Şişmanlar da insan :)

Tepki
92
İsim
Onur
Bisiklet
Cannondale
Herkese Merhaba,

Birsuredir forumu inceliyorum ancak kilo ile ilgili olarak biraz eski konular(2010 civarı) bulsam da beni pek tatmin etmedi :)

su an 110+ birisi olarak (1,83 boy) gordugum kadarı ile bir heves alıp da 100 km yapmadan bisikletini satısa cıkaran insanlardan olmak istemiyorum. arastırma surecim devam ederken de bu kilo konusuna takıldım.

gezindigim yerlerde kimi bisiklerlerde 100 kilo sınırını gorunce hem dukkanın camlarını kırasım geldi, hem de biraz sıkıntıya soktu beni :)

bisiklerdeki kilo sınırı ilgili olarak yardımcı olacaklara simdiden tesekkur ederim.

• Beğen
Tepkiler: C.Biberci
Scudo

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
Fat bike denen cinsi gördünüz mü bu bisikletlerin lastikleri kalındır belki sizin ağırlığınızı taşır.

Olmadı siz diyetisyen desteği ile harici bir yerde kilo verip uygun kilodan sonra bisiklet ile devam etmeniz.

Mehmet H.

Forum Bağımlısı
Tepki
363
Bisiklet
Ghost
o dediğiniz sınırlar lastik ve jant içinse genelde teki için o sınır vardır.bende 100+ kilodayım 2 yıldır kullanıyorum bisiklet 100+ km lerde gittim pes etmedim.ilk turda pes ettiğim doğrudur :) ancak bi hevesle kondisyon yokken uzun tura gitmiştim 80 km lik çıkaramadım ilk başta kondisyon yapmak lazım küt diye uzun tur olmaz oda sabırlı olmak gerek

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
Bence sele de yaylı olması gerek ki arka jantın ayarını bozmasın sele yaylıları sizin ağırlığınızdan kaynaklı baskıyı emüle etsin

Duru Kırtasiye

Aktif Üye
Tepki
285
İsim
Abdullah Kurtuluş
Bisiklet
Salcano
@Onur İstanbul Kardeşim hiç sıkma canını git bütçene ve sürüş tarzına göre beğendiğin bisikleti al keyfine bak 110 kiloyum boy 183 bisikletim salcano ctyfun 70 en uygun fiyatlı bisikletlerden birisidir bu kategoride bozuk yollarda arka tekerde tel kırılıp duruyordu sağlam 36 telli bir jant örerek o sorunu da hallettim geçtiğimiz hafta sonu test etme şansım oldu problem yok

Dosyalar

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.078
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
98-100kg arası kilom var karbon bisiklet kullanıyorum, ön jant 16 tel arka jant 21 telli. Hatta bir ara tur bisikletim varken 100kg ben, 30-50kg arası yükümle her türlü yolda pedalladım bir kere akort yaptırmadım. Atlayıp zıplamadıktan sonra çok bir problem yaşanmıyor, çok takılmayın kg meselesine. Sadece karbon jantlarda problem olabilir diye tahmin ediyorum, onu deneme şansım olmadı.

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@Onur İstanbul
Ne ağırlıklar taşıyan tur bisikletleri var, çok hafif ve kırılgan olmayan sağlam bir bisikletle, bozuk olmayan yollarda, bisikleti sınırlarına yakın şekilde zorlamadan, yüksek hızlara çıkmadan, belli bir kiloya ve kondisyona ulaşana kadar kilonuz dahada artıp imkansız olmadan bir tarafdan başlayın bence,

zamanla kondisyonunuz arttıkça belirli bir kiloya indikçe herşey normale döner zaten kilo vermeye başladıkça azminizde artacak, bisiklete binmekde kolaylaşıcak..

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
bisiklet satın aldığınızda seleyi değiştirmeniz gerekecek muhtemelen. fazlalıklardan kurtulana ve tekniğinizi geliştirene kadar dar ve sert sele (muhtemelen bisikletin üstünde gelecek olan) kullanmayın. yaylı ve geniş modelleri tercih etmeye çalışın.

