Single Speed Custom Bisikletler

deniziko

Üye
Tepki
246
İsim
Deniz Yiğitbaş
Selamlar herkese,
Öncelikle, dün üye oldum ve hızlıca siteyi inceledim. Pek çok bisiklet çeşidi hakkında sayfalarca yazı varken Fixie - Single speed tarafında bu denli içeriğin olmadığını farkettim. Dünyada inanılmaz revaçta olduğu için yakın dönemde Türkiye'de de bisikletlerde fixie ve single speed'lerin çok büyük bir rol edineceğini düşünüyorum (en azından umuyorum)

Fixie geara ve Single speede olan özel ilgim ve custom bir single speed toplamaya çalışıyor olduğumdan bu yazıyı yazmak istedim. Öğrenecek çok fazla şey olduğunu biliyorum ve umarım karşılıklı olarak bilgi alışverişi yaparız. Bu sayede de yardımlarınızla beraber ben de hayalimdeki bisikletime kavuşurum.
Kısacık kendimden bahsedeyim, Anadolu yakasındayım ve bisiklete genellikle Caddebostan sahil tarafında biniyorum. Halihazırda retro sepetli, çiçekli bir bisikletim var. Şimdi ise sırada daha modern hatlara sahip bir bisiklet edinmek var:)

Gelelim fixie bisikletler hakkındaki en önemli özelliğe;
Siradan bisikletlerde pedallari geri cevirebilirsiniz, o vakit arka disliler de ters yonde doner, ama bu sirada tekerlek hic etkilenmez, boylece giderken pedal cevirmeyi birakabilir hatta pedalleri ters yonde cevirebilirsiniz. Fakat Fixie bisikletlerde durum bundan çok farklı, eğer pedalları geri yöne doğru çevirirseniz fren yapmış olursunuz.

Şahsen paten, bisiklet konusunda kucuklukten bu yana çok tecrubem oldu fakat tüm bunlara rağmen istanbulda fixie ile uzun yol yapmanın tehlikeli olduğunu dusunuyorum. Bu sebeple kendime bir single speed yapma kararı aldım. Bu kararı alalı epey oldu. Ancak materyaller konusunda hangi ölçünün bana uygun olduğunu bilemiyorum ve en kötüsü etrafımda bu konuda bana yardımcı olacak kişiler yok.

TR dışındayken bir kaç mağazaya bakma şansım oldu fakat komple bir bisikleti tek basıma getiremedim. Haliyle olay parçaları tek tek seçip internetten getirmek haline dönüştü.
Ben şimdilik sadece zincir alabilmeyi başardım. :) Bunun için ise amazon.com u kullandım, şimdi planıma göre yine amazon ve ebay.com ile ilerleyeceğim. Çünkü alibaba sahte ve kötü ürünler satıyormuş.

Aldığım zincirin fotoğrafı aşağıda; KMC model: Z410 1/2'' x 1/8'' (işte tam da anlamadığım yerlere geldik) Bu inch kısımlarını gördüğüm an soguyarak uzaklaşıyorum konudan. Çunku, ya bundan sonraki aldıgım parça buna olmazsa? soruları bu '' işaretleri gördükten sonra geliyor. :)

f1449612-ee23-4907-89fc-d359ec26a6ec.jpg

Bir kaç örnek ile begendiğim Fixed - Single bisikletleri göstermek isterim;

57a13c54c44a64f5c1dfac02b210354d.jpg

Mesela bu görmüş olduğunuz bisikletin sag taraftaki mavi jantı Aerospoke'dur. Bunlar 3 kollu 5 kollu vs. olabiliyor. Bu marka aerodinamik olduğunu söyledikleri bu jantlarla görsel olarak çok iyi bir çizgi yakalamışlar bence. Benim bisikletimde kesinlikle aerospoke bir jant olacak. fiyatları yaklasık olarak 300 küsur Euro. Oldukça pahalılar aslında birim maliyet olarak bakacak olursak, ama ben gözden cıkardım.

dream bike.JPG

Benim istediğim ise tam olarak bu yukarıdaki, pembe tonlarında bir bisiklet istediğim konusunda çok eminim. Bir kısmında pembe rengi kullanıcam.

Captureasda.JPG

Gördüğünüz gibi aslında oldukça minimal hatları var ama sokakta görsem kesinlikle 2 defa bakarım.

s.JPG

Aynı şekilde bu da çok güzel :) şimdi aşağıdaki de bunun daha agresif tasarımlı olanı;

7bbd9eed7fc3e2f268ee69d58ba7c2f8.jpg

Ben bu paylaştığımı KTM'nin motorları var onlara benzetiyorum,ki kendisi aşağıda; :)) Muhtemelen erkek olsam bisikletim yukardaki, motorum da aşağıdaki olurdu. ( Fakat offtopic bir bilgi olsun: aşağıdaki motoru kullanan 2 arkadasım var ve hiç memnun değiller

2014-KTM-RC200b.jpg

Neyse, konudan sapmayayım ve devam ediyorum.

