Single Speed Custom Bisikletler

enqinHLC

Forum Bağımlısı
Tepki
892
İsim
Engin
Bisiklet
Beldesan
@BF Okuru Voyager kadrosu açıları gereği içime sinmemişti. Rabbit kadrosu ile toplayacağım. Şuanda fabrikada boyanmayı bekliyor. Boyadan çıktımı yavaştan montajlamaya başlayacağım. Uzun boyluyum ve küçük kadro aldım. Olabildiğince agrasif istiyorum. Bir süre test edip yurt dışından track kadro getirtme planım var. Alıştıktan sonra dönerken aynakol yüksekliğinden ötürü kaldırıma veya yere sürtme sorunu yaşanması muhtemel oluyor.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@enqinHLC peki o halde bekleyip görelim. Umarım hepinizin istediği gibi olur bu bisikletler. Ayrıca bu tür çalışmalara girdiğiniz için de tebrik ediyorum. :hhhhhh:

dincer_colak

Forum Demirbaşı
Tepki
580
Bisiklet
Merida
@BF Okuru su an elindeki twk olan parca eski bir gidon onuda 4 yildir sakliyodum.kestim en sonunda. Bu arada ben modeli unutmustum benim bisikette beldesan rabbit kadrosu kullanicagim arkads yazinca hatirladim ;)

IMG-20160112-WA0017.jpeg

DutPekmezi

Aktif Üye
Tepki
127
İsim
Ömer
Bisiklet
Scott
Böyle bir bisiklet yapılacaksa bence mümkün olduğunca tekere önem verilmeli. Tekere önemden kastım özellikle boyutu çünkü bana göre bu tarz bir bisiklet tamamiyle zevk ve gösteriş bisikleti. Bisiklet ne kadar heybetli olursa o kadar göze batacaktır diyorum. Ne kadar kocaman olursa olsun kendine has zarifliğinden ötürü göze hoş gelecektir.

Diyeceğim o ki en kötü 27 en çok 32 jant (en fazla 29 hjant duydum şu ana kadar daha fazla va mı açıkcası bilmiyorum)

Ben olsam 29 jant bulmak için baya uğraşırdım

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@deniziko

Öncelikle aramiza hosgeldiniz.:)
Konuyu basdan beri takip ediyorum ve size sunu söylemek isterim. Fixed yada single speed bisikleti her kadrodan olmaz. Dogru secim icin önce kadroyu sonra istediginiz boyayi bulmaniz gerekiyor, toplama isi bundan sonra baslar.
Mesela yorumunzdaki bisikletin kadrosunu bulmak kolay demissiniz, dogrudur kolaydir ki o kadarda kolay degil bence.
Neden önce kadro da jant degil? Iste önemli noktasida burada.
Mesela ince borulu tasarim olana kadrolar genellikle vintage dir onlarin arka göbekleride 120mm dir. Mesela siz simdi normal bir göbekle jant ördürseniz kadroya genis gelecek ve olmayacak, böylece bosa masaraf olacak.
Diyelimki janti dogru göbekle 120mm üzeri ördürdünüz ve forumdaki bazi arkadaslar gibi eski yol kadrolarindan aldiniz ve boyasini falan yaptirdiniz, bu durumdada jantinizin göbegi kadroya dar gelecek, buda bosa bir masaraf olacak. Bu yüzden önce kadroyu secmelisinizki komponentleride ona gör bulmalisiniz.
Zincirinize gelince evet fixed icin uyumlu yanliz buradada dikkat etmeniz gereken arka ve aynakol dislisi. Fixed zincirleri diger zincirlerden kalin ve genisdir, böylece dislilerinizide zincire uygun bulmaniz gerekiyor.
Pist kadrolarin en büyük özelligi ise arka jantin giris yeri geriye dogrudur zinciri gerdire bilmek icin ve orta göbegin normal kadrolardan en az 3-5cm daha yüksektir, buda virajlara girince pedalin yere degmemesi icin. Alin borusu ise normal bisikletlerde genelikle 72-74° arasi olurken fixed kadrosunda 74°nin daha üzerindedir, böylece ön teker kadronun alt borusuna cok yakindir.
Yani demek istedigim fixed yada single speed nekadar az komponetlere sahip olsada kurulmasi icin gereken cok önemli noktalari vardir.

