Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sırt çantasını gidon çantası olarak kullanmak

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında Mert C. tarafından paylaşıldı.

1. Mert C.

Mert C. Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Market alışverişi yapıp dönerken sırtımda 8-10kg(bazen daha da fazla) yük taşımaktan rahatsız olup, yaz sıcaklarının da etkisiyle üstüne terletme sorunu da eklenince başka çözümler aradım...
    şunu da denemek için bu bel yastıklarından aldım ama fazla yükle çok iyi sonuç vermedi: http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=135255
    en sonunda gidona bir şekilde takmayı becerene kadar uğraşıp farklı şekillerde denedim, kadro üstünden de bağladım ama pedal çevirmeye engel oluyordu vs...
    en sonunda paça bantlarını denedim ve gayet memnun kaldığım bir sonuç elde ettim...
    tekerleğe/frene sürtme yok, fren/vites kollarına engel olma yok... belki uzun vadede gidonu çizebilir ama sonuçta kumaş, ve çiziklere takılmıyorum.
    arka bagaj almama sebebim: kısa mesafe kullanıyorum, tur yapmıyorum, hem gereksiz masraf hem de gereksiz ağırlık.
    kadro/sele/gidon çantası almama sebebim: boyutları yeterli değil
    paça bantlarını dijital asma terazi ile denedim ve tek paça bandı 40kg üzerinde yükü açılmadan taşıyabiliyor, sırt çantasına koyduğum 40kg yük ile denediğimden aynı şekilde çantanın da taşıdığını biliyorum... ancak normal şartlarda 40kg olacak kadar şey zaten sığmaz bile. kısacası açılma, kopma, yırtılma derdi de yok. :)
    sırtımda taşırken selenin verdiği rahatsızlık da çok daha fazla oluyordu tabi... şimdi bayağı rahatladım... :)

GökhanRR bunu beğendi.
  2. Sinan Ş

Sinan Ş Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    hep hayalimdeydi şu sırtımı terletip mahveden sırt çantamı gidona sarmaş dolaş sarıp basıp gitmek,bi çözüm bulup paça bantlarıyla yapmışssın kısa vadede güzel çözüm,tebrikler :D
    Ama ağırlığa bağlı olarak gidonda denge problemi yaratır sanırım,bi de ne kadar da olsa sabit durmaz,sağa sola öne arkaya kayar durur gibime geliyor,(yani en azından ben bunu nasıl çözeceğimi düşünüyordum)sende denge&kontrol problemi yarattımı Mert?

3. Mert C.

Mert C. Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bir paça bandıyla iki sapını ve üst kısmındaki küçük tutma sapını birbirine sabitledim, iki paça bandıyla gidonun sağ/sol yanlarına sabitledim ve bir paça bandıyla da saplarından gidon boğazına sabitledim.
    biraz oynuyor tabiki sert kutu değil sonuçta, kumaş çanta... ancak beni rahatsız edip kontrolümü zorlaştıracak bir seviyede değil. tek elle bile rahatlıkla sürüyorum dolu çantayla.
    tabi çantanın uygun bağlantı noktaları olması da işimi kolaylaştırdı, her çantayı sabitleyecek bir yol var mıdır bilemem :)

4. Berksan

Berksan Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Kankacım, gidonu sola sağa çevirmelerinde, kadronun alın borusuna sürtünmeler çok olacak, kadronun boyasını sökebilirsin dikkat et...

5. Mert C.

Mert C. Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    çiziklere takılmıyorum :) görüntü ya böyle kötüleşecekti ya da arka bagajla... rahatlığım bisikletteki çizikten daha önemli benim için.
    ancak sırtıma gelen yumuşak süngerli kumaş sonuçta, çok çizeceğini de sanmıyorum.

6. Mert C.

Mert C. Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    çantadan paça bantlarını geçirdiğim kısımlar:

paça bantları reflektörlü olduğundan flaşsız çektim, biraz bulanık haliyle... kamera pek iyi olmayınca :) açık güneşli alanda güzel çekiyor ancak...

7. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Böylece vites / fren kablolari iyi calismaz ve yakinda masaraf acmaya baslar. Bence bu cözümü uygulamasan daha iyi edersin. :)

Mehmet H. bunu beğendi.
  8. Celalettin aktaş

Celalettin aktaş Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    yuklu iken on frenini kullanmayiniz bence, malum agirlik merkezi one kayacak momentte oyle. kotu sonuclar cikabilir.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Murat Cömez bunu beğendi.
  9. Mert C.

Mert C. Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    ön freni dikkatli kullanın filan deseniz tamam da ön freni kullanmamak ne kadar mantıklı sizce? fren gücünün büyük kısmını oluşturuyor ve doğru kullanmak koşuluyla mutlaka her zaman da kullanılması gerekiyor.
    100kg taşımıyorum sonuçta o çantayla ben, ortalama 10kg civarı bir yük ancak... bisiklet de bir anda ön tekeri kilitlenip takla atacak bir şey değil frene bir anda abanmadığınızda. arkası hafifçe kalkar en kötü ihtimalle ve hissedip freni bırakabilirsin reflekslerin çok kötü değilse, ki benim değil...
    fren/vites telleri yağlı olarak borunun içinde hareket halindeler sonuçta, plastik borunun üzerindeki ufak bir yük çok sorun çıkaracak bir şey değil bence. zaten kullanımda da herhangi bir sıkıntı yaratmadı. frenler de aynı yumuşaklık ve hassaslıkta, vitesler de zorlanmadan ve takılmadan geçiyor... bu yöntem sorun çıkarırsa zaten paslanmış olan ve değiştirmeyi düşündüğüm tellerimi değiştirdikten sonra uygulamayı belki bırakırım, ancak sorun çıkaracak gibi durmuyor...
    ayrıca her gün hafif de olsa bu yükleri taşımam gerekiyor. bir şeyler ayarlamam şarttı ve mevcut şartlardaki en iyi çözüm bu.

10. Celalettin aktaş

Celalettin aktaş Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    mert bey yanlis anlasildim galiba, herhalde tabiki de on fren agirlikli olarak kullanilacak. sadece toerik de olsa ani frenlerde one dogru bir hareket olmasi sizin sagliginiz acisindan kotu sonuclar dogurabilir demek istedim. boyle fevri cevap vereceginizi dusunemesim, mesajimi yok sayiniz.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

11. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Neyse sen daha iyi bilirsin, ben anladigimdan degilya iste öylesine laf olsun diye söylemistim. :)

12. Mert C.

Mert C. Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bir ayı geçti, her gün aralıksız bu şekilde kullandım bu süreçte. halen bir soruna sebep olmadı. olacağını da sanmıyorum.
    ön freni normal bu amaçla üretilen gidon çantalarını kullanınca sorunsuz kullanabilirken yükü sırt çantasıyla asınca birden kötü sonuçlar doğurabilir oluyor nedense... ağırlık merkezi ve moment bunlarla kaymıyor ama :D :
    düzgün şekilde uygun yerlerden bağlandığında fren/vites/maşa kablolarına da büyük bir baskı yapmıyor. zaten bir aylık süreçte ne frenleme performansında ne de vites geçişlerinde sorunum olmadı.

13. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    İste bu iyi gibi. Ama yinede arka tarafta kullanmak daha guvenli. Forumda bir tane daha vardı. Tehlikeli görünüyordu ve ergonomik değildi.

Sent from my iPhone using Tapatalk

14. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Ayrıca sevgili Murat CÖMEZ abimide dikkate almanızı tavsiye ederim. Zira vites ve fren kablolarının bana yaptıgı keleği bir tek o biliyor!.. Zorunda kalmadıkça arkaya bagajda kullanın çantalarınızı.

Sent from my iPhone using Tapatalk