Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sinop Boyabat'ın bir yaylası.Aksu yaylasına yolculuk...

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında bisikletle tarafından paylaşıldı.

1. bisikletle

bisikletle Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    öncelikle foruma eklediğim ilk gezi yazısı olduğu için hatamız varsa şimdiden affola.istanbulda öğrenciyim.ancak yazları ailemin yanında yani memlektim sinopta geçiriyorum.bisikletimi geçen sene almıştım.istanbulda 6 ayda 650 km yaptım bisikletle.yazın daha fazla gezebilmeyi umuyordum ama istediğim gibi olmadı.bana eşlik edecek bi bisiklet sevdalısı akadaşım yok malesef.gezilerimde de bu yüzden hep yalnızım.aşağıda fotoğraflarda göstermeye çalıştığım yer Sinop'un Boyabat ilçesine 45 km uzaklıktaki AKSU Yaylası.ancak ben bir gün önce ilçeye 25 km uzaklıktaki köyümüze yine bisikletle geldiğim için iki ayrı günde yaylaya çıktım sayılabilabilir.

köyden hareket:09:30

geziye çıkarken planım yaylada bir gece yatmaktı.o yüzden çadırımı da almıştım.fakat istediğim gibi olmayınca akşamleyin köye geri döndüm.

çıktığım yayla yaklaşık 1300 rakımlı olduğu için doğal olarak yol oldukça eğimli.üstelik yolun 7. km sinden sonra asfalt sona eriyor.şose başlıyor. şose yolda tırmanmak ta beni epey yordu açıkçası.

işte yolun henüz 7. km si olmasına rağmen aşağıda kalan ovayı referans alarak ne kadar yükseldiğimi görebilirisiniz.ayrıca bu gördüğünüz güzelim asfalt bu istikametteki son asfalttır :) uzakta görünen masmavi dağların arkasında ise KARADENİZ ve SİNOP var.
    uzakta sadece küçük bir parçası görünen yolun en eğimli ve en zor kısmı.
    yolda ilerlerken çoğu zaman boşa pedal çevirdiğim hissine kapılıyorum.toprak o kadar gevşek ki bir kaç metre yokuş çıkabilmek için bile bi hayli güç harcıyorum.bu yüzden sık sık mola verip su içiyorum.
    işte az önce küçük bir parçasını gördüğümüz yolun en zor kısmı.burada yol ikiye ayrılıyor aşağıya giden yol ALIÇ Yaylası diye bilinen bir başka yaylaya gidiyor.ben diğerine gidiyorum.fotoğrafı çektiğim yer ise orman işletmesinin yaptığı bir kulübenin damıdır.
    işte o damdan geldiğim yolun manzarası.yolun 10. km si.
    13. km mevkini ismi:FINDICAK su bulabileceğimi ummuştum.malesef yanıldım.küresel ısınma yüzünden hızla tükenen su rezervlerimiz karadeniz yaylalarından bile çekilmey başladı malesef :(
    işte bir kaç km sonrası bir yakın akrabamızın açmak için birkaç senesini harcadığı bir su kuyusuna ulaşıyorum.kapağını açıp kovayı daldırdığım zaman ise yine hayalkırıklığıyla karşı karşıyayım.su içilemeyecek kadar kirleniş vaziyette. anlaşılan üstteki yazıya kimse aldırış etmemiş: UYGAR İNSAN ÇEVREYİ TEMİZ TUTANDIR.
    17. km. mevkinin adı: Meşeligeliş. ve işte o an :) suyun yeniden keşfedilişi. yapandan, hizmeti geçenlerden oluğun başında da yazdığı gibi ALLAH razı olsun.

