Sistem upgrading...

idrisarici

Daimi Üye
Tepki
107
İsim
İdris ARICI
Bisiklet
Giant
Merhaba. Yine "ne gerek var, git daha ucuza yapılmışı var" yorumlarının bolca görüleceği bir konuya hoş geldiniz. Lütfen bu tarz yorumda bulunacak arkadaşlar zahmet etmesin. Ben bisikletimle ilgilenmeyi, temizlemeyi ya da yenileme yapmayı bir angarya, masraf olarak görenlerden değilim. Bu benim hobim ve eğer bunun için bedel ödenmesi gerekiyorsa ödemeliyim. Tabi ki bütçemin elverdiği ölçüde yapacağım. Yoksa gr hesabı yapan cebi şişkinlerden değilim yanlış anlaşılmasın.
  • (link) bisikletimin 7 li tourney sistemini 10 lu deore sete dönüştürmek adına ilk adımı attım ve m-610 serisi değiştici, ön ve arka aktarıcıları ve cn-hg54 zincirimi temin ettim.
  • Aynakol olarak ise kafamda (link) ( 48/38/26) var.
  • Bisikleti uzun turlar için kullanacağım. Bu durumda arka göbeği tabiki biraz da mecburiyetten tam emin değilim onlu rubleye uygun v fren uyumlu (link) değiştirmeyi düşünüyorum. (link) için de aynı değişimi düşünüyorum. Bisikletimin jantları 36 delik. Jant örme işi hakkında hiçbir fikrim yok. Jantlarım Jinghengton diye bir marka. Bu konuda fikirlerinizi almak isterim. Göbekler değişiyorken çemberi ve telleri de değişmek iyi olur mu acaba?
Bunlardan jant örme işi hariç tüm değişimi kendim yapmayı planlıyorum. Sizden ricam acaba unuttuğum ya da dikkat etmem gereken bir husus olup olmadığı. Eksik parçalardan temiz ve uygun fiyatlı olanları bana bildirmeniz. Tecrübeli arkadaşların desteğini bekliyorum. Şimdiden teşekkürler...
iyi günler...

• Beğen
Tepkiler: Mesut DOĞRU
Scudo

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.300
Bisiklet
Salcano
Şu aralar indirim varken jant alabilirsiniz. Sezon fiyatlarına oranla çok uygun fiyata jant setleri mevcut. Birde ruble almayı unutmayınız. 10'lu sistem için ruble gerekli. Eski sisteminizi güzelce temizleyip ikinci el satış ilanı açabilir veya ihtiyacı olanlara hediye edebilirsiniz.

idrisarici

Daimi Üye
Tepki
107
İsim
İdris ARICI
Bisiklet
Giant
10 lu 11-36 rublemde hazır. Pardon yazmayı unutmuşum. Orta veya üstü v fren uyumlu jant önerisi alabilir miyim?

• Beğen
Tepkiler: Gjankrow

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bana da HD frenli MTB için akordu kolay bozulmayan orta sınıf bir jant seti önerebilir misiniz?

Birde grup set almayı düşünüyorum ve jant göbeklerim; FH-RM33. 10'lu ruble takabilir miyim? Yoksa jant ile alakalı bir durum mu?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@idrisarici kimisinde de 8/9 yazıyordu. 8/9/10 destekliyor sanırım..

3x10'lu grup set için uyumuna dikkat etmem gereken başka bir parça var mı acaba?

idrisarici

Daimi Üye
Tepki
107
İsim
İdris ARICI
Bisiklet
Giant
Yok bildiğim kadarıyla. Ben de konuyu bu sebeple AÇTIM zaten.

idrisarici

Daimi Üye
Tepki
107
İsim
İdris ARICI
Bisiklet
Giant
Benim vites değiştirici ve fren kolu tümleşik olduğuna göre yeni değiştiricinin yanına fren kolu da almak zorundayım herhalde?

Burak_Cakir

Daimi Üye
Tepki
551
İsim
Burak Çakır
Bisiklet
Ghost
Sezon sonu indirim varken bence guzel bisey alabilirsin

idrisarici

Daimi Üye
Tepki
107
İsim
İdris ARICI
Bisiklet
Giant
Parçalarım geldi. Göbek seçiminde biraz paraya kıyıp deore xt(fh-m785) Göbek aldım. bugün bisikletçi göbeği takıp jantı örecek. Dün parçalar gelir gelmez aynakol ve orta göbeğin montajını yaptım. Ardından ön fren kolunu ve ön değiştiriciyi monte edip ön arttırıcıyı monte ettim ve bağlantısını yaptım.
Karemil orta göbek kullanıyordum(68/122) ve hollowtech göbeği takarken herhangi bir boy ölçüsü olmadığını farkettim. Paketten çıkan dört pulun birini bir tarafa diğerini diğer tarafa takıp kolları denedim herhangi bir çarpma olmadığı için diğer iki pulu kullanmadım. Zaten takmadıklarımdan biri daha ince diğeri en incesiydi. Sıkıntı olur mu sizce?

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

idrisarici

Daimi Üye
Tepki
107
İsim
İdris ARICI
Bisiklet
Giant
İşlem tamamlandı ve deneme sürüşleri gerçekleşti. Şu vaziyette gayet memnunum. Değip değmeyeceği konusunda tereddütlerim çok oldu, çok tartışıldı forumda ama bence değdi. Vites geçişleri çok daha rahat ve akışkanlık arttı. Vites değişimleri arasında güç kayıpları daha aza indi. Arka göbek farkı bisikletin akışını değiştirdi. Ağırlık önceliğim değildir, tartmadımda ama belirgin bir hafifleme oldu. Tek sıkıntı daha önceden alışık olduğum vites göstergesi yok. Zamanla ona da alışırım herhalde çok zor bir şey değil. Ruble ve aynakol dişli sayılarının artması hareket kabiliyetini arttırdı. 21 vitesli sistemde vites değiştirmemek için çabalarken şimdi sanki her dişliyi kullanmalıyım gibi his oluştu.Verdiğim paradan herhalde :) . Netice itibarıyla iyi bir karar verdiğimi aynı zamanda iyi bir iş ortaya çıkardığımı söyleyebilirim. Her ikisi de benim için kıymetli.

Tepki
1.982
İsim
Ceyhun Özkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu işe girişmeniz bile bana göre büyük cesaret , hedeflerinize ulaşabildiğiniz için tebrik ederim. Artık uzun uzun turlar sizi bekler:).Kazasız belasız inşallah.

• Beğen
Tepkiler: idrisarici

SerkanEriş

Bisiklet Meraklısı :)
Tepki
170
İsim
Serkan Eriş
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benzer zamanlarda upgrade yapmisiz. Tebrikler harcadiginiz her kurusa degdigini uzun yolda ve arazi suruslerinde anlarsiniz. Kazasiz ve keyifli binisler dilerim.

• Beğen
Tepkiler: idrisarici