Sizce Hangi Fren Ayağı

Mesut C.

Forum Demirbaşı
Tepki
179
Bisiklet
Merida
Arkadaşlar, Carraro 419 kullanıcısı olarak fren ayakları perişan etti. Sürekli frenlere ayar çekmek gerekiyor. Tepkimeside gerçekten kötü. Pabuçları zaten katmıyor. Bisiklette kullanılan en kötü malzeme.

Araştırma yapınca iki adet, fren ayağı buldum. Resim de gözüken malzemeler. Gönül isterdi ki, XTR almak var ama bütçemi aşıyor.

Şimdilik iki modelden birisi yeter diye tahmin ediyorum. Reklam olmasın diye,resim olarak attım. Sizce hangisi , artıları eksileri nedir? Alırsam memnun olur muyum ? Carraro 419 için uygun mu ?

Biraz fazla istek oldu ama bir an önce almam lazım. Bisiklet, frenlerden dolayı güven vermiyor. :(

http://i.imgur.com/EvlX1.png

http://i.imgur.com/HN6Oy.png

Scudo

Sinan Ceylan

Daimi Üye
Tepki
151
İsim
Sinan
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Frene sürekli ayar çekme konusu, belki de jantın akordu kaçtığı için de olabilir. Öyle bi ihtimal de söz konusu yani.
Hoş, öyle olsa anlardın ama.

Bu ikisi arasında fiyat farkı neredeyse yok. O yüzden tabi ki Deore. Ama esas, paralel baskı denilen v fren çeşidi önerilir. Ama sanırım en az LX, XT vb. serisinde.

Bütçe yetmiyorsa Deore + baradine pabuç derim ben.

• Beğen
Tepkiler: Mesut C.

Mesut C.

Forum Demirbaşı
Tepki
179
Bisiklet
Merida
Cevaplar için teşekkür ederim. Elim de, hem ön hem arka için Baradine ABS aldım. Yatmış, beni ne zaman kullanıcaksınız diyor. :p

Deore benim bisiklete uyar değil mi ?

Mesut C.

Forum Demirbaşı
Tepki
179
Bisiklet
Merida
Mümkünse, bir kaç yorum daha almak istiyorum. Yorumunu esirgemeye arkadaşlara çok teşekkür ediyorum.

ilker çelikcan

Daimi Üye
Tepki
218
Belli bir kalitenin üzerinde olduktan sonra fren ayaklarının hepsi iş görür bence.
Farkları esnemezlik ve ağırlık oluyor. Doğru ayarlandıktan ve çok çabuk aşınmayan papuç kullandıktan sonra paralel baskının da gereği yok.

Alhonga kullandım, en ucuz shimanoyu kullandım, zxyzzy (tektro üretimi olsa gerek) kullandım.
Alhonga, iki tarafın yayları farklı olduğundan dengelenmiyordu, önü en ucuz shimano ile değiştirdim, bir daha hiç sorun yaşamadım.
Önceki bisikletimde zxyzzy vardı, tektro papuçlardan dolayı fren zayıftı, bir kere öne baradine papuç takarken ayarladım, 500-1000 km. daha kullandım, hiç ayar istemedi.
Hibrit bisikletimi üzerinde gelen v-frenleri ve papuçlarıyla kullanıyorum, sadece arka biraz ses yapıyor, hiç ayarlamadım, geldiği gibi kullanıyorum.

Çok ve sert fren kullanırım. Ayar istememekten, sorunsuzluktan kastımı da belirteyim: sıfır sürtme, kolları çok fazla sıkmadan, arka tekeri kaldıracak güçte frenleyebilme.

Bütün mesele, akordu çok bozuk olmayan temiz jantlar, mümkün olduğunca janta yakın duran ve temas anında janta tam dik olarak iki taraftan aynı anda basan kaliteli papuçlar (tercihim 3 renk baradine) ve çok iyi sıkılmış bağlantılar.

Ekleme: Bir de tabii ki fazla esnemeyen kaliteli kablolar, teller, fren kolları.
Az önce arkadaşımın bisikletine benim tektro bacakları taktık, frenleri biraz düzeldi.
Sonra kabloları da benim jagwirelarla değiştirdik, bu sefer bariz fark oldu.
Fren kollarını vitesle birlikte olduğundan değiştiremedik, ama değiştirebilseydik o da fark edecekti muhtemelen.