yukardaki fotoğrafta görünen iki plastik bidonun sahibi uyuyor.fazla ses çıkarmadan oradan uzaklaşıyorum :)
    oluğu geçtikten hemen sonra çocukluğum geçtiği yaylaya bir yol dönüyor.8-9 yaşıma kadar her yaz ikamet ettiğim yayla burası.ismi: aşağı meşeligeliş daha önce defalrca gelmiş olmama rağmen bu kez başka bi heyecan duyorum.ilk defa bisaikletle geliyorum.belki de ondandır.
    yaylada hala ikamet eden bir kaç aile var.derme çatma evlerde yaz mevsimi boyunca kalıp hayvanları için geniş otlaklar kendileri için tertemiz bir hava tedarik ediyorlar.
    yayladan bir manzara.mevkini ismi: Deresökü
    az önce bahsettiğim yayla evlerinden birisi.ya da sadece gözüken kısmıyla çatısı diyelim :)

yaylamızda bir kaç saat durup çocukluğuma dair izler aradım.yeterli miktrda delil toplayıp karnımı da doyurduktan sonra yeniden zirveye ulaşmak için yola koyuldum.
    buralara gelen her insanın muhakkak uğraması gereken bir yer.
    mevkinin ismi:Kadirana üzerine yaslandığım taş ta kısaca şöyle yazıyor:Halen Kastamonu Halk Kütüphanesinde bulunan çok eski bir kaynakta anlatılana göre İstanbul'un fethi için hareket eden öncü kuvvetlerden birkaç sahabe efendimiz bu mevkide mahsur kalırlar ve günlerce Allah'a zikrederek kurtulurlar.Yıllar sonra aynı mevkide ağaaçların ibadet ettiğini gören Kadriye Ana isimli bir zat a atfen mevkini ismi Kadirana konulmuştur. bütün bu bilgiler Kastamonu kütüphanesinde halen bulunan ve aslı arapça olann çok eski bir belgeye dayandırılarak anlatılmıştır.
    işte Kadirana'da bir oluk.suyu öyle soğuk ki elinizi bir kaç saniye bile suyun altında tutamıyorsunuz.ayrıca burada biraz durduktan sonra yukardaki kitabeyi okumamış olan biri bile ne kadar mistik bir havası olduğunu görerek hayret edecektir.gerçekten inanılmaz bir havası var bu mevkinin.civardaki en ulu çam ağaçları rüzagrla birlikte sallanarak harika sesler çıkarıyorlar.
    matarımı doldurup yola devam ediyorum.
    ve işte ormandan güzel bir manzara. akşama daha epey vakit var ve dağın zirvesine de bir kaç km kaldı.yaklaşık yarım saat sonraa zirveye ulaşıyorum.zirvede ki yangın kulesine çıkıp daha bir çok harika manzarayı fotoğraflayabileceğimi düşünmüştüm ama bırakın fotoğraf çekmeyi etrafı saran çoban köpekleri yüzünden etrafı doğru düzgün seyredemedim bile.. dönüşte de hem pilkimin bitmiş olmasındna hemde havanın kararmış olması yüzünden fotoğraf çekmeden köye döndüm.
    gidiş dönüş toplam km:45.57 km/sa
    ortalam hız:13 km/sa
    yolu düşen herkesi beklerim.bir başka gezide görüşmek üzere hoşçakalın :)

2. AydınGünaydın

AydınGünaydın Bisikletkolik

Seviye:
    ayaklarınıza sağlık paylaşımınız için tskler nice gezilere...

3. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Cok güzel fotograflar gercekten...

Sinop benim de memleketim, baba tarafindan. Ancak hic gidip görmedim, herkes övgüyle anlatiyor. Insallah bir gün bana da kismet olur oralarda pedal basmak.

4. beyzade1978

beyzade1978 Aktif Üye

Seviye:
    ayağına yüreğine sağlık dostum, resimler süper

5. oyaa

oyaa Aktif Üye

Seviye:
    ayağınıza sağlık, çok güzel bir gezi olmuş.. ve çok üzüldüm susuz kuyulara..keşke herkes sizin-bizim gibi farkında olsa doğanın, güzelliklerinin de biraz daha duyarlı davransalar çevrelerine karşı..

6. merveö

merveö Kıdemli Üye

Seviye:
    ayaklarına sağlık hemşerimm;) (türkeli-helaldı);)

7. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Merhabalar,
    Harika bir gezi ve süper fotoğraflar. Paylaşımınız için çok çok teşekkürler. Yazınızı bir solukta okudum. Fotoğraflarınızı ise uzun uzun seyre daldım. Ülkemizin ne kadar güzel olduğunu görebiliyoruz.
    Sinop denince aklıma hep Erfelek'te bulunan Tatlıca Takım Şelaleleri gelir. Oralara gidip gezmenizi ve fotoğraflarınıda bizimle paylaşmanızı çok isteriz.

