Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sizce neden bayanlar bisiklet kullanmıyor?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında celil tarafından paylaşıldı.

1. celil

celil Aktif Üye

Seviye:
    neden?

Hasan Hakan Koç bunu beğendi.
  2. goxelkurt

goxelkurt Forum Demirbaşı

Seviye:
    biz erkekler yüzünden:)

3. ismailofli

ismailofli Bisikletkolik

Seviye:
    Katılıyorum..Bir kısım erkek müsvetteleri yüzünden...:mad:

4. lisadanimer

lisadanimer Yeni Üye

Seviye:
    kadınlar yüzünden olmadığı kesin :)

otomobille giderken bile sürekli tacizlere maruz kalan bayanlar normal olarak iki tekerlek üzerinde, açıkta gittikleri zaman çok daha fazla rahatsızlık duyarlar. "kim ne derse desin, nasıl bakarlarsa baksınlar" diye bir şey de yok. herhangi bir aracı kullanırken insanın dikkatinin dağılmaması çok önemlidir ama bazı zamanlarda tacizler yüzünden bunu başarmak pek mümkün olamayabiliyor.

şahsen ben diz hizasında bir etek ya da bermuda şort giyip de dışarı çıktığımda bile rahatsızlık duyuyorum. üstelik bu konularda ne kadar medeni olduğu anlatıla anlatıla bitirilemeyen izmir'de yaşadığım halde.

henüz bisikletim yok. alma planlarımı da bir süre askıya aldım çünkü işe gidiş gelişler için kullanabileceğim yolu gözüm kesmedi. evimin konumu, çevresi de pek uygun değil bu spor için. farklı bir yere taşınmayı bekliyorum. hani şöyle bisiklete bindiğimde garip bakışlara ve sözlere maruz kalmayacağım bie yere.. :)

tekteker bunu beğendi.
  5. nuriaktürk

nuriaktürk Onursal Üye

Seviye:
    bir tek bisikletmi bir çok seyde erkekler yüzünden bayanlar istedikleri seyleri yapamıyorlar.

6. hulyaars

hulyaars Forum Demirbaşı

Seviye:
    Marmaristede durum farklı değil medeni olmanın yaşadığınız yerle alakası yok bilinçle ilgili.Burada pekçoğu turist olmak üzere yollarda bikiniyle dolaşıyorlar ki oldukça olağan bir durum ama ben şort ve tişörtümle bisikletimde yinede magandaların tacizlerine rastlıyorum hemde sahilde insanların üstsüz dahi güneşlenebildiği yerlerde gezerken bile.Bu yüzden mp3 ümü takıp muhattap olarak almıyorum ilgilenmiyorum ancak geceleride kesinlikle bisikletimle çıkmıyorum buna çok üzülüyorum gece daha keyifli aslında.Erkeklerin olmadığı bir yere taşınmak sanırım çare:):)

7. bisikletci

bisikletci Bisikletkolik

Seviye:
    Ben üniversiteye bisikletle gittiğimde kızlar hep sürmek istedi ve birkacıda binip sürdü .. Fakat hem fiyatının pahalı olması hemde , hemde düşme tehlikesi yüksek oldugundan caydırıcı etken olarak görüyorlar ve binmiyorlar. Birde bizde reklam az ..

Mesela yapılsın bi reklam , gunn-rita oynasın merida ile yapsın bi sov , inis , tırmanıs bakın bayanlarda bisiklete ilgi nasıl artar. Hatta bunu türkiyede turk bayan mankenler ile de desteklemek lazım ..

8. hulyaars

hulyaars Forum Demirbaşı

Seviye:
    bence mankenlerle desteklerseniz bayanlardan çok bayların ilgisi artar vede her bisikletli bayana mankenmiş gibi yaklaşmaya falan kalkarlar mazallah:)
    ama dediğiniz gibi bende bisikletten düşme olasılığının fazla olduğunu ve kullanımı zor sanıyordum başlamadan önce.Oyuncak silah,oyuncak bebekgibi cinsiyete göre bir sınıflandırma yapıldığında daha çok erkek çocuklara alınan bir şey sanırım bisiklet.Çocukluktan gelen bir yaklaşım galiba.
    Nedir ya bu bayanların çektiği ataerkil bilinçten bilmiyorumki....

lisadanimer bunu beğendi.
  9. lisadanimer

lisadanimer Yeni Üye

Seviye:
    her sporun kendine göre riskleri var. kadınlar daha narin yapıda olduklarından bir çoğu fiziksel zarar görme ihtimalleri olan sporlardan (sadece spor değil aslında, her türlü aktiviteden) uzak durmayı tercih ederler. zaten bunun için bir genelleme yapıldığında kadınlar, erkeklere göre sporu daha az severler, sporla daha az ilgilenirler ancak bisiklete binmek isteyip de sırf bu yüzden vazgeçenlerin çok fazla olabileceğini düşünmüyordum. eğer gerçekten ilk nedenleri buysa, onları alınacak önlemler, herhangi bir kazayı minimum zararla atlatma yöntemleri konusunda bilgilendirmekte fayda var. ondan sonrasında da tekrar bakmak gerek tabii başka nedenleri olacak mı bisiklet kullanmamak için diye :rolleyes:

