Sizce hangi mühendisliği tercih etmeliyim?

pacman

Üye
Tepki
39
İsim
Mahmut Çığşar
@Kürşat Altunay biraderiniz satis elemani olarak calismayi tercih etmis, mekatronik muhendisliginin piyasada itibari cok yuksektir. Bu sebeple her turlu firmada her turlu firsat verilir.

Scudo

Turan

Daimi Üye
Tepki
173
dostum biraz objektif olayım burada büyük abilerimiz de var ama, şöyle söyleyeyim ilk 20000de değilsen. gideceğin üniversite, sana kariyerin açısından pek birşey katmaz. yani üniversite bitsin hop işim hazır gibi düşünme sakın muhendislikte. özellikle üniversite sınavında gerilerde isen. he ama diyorsan ki ben kendimi geliştiririm, yurtdışında yüksek lisans yaparım, 2 de dil öğrenirim. O zaman bilgisayar/ yazılım olabilir. Global düşünürsek kesinlikle genetik mühendisliği gerdim önü çok açık ama ülkemizde yeterli iş alanı yok.

• Beğen
Tepkiler: E.E

amoush00

Forum Bağımlısı
Tepki
1.104
İsim
Emrah Çetintaş
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Geotech
Hocam en temel durum şu: bölümler hakkında bilgiyi edindin ve sen kendini tanıyorsun , ben ne yaparsam mutlu olurum ve ileride kendimi şu durumda görmek istiyorum. Zevkle çalışıp yıllarını vereceksin bu mesleğe.

Osman Yener

Forum Demirbaşı
Tepki
643
Bisiklet
Scott
@E.E ben yanlış mı anladım ama sayısal okumadım diye yazmışsınız. Sayısal okumamış birinin mühendislik okumak istemesinin ben mantığını çözemedim:confused:

sabihavni

Aktif Üye
Tepki
55
Bisiklet
Merida
Şuanda mühendislik öğrencisiyim.Staj yaptığım alanlarda da gördüm akrabalarım içinde mühendis olanlarda ve tanıdığım mühendis abilerimde aynı şeyi diyor.O da şu hangi bölümü bitirdiğin öyle çok önemli değil önemli olan çok iyi bir şekilde teknik terimler olarak İngilizce bilmen ama çalıştığın ülkeninde dilinden anlaman ve uzman olduğun alan.Örneğin Staj yaptığım yerde Endüstüri Mühendisi, Türbin Mühedisliği yapıyordu bir örnek olarak ta akrabam İnşaat Mühendisi gitti kaynak mühendisliği kursu aldı kaynak mühendisi gene tanıdığım bir mühendis Çevre Mühendisiyken Proje Müdürlüğü yapıyor.Bunun gibi çok örnek mevcut önemli olan okulu bitirince uzmanlaştığın alan ve ben bunu yaparım diyebilmen

@Osman Yener

Okuduğum bölümde eşit ağırlık bitirip mühendisliğe gelen var.Sistemimiz o kadar kötüki bence öğrenci hiçbir hedefi olmadan nereyi tutturusa orayı yazıyor.

@Isabado

Erzurumda bulunuyorum kışın Mercedes Axor kamyonun soğukta çalışma testi vardı.Mühendisler yanlış hatırlamıyorsam ay kadar burada bulundu.Sohbet etme şansım olmuştu.Dediler ki İlk olarak yabancı dil biliceksin ve (kendi fabrikaları için) Atatürk Üniverstesiymiş veya batıdaki başka bir üniversteymiş pek önemli değil, basit örnek verirsem sen Atatürk Üniverstesi mezunu ol rakibin batıdaki bir üniverste senin memleketin Aksaray olsun(fabrikanın olduğu il) diğerinin Erzurum senin seçilme şansın daha yüksek Çünkü sürekli eleman istiyorlar.

• Beğen
Tepkiler: Turan

Ehlikeyif

Forum Bağımlısı
Tepki
807
Bisiklet
Diğer
Belirli bir mühendislik alanına özel bir ilginiz yoksa, ya da en azından alanlardan biri diğerinden daha cazip gelmiyorsa çok spesifik mühendislik şahsen önermem. Spesifik dediğim çevre, petrol, mekatronik vs. Bunların arasından özellikle mekatronik son dönemlerde çok moda oldu ama Türkiye'deki mevcut üretim modeline göre yeterince cazip mi iyi düşünmek lazım.

Sayısal ve analitik düşünmenize, matematik bakış açınıza güveniyorsanız imkanlar dahilinde öncelikle temel mühendislik tercih edilmelidir diye düşünüyorum. Yok değilse ileride farklı formasyonlara daha kolay geçiş yapmayı sağlayacak endüstri mühendisliği gibi "disiplinlerarası" bir program düşünebilirsiniz.

Başarılar dilerim.

• Beğen
Tepkiler: amoush00

Cyclist999

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Harun Sayı
Bisiklet
Giant
@E.E
Kimyagerlik ile genetik çok farklı, ikisi arasında tıp ile kimya arasında ki kadar olmasada keskin bir fark var

Kefter

Daimi Üye
Tepki
202
Bisiklet
Giant
Bence meslek secmeden önce hangi üniversite hangi bölümde başarılı? Meslek kazanımları ne derecede etkili? Eğitim olarak misyonu ne kadar etkili? Teknolojiyi ne kadar takip ediyor? Dil eğitiminde kazanımları nedir ve 2. Bir dili var mı? Bu sorular seni istediğin mesleğe de yoneltir, iş konusunda açıkta da bırakmaz... ( bir eğitimci olarak söylüyorum)

tameryc

Aktif Üye
Tepki
207
İsim
Tamer
Bisiklet
Scott
@E.E Öncelikle seçim aşamasında kolay gelsin, genel olarak şu iyidir bu kötüdür gibi bir yorum yapmayacağım ama kendim Yazılım Mühendisliği okudum ve 15 gün sonra mezun oluyorum. O yüzden yazılım mühendisliği ilgili yorumda bulunacağım. Türkiyede yazılım mühendisliği biraz yanlış algılanıyor. Adında yazılım olduğu için çoğu insan size "aa bu sen kodcusun yani" gibi bi algı ile yaklaşabiliyor. Yazılım Mühendisleri eğitim kısmında hardware'e kısmen şöyle bi bakıp çıkarlar, bilgisayar mühendisliğine nazaran daha çok yazılım dillerine ve yazılım proje yönetimi alanlarına yönelirler. Yazılım proje süreçleri nasıl ilerliyor yazılım analizleri, testing vs süreçleri üzerine eğitim alıyoruz. Türkiye şartlarında Yazılım Mühendisliğinden mezun olduğunuz da direk Proje Yöneticisi olarak işe başlamayı düşünmeyin, torpille vs gelseniz bile proje takımı pek fazla takmayacaktır sizi, hem yaştan hemde tecrübeden dolayı. Ondan dolayı bir iki sene mutfakta çalışıp sonrasında kendinizi, proje yönetiminine ve analizlere olan yeteneklerinizi göstererek proje yöneticisi olma yolunda adım adım ilerleyebilirsiniz. Yada en başından software testing e yönelip, tester olabilirsiniz, ki Türkiyede bu iki alanda da açık olduğu duydum. Özellikle testing alanında.

Ayrıca okuması gerçekten zevkli bir mühendislik alanı olduğunu düşünüyorum.(Kişiye göre değişebilir, kendi görüşüm.) Hem yazılım sektörüne hem de yönetime ilgin varsa tercih edebilirsin. Sorun olursa elimden geldiğince yardımcı olabilirim.

Kolay gelsin

• Beğen
Tepkiler: E.E