Sercan Sözer

Forum Demirbaşı
Tepki
409
İsim
Sercan S.
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Katlanır
Hiçbirşey imkansız değil.Yeterli vaktiniz var aslında.Sınırları zorlamayın.(Hem kendi hem de bisikletin)Böylece fazla sıkıntı olmaz.Jantlara fazla yük binebilir.Ara ara kontrol edersiniz.Bisiklete binerek kilo verebilir böylece ilerleyen zamanlarda daha sağlıklı olabilirsiniz.Bol şans.

• Beğen
Tepkiler: Onur İstanbul

Tunafish

Daimi Üye
Tepki
352
Bisiklet
Scott
Tam senlik bir yazı var şurada, yazıyı yaşan şahıs da 110 kilo dan 80 lere düşmüş bir arkadaş;

(link)
(link)

• Beğen
Tepki
151
İsim
sercan
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Onur İstanbul merhaba,

Ben de 1.83 boyundayım. 6 aydır bisiklet kullanıyorum. 6 ay önce şehir bisikleti olarak Salcano Bodrum 26 jant bisiklet almıştım. o zamanlar 133kg. ağırlığındaydım.

Bisikleti aldığım gün eve gidiş 7 km. yolu ortalama 7km. hız ile gittim. Eve ulaştığımda bisiklet sevdasından vazgeçmeye karar vermiştim. Çünkü her tarafımda kramplar, elim ayağım tutmuyordu hamlıktan. Sonra ev-iş arası gidip gelmeye başladım. 1 hafta sonra alıştım, ama bisiklet bu duruma alışamadı ve 1. hafta sonunda arka jantın 2 adet teli kırıldı, artık sekiz çizen ve fren pabuçlarına sürten bir jantım vardı. (Jant çift katlı değil). Bisiklet artık daha da ağırlaşmıştı. Kırılan telleri yeniletip, akort ayarını yaptırdıktan sonra bisiklet normale döndü.

2. haftaya başlarken biraz daha iyiydim. Artık çok yorulmuyordum. 2. haftanın sonunda 94 km.lik bir şehiriçi turu yaptım. Yolculuk esnasında yine ağırlıktan dolayı jant telleri teker teker kırılmaya başlamıştı. Frende çok fazla sürtme olduğundan, ilerleyebilmek için arka freni devre dışı bıraktım.Bu tur sonunda da eve ulaştığımda arka jantta toplam 5 tane tel kırılmıştı. Tekrar aynı tamirciye götürüp arka jantı çift katlı jantla değiştirttim. Sonra yaz boyunca yaklaşık 1500 km. yol yaptım. Havalar soğuyunca bisikleti kenara attım.

Bisikleti kenara atınca kondisyonumun düşmemesi fitness a yazıldım. Fitness salonunda dikey bisikletle çalışmaya başladım.Abur cubur yemeyi bırakıp, yediklerime dikkat ederek 115 kg.a indim.

Son 1 aydır yeni bir bisiklet alma fikrine kapılmıştım, araştırıp karar verip, geçen pazar günü Sedona 410 satın aldım. Aldığım gibi hemen 60 km. yol yaptım. İki gündür de hava çok soğuk olmadığı için yine ev-iş arası gidip geliyorum.

Aslında ben bisiklete başlarken benim kafama takılan kilo problemi değil de, trafikte bisiklet sürmekti. Alıştıkça hiç bir problem kalmadı.

Kadro boyu senin boyuna uygun, çift kat jantlı bir bisiklet alırsan bir sıkıntı yaşamazsın diye düşünüyorum.

İyi pedallamalar.

Tepki
62
İsim
Yasin
Bisiklet
b'Twin
Ben de sizinle aynı kilolardayım.Yaklaşık olarak da 7-8 aydır bisiklete biniyorum ben de yeniyim yani.Kesinlikle hevesinizi kırmayın yapamiyorum olmuyor demeyin.Kondisyonunuz arttıkça,nefesiniz açıldıkça kendinizi daha iyi hissedeceksiniz zaten.Ben de ilk zamanlar öyle diyordum işe gidip gelemem trafiğe çıkamam diyordum şimdi bisiklete binemediğim zaman tuhaf oluyorum.
Ayrıca Kilom hiç sıkıntı çıkarmadı bisiklete şimdiye kadar sadece 1 kere iç lastiği patladı 1 kere de dış lastiği yardım o kadar.Bisikletim de city sport 30 modeli.Şimdi ise yol bisikleti almak istiyorum hayırlısıyla.Neyse inşallah başlarsanız zaten çok hoşunuza gidicek bu bisiklet sporu inanın.

