Sivi Çantalarin TemİzlİĞİ

BF Okuru

Üye
Tepki
2
1) Bunların bidon ve hortumlarında daha ilk kullnımlarda k.rengi ve küf gibi birtakım kirler oluşuyor. Sizler bunları ve hortumdaki kirleri nasıl temizliyorsunuz?
2) Hortumun su içilen o başlığında içimden sonra özellikle engebeli arazide o uçtn damlamalar oluyor, bunu kesmek için suyu nefesimle bidona doğru bir miktar itiyorum;bu durum sizlerde de oluyor mu? Teşekkürler..

Scudo

Atila Filmer

Forum Bağımlısı
Tepki
923
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
selamlar,

içinde sıvı kalan su torbaları zamanla yosun tutmaya ve renk değiştirmeye başlar
yosun tutmaması için güneşte bırakmamanız ve tam kurutmanız gerekir. hem torbanın agzını acık bırakmanız lazım hemde hortumun hem kapak kısmını hemde emdiğiniz emzik kısmını cıkartmalısınız.

temizlik konusunda ise en etkili yontem sirkeli su ile temizlemek. deterjan kullanırsanız tadı kalıyor. sirkeli su her nekadar koku bırakır gibi dursada tamamen temizliyor.

içinde kalan suyu da hortumdaki sıvı bitene kadar üflersen faydalı olur, ama cok üflemen durumunda bi süre sonra bidon kısmı şişmeye başlar. aradaki ayarı tutturmalısın

umarım faydalı olur

Sinto

Forum Bağımlısı
Tepki
2.052
bu kullandığınız malın kalitesiyle de ilgili. Ben hydrapak kullanıyorum ve onun su haznelerinin ters-yüz edilebilme özelliği var.Bu şekilde haznenizi rahatça kurutabiliyorsunuz.

Atila Filmer

Forum Bağımlısı
Tepki
923
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
kalite demeyelim de dizayn diyelim. tüm dünyanın kullandığı ve ünlü outdoor üreticisi MSR'ın yan kuruluşu olan Cascade design Platypus adında su torbaları üretmekte. bunun kalitesi tartışılmaz ama dediğim gibi dizaynda bazı hataları var. ama doğru şekilde bakım yaparsanız sorun yaratacağını sanmıyorum. ben 6-7 yıldır kullanıyorum bende bir sorun yaratmadı.

Sinto

Forum Bağımlısı
Tepki
2.052
2. sorunun cevabı daemziğin dizaynıyla ilgili ama sizin yaptığınız işlem işe yarayabilir :)

Atila Filmer

Forum Bağımlısı
Tepki
923
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@stratus

2.soruyada cevap yazmıştım.tekrar edeyim. hortumun içinde kalan sıvı dediğiniz gibi hareket ederken akabilir bunun için hortumun içerisindeki sıvı boşalana kadar geri üflemeniz gerekir. ama dediğim gibi cok üflerseniz bidonun içindeki sıvı altta hava üstte kalacagından dolayı ve havayı bidon boşalmadan geri cekemeyeceğinizden dolayı, bidon cok hafif sekilde de olsa şişme yapacaktır. ama ben yıllardır bir zararını görmedim.

buarada markası nedir sizinkinin?

Sinto

Forum Bağımlısı
Tepki
2.052
@Tuonela

çantayı ters çevirip su yerine havayı çekebilirsiniz :)

Atila Filmer

Forum Bağımlısı
Tepki
923
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@sinto

evet oyle yapabilir, okadarını düşünebiliyorum elbet,ama ozaman o matarayı kullanmanın ne anlamı kalıyor. bu matarayı kullanmanın esprisi nedir? bisikletten inmeden sırtında bulunan su deposundan (ki bisiklet mataralarının yaklaşık 5-6 katı su alıyor bunlar) su ihtiyacını karşılamak değilmidir?

Atila Filmer

Forum Bağımlısı
Tepki
923
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
tamam sen daha uzaga işersin :D :D :D şirin şey seni

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Benim çantam çin malı öyle markalı birşey de değil fakat benim işimi görüyor,ucuz diye 50 ytl ye almıştım 2 sene önce. Su damlamasın diye öyle balon şişirir gibi üflemiyorum. Sadece emzikte su toplanmasın ,çekilsin diye az bişey üflüyorum böylece damlama olmuyor.

Bu arada acaba emzik koruma başlığı gibi birşey satılıyor mu, mesela arazide toz toprak hemen emziğe yapıişıp kirletiyor bunun için ne yapılabilir?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Tuonela
temizlik konusunda ise en etkili yontem sirkeli su ile temizlemek. deterjan kullanırsanız tadı kalıyor. sirkeli su ...

Bunun tadı ve kokusu suya da bulaşıyor mu?

Atila Filmer

Forum Bağımlısı
Tepki
923
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
hayır farketmiyorsunuz kokusunu. tabi günlerce sirkeye yatırın demiyorum yanlış anlaşılmasın. sirkeli suyla çalkalayın ve 5-10 dakika bekletip boşaltın.

Ali BS

Aktif Üye
Tepki
27
Ben hydrapak kullaniyorum ilk kullanimlarinda su içilen valf kısmından su damlatiyordu ceşitli denemeler sonucunda anladim ki valf ucunu acık bırakmak gerekiyormuş :) eğer açma kapamalı valf ise birde öyle deneyin.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Açık bırakıldığı zaman tam tersine borudaki suyun komple boşaldığını biliyorum. "kapamalı" valf nasıl olur görmedim ama benim emzik normalde kapalı bir deliği var emdiğin zaman otomatik olarak o delikler açılıyor su çıkıyor ve emme biittiğinde de kendisi kapanıyor zaten. Seninki de böyle mi?

Ali BS

Aktif Üye
Tepki
27
@stratus

sizdeki sistem biraz farklı sanırım Hydrapak'lerde emzik bu şekilde [tabii birbine bağlı, daha iyi anlasilmasi için temsili resim buldum :) ] silikon olan parca cekip acılan bi mekanizma,acık oldugu zaman kesinlikle su sızdırma olmuyor kapalı kalınca anladığım kadarıyla iceri kalan havadan dolayı dışarı sızdırma olabiliyor

(link)