenin daha cazip gelmesidir diyorum. Zaten liseden itibaren bi kopma başlıyor, büyüdüm
havaları falan bırakın bisiklete binmeyi yarım 1km yolu yürümektense taksi
tutmaya başlıyorlar. Biz de çocuk kalanlar oluyoruz. Sadece bisiklet değil
çoğu spor aktivitelerinde bayanların az ilgilenmesinin nedeni bu, bisiklette nasibini
alıyor tabiki.

İsmail Ağıllı

Forum Bağımlısı
Tepki
833
Dayanamadım bayanarkadaşlara sordum sebebini aynen şöyle dediler tabi şimdiye kadar yazılanarı yazmıyorum degişik olanları yazıyorum ; bayanlar narindir hemen yorulurlar bisiklet çok yorucu ondan binmezler dedi.Başkası kızlar ortam ister bisiklette ortam olmaz dedi ,garip :) 3.cevap çok kas yapıyor sonra iyi durmuyor dedi.ilğin cevaplar ama herkezin düşücesine saygı duymak lazım. :)

• Beğen
Tepkiler: cruphasulie

fiestahmet

Daimi Üye
Tepki
31
krolar yüzünden neden olucak caddebostan sahil belkide anadolu yakasının en nezide sahili orda bayan sürücülerin sayısı iyi ama cidden bakıyorum bayan olsam bende bi çok şeyi yapmak istemem bu krolar yüzünden ya :mad:

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
Ben başka bir açıdan konuya katılmak istiyorum:

Benim eşim başörtülü, ve diğer kıyafetleri de buna uygun...
Fakat bisiklete binmeyi de çok seviyor...
Ancak bu kıyafetle bisiklete bindiğinde etraftan aldığı negatif tepki sebebiyle bisiklete binmek istemiyor...

Sadece uzak yerlere bisikleti götürebilirsek, gözden uzak yerlerde binebiliyor...

• Beğen
Tepkiler: damga

papilloniac

Daimi Üye
Tepki
78
tepkileri alt etmek kolay değil ama insan içinden geleni yapmalı...rahat olmak gerek...her şey zaman meselesi..

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Cehaletin en büyük getirilerinden biri de başkaları için yaşamaktır.
İnsan eğer kendisi için yaşarsa özgür insan olabilir.Bu bencillik olarak algılanmamalıdır.Kendi mutluluğunuz sözkonusu ise başkalarının tepkileri sizi ilgilendirmemeli.

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
Şimdi insanlar görmek istediği gibi görüyorlar durum bence biraz farklı
Bisikletle biz tura çıktığımız zaman bizi gören birçok kişi garip bakıyor ekip olarak geçtiğimiz zaman ve genelde bize gelen sesler Hellooo Welcome Antalya felan
bizim Türk olduğumuzu akıllarının ucundan bile geçirmiyorlar!!!!

Durum böyle olunca insan taklidi yapan yaratıklar yabancı birisi yanınızda iken türkçe birşey söylediği zaman nasıl olsa anlamayacak edasıyla lafını söylüyor!

ben bir seferinde tayt forma kask eldiven gözlük dolaşıyorum kulaklığımın teki takılı teki değil bir laf söyledi birisi tam hatırlamıyorum bende ağzının payını verdim verdiği cevap ise
Anaaaa Türkmüş :D şeklinde oldu :)

insan taklidi yapanlar o kadar geniş kişiler ki lafın nereye gittiğini hatta ne anlama geldiğini bile bilmeden bazı sözler söylüyorlar ki çok saçma ve yanlış olduğunu kendileri de biliyorlar. ama ego tatmin ediyorlar kendilerince...

En güzeli öyle bir laf söyleyeceksin ki düşün düşün ne demek istedi acaba diye düşündürecek bir laf ama aklının köşesinde hiç unutamayacağı bir laf söylemek ki bunu o an reflex haline getirerek söyleyecek bayan çok az çıkar sanırım :)

yanlız başına gezmektense grup halinde gezerek daha az taciz ve laf atmalarını sağlamak mümkün bence başka da çözümü yok :(

bizim insanımız değişmez...

• Beğen
Tepkiler: Hakan Yazman

semrta

Forum Bağımlısı
Tepki
472
söylenilen çoğu şey bahane gibi geliyor bana.

binmek isteyen _tabi bisikleti varsa_ biner...

iğrenç insanlar oldugu sürece yürürken de tacize uğranmıyor,laf yenilmiyor mu sanki...
(üstelik bisikletleyken yayan canavarlardan kaçma olasılığınız daha yuksek :) )

yaşam tarzıyla alakalı bence...herşeyin yeri ayrı,kuaföre gidip saç yaptırmanın da,yayan gezmenin de,bisiklete binmenin de...istenilirse kuaföre gidip saç yaptırıp bisiklete binmenin de :)...

tercih meselesi..

kalkmazdüşmez

Daimi Üye
Tepki
213
@semrta

Ben birŞEY anlamadım bu yazından:confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

elsk

Üye
Tepki
77
Memleketimin kadını edilgenlik hallerini üstünden silkeleyip atabilmeyi başarırsa biraz, isterse bunu, istemeyi akıl edebilirse, işte o zaman erkek davranışlarının kendi psikolojileri üzerinde yarattığı gerilimi bahane etmek yerine daha iyi bir iş başarmış olacaktır. (risk almak lazımdır)

basar

Daimi Üye
Tepki
189
Bir çok doğru şey yazılmış. Bir de benim "Prenses Sendromu" diye adlandırabileceğim bir durum da buna neden olabilir. Bnu bir örnekle açıklayayım:

Bir kız ile araba ile biryere gittiniz, veya eve geldiniz. Kız kapının önünde inecek, siz içeri güvenle girdiğinden emin oluncaya kadar bekleyeceksiniz (bu tamam), sonra arabayı parkedecek bir yer bulup geri yürüyeceksiniz... (Sizi özel şoförü yapacak). Şimdi böyle beklentisi olan bir kız ancak sizin kucağınızda bisiklete binmeyi kabul eder, asla pedala basmak gibi bir zahmete girmez...

