Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sırtta ağırlıkla yürüyüş antremanı hakkında bilgi ..

Konu, 'Outdoor' kısmında gokhancan tarafından paylaşıldı.

1. gokhancan

gokhancan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Özellikle sırtta ağırlıkla yürüme antremanı hakkında bilgiye ihtiyacım var.

Ne kadar kilo ile baslamalıyım?

Kısaca amacım 20-25 kg ağırlık ile 40 km varan uzun yuruyusler yapabilmek şeklinde olacaktır.

saygılar.

2. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Selam sırt çantasıya yürürken yükü omuzlar değil bel kemiği taşımalıdır, bu yüzden de bel kemeri olabildiğince sıkılır sırt çantasının, ancak buna rağmen faaliyetlerde en çok acı çekilen yerlerden biri omuzlardır, bu yüzden ben faaliyetlerden önce omuzları alıştırmak için yüklü çantayla bel kemerini takmadan yokuş antrenmanı yapardım, bu şekilde ön yükleme yaptığım için zorlu faaliyetlerde omuzlarda daha az sorun yaşardım... öncelikli olarak 5-10 kilo ile yokuş çıkış ve iniş antrenmanı yapılabilir. Yine faaliyet sırasında muhtemelen baton kullanılacağından baton da kullanılarak eller alıştırılmalıdır ...

gokhancan bunu beğendi.
  3. bikernomad

bikernomad Kıdemli Üye

Seviye:
    Ne amaçla böyle bir antreman yapmak istiyorsun.? Bisiklete ile ilgili ise pek anlamlı değil.Bunun yerine yükleme antremanları ve fitness çalışabilirsin.Kas yapını güçlendirir.Ama önce bir üniversitenin spor bölümünden yardım isteyip kas ölçümü ve ağırlık çalışma programı istemelisin.Sırtında çanta taşımak istiyorsan da istediğin kadar taşı.BU ANCAK SENİ ÇANTA TAŞIMAYA ALIŞTIRIR.Bisiklete bir faydası olmaz.

4. gokhancan

Seviye:
    Ben sadece bisiklet ile uğraşmayı dusunmuyorum. bisikletle beraber, ağırlık çalışmaları, trekking ve jogging düşünüyorum.

Ayrıca zaten bir sporcuyum, talihsiz gunlerden sonra askeriye dönüşü 110 kg a çıkmıstım. Onuda aştım sayılır.

Bu arada bisikletle çok kısa zaman içinde hatırı sayılır mesafelere ulaştım. 6-7 saat devamlı pedal çevirebilecek seviyeye sadece 3 ayda geldim. en son gittiğim yol mtb ile 125 km .

Ayrıca bir ultra maraton dusuncem var.

Amacım yarışçı olmak değil tabiki. yani daha doğrusu işlerim ve sorumluluklarım buna müsaade etmiyor. Olmayı tabiki isterim.

Amacım size söylediğim gibidir sadece bisiklet olarak bakmıyorum olaya, komple bedeni egzersizlerden faydalanmanın pesindeyim,

saygılar.

5. mustafateke34

mustafateke34 Aktif Üye

Seviye:
    Merhaba

Ben de bisiklet dışında kamplı trekking ile uğraşıyorum ve Antalya Toroslarda kamplı doğa rehberliği yapmaktayım.Tecrübelerime dayanarak kısaca şunları söyleyebilirim:

Öncelikle iyi bir çanta seçmelisin.Pahalı modellerin yanısıra benzerini ve aynı kalitesini istanbul-kapalıçarşı mercan pazarında bulabilirsin(daha ucuza)...
    Ama önceden iyi bir çantanın niteliklerini bilip çantayı öyle aramalısın.

2.ci olarak, standart olarak erkekler 15 ,bayanlar 10 kilo yük taşımalıdır(en uygunu).Ama dağcılar ve çadırlı trekkingçilerde(kamplı) ortalama 25 kilodur yük taşıma ağırlığı.