selcuktnt bunu beğendi.
  10. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    1) Eğitimsiz insanlar.Erkekler demiyorum çünkü tek etken olan cins erkekler değil, tabi erkekler büyük çoğunlukta.
    İnsanlar, yeteri kadar eğitilmediklerinde o zamana kadar yaşadıklarından, gördüklerinden farklı bir görüntüyle karşılaştıklarında buna önce önyargı ile yaklaşabilirler.Önceki eğitimleri kadarıyla o yeniliği kabullenebilirler.
    Toplumumuzda kadının hareket alanı çok sınırlıdır, edilgendir, emir alarak yaşar, aklı yetmez gibi yargılarla büyüyen/yetişen erkeklerimiz böyle bir değişiklikle karşılaştıklarında bunu kabullenemezler ve kendilerince mantıklı gelen ilk cümleyle konuyu kapatırlar ve engeli koyarlar.Bu örneğim eşler ve partnerler için geçerlidir.
    Dışarıda tanımadığı bir bayanı bisiklete binerken gören erkek, onun diğerlerinden farklı birşey yaptığını gördüğünden önce hafızasında şekillenmiş bayanın yapabilirliklerini hatırlar ve mukayese eder, eğer aldığı eğitim, yaşadığı çevre, yetiştiği aile bunu kabullenmeyecek türden ise tepkisini sözle tacizde bulunarak yapar.
    Neden sadece erkekler demedim.Bu şekilde yetişen toplumumuzda bayanlar da hep aklıermez, edilgen şekilde şartlandırılıp yetiştirildiklerinden her yeni girişimlerini kız arkadaşlarına danışarak denerler, çevresinden alacağı tepkiye göre yaparlar.25 veya 30 yaşında bisiklete binmeye başlayan bir bayan, kız arkadaşları tarafından bile alaya alınabilir.Bu aslında farklı olanı garipseme tepkisidir, biraz da kendi yapamadığı faaliyeti, yaşayamadığı zevki kıskançlık duygusuyla dışa vurarak göstermedir.
    Yapmamız gereken, çevremize kulak asmamak, hu_handan'ın dediği gibi çoğu zaman kişisel müzikçalar ile dış seslerden izole şekilde yolumuza ve eğlencemize devam etmek (fakat müzik dinleyerek binecekseniz mutlaka gözlük aynası/kask aynası o da olmadı gidon aynası kesinlikle kullanmalısınız, yoksa sözle tacizleri duymadığınız gibi, trafikteki araç seslerini de duymazsınız)
    Yaşadığınız muhitte garipseneceğinizi bile bile buna başlamak ve tepki eğer hayatınızı riske atacak dereceye gelmiyorsa devam etmektir.Çünkü bir süre sonra siz onlara geri tepki vermediğiniz sürece, sizi rahatsız etmeyi bırakacaklardır, çünkü size alışacaklardır.
    Değişime çok kapalı çevrelerde, tayt (bisikletçinin olmazsa olmazı) giyin fakat çözüm olarak üzerine şort veya kapri giyin.Ama kot pantalonla, kazakla bisiklete binilmeyeceğini siz de bilin, insanlar da bilsinler.

2)bisikletçi'nin dediği gibi yetersiz reklam.Halkın çoğunluğu birbirinden duyarak ve görerek alışveriş yaptığı için, interneti araştırmadığı, kitap veya konuya dair dergi vb okumadığı için yıllar önce tutulan ne ise halen o tutuluyordur, en iyisi odur mantığıyla yanlış seçim yaptıklarından kalitesiz bisikletlerle 1. denemelerinde bile yeterince keyif alamazlar.Bu bakımdan yeni üretici-girişimci bisiklet firmalarına büyük görev düşüyor.
    Kaliteli bisikletçiliğin yaygınlaşması, profesyonel bisikletçilerin artması için mümkün oldukça fazla organizasyon, yerel etkinlik ve tanıtım, fuarlarda yer alma, medyayı kullanma gibi yollarla halkın büyük kesimini bilinçlendirmeleri gerekiyor.
    3) 2. sebep yüzünden fazla yüksek satış olamadığı için bazen kar marjı yüksek tutulmak zorunda kalınıp sayıca az fakat meblağ olarak fazla olan bisikletler ve parçaları karşımıza çıkabiliyor.
    Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

11. Pelin

Pelin Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Felt
    Seviye:
    Bayanlar neden bisiklete binmiyor çünkü toplumumuzda bisiklete sadece erkekler binebilirmiş gibi bakılıyor onlarda çocukluk dönemlerinde yaşları ilerleyen erkeklere bile çevredeki insanlar bir başka bakıyor.Ben hiç bir zaman bisikletten düşerim çevremdekiler bana bisiklete biniyorum diye ne derler diye düşünmedim.Bence bayanların bisiklete binmeme sebeblerinden biri çevre.Erkeklerinde çok büyük etkisi var sözlü tacizde bulunuyorlar zaman zaman benimde başıma geliyor ama aldırış etmemeye çalışıyorum.

