Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Site içi arama özelliği hakkında

Konu, 'Site Hakkında Genel Konular' kısmında caner ünsal tarafından paylaşıldı.

1. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    "arama" fonksiyonunda aradığımız kelimelerden her ikisini de (ya da üçünü de vs.) içerecek şekilde arama yapabiliyormuyuz ?

2. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Arama fonkiyonu üzerinde çalışılması gerektiğine ben de inananlardanım:). Örneğin iki kelime ile arama yapılacaksa "" tırnak içine alınarak yazmamamız gerektiğine inanıyorum çünkü öbür türlü de istediğim sonucları bulamıyorum. Hernedense "" ->tırnak işareti içine aldıgım kelimeler de istediğim hızlı sonuçlar olmuyorlar. Galiba tek kelime girip sayfaları saatlerce hatta günlerce dolaşmamız gerekiyor. Buna bir çözüm bekliyoruz forumca:)..

3. GiciK eRay ADALI

GiciK eRay ADALI Forum Bağımlısı

Seviye:
    selam beyler hanımlar bu konuda benim kullanıcılara bir tavsiyem var; google a giriyorsunuz ve bu sitede aramak istediginiz kelimeleri girdikten sonra site:bisikletforum.com yazıyorsunuz sonuna.. Google'daki bu özellik, sadece bahsi geçen sitede arama yapmasını (ya da site adında bu kelimeler gecen sitelere ulasmasını) saglıyor..

örneğin arama özelliği site:bisikletforum.com ile buraya yönleniyoruz =) tabi google 'ın arama özelliği olan kesin olmasını istedigimizi tırnak içinde aratma ("kelime"), olmasını istemedigimiz kelimeleri eksi ile cıkartma ( -satılık) gibi özelliklerini de ekleyerek nokta atış yapılabilir..

Kurucu ve site yöneticileri arama motoru olarak google'ı eklerlerse siteye belki daha rahat olur, hani bu da başka bir tavsiye =)

Berkan Çifçi ve Ayberk Türk bunu beğendi.
  4. Ayberk Türk

Ayberk Türk Forum Demirbaşı

Seviye:
    eray arkadasıma katılıyorum

5. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Sevgili forum yöneticileri, sitenin arama özelliği çok kullanışsız. Arama motoru mu oluyor, neyse artık... Onu bir değiştirsek diyorum. Forum büyümeye devam ettikçe, artık hepten aradığımı bulamaz oldum.

Mesela diyelim ki kadrolar bölümünün içinde kadro boyama hakkında bir şey arayacaksınız. Aramaya "kadro boyama" yazınca hem kadroyu hem boyamayı buluyor. Böylece bir sürü sayfalı ve alakalı alakasız bir arama sonucu ortaya çıkıyor. Oku okuyabilirsen hepsini...

E durum böyle olunca da aynı başlıkların tekrar tekrar açılması kaçınılmaz oluyor. Bu da konu kirliliği; yani aradığımızı çok daha zor bulmak anlamına geliyor. Kısır bir döngü gibi ama bir yandan da limiti sonsuza giden bir denklem gibi...

Arama özelliği hakkında geliştirme yapılabilirse hem forum hem de bizler için iyi olacaktır düşüncesindeyim.

6. Barış TOPÇU

Barış TOPÇU Forum Demirbaşı

Seviye:
    evet katılıyorum..sitenin içindeki birşeyi googledan arıyorum bazen artık :S

Serden Us bunu beğendi.
  7. Atila Filmer

Atila Filmer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    valla aradığın "kadro boyama" başlığını gelişmiş aramadan sadece konu başlıklarında ara diyerek vearadığım bölümü kadrolar olarak işaretleyerek bir çok konu buldum. sende dene ;)

Taner Yavuz bunu beğendi.
  8. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Arama seçeneğinin yanındaki ok'a tıklayarak gelişmiş arama bölümüne geçebilir ve istediğiniz konularda daha ayrıntılı arama yapabilirsiniz ?

Bülent ÖZER ve Taner Yavuz bunu beğendi.
  9. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Aramalarımın tamamını zaten o şekilde yapıyorum. Başka türlü hiç çıkmıyor bile.

