single speed hakkında

Tepki
18
herkese merhaba benim baya hoşuma gitmeye başladı bu single speed ve fixie bisikletler önceleri çok manasız gelmişti taki single speed bi trek kullanana kadar her neyse ben bu yaz güzel bi yarış bisikleti kadrosu bulup onu single speed e çevirmek istiyorum ancak ss lerde de kadro kulakçıklarının normalden farklı olması gerekiyor mu birde ben arkayı kontra önü ise normal frenli yapıyım diyorum ne dersiniz ve ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz

Scudo

GokhanAK

Daimi Üye
Tepki
294
Bisiklet
Peugeot
SS ile hiç vakit kaybetme bence.
Fix düşün!!!

Gökhan

mcanb

Forum Bağımlısı
Tepki
917
Arka göbek çift taraflı olursa hem ss hem fixed olarak kullanılabilir. O zaman arka tekerleği çevirmek yetiyor. Şimdiki kadrolarda kullanmak için (link) bir aparat var, zincir gerginliğini ayarlamak için.

Ayrıca ebay'de (link)ürün de var, Türkiye'ye de kargosu var ve daha ucuz.

Bunlar kadroyu ss veya fixed e uyarlamak için.

Arka tekerleği ss'e çevirmek için (link) veya (link) kullanılabilir, yeni göbek falan almamak için. Fixed converter da var ama onu bulamadım şu an.

Tabi bunlar fonksiyonel şeyler, yani bunları kullanınca fixed veya ss yapılabilir, keyif alınabilir ama forumdaki sanat eseri olan fixedler gibi olmaz. Hem fonksiyonel hem görsel birşey için para harcamak lazım biraz :) Fonksiyonel ve az görsellik için bu kadarı yeterli sanırım.

• Beğen
Tepkiler: bonder76

mcanb

Forum Bağımlısı
Tepki
917
Parça parça oldu ama şimdi bir de bunu buldum (link)
Sayfanın altında video da var bir tane

Tepki
18
çok teşekkür ederim bende aslen fixie düşünüyorum ama bi müddet alışana kadar ss yapıp kullanıyım diyorum ancak bu dediğiniz bi tarafı ss bi tarafı fixie olan kitlerden bulursam o daha mantıklı olur.Yol kadrosu bulup ona yapmak istiyoorum ancak makul fiyatlı yol kadrosu bulamıyorum 2. el ucuz fiyatlı ben bu iki 26 jant bir dağ bisikletine koysam slick lastik koysam ve koyabileceğim en ince olanından koysam aynakolu bir mtb ye göre daha büyük taksam nasıl olur çunku benim şu an kullandığım bisikletde 28 jant 10 vites bir kız bisikleti ancak mtb ye bindiğimde vitesler çok hafif kalıyor.Birde mtb alıcak olursam gene nerden baksanız bi 15 yaşında olur herhalde çünkü kendim boyayıp edip uğraşıyım istiyorum

Burçak Erbil

Forum Bağımlısı
Tepki
2.691
Sahibinden'de uygun fiyata eski yol bisikletleri görüyorum.. Size de eski modeller lazım; arka kulakçıkların (veya dropout'ların) yatay olması gerekli.

Tepki
18
ya ben hiç kulakçıkları öyle yatay olan bir bisiklete rastlamadım açıkçası peki ben GökhanAk abinin pejosunun kulakçıklarına dikkat ettim o şekil kulakçıkları olan bir kadroyu hem ss hemde fixie olacak şekilde yapamaz mıyım

mcanb

Forum Bağımlısı
Tepki
917
Selam,
Yukarıdaki yazıda birkaç tane link var yazının içinde, onlar sayesinde arka kulakçıklar yatay olmasa da fixed veya ss yapılabilir.
http://www.ison-distribution.com/ison/image/full/chgu-batch-blu.jpg
http://www.ukbikestore.co.uk/product_images/Medium/CHGUSSFK%3BWarehouse%3BWarehouse.jpg
Bununla mesela

(link)

(link)

İki taraflı göbeklerin yani hem fixed hem ss olanların adı "flip-flop hubs"

GokhanAK

Daimi Üye
Tepki
294
Bisiklet
Peugeot
@Ege Muallaoğlu

Yaparsın, hemde çok güzel olur.
Eski kadroların ara mesafeleri fix/fire göbekler için çok ideal ama ısrarla tekrarlıyorum"ss ile hiç vakit kaybetme" fixed/fixed bir göbek al ve direk fixed'a geç. Yaşayacağın en fazla 2 saatlik bir yadırgama. Sonrasında alışırsın ve tadını çıkarırısın.
SS yapmadan önce elindeki mevcut vitesli bisikletinide SS gibi kullanabilirsin. Kondisyonuna göre en uygun kombinasyondaki vitese al ve hiç dokunmayacağına kendi kendine söz ver. Hatta baktın hoşuna gitti sök at vitesleri ve kablaları. Al sana SS.

Gökhan

Tepki
18
çok teşekkür ederim bilgiler için bende sahibinden.com da makul fiyatlı bir peugeot bisiklet görmüştüm tabi bizimkilerden para koparabilirsem malum öğrenci olunca böyle oluyo onu alıp yapabilirim olmadı kadro aramaya başlıycam

Tepki
18
yalnız kadro konusunda tereddüt yaşamaktayım yani 26 jant olan eski bir mtb yi mi yapmalıyım yoksa 28 jant olan bir yol-yarış kadrosunu mu fixie çevirmeliyim yanı kısaca söylemek gerekirse hangisinden uzun vadede zevk alırım bu bisikleti toplarsam haftada en az 4 gün binmeyi planlıyorum

Onur Onursal

Aktif Üye
Tepki
64
@Ege Muallaoğlu

Cok uzun sureler bisiklet kullanmadigim halde 26 jant beni tatmin etmemeye basladi. 28 janti keyif acisindan oneririm cok daha tatminkar. 28 jant birde fixed ile birlesince keyifte doz asimina ugraniyor mutluluk sarhoslugu yasaniyor :)