Sizce Etkisi Kalır Mı

Dizdar MERT

Forum Demirbaşı
Tepki
216
Arkadaşlar bu konuda sormayı birkaç gündür istiyorum ama gelecek cevaplar "Etkisi Kalır" olacak diye korkuyorum.

Gelelim soruya:

Şu an yaşım 15e yakın ve ben 3 yaşından 10 yaşına kadar annem ve babam sigara içmişler yanımda:boese157: sonra babam hastalanınca bıraktı tabii annem de babam hasta diye içmiyor.

Sizce bu aradaki 7 yıllık süreçte çok büyük bir hasara uğramışmıdır akciğerlerim ?

Cevap evetse diğer soru:

Bu zararın etkisi ömrüm boyunca etkisi kalır mı, yoksa geçici birşey mi olur?

Aslında fark eden birşey yok gibi mesela annesi babası sigara içmeyen arkadaşımla bisiklet sürerken ve o nefes nefese kalırken benim yorulmadığım oluyor koşarken de öyle ama ilerde acısı çıkacak birşey olur mu sizce ?

Cevaplarınızı bekliyorum...

Sorduğum soru belki komik gelebilir size ama benim için çok önemli...

• Beğen
Tepkiler: Bariskkk
Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Kalıcı bir etki bıraktığını sanmıyorum. Çünkü, şöyle birşeyden bahsedildiğini okumuştum; Sigara tiryakilerinin bile, sigarayı bıraktıktan 2-3 yıl sonrasında ciğerleri normale dönüyormuş. Ama bu, sigara tiryakisinin kaç yaşında olduğuna ve kaç yıldır sigara kullandığına göre ve tabii ki kişinin bünyesine göre değişiklik gösterir.

Yaşın 14 sanırım. Senin korkacak birşeyin olduğunu sanmıyorum. Kendine iyi baktığın, dumandan uzak durduğun sürece sorunun olacağına inanmıyorum. :)

Gülgün

Daimi Üye
Tepki
202
Soru komik değil. Günümüzde pek çok bebek - çocuk ve yetişkin maalesef bu şekilde yani gizli içici konumunda.
Ancak bildiğim bir şey var; sigarayı bırakanlar , tamamen temiz ortamda bulunmaları ve spor yapmaları halinde 2. yıldan itibaren temizlenmeye başlıyorlar.
Ben çooookkkk uzun yıllar sigara kullandım ve kullanmadığım dönemlerde duman altı oldum , 2001 yılında sigarayı bıraktım ve elimden geldiğince dumansız alan yarattım. 3. yıldan itibaren kendimde inanılmaz değişimler fark ettim. Çekilen röntgenlerde sigara içtiğime dair herhangi bir bulguya rastlanmadı.

Uzun lafın kısası , bundan sonrasında dumansız yaşamaya, iyi beslnemeye ve spora önem verdiğiniz sürece , dumana maruz kaldığınız süre sizde kalıcı bir etki yaratmayacaktır diye düşünüyorum.

Serbay Akar

Forum Demirbaşı
Tepki
209
Bisiklet
KTM
Benim de babam içiyordu bırakalı 2 sene oldu(yanımda hiç içmezdi ama), ve şuan vücudu kendini toplamış durumda. Yaşımız itibariyle bizde bir şey kalmamıştır diye düşünüyorum ben..

• Beğen
Tepkiler: Dizdar MERT

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@gecipgiden

Benim anlatmak istediğim de buydu. :) Teşekkürler...

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
338
Bisiklet
Salcano
Benimde ablam içiyordu. Erkek arkadaşıda içiyordu aynı evde yaşıyorlardı.Ve lise sondan beri içerdi ablam. üniversitenin sonlarına doğru hafif bir bırakma eğilimi oldu azalttı falan. Bir iş başvurusu için check-up istediklerinde doktor ablamın göğüs radyografisine göre senin ciğerlerin sağlam demiş. Ablamda sigara geçmişinden bahsetmiş ve 25li yaşlara kadar hücre yenilenmesi devam ettiği ve hızlı olduğu için ciğerlerin kendini çabuk toplamış olma ihtimali olabilir gibi bir durumdan bahsetmiş. Ne kadar doğru bir yorum veya bilgidir bilmiyorum.

Specter1

Daimi Üye
Tepki
113
korkacak bişey yok bence çünkü sigara içenlerin bile bıraktıntan 4 yıl sonra mı ne normal akciğerlere dönüyormuş.Ki sen içmeiğine göre bide bisiklet sürdüğüne göre..

• Beğen
Tepkiler: Dizdar MERT

Dizdar MERT

Forum Demirbaşı
Tepki
216
Bu soru birkaç gündür kafama çok takılıyordu ama cevaplarınız içimi rahatlattı arkadaşlar çok sağolun:)