Mesela bu bir Dura Age aynakolu, nekadar normal bir aynakola benzesede degildir ve sadece Fixed icin tasarimlanmistir. Aynakolun ve yapragin üzerindeki NJS harferi bunu belirler.
02_DSC_0435.JPG
01_DSC_0436.JPG

Son olarakta benim topladigim Fixed dedigim hatlari görebilirsiniz. (Bu kadro ile zamaninda 168cm boyunda bir bayan arkadas yaris kosturmustur, kadro boyu ise 52cm dir)
Yani bisikletinizin boyunu janta göre degilde kadro boyuna göre almaniz gerekiyor. 28" kadro alirsaniz on 26" jant seti takamasiniz, Takarsanizda tüm geometrisi bozulur.
2.JPG
6.JPG

Kolay gelsin, basarilar.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@BF Okuru

https://www.bisikletforum.com/dosyalar/m4n8j280-jpg.51818/

bu bisiklet düzde iyi ,28 eğimde adamı öldürür,vites ve frenler gözükmüyor ,spd pedal takılacak,bu bisikleti alsa idim,ayna kol 50-34 ruble onlu sistem 11-36 olur idi (tabi ruble göbeğe uyum sağlayacakmı bilmiyoruz )tabi bu bisiklete sram vites ve fren sistemleride eklenecek idi,bu bisikletin sert eğimlerde esnememesi gerekir,ayrıca seri olması gerekecek ,estetik olarak fena değil,yalnız arka teker arka boruya girmiş araları adamakıllı temizlemek gerekecek,yokuş aşağı hızlı ineceğinden eminim,yandan esen rüzgara karşı jantların kalınlığı düşündürücüde olsa dikkatli olmak lazım ,jant kalınlığı artıkça risk başlar ,komple kapalı janta çarpan çok sert rüzgar denge kaybettirebilir,öndeki jant y jant bi arkadaşımda vardı gayet memnun idi.

Cosmic camel

Aktif Üye
Tepki
72
Bisiklet
Diğer
@onur_özkan hocam paylaştığınız fotoğraftaki bisikletin markasını öğrenebilir miyim acaba? 2 yıl kadar önce internet üzerinden bir bisiklet aldım ve ben aldığımda bisikletin üzerinde orijinal boyası yoktu o yüzden markasını da bir türlü öğrenemedim. Sizin paylaştığınız bisikletle baştan sona aynı sadece benimkinde vites var. 10 vites simplex sistem var.

enqinHLC

Forum Bağımlısı
Tepki
892
İsim
Engin
Bisiklet
Beldesan
Çok beğendiğim bir kadrodur. Buda burada dursun. Rengide harika. :D

(link)

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
Bir süredir yol bisikletimi bıraktım. Her işimi single speed bisikletim ile görüyorum.
Bütçemi ayarladığımda şu pembe Avénton Mataro'yu düşünüyorum.

Aventon-Mataro-Gloss-Pink.jpg

Şunlar da hoşuma giden diğer fixed gear bisiklerler. Fikir vermesi açısından koyuyorum.

cinelli_mash_work.jpg Affinity-Metropolitain.jpg Single.png

deniziko

Üye
Tepki
246
İsim
Deniz Yiğitbaş
@enqinHLC guzelmiş bu da evet siyah jantla cok guzel olur. :)

@Uğur S. @enqinHLC

Demin yazdığım yorumdaki bisikleti Ugur paylasmıs :)