Çoğunluk böyle değildir belki ama bu sebeple bisiklete binmeyi aklından geçirmeyenler de var. Onlar kaba görünüşlü, demir yığını, çevreyi kirleten teknoloji fakiri jiplere binmek ister...

• Beğen
Tepkiler: cruphasulie

hulyaars

Forum Demirbaşı
Tepki
222
@Başar

"prenses sendromu" olarak yaptığınız saptama doğru ancak bu "prens sendromunun" karşılığıdır.Beyaz atlı prens masallarıyla büyütülmüş ,oyuncak bebeklerle yuvayı dişi kuş yapar şartlandırılmasının toplumsal olduğunu düşünüyorum.Şimdi dürüst olalım bu forumdaki evli arkadaşlara soruyorum.: gece karınız bisiklet kullanmak için dışarı çıkıyor yalnız yada arkadaşlarıyla,tepkileriniz ne olurdu?
"gece yarısı yanında erkek olmadan mı?"
"depresyonamı girdin git saçını başını yaptır"
"bide istersen çocuk doğuruyum"
......gibi yüzlerce dialog geliştirilebilir evli değilim ama eminim bundan.
Herkes kendinde ararsa eksiklikleri toplumda değişiklik olabilir.sadece televizyonları açıp bakmakta ne halde olduğumuzu görmek için en kolay yol olacktır.Devasa jiplerle sokaklarda dolaşan görgüsüzleri alkışlama ve özenme budalalığını biyana bırakırsak belki kızlarımızda prensesliğin masallarda olduğunu farkedeceklerdir....

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
evrimsel ve hu_handan 'ın yazıları doğru yerlere parmak basmış, keşke kendi hemcinslerinden gelen bu yorumlar gereken yerlere ulaşabilse.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
:) Hersey bir yana...Bu algida seçiciliktir.Bizler nasil yollarda rahatsiz edilmemek bisiklete sporcuya saygi temiz parkur istiyorsak.İnsanlarin seçimlerine de saygi duymaliyiz.Biz bisikleti tercih ettigimiz için saygi görmek ve temiz parkurlarda yol almak istiyorsak diger insanlarin hayattaki seçimlerine de saygi duymaliyiz.Kuaföre gitmek yada çocuk dogurmak yada Erkeklerin bastirilmis psikolojisi altindo olmak bunlarin hepsi bizim bile inanmadigimiz buraya döktügümüz bahaneler.Bir bayan isterse istedigi şeyi yapabilir bu asikar.
Önemli olan istemek degilmi?Bayanlar bisikleti tercih etmiyor diye onlarin tercihleri için burda onlara kendi buldugumuz bahanelerle karalamak yada anlamsiz bahaneler bulmak hos degil.Sanirim forum konusu biraz sapti.
Herkes tercihlerinde özgürdür.Tercih edipte binemeyenleri konusacaksak o zaman baska;
Bu durumda erkeklerinde yolda yasadigi trafik magandalarini göstermek gerekir.Bir bayan hele hele yalniz pedal çeviriyorsa basina gelecekleri siz düsünün.İnsan diyor 2 pedal çevirecegim hevesim kursagimda kaldi.Sebep yani bisikleti tercih edip te binmeyenlerin tek sebebi budur bence içsel huzur.E bunlari göze almak gerekir dendiginde ki denilecegine eminim yine konu ayni yere dönmis olacak.Bu bir seçim olayidir.Yasanilan yer,etraftaki insanlarin kültür düzeyleri farklilik tasimaktadir.Herkesin olaylara bakis açisi da farkli kimi bayan dikkat çekmeyi sever.Kimi bayan huzurla pedal çevirmek.Ben herkese ve seçimlerine saygi duyuyorum.Önemli olan sporla barisik olmasi kendisine ve çevresine saygisi olmasi diye düsünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: gencizmirli

biyani

Aktif Üye
Tepki
71
merhaba
bence erkek egemen üretim ilişkilerinden ve onun toplumsal sonuçlarından ötürü kadın bedeni metalaştırıldığı müddetçe reklam panolarında satışları arttırmak için kadın bacakları sergilendikçe kadın ikinci sınıf görüldükçe cinsel obje olarak kullanıldıkça ve en önemlisi kadınlar kendi haklarını dile getirip etkinkeşmedikçe ne bisiklet ne gece sokakta yanlız gezebilmek bunlar türkiyeye şu an uzak şeyler özellikle istanbul ankara izmir dışında dahada uzak toplumsal dönüşüm olmalı yoksa kadınlarımız bizden daha çok ezilmeye devam edicek toplumumuzda sivil toplum örgütleri ve benzeri kurumlar hala çok az sayıda sayısı artmalı
saygılar

• Beğen
Tepkiler: Hasan Hakan Koç