Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Siz de bunu yaşadınız mı?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında ebayusuff tarafından paylaşıldı.

1. ebayusuff

ebayusuff Lapierre Urban Shaper 600 + Ghost Trekking 1300

Adı:
    Mehmet
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Arkadaşlar yıllardır bisiklet kullanmıyorum. 2 bisiklet aldım. biri ghost trekking 1300. Harika akıyor. Çok sevdim. Ancak bu sele mahvediyor. Acaip acıtıyor. Bisiklet sürme zevki bırakmıyor. Biran evvel insem diye bekliyorum. Bu nedir ya? Şayet bu böyleyse kimse bisiklet sürmek istemez, site de bundan bahsedilir. Hem adamlar dünya turuna çıkıyorlar ya. Nasıl yapıyorlar bu işi bu seleler üzerinde? Aklım almıyor. Ben 2 km gidiyorum. Dayanamıyorum. Dünya turu ne demek ya? Hatta Şehirlerarası, şehir içi turlar bile zehir olur. Tamam Brooks sele falan duydum okudum. Satıldığı şehre gidip dokundum. Tahta gibi bi şey. Şeklini alıyormuş rahat oluyormuş falan filan. Ne kadar rahat olacak ki? Uzun turlara çıkanlar mutlaka saatlerce sele üzerinde kalıyorlardır. Yoksa o yollar bitmez. Aklım almıyor bunu, duyduğum acıyı düşününce.

Her neyse.

Bu seleden midir?

Alışık olmadığımdandır da geçer mi?

Yoksa bisiklet sürenler, hele yol bisikleti falan incecik seleler, illa bu acıya katlanmalı ve bunu herkes bildiğinden kimse bunun sözünü etmiyor mu?

Bi çözüm söyleyin arkadaşlar. Ben mi hassasım? Daha önce scott vardı bi ara. Hatırlıyorum uzun süre binersem,
    yani mesela 5 10 km yine çok rahatsız ederdi.

Yoksa illa sele yi değiştirmeli mi Brooks la. Değişince çok rahat eder miyim?

Sele de şu
    20150328_225129.jpg
    Çok ince bi şey de değil hani. Ghost'un orijinal selesi.

Çözüm önerilirse minnettar olacağım.

2. Mehmet H.

Mehmet H. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    ağrıtmadan alışılmaz :) sanırım yeni biniyorsunuz ve sürekli sele acısınada odalanmanızdan dolayı fazla hissediyor olabilirsiniz kullandığınız sele rahat sele aslında
    yada kalça ölçünüze göre uygunmu bakın bi forumda vardı sele seçimi
    oda olmadı giydiğiniz elbise dikkat edin ve pedli tayt alarak deneyin
    sonuç olarak devamlı binip alışmak gerek haftada ayda bir kere aralıklı binince illa ağırır

3. Emrah ONAN

Emrah ONAN Circassian

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    herkes yaşar bunu :) hatta resimdeki sizin sevmediginiz seleyi eski selemden rahatsız oldugum icin aldım ve 2 senedir sorun yok :D bir iki hafta acı yasarsınız sonra alısacaksınız güvenin buna, ama en rahat seleyi bulmak sizin denemenize kalmıs herkesin anatomisi farklıdır.

4. Eren D.

Eren D. Kıdemli Üye

Adı:
    Eren Demirbaş
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Ağrı eğer kalçadaki iki kemiğin arasındaki yumuşak bölgedeyse eğer ya çok önde sürüyorsunuz ya da sele size dar geliyor. Yok eğer kemikler ağrıyor diyorsanız eğer, nasır tutsun biraz, en geç 1-2 haftaya geçer o ağrı :D

hsnbykkls bunu beğendi.
  5. aliburak

aliburak Kıdemli Üye

Adı:
    Ali Burak ÜNAL
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    seleye alışma süresini atlatırsanız bir şikayetiniz kalmayacak eminim. 5-10km'ye uzun demenizden devamlı kullanıcı olmadığınızı varsayıyorum, seleye alışmanın en önemli kuralı devamlılıktır, ben de bi kaç hafta ara verince hafif bir ağrı çekiyorum ama ertesi gün tekrar bindiğimde sıkıntı kalmıyor. :)

6. ebayusuff

Adı:
    Mehmet
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    @Mehmet H.

Evet uzun süre binmedim. Bir kaç yıl önce binerken de öyle bisikleti tur için spor eğlence gezi için bir araçmış gibi görmez bilmezdim. Sadece zorunlu binilen bir ulaşım aracı olarak görürdüm.

Sele ölçüsü hakkında bilgim yok. Bir bakayım. Ancak madem rahat orijinalini değiştirmek istemem.