• Beğen

Atıl Güven

Forum Demirbaşı
Tepki
243
İsim
Atıl Güven
Bisiklet
Focus
carraro nun üzerinde gelen ne ? bu arada deore daha iyi olur.Sonuçta Deore :D

• Beğen

Mesut C.

Forum Demirbaşı
Tepki
179
Bisiklet
Merida
@Atıl Güven

İlker yorumun için teşekkür ederim. Yorumunu mutlaka değerlendireceğim.

Carraro üzerinde gelen Cstar fren ayakları. :)

• Beğen
Tepkiler: ilker çelikcan

ramazanedis

Daimi Üye
Tepki
56
Bisiklet
Salcano
Deore seri sadece fren kolunda değil ayna dişlidede acera'dan daha iyidir bence deore'yi almalısın

• Beğen

Mesut C.

Forum Demirbaşı
Tepki
179
Bisiklet
Merida
Deore İNŞALLAH bisiklete uyum gösterir. Biraz daha araştırma yapıp en son seçimi yapacağım. :)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Düzeltme: Deore fren ayaklarının tanesi 36 TL. :D Çift alırsam, 72 TL kargo felan 80 TL . :( Bunuda geçtim. Acera kaldı sanırım. :(

Kimseyi İlgilendirmez

Forum Demirbaşı
Tepki
316
İsim
Murat Ç.
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Mesut C.

Bir yorum da ben yapayım o zaman. Gerçi burası yeri değil ama, imzamı kopyalamış olsanız da Türkçe'ye sahip çıkmak adına böyle şeylerin yapılıyor ve paylaşılıyor olmasından mutluluk duyuyorum. Frenle ilgili olarak ise yorum yapamayacağım, çünkü gördüğüm kadarıyla zaten yeterince araştırmışsınız. Umarım sonuçta sizi tatmin edecek bir donanıma kavuşursunuz. Keyifli sürüşler dilerim.

• Beğen

Aziz Özkan

Forum Bağımlısı
Tepki
474
Bisiklet
Corratec
benim kişisel önerim "Avid Single Digit 5 V-Brake" dir. $26 fiyatında ve 210gr agırlıgında. google'dan araştırıp bulabilirsiniz.

• Beğen

Mesut C.

Forum Demirbaşı
Tepki
179
Bisiklet
Merida
@Aziz Özkan

Yabancı bir sitede buldumda ne kadar güvenilir bilinmez. Ebay'da çok fazla kargo parası istiyorlar.

Hafif olması yanında getirileri nelerdir ?

Aziz Özkan

Forum Bağımlısı
Tepki
474
Bisiklet
Corratec
@Mesut C.

Kuvvet Vektörü Hizalama
Büyük boyutlu lineer yaylar
Gerilim ayarı
Paslanmaz çelik donanım
Tek parça fren balataları

bulduğum sitede yazan özellikler bunlar. ayrıca avid kalitesi var tabiki. bana göre deore ayaklara göre daha üst seviye bir fren. daha da detaylı araştırılabilir tabii

• Beğen

Mesut C.

Forum Demirbaşı
Tepki
179
Bisiklet
Merida
@Aziz Özkan

Fiyatı nereden buldun acaba ? Sipariş etmek isterim. :)

Koray Yılmaz

Daimi Üye
Tepki
146
Bisiklet
Specialized
Avid önerisine ben de katılıyorum. Ben de Avid SD3 kullanıyordum ve çokta başarılıydı. Yamurda çamurda kullanmıştım ve hiç yarıyolda bırakmamıştı.

(link)

• Beğen

Koray Yılmaz

Daimi Üye
Tepki
146
Bisiklet
Specialized
ayrıca bir bilgi daha Fibica diye bir satıcı vardır ebay'da sorunsuz alışveriş yapmışlığım vardır buradan...

• Beğen

Mesut C.

Forum Demirbaşı
Tepki
179
Bisiklet
Merida
@Aziz Özkan

Teşekkür ederim. :) Özel mesaja geri döndüm. Bakarsan çok sevinirim.

Ugur Cakmak

Aktif Üye
Tepki
52
Bisiklet
Giant
Resimlerini eklediğiniz sitede deore V fren tek olarak satılıyor.( fiyat * 2) Acera ise ön arka takım olarak satılmaktadır. Aynı yeren deroe V fren takımı aldım baya iyi, yanlız her şeyden önce fren papuçlarının kalitesi önemli.