3.olarak,Baton kullanmalısın ve hava durumunu yüksekçıkışları düşünmelisin.Çantanın ıslanması veya yüksek yerlere çıkma durumu çantaya artı ağırlık kazandıracaktır.
    Çantanın içine malzemelerin yerleştirilmesine dikkat etmelisin.(bu konulara ayrıntılı netten bakabilirsin)

Başlangıç olarak 15 kilo ideal.Doğaya çıktıkıça tecrübenin arttığınaıda göreceksin.

Doğada buluşmak dileği ile...

Mustafa

http://greenhikes.blogspot.com

necod ve gokhancan bunu beğendi.
  6. gokhancan

Seviye:
    Hocam çok teşekkürler. çok guzel cevap vermişsiniz birşey daha sormak istiyorum bir günde kaç saatlik yürüyüş idealdir?

7. mustafateke34

mustafateke34 Aktif Üye

Seviye:
    Merhaba

Şehir içinde iseniz; yani şehir hayatının bir parçası olarak yürüyüş yapacaksanız.Düzenli olduğu takdirde bir saat bile idealdir.

Ama yürümeyi bir doğal yaşam unsuru olarak görüp ve geliştirmek isterseniz;(uzun mesafe)
    İlk aşamada yürüyüş parkurunuzu,hava durumunu,taşıyacağınız malzemeleri ve kamplı yürüyüş yapacaksanız kamp alanını göz önüne alarak yürüyüşe başlamalısınız.

Yeni başlamış iseniz; kısa antremanlarla(2-4 saat arası)uygundur.Hem nefes hem kas egzersizlerinin sürekli olması ile kendinizin bu süreyi uzatmak istediğinizi göreceksiniz zamanla...
    Bu aşamadan sonra 7 saat idealdir.Bu 7 saati aşmamakta insan beden ve zihin yapısının(dengesinin) yararınadır.

Doğada buluşmak dileği ile...

Mustafa
    http://greenhikes.blogspot.com

gokhancan bunu beğendi.
  8. necod

necod Kıdemli Üye

Seviye:

:in: merhaba mustafa
    tecrübelerini yine konuşturuyorsun bu bilgileri bizimle paylaştığın için sağol trekinkte görüşmek üzere

mustafateke34 bunu beğendi.
  9. Saruz26

Saruz26 Kıdemli Üye

Seviye:
    Ayrıca kafanda belirli bir yer ya da parkur varsa ona yönelik hazırlan ama gideceğin yolun bir 5 -10 km üzerindeymiş gibi hazırlık yap. İki türlü antrenman yapabilirsin biri 20-25 kilo çanta ile 5km den başlayarak iki hafta boyunca (ya da durma göre bir haftada bile kıvama gelinebilir) gün gün yürüdüğün yolu çoğaltabilirsin. En son hedefin bence 35-40tan aşağı olmamalıdır. Eğer hiç zorlanmak istemiyorsan. Birde hergün sabit 15-20 km yürüyerek ağırlığı 10 kilodan başlayarak 25-30 kiloya kadare çıkar. Araziye çıktıkça tecrüben sana doğru yolu gösterecektir. Burada anlatsak sayfa yetmez. Ama malzeme konusunda paraya acıma bu rahatın ve bu sporun devamı için şart en ii malzemeyi artaştır ucuzunu ara bul ve almakta bir sn bile gecikme
    SAygılar.........

gokhancan bunu beğendi.
  10. Kaan Atila

Kaan Atila Üye

Seviye:
    ilk basta stadyum, acik tiyatro vs tarzi uzun merdivenli bir yerde tempolu merdiven idmani yapmani oneririm.

11. herbil

herbil Kıdemli Üye

Seviye:
    Sert zeminlerde (betaon, asfalt vs.) yapılan yürüyüşler toprak zeminlerdeki yürüyüşlere göre ayak tabanlarına ve diz lere çok zarar verir. Ayrıca hissedilen yorgunluğu arttırır. Tavsiyem toprak arazide 15 kg ile yürümeniz, yaklaşık 20 km ile başlayabilirisiniz.

Efrahim ÖZCAN bunu beğendi.