Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Siz kadro alırken neye dikkat ediyorsunuz??

Konu, 'Kadrolar' kısmında Levent Topcu tarafından paylaşıldı.

1. Levent Topcu

Levent Topcu Forum Demirbaşı

Seviye:
    Selamlar,
    Tecrubeli arkadaslara danışmak istiyorum: Kadro alırken en çok neye dikkat edersiniz? Diyelim ki, boyumuza uygun olan ölçüyü biliyoruz, diğer açılar ne demek oluyor? Mesela; chain stay,top tube, head angle vs turu olculer surusumuzu nasıl etkiler? Kendimize uygun olanı nasıl biliriz?

Bir de, kadroda ağırlık ve sağlamlık çok önemli, bunu zaten biliyoruz. Ancak, ben özellikle "rigid" (esnememezlik diyelim) olmasinin tam oalrak ne manaya geldigini merak ediyorum. Ornegin, karbon kadrolar hafif olmalarina ragmen scandium kadrolar daha esnemezdir diyebilir miyiz? Rigid olmasindansa daha esnek bir kadro tercih edilir mi?

2. sertacr88

sertacr88 Forum Bağımlısı

Seviye:
    Valla uzaktan baktımmıı , ahhaaa MTB geliyo desinler cinsden bişi olmasına dikkat ettim, sonra jantına dikkat ettim. ne bilim tam bi dağ bisikleti olsun yeter :D
    Bu arada uzman deilim ama olsun:)

3. PRO|Bisiklet

PRO|Bisiklet Kıdemli Üye

Seviye:
    Bence ilk önce güvenlik gelir daha sonra görünüm, hafiflik gibi unsurlar olabilir. Alırken bence ilk önce alacağın maddeyi seç yani etrafta çelik, aliminyum, karbon, scandium gibi kadrolar var bunlardan birini seç buna göre bisikleti kullanacağın alanlar etkilidir. Forumu araştırırsan bulursun mesela DownHill türü şeyler yapacaksan çelik kadrolar tercih edilir çünkü sağlam olurlar fakat ağır olurlar ve uzun yollarda ve tırmanışlarda performansları düşük olur. Uzun yollara gideceksen ve DownHill veya Trial gibi genelde hareketli ve çok fazla hoplamalı, zıplamalı şeyler yapmayacaksan tavsiyem aliminyum kadrolar fiyat açısından da uygun fakat fiyat önemli değil dersen karbon kadrolarda var.

4. Levent Topcu

Levent Topcu Forum Demirbaşı

Seviye:
    Evet aslinda bir konuda eksik kalmisim haklisin. Diyelim ki, sadece XC tarzi bir bisiklet yaratmak istiyoruz.. Extreme yok, downhill yok..

5. Firochromis

Firochromis Kıdemli Üye

Adı:
    Fırat Çıngı
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Ben tercihimi yaparken kadronun bir takım tarafından kullanılıp kullanılmadığına dikkat ettim. Bu demektir ki kadro zor koşullardan, zamana karşı yarışan profesyonelerin kullanımından başarıyla geçmiştir. Gerçi kadromu o kadar beğeniyorum ki hiç kullanılmamış olsada yinede alırdım sanırım. Dolayısıyla soruna yanıt olarak görünüm diyorum.

Tabiki Pro bisikletin belirttiği gibi kullanım tarzına uygun bisikletlerden birini seçmek kaydıyla.

6. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    öncelikle kadronun malzemesi daha sonra hafiflik hafifliği oranında rijidlik bunlar sağlandıktan sonra kadro açıları ve görüntü.No name kadrolara güvenmem. Kullanacağım kadro herzaman dünyadaki belli başlı kadro üreticilerinin kadroları olur. Tercih ettiğim materyal ise karbon kadrolar...

7. Spec

Spec Forum Demirbaşı

Seviye:
    Sen pedala her abandığında kadro esner. Malzeme ne olursa olsun esner çünkü kadroya büyük bir kuvvet uyguluyorsun. Kadro esneyince senin pedala abanarak bisikletine aktardığın enerjinin bir kısmı kaybolmuş olur. Yani bir kadro ne kadar az esnerse senin pedala uyguladığın kuvvet yola o kadar verimli aktarılır. Kısacası rijidlik=minumum güç kaybı

Emre Gözütok bunu beğendi.