Pedli tayt ancak tura falan çıkarsam o zaman. Yoksa okula giderken şehre inerken olmaz. Gündelik giysileri giyiyorum.

Alışırsam madem bekleyelim.

@Mehmet H.

Evet uzun süre binmedim. Bir kaç yıl önce binerken de öyle bisikleti tur için spor eğlence gezi için bir araçmış gibi görmez bilmezdim. Sadece zorunlu binilen bir ulaşım aracı olarak görürdüm.

Sele ölçüsü hakkında bilgim yok. Bir bakayım. Ancak madem rahat orijinalini değiştirmek istemem.

Pedli tayt ancak tura falan çıkarsam o zaman. Yoksa okula giderken şehre inerken olmaz. Gündelik giysileri giyiyorum.

Alışırsam madem bekleyelim.

@Emrah ONAN

Tamam. bekleriz. İlla olmazsa Brooks alır bir de ona bakarım

7. OsmaniyeRehber

OsmaniyeRehber Forum Bağımlısı

Adı:
    ibrahim
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Ustalar sürerken ara sıra ayağa kakmayı tavsiye ediyorlar diye okumuştum , ben öyle yapıyorum :)

8. ebayusuff

Adı:
    Mehmet
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Herhalde kemikler ağrımıyor. Belki ağrı denmez. Seleye temas eden kaba kalça etleri acıyor, bacakların başlangıç kısmının iç tarafındaki. Yarın bir dikkat edeyim bakayım ağrı nerede ☺

Öne oturmaya ve darlığa da bakacağım.

@aliburak

Tamam. İnşaallah öyledir.

@OsmaniyeRehber

Yok abi çözüm değil. Belki bir saatten fazla sürenler yani uzun yol yapanlar için ni çözüm. Ancak hepi topu çarşıya sadece gidişte 5 km kullanırken ne kadar ayağa kalkacaksın, bunu gerektirecel kasar kullanmamış bile oluyosun. Ancak onu da denedim, tek bacak üzerine oturmayı da denedim. Dönünce yine aynı.

9. sarkihalindekal

sarkihalindekal Şarkı Halinde Kal!

Adı:
    VOLKAN ÖZKURT
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Herkesin de dediği gibi bir alışma süreci istiyor. Daha sonrasında ağrı olmuyor. Sele ayarlarınızı tekrar gözden geçirin derim. Özellikle selenin yere paralel ayarlanma hususuna dikkat edin derim. Doğrusu paralel ayarlanmasıdır ya da selenin burnunun 1-3cm aşağı bakacak şekilde ayarlanmasıdır. Ben selemin burnunu çok az aşağıda olacak şekilde ayarladım ve beni rahatlattı. Siz de bir deneyin isterseniz.

ebayusuff bunu beğendi.
  10. GökhanRR

GökhanRR Kıdemli Üye

Seviye:
    Bisikletim ile ilk turumdan eve geldikten 1 saat sonra sele bölgesinin iki yanında abartısız yumurta büyüklüğünde şişme oldu bunun bir alışma süreci sonunda acı da dahil en az seviyeye indire bileceğimi biliyordum ve üstüne gittim haftada en az 2 gün 60 km bindim 2 ay sonra fazlasıyla istediğim sonucu aldım ancak ciddi acılar çektim yani biraz sabretmek gerekiyor bu arada aradan 1.5 yıl geçti ama bu bahsettiğim yumurta büyüklüğündeki şişlikler 130 km ve üzeri antrenman sürüşünden sonra hayla oluşmakta ancak alışma süresini tamamladığım için ertesi gün yine uzun bir tura hazır hale geliyorum fikir vermesi açısından paylaşayım dedim.

11. ebayusuff

Adı:
    Mehmet
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    @sarkihalindekal

Bak bunları hiç bilmiyordum. Monte eden sözde servis de benden acemiydi. Rastgele yaptı. 3 gün önce aldım bu arada. Adam bana soruyor ayarları ya böyle iyi mi diye. Ben nebileyim nasıl ayarlanır. Bilsem sana niye geleyim . Adam dümdüz kalas gibi monte etti ne eğim ne bi şey. Muhtemelen bunun etkisi de var. Yarın bakacağım. Teşekkür.

@GökhanRR

Anladım teşekkür. Yalnız diğer arkadaşların da dediği gibi önce fiziksel konfor şartlarını oluşturmak lazım. Bunları bilmiyordum. Sele mi sele tamam diyorduk. Ha ondan sonra alışmakmış, çekeceğimiz ağrı acı varmış eyvallah.

sarkihalindekal bunu beğendi.
  12. Gokalp Gokmenler

Gokalp Gokmenler Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Çok merak ettim, bahsettiğiniz servis Çanakkale 18 Mart stadının hemen arka tarafındaki bisikletçi mi?

