Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sizce Değer Mi? - Komşumun Bisikleti

Konu, 'Bisikletlerimizin Fotoğrafları' kısmında Gogitoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Gogitoğlu

Gogitoğlu Aktif Üye

Seviye:
    Merhabalar.

Apartmanın unutulmuş bölgelerine bir geziye çıktım bugün. Orada 20 yıllık kiracımızın çocuklarının gençken kullandığı iki bisikleti gördüm. Biri dağ biri ise yol bisikleti. Çocukların ikisi de evlenip baba ocağından gideli 10 yıl oluyor.

Yol bisikleti beni heyecanlandırdı açıkçası. Markası Dawes. Daha önce hiç tatmamıştım ince tekerlerin üstündeki o üstün sürüş keyfini. Bisikleti yerinden çıkardım. Tozlar gövdenin her bölgesinde sıradağlar oluşturmuştu adeta. Hortumla baştan aşağı yıkadım, bozuk yerlerini tamir ettim ve son olarak lastiklerini şişirdim. Ardından çıkıp tepesine bodrumda bir kaç tur attım.

Üzerinde "Handmade" etiketi var aletin. Ancak bisiklet çok eski, vites kolları kadronun üzerinde. Açıları bir tuhaf. Sizce bu bisiklet için komşumuzun kapısına dikilip "eeuuu şey visikletinizi kullanabilir miyim?" demeye değer mi?

NOT: bir adet kron xc1000'im ve eski bianchi bisikletim var. bisikletlerden kendi haremini kurma fikri insana çok çekici geliyor.

2. Hasan Topcan

Hasan Topcan Forum Demirbaşı

Seviye:
    değer tabi neden deymesin ama o arkadaki kocaman stop lambasını çıkartıp küçük ve güzel birşey takarsan daha güzel olur ve bisiklet gerçekten efsane gibi gözüküyor hayırlı sürüşler:)

alper öztürk ve Gogitoğlu bunu beğendi.
  3. yusuf samet yaraş

yusuf samet yaraş Aktif Üye

Seviye:
    bence siz o bodrumda bir hazine bulmuşsunuz eğer kadro siğze göre de uygunsa hiç düşünmeyin bildiğim kadarıyla reynolds 531 borulardan yapılmış bir kadrosu var boyası da gayet iyi görünüyor çok fazla çizik falan yok gibi bence direk sahiplenebiliyorsanız sahiplenin bisikleti eskiyen formda olmayan parçaları değiştirin ömür boyu kullanın hatta çocuklarınız kullansın hatta toplayabiliyorsanız eski parçalarla toplayın daha güzel olsun:in: kadrodan vitesiş de çok dert etmeyin bence alışınca yadırgamazsınız yok olmadı stı kollar takıp oyle kullanırsınız :in: bence siz şimdiden gidin amcayla teyzenin elini öpün allahın emri peygamberin kavliyle güzel kızımızı kendi hareminize isteyin:D

Gogitoğlu bunu beğendi.
  4. Cihan A.

Cihan A. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Beklediğiniz hata...Hemen kapılarına gidip istemek iyi olur.Böyle bir bisikleti ayağa kaldırmak güzel olur:)

Gogitoğlu bunu beğendi.
  5. İsmail ŞEN

İsmail ŞEN Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Valla ben bile heyecanlandım. :) Bence değer ama yinede son kara size düşer.Şimdiden hayırlı olsun...

Gogitoğlu bunu beğendi.
  6. derşan sezer

derşan sezer Forum Bağımlısı

Seviye:
    reynolds o kesinlikle sahiplen derim öksüz kalmasın :) hoş yeni bir vites sistemi takılabilirmi acaba.Kadronun arkasını açtırarak araştırmak lazım.Benimde kafamda böyle eski bir kadro almak var ama istanbulda ypacak adam varmı bilmiyorum

BULUT ÇELİK ve Gogitoğlu bunu beğendi.
  7. Cycleone

Cycleone Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bodrumda çürüyeceğine siz kullanın.Hem sizin için , hem bisiklet için daha iyi olur.Trafiğe bir bisiklet daha çıkmış olur ne güzel :D

Gogitoğlu bunu beğendi.
  8. bislet

bislet Kıdemli Üye

Seviye:
    Siz istemezseniz ben isterim valla :)

