Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sizce Bisikletçide olması gereken aletler nelerdir?

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında Komando_Turk tarafından paylaşıldı.

1. Komando_Turk

Komando_Turk Kıdemli Üye

Seviye:
    Soru gayet açık. Cevaplarinizi bekliyorum.

2. Soykan Sandıkçıoğlu

Soykan Sandıkçıoğlu Aktif Üye

Seviye:
    bir alyen takımı, yama,lastik değiştirme kaşığı,pompa,far, kask, vb.

3. Mehmet Boran

Mehmet Boran Forum Bağımlısı

Seviye:
    Plastik levye , pompa , iç lastik veya yama seti olmaz ise olmaz.

4. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Kimisine bir yama takımı+alyan seti yeter. Kimisini de bir atölye ancak paklar.

En azından bir yama setiniz, levyeniz, pompanız, alyan ve normal anahtar takımınız, tornavidalarınız olmalı. Onun dışında eğer ki derinlemesine bakım-tamir niyetiniz varsa ortagöbek anahtarı, tekerlek göbeği anahtarları, kaset dişli anahtarı, zincir sökme aleti, akord anahtarı, tork anahtarı, akord tezgahı gibi daha bir çok ek alet edevat sayılabilir.

5. nbaboy55

nbaboy55 Aktif Üye

Seviye:
    katılıyorum.. bu konuda karar size kalmş ama alyan takımı ve yama ve pompa kesinlikle olması qerekenler diorm :)

6. Komando_Turk

Komando_Turk Kıdemli Üye

Seviye:
    Bende geçen gün iyi bir alyen seti,arka dişliyi sökmek için gerekli olan anahtarı,zinciri sökmek-takmak için olan anahtarı, bende olmayan 15 lik lokma anahtar aldim. Sıra pompa, patlak yama setine geldi

Genç Osman Bircan bunu beğendi.
  7. gurkan

gurkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bu tür işleri kendim yapmaktan hoşlandığım için bisiklet bakımı için gerekli olabilecek her türlü alet edavatı temin etmeye çalışıyorum.

Alyen seti
    Torx anahtarı seti
    Kurbağacık
    Çeşitli ebatlarda tornavida
    Çekiç
    Kaset dişli anahtarı
    Kare mil çektirme ve göbek sökme anahtarları
    HollowtechII göbek sökme anahtarı
    Zincir sökme aparatı
    Çeşitli ağız ölçülerinde anahtar
    Pense
    Yankeski
    Cımbız
    Avid Bleed Kit
    Mineral hidrolik yağ
    Shimano mineral yağ
    Göbek için beyaz gres yağı
    Zincir yağı
    Yama Seti
    Pompa
    Plastik levye
    Vites teli
    1 takım balata
    Elektrik bandı
    Akord anahtarı
    Bisiklet standı
    Yedek zincir
    Yedek civatalar

Şu ana kadar ihtiyaç duyduklarım ve tamamlayabildiklerim bunlar. Evde bazı sarf malzemelerinin bulunması her durumda bisikletçilere taşınmaya ya da sipariş verip 2-3 günlük beklemelerin önüne geçiyor.

8. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    Herşeyden önce yüreğiniz olmalı.. Kör değil ama bilinçli cesaretide eklemeliyim..:in:

9. Mustafa Ozler

Mustafa Ozler Kıdemli Üye

Seviye:
    en basitinden fren ve vites ayarlamak için sehpa (bisikeltin düşmesini engeller) , tornavida (kontrol kalemi değil çok ince olduğundan bisikeltin vidalarını bozar...) , mercimek başlı tornavida alien (olmaz ise olmaz değildir ama bir alien vidayı sıkma ve açma sürenizi onda birine indirir.)

lastik değiştirmek ve tamiri için plastik levyeler, yamalar, iyi bir yama mengenesi

akord sehpası ve anahtarları (taşınabilir ve elde kullanılan modelleri ayrıdır tutuşu farklı olduğundan çalışma sürenizi yarıya indirir)

Falçata, makas, lastik tokmak, vidaları koyacağınız küçük bir vidalık.... maşa filan takacaksanız, mengene, motor...