• Beğen
Tepki
92
İsim
Onur
Bisiklet
Cannondale
Verdiginiz degerli cevaplara tesekkur ederim.

patates gibi gorunsem de corabımı giymek icin 10 dk. mucadele etsem de yere dusen bir seyi almak yerine birisinin oralardan gecmesini beklesem dee hemen her haftasonu masatenisi antremanı yapıp gunume / partnerime gore 3-5 saat masa tenisi oynayacak kadar kondisyonum var. elbette calısan kas grupları farklı olacagından bisiklete etkisi cok yuksek olmayacaktır ancak hic yoktan iyidir :))

her ne kadar arastırmalarım bitmeden bisiklet tavsiyesi ile ilgili sormayı planlamadıysam da bu konuda yardımcı olan sizlerin degisik bakısacılarından baktıgını gorunce kendimi tutamayıp
biraz da sıkıla sıkıla sizlere (ise gidip gelmeyi planladıgımdan 19+19 yaklasık gunde 40 km civarı bir yol icin ) kesin bir karar veremedigimden dolayı cok maliyetli olmayan, 2 tane saglam egimli bayır cıkaratabilecek vites aralıklarına sahip, beni hayattan sogutmayacak direk marka/model veya hangi yoldan devam etmem gerektigine dair bir guzergah belirlerseniz cok sevinirim.

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.749
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Yol bisikletleri görüntülerinin aksine oldukça sağlam makinelerdir. Çoğu karbon-fiber kadrolu bisiklet dahi kullanıcı ağırlık sınırı olarak 125 kg destekler.

Bununla beraber ilk bisiklet deneyimi olarak şehir bisikleti sınıfı daha uygun olacaktır. Yol bisikletleri daha ziyade performansa yönelik oldukları için aero tutuş pozisyonu başlangıçta göğüs kafesinde bir miktar sıkışmaya yol açabilir. Ayrıca şehir bisikletleri genellikle yol sınıfına göre daha yumuşak dişli oranlarına sahip oldukları için kondüsyon kazanana kadar rampa tırmanmayı eziyet olmaktan çıkarabilirler.

Kondüsyon olarak belirli bir seviyeye ulaştıktan ve bu esnada biraz kilo kaybettikten sonra beklentiniz değişirse bir yol bisikletine geçiş yapabilirsiniz.

Şehir sınıfı ile uzun zamandır yakından ilgilenmediğim için güncel model kıyaslamasını diğer arkadaşlara bırakmam uygun olur. Lakin daha evvel deneyip memnun kaldığım bir model önerebilirim:

Sedona 410 (eskiden 310)

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Bir tavsiye benden olsun 29 mtb diyorum. Şehir bisikletine göre daha konforlu olur, vites oranları sayesinde daha kolay tırmanırsınız, ayrıca 100mm amortisör çukurlarda lastiğe ve jant'a verebileceğiniz hasarı bertaraf etmenizi sağlar. Bir de 29" lastikler haliyle ağır olduğu için size güzel kalori yaktırır :)

kimoli

Üye
Tepki
10
İsim
selçuk çiçek
Bisiklet
Diğer
Bisiklet + binici ağırlığı 140 kg olan( jantı çift katlı çok telli,kadro yapısı sağlam vs) bisikletler var.Benim gibi ondan al binerken kafan rahat olsun derim.

Insansevmem

Aktif Üye
Tepki
308
İsim
Erim
Bisiklet
b'Twin
Merhaba,

Lütfen hiç o kilolarda olmamış kimseyi dinleme.Size yaşayan kanıtı olarak sölüyorum.

127 kilo oldum katlanır bisiklet aldım. Canavar gibi bindim. 2 kere akort yaptırdım.

118 kilo Triban 500 aldım. 2 kez akort yaptırdım. Biri decathlon dan aldığımda ayarsızdı.

109 kiloyum alur 700 kullanıyorum 60-70 km yapıyorum. Hiç akort yaptırmadım.

Şuan 105 kiloyum. 186 boyum var.

bu yaz 90 olup hedefim yunanistana (dedeağaç).

Kalbinde problem yoksa hemen binmeye başla kimseyi düşünme..