12. skull_mrt

skull_mrt Kıdemli Üye

Seviye:
    bence bayanlar bisikletin keyfine varamıyorlar.yolda arabalardan tacizlerden korktuklarını sanmıyorum.öyle olsaydı motorada binmezlerdi.son 3 yılda bayanların kullandığı motor sayısı arttı vede bu motorlar harley gibi motorlarda değil.vespa tarzı motorlara biniyorlar (bisiklet gibi birşey zaten:D ).benim düşüncem bu

13. Daywalker

Daywalker Kıdemli Üye

Seviye:
    Bence bunun iki sebebi var. Eğitimsizlik ve bu işin yeterince tanınmaması.

Eğitim kısmına zaten değinilmiş, bunlara katılıyorum. Zira Almanya ve Fransa'da kendi gözlerimle gördügüm üzere bisiklet kullanımı had safhada. Kız erkek ayrımı diye birşey yok orada. Herkesin kafasında mutlaka bir kask görürsünüz. Bütün araçlar daima bisikletlilere yol verir. Orada oturmuş ve benimsenmiş bir bisiklet kültürü vardır ve bunların hepsi büyük ölçüde eğitim sayesinde olmuştur. Türkiye'de böyle bir ortam olsaydı bence bugün bisiklete binen bayan sayısı çok daha fazla olurdu. Örnek vermek gerekirse kız arkadaşım Üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışıyor ve çalıştığı yerdeki insanların sık sık onu hafta sonu bisiklete bindiği için aşağılamalarına, dalga gecmelerine şahit oluyorum. Medeniyetin ve bilimin beşiği olması gereken üniversite ortamında, Doçent mertebesine yükselmiş insanların bile bayanların bisiklete binmesi konusuna böyle bir yaklaşım içerisinde olmaları bence durumun vehametini işaret ediyor.

İşin yeterince tanınması ise biraz da moda ile ilgili bence. Ülkemiz insanı, özellikle de bayanların büyük bir kısmı (bayanlar kızmasın lütfen) o anda ne modaysa onu yapan, kendi tarzını yaratmak yerine modaya uyum saglamaya çalışan bir yapıya sahip. Elbette bu söylediğim erkekler için de geçerli, ama bayanlarda daha çok göze çarpıyor (ya da bana öyle geliyor).

cruphasulie bunu beğendi.
  14. xcangel

xcangel Forum Demirbaşı

Seviye:
    Erkeklere ayak uydurmak zor onlar yüksek formunu gösterirken arkada kalip moral bozmak yerine kuaföre gidip saçini yaptirmak daha keyifli geliyor.:)
    Eger hava atmak yerine beraber gezilse en azindan bayan form tutana kadar ileride keyifli sürüsler olabilir.:):):)

15. Hasan Hakan Koç

Hasan Hakan Koç Bisikletkolik

Seviye:

Haklısınız.. :) istekli olmak , öncelikle kendimiz için bisiklete binmek daha önemli ...gidebileceğimiz yere, gidebileceğimiz süratte ve arkadaşlarla gitmek lazım . bunu ayarlamak zor olmaz ..;)

Dünaya turu yapanlar bile var :) ..Ama zamanla forum tutuluyor ... sonra da erkeklere nal bile nal bile toplatılabilir..
    Çok iyi pedallayan bayan sürücüler var ...
    Zamanla herşey yerli yerine oturuyor sanırım ..:)
    ...

xcangel bunu beğendi.
  16. hulyaars

hulyaars Forum Demirbaşı

Seviye:
    Erkeklere ayak uydurmak kaygısından dolayımı yani bisiklet kullanmıyor bayanlar?? Bence enbüyük nedenlerden birisi her fırsatta bayan erkek arasındaki fiziksel güç farkını vurgulayan erkeklerin cinsel kimlik ayrımı yapması olmasınmı?
    Tabi kuaföre gitmek saçını yaptırmak bisiklet kullanmayada engel değil ve bakımlı bir saçla bisiklet kullanmakta başka bir keyif olsa gerek:):)

17. selcuktnt

selcuktnt Forum Bağımlısı

Seviye:
    valla sebeplerin hepsi doğru bence birde çok fazla meraklı olmadıkları için olabilir diye düşüyorum

18. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bunu onlara sormak lazım:)

19. rainn

rainn Üye

Seviye:
    bence başlıca nedenler;
    - tacizci şöförler
    - sığ görüşlü insanlar
    - çevreden destek görmeme (deli msn sen nasıl gidersin o kdr yolu bisikletle kız başına? vs.)
    - cesaret edememek / kendine güvensizlik
    - ertelemek

selcuktnt ve xcangel bunu beğendi.
  20. Ozge Deniz

Ozge Deniz Bisikletkolik

Seviye:
    ben açıklamamı yapayım.kıyafetlerime uymuyo.topuklu terlik, ayakkabi giyilmiyo.artı etekte yok.herzamanda spor giyilmiyo.benim için bu yani.şehiriçi süren biri olarak;)