Gogitoğlu bunu beğendi.
  9. mertcan gölge

mertcan gölge Forum Bağımlısı

Seviye:
    bence değer o kadar eski olmasına rağmen biraz bakımla çok fazla işe yarayabilir derim

Gogitoğlu bunu beğendi.
  10. murat ırmak

murat ırmak Forum Demirbaşı

Seviye:
    gayet güzel bir bisiklet eğer komşunuz verirse ne mutlu

Gogitoğlu bunu beğendi.
  11. Gogitoğlu

Gogitoğlu Aktif Üye

Seviye:
    Yorumlar için teşekkürler, dahasına da muhtacım.
    bu arada arka fren solda, ön fren ise sağda. baktım fren koluna, vida göremedim. bunun bir hal çaresi vardır heralde.

12. Günay Savaş

Günay Savaş Kıdemli Üye

Seviye:
    bence harika görünüyor. eski bir bisiklet ama hiçte yaşlı göstermiyor. ben olsam bir dakika durmam gider bisikleti isterdim.

Gogitoğlu bunu beğendi.
  13. KaanDurgut

KaanDurgut Kıdemli Üye

Seviye:
    Bencede hemen git iste.Harika gözüküyor.

Gogitoğlu bunu beğendi.
  14. engin kızılcan

engin kızılcan Kıdemli Üye

Seviye:
    niye olmasın ki bisikletçiler bunun için car :D bence çok güzel bir bisiklet, birinin hakkını vermesi lazım :rolleyes:

Gogitoğlu bunu beğendi.
  15. Cavit Ziya

Cavit Ziya Misafir

gerçekten tarih kokuyor:) şaka bi yana akışı iyidir bu aletin

16. yusuf samet yaraş

Seviye:
    Eğer arka çatal açıklığı 124 125 126 mm ise sorun olmadan kendin de yapabilirsin yani arka tekeri takarken biraz esnetirsin olur :in:

17. ali karagönlü

ali karagönlü Bisikletkolik

Seviye:
    Aynı fikir bir ara bende de vardı. Bir tane yol bisikleti görmüştüm 71 model. Sonra vazgeçtim, adam 400lira istedi!

18. yusuf samet yaraş

Seviye:
    Herhalde var benimde eski mondia marka reynolds tubing bir kadrom var fren tellerini ilk değiştirirken bende bulamamıştım ama sonra buldum freni sıktığın zaman kolun üst kısmında bulunan boşluktan içeri 5mm uzun bir alyan sokuyorsun o yerini buluyo zaten gevsetım çıkartıyorsun sonra yine aynı şekilde takıyorsun :in:

Gogitoğlu bunu beğendi.
  19. Ahmet Miura

Ahmet Miura Forum Demirbaşı

Adı:
    Ahmet Cemiloglu
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Kadro çok büyük, boyuna uygun değilse hiç uğraşma derim. Boyuna uygunsa da çok para vermemeye çalışmak ve tamirini minimum bütçeyle bitirmek lazım. Reynolds 531 değil, muhtemelen 500 ya da 501 tüplerden yapılmıştır (tek kalınlıklı). Ben de senelerce Dawes kullandım, alt-orta seviye bisikletler yaparlar. Touring bisikletleri ile ön plana çıkmış bir marka. Resimler detaylı değil ama genel anlamda durumu fena görünmüyor. Parlat-cilala usulü ve noktasal rötuşlarla hayata dönebilir. Bu bisikletleri güvenli şekilde yürür hale getirmenin tek sıkıntısı, frenler ve lastiklerin maliyetinin bisikletin değerini geçebilmesidir. O yüzden baştan bir bütçe yapmanı öneririm. Belli bir rakamın üzerine çıkınca yine eski ama daha değerli bisikletler bulmak mümkün olabiliyor.

20. Doruk Atay

Doruk Atay Bisikletkolik

Seviye:
    Valla satarsa ben talibim.. Para edecek bir bisiklet değil ancak SS veya fixie yapılabilir... Tabi fixie göbeğin vede jant çemberlerini hesaba katınca pekte ucuz yollu olmasada yinede değerlendirilebilir.

Gogitoğlu bunu beğendi.