Mesela 2. el bölümünde sele borusu aradınız mı hiç? Karşınıza sele, sele borusu, sele kelepçesi vs. içinde "sele" kelimesi geçen ne kadar başlık varsa hepsi birden çıkıyor.

En azından tırnak işaretlerinin "işe yaradığı" bir arama istiyorum.

10. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Merhaba,
    sizinle aynı kelimeleri aratıyorum. Mesela "sele borusu" nu aratıyorum. Ancak tırnak koymadan.

İlk sayfadaki tüm sonuçlar sele borusu ilanı. Araya karışmış başka ilan yok.

Konu başlıklarında ara seçeneğini işaretlemiyor olabilir misiniz acaba ?

Selamlar

11. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Aynen dediğiniz gibi yapıyorum. İşte sonuç:
    Ara | BisikletForum - Türkiye'nin en büyük bisiklet forumu

Bir sürü sele ilanı da geliyor arama içinde. Anlatmaya çalıştığım şey sadece 3 sayfa çıkması yada ilk sayfada görünmesi değil. Ben kadro boyamayı ve sele borusunu örnek olarak verdim.

Mesajların içinde kalmış bir şeyi de arıyor olabilir kullanıcılar. Arama seçeneği son derece kısıtlı. Ne var bunda anlaşılmayan da ille verdiğim örnekler göze alınıyor sadece?

"Olmaz, yapmayız/yapamayız bu değişikliği sitede" derseniz susarım. Ama burda sanki ben kadro boyama ve/veya sele borusu ilanı arıyormuşum gibi bakmayın olaya. Anlatmaya çalıştığım şey özel bir konu değil. Genel anlamda yetersiz kalan bir arama özelliğinden bahsediyorum.

Umarım anlatabilmişimdir.

12. Bülent ÖZER

Bülent ÖZER Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Hangi sitenin yada forumun arama motoruna ne yazarsanız yazın o yazdığınız kelime ile ilgili sonuçlar gelecektir ,arama motoru bizim kafamızdakini değil yazdığımızı bulup çıkarıyor malesef, birde bir kelimeden sonra boşluk sonra tekrar bir kelime yazıldığı zaman örnek sele borusu onu yerine göre iki farklı kelime olarakta algılayabiliyor; sele , sele borusu ve boru kelimelerinin geçtiği mesaj yada konuları getiriyor, bu heryerde böyle, başka sitelerde de deneyin aynı şeyi göreceksiniz, yanlız google da yazdığınız kelime yada cümleyi " " arasına alırsanız hemen hemen tam istediğimiz çıkıyor.Belki böyle bişey yapılabilir.

Serden Us bunu beğendi.
  13. Eagle

Eagle ...flew up into the sky

Adı:
    Savaş
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
  14. Resul Yılmaz

Resul Yılmaz Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Kesinlikle üzerinde çalışılması gereken bir alan bu. Benim ihtiyacımı karşılayacak şey burada, soruma cevap aradığım yer de burası ama bulamıyorum. Biliyorum birisi illa ki benim durumumdadır ama bulamıyorum. Numaralı gözlük yaptırmak istiyorum ben. Konu hakkında araştırma yapmak istiyorum ama 2009'tan kalma bir ilan geliyor önüme. Buna bence öncelik vermelisiniz. Çalışmanızda başarılar dilerim.

15. Kerem Özbayrak

Kerem Özbayrak Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Sorum hakkında forumda cevap bulamadım. Forumda örneğin "lastik" kelimesini aradığımda türlü türlü sonuçlar geliyor ancak tarih sıralaması olmadığından aradığım kelime ile ilgili güncel sonuçları görmek için neredeyse tüm sayfaları dolaşıp, ilgili konu başlıklarının tarihlerini kontrol etmem gerekiyor. Haliyle oldukça kullanışsız bir durum ortaya çıkıyor. Eğer varsa sonuçları nasıl sıralıyoruz? Yoksa da bu konuda çalışma yapılması çok iş gücü gerektiriyor mu?
    @Edip Dinçer