Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

sizce hangi bakım onarım kombinasyonu?

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Hamit E. tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. Hamit E.

Hamit E. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    merhaba arkadaşlar. yaklaşık 1 senedir Allaha emanet bisiklet sürüyorum. şidmiye kadar lastik yada başka bir sorunla karşılaşmadım. ancak karşılaşmayacağım anlamına gelmiyor. kendime yavaştan sökme takma lastik değiştirme için ve sele altı çantamda taşıyabileceğim alet kitleri yada ekipmanları arayışındayım.

birkaç farklı modele rastladım. isviçre çakısı gibi olan 2 model buldum. birinde jantları kadrodan sökmemiz için gerekli olan anahtar uçları, alyan lokma ve tornavidalar var. diğer modelde ise anahtar ucu yerine zincir sökme aparatı alyan ve tornavidalar var. buyrun resimler aşağıda

bahsettiğim 1 nolu alet takımı

bahsettiğim 2 nolu alet takımı

birde ingiliz anahtarı tarzında üzerinde 10-14 delik bulunduran aletler var.
    [​IMG] [​IMG]

düşündüğümde aklıma yatan zincir sökebilen alet kitini alıp yukarıdaki çok delikli anahtarı almak daha mantıklı geliyor. bu noktada tecrübeli arkadaşların önerileri benim için çok çok yardımcı olacak.

2. Onur Kuzik

Onur Kuzik Forum Demirbaşı

Seviye:
    Benim tavsiyem, zincir sökme fonksiyonunu barındıran 2 nolu apartı almanızdır. Göstermiş olduğunuz apartın sağlamlığı ve işlevselliği hakkında bir fikrim malesef yok. Ancak zincir sökme apartı barındırması bence önemli.
    Çok delikli olan anahtarın çok fazla işinize yarayacağını düşünmüyorum.
    Jantları kadrodan sökmek için gerekli olan anahtar uçları dediğiniz için QR mandallardan kullanmadığınızı anlıyorum. Eğer doğru anlamışsam, ben QR mandal kullanmanızı tavsiye ederim.
    Ancak jant telleri ile ilgili bir apart düşünüyorsanız Park tools SW-7 veya muadili olan bir alet bulursanız işinizi göreceğini düşünüyorum.

3. Haluk Eke

Haluk Eke Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    En zor kararlardan biri.:confused: Ne kadar garanti, o kadar bisiklete binen ek ağırlık...
    Size önerim, ilk resimdeki anahtar takımını almanız ve buna ayrıca bir zincir sökme aleti eklemeniz. Zincir sökme aletinin çevirme kolunu yanınıza almayabilirsiniz, çünkü o çok amaçlı takım içindeki tornavidalardan birini kullanabilirsiniz.
    Bunun dışında yanınıza lastik tamir kiti veya bir iç lastik, lastik sökmek için levye türü bir şeyler de alırsanız kendinizi epey bir sağlama alırsınız. Ben buna benzer bir kombinasyonu sele altımda bulunduruyorum ve toplam ağırlığı çanta dahil 600 gramı geçmiyor.
    Şanslı sürüşler...:)

4. Hamit E.

Hamit E. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    benim bisikletimde QR var ancak eşimin bisikletinde yok. eşim yeni yeni heves ettiği için yarın vazgeçer vb diye masraf edip QR mandal almak istemiyorum fiyatlarını da bilmiyorum zaten. ucuz olsun derken dandik birşeyde edinmek istemiyorum her türlü öneriye açığım tabiiki önerebileceğiniz QR mandal varsa bekliyorum. fiyatlar daha uygun olduğu için yurt dışı tercihim

5. Onur Kuzik

Seviye:
    QR mandal olası bir teker sökme işlemi sırasında harcıyacağınız eforu çok ama çok büyük oranda azaltacağı için bence muhakkak kullanılmalı. QR için ne kadar bütçeniz var?

6. Hamit E.

Hamit E. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    haluk abi görüşün için teşekkür ederim. önerin çok güzel.

onur bey şuan aliexpressten baktım ve en ucuzları 6$dan başlıyormuş. bunlar işimi görürse alabilirim. ancak çok yüksek fiyatlar ayıramam.

7. Onur Kuzik

Seviye:
    Bahsettiğiniz mandallar işinizi görmesine görür ama dayanıklık, sağlamlık vs.. konusunda başınızı ağrıtırmı bilemem. Sonuçta tekerleri kadro bağlayan küçük ama çok önemli bir aparattan bahsediyoruz.
    Delta'da şu ürün var. Bence ali express ile uğraşmayın ve bu ikili seti alın. Hem garanti, hem de muhattap bulma konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Bence fiyatı makul.

8. Hamit E.

Hamit E. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    link için teşekkürler. şu aralar sıkışık olduğum için ucuz çözümlere yönelme gayretindeyim :)
    çinden aldığım hiçbir üründe dandiklik görmediğim için direkt oraya yöneliyorum. izmir deltaya bi uğrayayım

9. yavuz öztürk

yavuz öztürk Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    zincir sokme aparatı ne drumda lazımkı koptugundamı arkdaslar...

10. Hamit E.

Hamit E. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    evet zincir koptuğunda gerekli. kopan baklaları söküp yerine yeni baklaları takabiliyoruz.

sanırım nadir karşılaşılan bir durumdur ancak tedbir almakta fayda var.

11. --HOPE--

--HOPE-- Yeni Üye

Adı:
    Umut 'Hope'
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Bakım ve onarım evet bisikletimiz için iyi oluyor fakat bir yerde takıldıktan sonra uzun vakıt harcanıyor ve sıkıyor bu konuda püf noktaları soyleyebılırmısınız şimdiden teşekkürler :)