13. ebayusuff

Adı:
    Mehmet
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Evet.

Ancak adama söylemeyin. İşimiz düşer bi gün. O da yapmam der.

Şimdi o çok iyi tamircidir 20 yıldır 30 yıldır falan diyecekseniz de ben gözümle gördüğüme bakarım. Tamam bisiklet donanımı hakkında bilgim sınırlı ancak bu usta hakkında yargıya varmama engel değil. Zira bilimsel bir mevzu üzerine çalışmıyordu. Yapıp ettiği metal parçalar üzerinde gerekli düzenleri yapmak. Sonuç olumsuz çıkıyorsa sürekli ve usta karsısızsa yaptığı işte olay bitmiştir.

Düzeltme

Yapıp ettiği metal parçalar üzerinde gerekli düzenlemeyi yapmak. Sonuç olumsuz çıkıyorsa sürekli ve usta karsızsa yaptığı işte olay bitmiştir.​

14. eozalp1914

eozalp1914 İZMİRLİ ALTAYLI !

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Hocam nasırlaşmadan her sele acıtacaktır :) Bir de sele seçiminde vücut tipinize göre seçerseniz iyi olacaktır. Ayrıca yumuşak sele rahat diye de bir kavram yoktur. Aklıma gelmişken söyleyeyim. Sert seleler sağlık açısından daha iyidir. Uyuşma problemi olmaz. Aksine yumuşak selelerde uyuşma olur bu da çok rahatsızlık veren sağlıksız bir şeydir.

15. ebayusuff

Adı:
    Mehmet
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    @eozalp1914

Tamam okudum. Teşekkürler. İşte ilki orijinal üzerinde gelen malumunuz. Değişiklik yapacak olursam o vakit sele nasıl olmalı? sorusuna verdiğiniz cevapları göz önüne alacağım

16. Gokalp Gokmenler

Gokalp Gokmenler Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Tam tahmin ettiğim gibi :) Yok canım ne iyi tamircisi, adam bisikletin B'sinden anlamıyor. 2013'ün yazında o adam ile bisiklet toplamıştık, güya işin ustası olan o ama herşeyi bana sordu nasıl yapıcaz diye. Gerçi hoş bisikletin toplanması sırasında ben orada olup ona yardım etmesem, o adam o bisikleti hayatta toplayamazdı.

ebayusuff bunu beğendi.
  17. ebayusuff

Adı:
    Mehmet
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Ya düşünebiliyor musun bu adam lapierre in yetkili servisi ve lapierre ismini benden duyuyor. Ne bu diyor. Allah kahretsin seni accel misin ne karın ağrısıysan. Adam bilsikleti berbat etti bıraktı. Ayar açısından. Pazartesi bisikleti geri vereceğim. Bu ghost u kast etmiyorum. lapierre var bir de. Kullanmadım henüz.

Diganlar anlıyor işten. Öyle görünüyor en azından. Ama adam kendisinden almadım diye monte etmem dedi. Ben de geri vereceğim bisikleti. Kabul ettirebilir miyim bilmiyorum. Accell e yazdım durumu. Bakalım ne diyecekler. Aldığım izmirdeki bsyii de duruma göre arayacağım. Al bisikletini geri diyeceğim.

18. Kerem Özbayrak

Kerem Özbayrak Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Aynı sorun bende de var. Aylardır binmeme rağmen yaklaşık 20-25. km'den itibaren çekilmez oluyor sürüşlerim. Çoğu zaman enerjim bitmeden k.ıç ağrısından kısa kesiyorum turlarımı. Pedli tayt da kurtarmadı. Bu arada benim selem de sizinkine benziyor. Seleye alışma süresi için söylenenler doğru ancak sanırım kalça yapısı da sele seçiminde önem arzediyor. (önceki bisikletimde sorunum yoktu). Ara ara ayağa kalkmak da çözüm ancak kalıcı çözüm için sele değiştirmekte fayda var. Yeni sele alma aşamasında hangisinin rahat olduğunu bir süre bindikten sonra anlayacağımızdan maalesef ezbere sele de alınmıyor. En güzeli tanıdık bir satıcıdan iade etme ihtimali şartıyla sabahtan alacağımız sele ile gün boyu turlamak ve karar vermek.

ebayusuff bunu beğendi.
  19. ebayusuff

Adı:
    Mehmet
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    @Kerem Özbayrak

Pek denemeye müsade edeceklerini sanmam. Ürün ikinci ele düşer. Ancak ikinci el temiz bulunursa ki bulunur mu bilmiyorum o denenerek alınabilir

Kerem Özbayrak bunu beğendi.
  20. OnurA

OnurA Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    alışmak da önemli ancak sert seleler daha rahat oluyor pedli tayt ile kullandığınızda.