Fakat ben beyazlı pembeli istiyorum, bakalım :)

burakkx

Üye
Tepki
91
İsim
Burak Akyıldırım
Bisiklet
Diğer
yeni projemiz olan ve elimizdeki tüm kadro ve maşaları boyamış olduğumuz el boyaması 'magic brush' bisikletlerimiz, çok yakında sizlerle buluşacak.. bir sonraki programımız, 'fixie kadro' temin edip boyamak olacak.. 'fixie' bisikletlere çok yakışacağını düşündüğüm el boyaması kadro ve maşalar bittiğinde, aşağıdaki foto' dakine benzer ürünler ortaya çıkacak...
hofmann.jpg

şu an yukarıdaki gibi biten bir kaç model ile piyasaya çıkacağız.. tüm işlerimizi yakında forumda paylaşacağım.. takipte kalmanız dileğiyle...

deniziko

Üye
Tepki
246
İsim
Deniz Yiğitbaş
@Murat Cömez

Anladım ben kesinlikle ince borulu bir kadro alacağım.
Öncelikle bunu yapacagım.

Ardından 120 mm lik göbeği olan bir jant alacağım (1 aerospoke 1 normal beyaz et kalınlıklı olandan)

Aynakol dişlisi konusunda ise ölcü vs. bilmediğim için sanırım ona jant aldıktn sonra bakacagım?

UF gercekten cok karısık geliyor bana suan ama bi sekilde yapacağım.
Sonuçta dunyada kac insan yapmıstır bunu kimbilir benim gibi.

Ama umarım param bosa gitmeden yaparım.

• Beğen
Tepkiler: Tahir Keskin

enqinHLC

Forum Bağımlısı
Tepki
892
İsim
Engin
Bisiklet
Beldesan
@deniziko Kadroyu yakın zamanda sipariş etmeyi planlıyorum. Pembe rengin tonundan emin olamıyorum. Mat boya diye ışığa göre koyu tonda görünüyor sanırım. Arkaplan siyahken gözüme mükemmel görünüyor. Siyah arkaplanlı resimde birazda Photoshop ile parlatma yapılmış.

Doğukan Aksu'nun şu çalışmasını gördüğümden beri fixed aklımdan çıkmıyor. Aşağıdaki kadro ve kalan parçaların siyah toplanmasıyla mükemmel bir çalışma ortaya çıkacak. Ön içinde aerospoke alabilirsem görüntüsünden süremez evde vitrinde saklarım :D

(link)

http://www.euro-sports.ca/wp-content/uploads/2015/03/Cordoba-matte-pink.jpg

http://www.ridewill.it/public/ImgMotor/Big/108380.jpg

• Beğen
Tepkiler: Doğukan Aksu

deniziko

Üye
Tepki
246
İsim
Deniz Yiğitbaş
@BF Okuru simdi bu linktekini alırsam, benim alacagım herhangi bir frame e uyar mı bu?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@deniziko Bu türe ilgim olmamasına rağmen fotoğraftaki ürün bana "hastasıyım" dedirten bir fixie. Ancak anladığım kadarıyla siz ortaya daha çok özgün bir şey çıkarmak istiyorsunuz. Azminizi takdir ediyorum.
51850 dosyayı görüntüle

deniziko

Üye
Tepki
246
İsim
Deniz Yiğitbaş
@Serkan Mıstınoğlu
Selamlar Funkedup' da Graham ile sürekli olarak konusuyoruz.

Fakat orada istediğim gibi bir bisiklet yok, ben cok ayrıntıcıyım. Misal onlarda Aerospoke yok. kollu jantlar var evet ama onlardakini pek begenmedim guzel değildi (bana göre )

Graham'a ben ne istediğimi renkleri falan söylemiştim bana bunu atmıştı. Ama tam olarak istediğim bu değil. Mesela jantlatı beya lastikleri pembe istiyorum
Kısacası onlardaki envanter yeterli değil benim için su an.

20151117 FunkedUp - Street 19a.jpg

@Onur YCL Evet kesinlikle bana ait olmasını istiyorum, fabrikasyon olmasın istiyorum
yazılı marka logolu olmasın istiyorum ama gördüğüm kadarıyla bu kadar ayrıtı varken aglıycam yapana kadar :(