Sevgiler...

bisikletle ve merveö bunu beğendi.
  8. merveö

merveö Kıdemli Üye

Seviye:

ewt ya kesınlıkle katılıyorum bir sinoplu olarak, erfelek şelalelerı muhteşem..en yakın zamanda gormek ısterız o kareleri...

9. bisikletle

bisikletle Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    evet bi sinoplu olarak utanarak söylüyorum ki henüz erfelek şelalelerine gidemedim.hep 1400 rakımlı dranas dağı korkuttu beni :) ancak önümüzdeki yaz oraya gideceğime dair kendi kendime söz verdim.ne diyelim ömrümüz yeter umarım :) ayrıca serkan bey pedalla.com sitesi hayırlı olsun.

10. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Merhaba, çok teşekkür ederim.
    Eğer hala gitmemiş iseniz çok kaybınız var demektir. Sabırsızlıkla o günü bekleyeceğim.
    Önümüzde ki yıla kadar birazcık göz atalım o halde Erfelek Tatlıca Takım Şelalelerine...

Şelalede yüzmek çok güzeldi. Çakı gibi soğuk suyu insanı kendine getiriyor o sıcakta...

Sevgi ve Saygılarımla...

omurkadir, grigri, merveö ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  11. zekili

zekili Üye

Seviye:
    ayağına sağlık hemşerim ( sinop - boyabat ) bizlere bu güzel yerleri hatırlattığın için teşekkürler.

12. bisikletseven

bisikletseven Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    güzel bir gezi olmuş dediğin gibi grup olarak gidilse daha keyifli olurdu paylaşımınız için teşekkürler

13. SerdarAktas90

SerdarAktas90 Forum Demirbaşı

Seviye:
    Paylaşım için teşekkürler hemşehrim bende Sinop-Boyabat'lıyım :)

14. Mhmt_EMR

Mhmt_EMR Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Tern
    Seviye:
    Paylaşımın için teşekkürler , gerçekten harika yerler...

15. hacı

hacı Kıdemli Üye

Seviye:
    Bisiklet sürdükten sonra o pınardan su içmek ne kadar zevkli olsa gerek ,
    paylaşım için teşekkürler...

16. bisikletle

bisikletle Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Serkan Bey erfelek fotoğrafları için çok teşekkür ederim.inşallah gitmek nasip olur. bu arada buralara yolu düşen herkesi bisiklet gezisinebeklerim.TÜRKİYEmiz' de keşfedilecek o kadr güzel yerler var ki...

Serkan Taşdelen bunu beğendi.
  17. sone_style

sone_style Kıdemli Üye

Seviye:
    çok guzel yahu =) memleketimi gördüm sayende =) devamını dilerim gezilerinin :)

18. sone_style

sone_style Kıdemli Üye

Seviye:
    bu arada o şelalelerde su kadldımı ? bilginiz varmı acaba ?
    2 sene önce su seviyesi bayabi azdı çünkü..

19. omurkadir

omurkadir Kıdemli Üye

Seviye:
    paylaşım için teşekkürler hemşerim(Sinop-Merkez).bir sinoplu olarak zevkle okudum,fotoğraflarına baktım.Güzel bir gezi olmuş,devamını dileriz.Bu arada bende senin gibi yazları tatile geliyorum,Adapazarında oturuyoruz.Herkese Sinop'u gezmesini tavsiye ederim.Bu arada bu bayramda yine geleceğim gibi gözüküyor memleketime...
    Herkese güvenli pedallamalar.

20. omurkadir

omurkadir Kıdemli Üye

Seviye:

1ay kadar önce gittim ben,su vardı normal seviyede.Ancak duyarsız vatandaşlar kirletmeye başlamışlar civarını ne yazık ki.
    Yine de çok harika bir yer.İlk kez gittim,yolu rezalet ve uzak olmasına rağmen(arabayla gittik,stabilize kısımlar mevcut) gitmeye değer bir yer.Tesisler ve yol acilen yapılmalı diye düşünüyorum.