Bence geri kalanına gerek yok ama meraklı iseniz aynakol ve göbek anahtaları da olabilir.

Mehmet Boran ve Komando_Turk bunu beğendi.
  10. Ercx

Ercx Aktif Üye

Seviye:
    5 numara alyan, yapıştırma ilacı ve pompa yeter bana. ha birde yıldız tornavida ama, çok ekstrem durumlar için

birolcakir bunu beğendi.
  11. Komando_Turk

Komando_Turk Kıdemli Üye

Seviye:
    Teşekkürler verdiğiniz cevaplar için. Kendime jant akort etmek için sabit tutacak bir alet yapmayi düşünüyorum (ama imkanlar o kadar kısıtlı ki öğrenci hali ne de olsa) acaba sanayide bi tanıdık var nasil olacağini kafamda kurdum sizce sağlıklı olur mu?

12. Ercx

Ercx Aktif Üye

Seviye:

cant akord'u çok zor bir iştir. bilgin ve tecrüben yoksa kalkışma derim, sonra kısıtlı imkanlarınla yaptırdığın sehpa evde dururken sen cant akord'una para verirsin :D

illa akord sephası yaptıracaksan, mil'i tutan kolların oynamaz olması çok önemlidir. sonra kolları tam ortalayacak şekilde bir ayar cetveli olmalı, teker sağa mı sola mı örülü ölçebilmen için. arka hazneye ruble bağlı olduğu için onun genişliğini de hesaba katarak yaptırmalısın kolların arasını.

Komando_Turk bunu beğendi.
  13. Komando_Turk

Komando_Turk Kıdemli Üye

Seviye:
    Hurdacıdan hurda bi Mtb kadrosu alacam ve arka göbegi tutan üçgen şeklindeki bölümün bittigi yerden kesecem ve birkaç küçük kaynak ve düzenlemeden sonra düzgün ve tabit ayaklı bir sehpa yaparım diye umuyorum :D

14. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    Çok amaçlı olan aletlerden alırsan, hem levye hem gerekli alyan ve tornavida başları, hem zincir sökmek için gerekli alet hem jant akor şeysi hepsi beraber olur. Hem yanında da taşırsın yolda sorun çıkarsa hemen düzeltebilirsin. Pro nun bir aleti var onu kullanıyorum ben. 10 15 tl lik olanlar da var ucuz ama kaliteleri düşük genelde yani biraz para verirsen bir daha almaya gerek kalmaz hiç.

Alet alırken ucuzuna kaçmamak gerekiyor çünkü ucuzları eğilip bükülüyo, ucu aşınıyo falan yeniden almak gerekiyo o zaman da. En iyisi baştan düzgün almak

Komando_Turk bunu beğendi.
  15. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bir bisikletçinin lastıgı yamamaya yama setı yoksa , sısırmeye pompası yoksa , sokmeye alyanı yoksa , selesının altında cantası yoksa , kadrosunun alt ust dık borularında sulugu yoksa bundan hayır gelmez :D , helekı dusmanı kovmak ıcın bıber gazı yoksa bundan hıc hayır gelmez :D:D

İlker ELLİDOKUZOĞLU bunu beğendi.
  16. İlyas ŞANLI

İlyas ŞANLI Onursal Üye

Seviye:
    Yanımda;
    İçinde çoklu alyen,tornavida,zincir pensesi,yama takımı,levye olan setlerden,
    Pompa(olmazsa olmaz)
    Bazen yedek iç lastik taşıyorum.

Takım çantamda,hollowtech göbek anahtarı haricinde,bisiklet toplarken-sökerken lazım olabilecek herşey var.Hollowtech anahtarını da,(biraz kurtlu olduğum için :D) göbeği çok kurcalarım diye almadım :p

17. Kadir balkan

Kadir balkan Yeni Üye

Seviye:
    bisikletçide ne varsa aynısı çantamda yamadan tut yedek zincir baklalarına kadar :D

18. Kadir Özen

Kadir Özen Kıdemli Üye

Seviye:
    yama seti - pompa - levye - ilkyardım seti - şekerleme- matara-içlastik-PARA