Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sırt ağrısı

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Cengiz Gökalp tarafından paylaşıldı.

1. Cengiz Gökalp

Cengiz Gökalp Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    merhaba arkadaşlar bir sıkıntımı sizinle paylaşmak ve fikir almak istiyorum
    Söyleyeceklerim tamamen arazi tipi sürüşler için geçerlidir

öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Herhangi bir arazi turunda( gerek sert çıkış, gerek iniş ) belirli bir zorlamadan sonra ( ama gerçekten zorlarken ) yaklaşık 20-30 dakika sonra bende sırt ağrısı başlıyor ,daha sonra bel kısmına vuruyor .
    bu hem pedal çevirme şevkimi hem de beni bisikletten uzaklaştırıyor. Bacaklarım çevirmek istiyor fakat sırt ve bel ağrım buna engel oluyor

soracaklar olacaktır mutlaka. gidon boğazıdır, gidon açısıdır, kadro ölçüleri,sele boyu sele ayarı falan ... hepsini denedim.

yalnız benim arkadaştan duydugum kadarıyla bisiklet sürerken biraz fazla eğiliyormuşum. bunun elbette etkisi vardır. ama bu kadar etkili mi ? Ben eğildiğim zaman bisikleti kontrol edebiliyorum( çıkışlar için)

profesyonel değilim ama bu yaşadıklarım hem yarış içinde hem de normal antrenmanlarda beni sıkıntıya uğratıyor.

tüm önerilerinize açığım ( bisiklet ekipmanları ve açılarına kadar )

Sedat Suat Yılmaz ve Osman D. bunu beğendi.
  2. Emre Akcan

Emre Akcan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    bende de vardı o şimdi oluş süresi uzadı sırt kaslarının güçsüzlüğünden kaynaklanıyormuş ters mekik çektim hala devam ediyorum azalıyor gittikçe. özellikle ayakta sürmek ağrıyı tetikliyor bele çok yük biniyor

3. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Valla buna en güzel cevabı yol bisikleti kullanan arkadaşlar verecekdir malum bisikletin üstüne yatar konumda kullanınca onların daha da fazla olur bu sıkıntısı diye biliyorum.

4. burak koksal

burak koksal Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Gidon yuksekligi ve ileri geri denemelerini yaptıysaniz geriye sadece arkadaşlarinda dedigi gibi sirt kaslarının gucsuz olması kalıyor bunu asiriya kacmadan ters mekik ile veyanyaz aylarında yuzme ile asgariye indirebilirsiniz ama ağrılar cok şiddetli ve uyuşma ile beraber geliyor ise bir uzman doktora gözükün derim

5. ahmetçetinkaya

ahmetçetinkaya Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Aynı ağrı bende de var Cengiz,
    hatta çok ciddi boyutlarda, gecen alanya yarışı öncesi ayrı kesici iğne yaptırmak zorunda kaldım o kadar yani, sonra da iğne beni mafetti :)
    sırtı ve beli güçlendirmek gerekiyor, benim gibi oturarak çalışanlar için ayrıca büyük bir sorun.

6. Ahmet SARI

Ahmet SARI Kıdemli Üye

Seviye:
    Pedal çevirmeye başlamadan önce özel egzersizleriniz var mı?

Yada vücudunuzu kuvvetlendirecek, kondisyonunuzu artırmak için aletli yada aletsiz çalışma yapıyor musunuz?

Nasıl ki üstadlar hemen her spor aktivitesinin öncesinde ısınma hareketlerinde diretiyorsa bunun cevabı sizin ağrılarınız olabilir mi?

Eğer kemiğimsi bir ağrı ise uzmanına da görünmek en iyisi gibi

7. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Beyler evdede yapılacak çok hareket var ama imkan varsa spor salonu ve özellikle iyi bir sırt antrenmanı.

8. Bilal Demir

Bilal Demir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Eğer konu bel çevresi kaslarınızın zayıflığından kaynaklanıyorsa size Plank ve Side Plank hareketlerini, ve ters mekik (süperman exercise) tavsiye ederim. (bu kelimeleri google görsellerde aratsanız anlarsınız)
    Bel çevresi kaslarınızı çelik gibi yapar bu da size sağlamlık ve daha stabil olmanızı sağlar.

9. Onur Erk

Onur Erk Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Selamlar Bende aynı şikayetten 2 hafta önce fizik tedaviye gittim. Hatta beğenmedim 2 fizik tedavi uzmanına göründüm ve 2.side benzer şeyler söyledi. Dik oturduğum zaman belim baya zorluyordu beni. Sırt kaslarını geliştirmen lazım dedi ve Haftada 2 gün yüzme önerdi. Ayrıca "PELVİK TİLT" denilen beli düzleştirme egzersizleri verdi. 2 haftadır düzenli olmasada yapmaya çalışıyorum 2 hafta öncesiyle bu haftada hissedilir bir fark var.

Aşağıda sana bu egzersizlerin bir kaçının videosunu atıyorum. Çok küçük hareketler gibi gözüksede rahatlamayı hissedersin bir kaçgün sonra. Yanlız sana tavsiyem bu süreçte biraz bisiklete ara vermen. Ben bu egzersizleri yaptıktan sonra bisiklete binmeyi denedim ertesi gün sırtımdaki bütün kaslar gerildi. ilk defa sırt kaslarımın olduğunu hissettim hatta :) Bakalım haftaya bir bisiklet turu yapıcam. Ağrı var mı yok mu azalmışmı isterseniz bilgi verebilirm.

http://www.youtube.com/watch?v=qe-N71CDCCg
    http://www.youtube.com/watch?v=zzNJP_SgHRc
    http://www.youtube.com/watch?v=m8LNyDuPixE

10. Deniz Caz

Deniz Caz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    mtbde benim arkadaşın bisikletinde oluyordu 1 saat kullandım belim ağrıdı tutuldu resmen boynumda öyle biiskletin gidonu eğik aşşağı doğru ondan oluyordu arkadaşta rahatsızdı gidonu feşan düzelttim bisilette dik duruyorum şuan hiçbir ağrım yok eğildikce ağrılarım başlıyor

11. Cengiz Gökalp

Cengiz Gökalp Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    anladığım kadarıyla her tur ve antrenman öncesi minik egzersiz yapmak gerekiyor