Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sizce hangisi ?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Oktay Yıldız tarafından paylaşıldı.

1. Oktay Yıldız

Oktay Yıldız Aktif Üye

Seviye:
  2. Gökhan Ö.

Gökhan Ö. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    megapiksel pazarlama politikasıdır, öncelikli kıstasınız olmamalıdır.

3. Oktay Yıldız

Oktay Yıldız Aktif Üye

Seviye:
    Peki hangisi iyi sizce fujifilm finepix modelini beğendim ben zoom filan güzel. ?

4. Atilla.C

Atilla.C Aktif Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    bu tür makinelerde çok fazla bi özellik aramamak lazım. Benim Kulladığım makine de fuji tabi daha farklı sınıf makine. Bu gösterdiğin ilanlardan fuji dikkatimi çekti optik zoom olması gayet iyi. Dijital zoomdan uzak durmalısın kaliteli fotoğraf istiyorsan.

5. ilker ates

ilker ates Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Fujifilm FinePix AX300 modelini ben de beğendim. iso değeri daha güçlü ve video çekim çözünürlüğü de diğerlerinden daha kaliteli.

6. Oktay Yıldız

Oktay Yıldız Aktif Üye

Seviye:
    ISO’nun fotoğrafa nasıl bir etkisi olmaktadır?

ISO’nun fotoğraf üzerindeki etkisi doğrudan görüntü kalitesi üzerinedir. Yüksek ISO değerlerini kullandıkça genel görüntü kalitesi düşer. Detay kayıpları başlarken, gürültü miktarları gözle görülür bir şekilde artar. Bu nedenle ışığın yetersiz olduğu durumlarda çekeceğiniz konuya göre değişecektir ama ISO’yu yükseltmek son tercih olmalıdır.

7. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Fotoğraf makinesi alırken kendi kullandığım kriterleri size sıralayayım, belki sizin de işinize yarar =)

1- Kesinlikle optik zum olması gerekli: Dijital zoom bilgisayarda yaptığınız yakınlaşmanın aynısıdır, yani fotoğraf çekerken size çok bir şey kazandırmaz. Optik zum ise lens kullanarak gerçekten yakınlaştırmadır. Bu yüzden optik zum ne kadar artarsa uzaktaki cisimleri fotoğraflamanız o kadar rahat olur.

2- Enerji kaynağı şarjlı li-ion pil olmalı: Ne kadar normal pil kullanımı daha çekici gelse de, li-ion piller makine gereklilikleri düşünülerek yapılmıştır ve pil süreleri gayet başarıldır. Hem normal pil kullanımı çevre açısından da zararlı bir durum ortaya çıkarır. Kullandığım Canon marka fotoğraf makinemi aldığımdan beri 1 kere şarj ettim (1 ay oldu herhalde) ve gayet sıklıkla kullanıyorum.

3- ISO aralığı geniş olmalı: ISO aralığı sizin karanlıkta çektiğiniz fotoğrafları flaşsız çekmenize veya gün ışığında çektiğiniz fotoğrafların daha net ve keskin olmasını sağlar. Karanlıkta yüksek ISO ile çekmek fotoğraf kalitesini düşürse de flaşlı çekmekten çok daha güzel sonuçlar verir. Ama sanmayın ki yüksek ISO ile çekilen fotoğraf çamur gibi olur. Yeni sensör teknolojileri sayesinde grenlenmeyi (gürültü denen şey) en aza indirebiliyorlar.
    ör. 80 ISO ile çekilmiş bir foto
    bu da 1600 ISO ile çekilmiş bir foto

4- Diyafram aralığının geniş olması: Diyafram aralığı da size flaşsız fotoğraflar çekmenizi veya kompozisyon üzerinde daha çok hakimiyet sağlamanızı kolaylaştırır. Diyafram aralığı makinelerin lenslerinin üzerinde "5.0-20.0mm 1:2.8-5.9" şeklinde yazar. Kalın yazılan ilk sayı lensin en geniş açıda olduğu andaki diyafram genişliğini (sayı ne kadar küçükse o kadar iyidir) - ikinci sayı ise tele haldeki (en zumlu şekildeki) diyafram açıklığını gösterir (ne kadar büyükse o kadar iyi).

Bu şekilde bakarsanız muhtemelen alacağınız makine konusunda daha rahat karar verebilirsiniz =)
    Umarım yardımcı olur bunlar..

8. ilker ates

ilker ates Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    öyle demeyin :)
    çok karanlık ortamlarda çekim yaparken gerekli oluyor.

9. Erkut Usta

Erkut Usta Yeni Üye

Seviye:
    canon makinalar digic işlemcileriyle bence ön planda
    optik zoom oranı önemli ama ne tür çekim yapmak istediğin de önemli. çoğu kompakt makinede makro çekim özelliği yok. lensler için örnek vermek gerekirse 50 mm insan gözünün gördüğü açıya denk gelmekte eğer sen manzara çekeceksen bunun için 50 mm den aşağı olan lensleri tercih etmelisin yada obje çekimi yapacaksan bu değerin yukarda olmasını tercih etmelisin.
    kompakt makinalarda manuel çekim ayarları da varsa bence tercih sebebi olabilir. böylece belkide profesyonel fotoğrafçılığa adım atarsın.