-font-b-fixie-b-font-Bicycle-fixed-gear-single-speed-road-font-b-bike-b.jpg

Kendisi güzel bir örnek olabilir ama kesinlike istediğim bisiklet siyah renkli olmayacak.
Bu tarz bisikletleri yaparken çok özgürsünüz. Hatta o kadar seçeneğiniz var ki belki de işin içinden cıkamayabilirsiniz. O yuzden hazır böyle özgürken aşağıdaki gibi bir bisiklet bile yapabilirsiniz;

-fixie-Bicycle-Fixed-gear-bike-colorful-bike-fixie-bike-5-spoke-and-rear-galaxy-wheelset.jpg

Eminim bir çoğunuz yok artık demiştir. Evet bence de yok artık, bu kadar janjanlı bir bisiklet istemiyorum. Fakat guzel mi? güzel.

TMC-F50W-W1 Fixie Fixed Gear Bike_3679.jpg

Çok sade, kullanılabilir. Fakat yatırımımı buna yapmayacağım :)
Bu custom bisikletler çok renkli olarak da tasarlanabiliyor. Aslında renk işin içine girdikçe tasarım zorlaşıyor. Sanırım grafik tasarım bölümü mezunu oldugum için renkler konusunda ekstra hassasım :)

Simdi başka rengarenk örnekleri göstermek istiyorum;

dsc_0065.jpg

gördüğünüz gibi bu bisikletlerde aa olmaz denilen birşey yok :)

wonderful-track-bicycle-fixie-bicycle-fixed-gear.jpg

jantların içindeki teller bile rengarenk yapılabiliyor. (bir adı varsa bilmiyorum bunların)

Night-glowing-fixed-gear-bike-fixie-bike.jpg

Pasta veya şekerleme gibi gerçekten.

Şimdi birkaç girlish bisiklet daha ekleyeceğim. Fixie girls diye bir kitle var ve hatta fikir edinmek için (link) bakabilirsiniz.

43e866e446bf7d3a682db1e0b5e5e827.jpg

3ca639cd718601d77a1497eb9edf6a32.jpg

pembe tabii ki :)

639x365xbicycle-1.jpg.pagespeed.ic.lMzG6YXEUH.jpg

Mor pembeden gidiyorsak;

o.jpg

Tabii ki Aerospoke işin içine girdiği an olay biraz daha guzelleşiyor bence.

700C_high_ten_steel_30mm_rim_specialized.jpg

Fazla pasta kıvamında ben bu.

Daha cool bir görünüm istiyorsanız mavi - kırmızı guzel geliyor
Aşağıda görebilirsiniz;

fixie.jpg

Ön Jant diyorum :)

Fixed-gear-and-single-speed-custom-bike.jpg

Bir de son olarak daha soft renklerle tasarlanmış vespa tadındaki customları göstereceğim.

90c1542073a410373bd53cc2c42aabd2.jpg

Bence bu tarz renkler erkeklerde iyi duruyor.

fixieasd.JPG

Vee bir macro çekim;

HTB1wgyIHFXXXXbEXpXXq6xXFXXXF.jpg

Herkes Fixielensin herkes Single Speed edinsin, Dünya rengarenk olsun:)

9e737548dfea035209cff3857957181b.jpg

6fcbff7dca825368a23013fd622ed3db.jpg

Ama tüm bunlardan önce, ben bir Single Speed elde ediyim.

Bu konudaki gelecek yardımlarınız için her pedal cevirdiğimde teşekkür edeceğim. :)
Fakat öncelikle siteden edindiğim bir arkadasımla konustugum kadarıyla bana 48 Frame gerekiyormuş.

Bunun hesaplamalarını okudum fakat işin içinden çıkamadım.
Umarım bana bu konudaki ilk yardımı boyuma uygun frame ölçüsünü bulmamda yardımcı olarak yaparsınız.

160cm boyundayım. Frame olarak en sade olan frame olan ince borulu üçgen şekildeki şu frameden istiyorum;

aerospokes-fixed-gear-fixie-pink-pink-aerospokes-Favim.com-138278.jpg

Bu arada şu an yapmaya çalıştığım bisiklet ise şu şekilde aslında;

bisiklet.JPG

sepeti olmayabilir.

e.JPG

Feedbacklerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Şimdiden okuduysanız ve ilgilendiyseniz teşekkür ederim.

Sevgiler,

Dosyalar

Scudo

baykuş97

Forum Bağımlısı
Tepki
866
İsim
ilhan beyoğlu
Bisiklet
Trek
Yolun açık olsun.. İşin kolay olmayacak...
Her ne kadat senin ki kadar renkli olmasa da benimde hayalimde single speed var..

• Beğen
Tepkiler: Volg ve Hami Bulut

İhsnn_zyvl

Forum Demirbaşı
Tepki
207
İsim
İhsan
Bisiklet
Salcano
Fixie dediğiniz gibi tehlikeli olabilir ama yanlış bilmiyorsam flip flop gibi bi isimdi galiba fixie ve single arasında geçiş yapabilmenize yarayan göbekler var onları tercih edebilirsiniz Kadro konusunda boy uzunluğuyla kaba bi ölçü belirleyebilirsiniz ama tam doğru olması için iç bacak boyu da önemli son olarak Türkçesi anlatımı tam karşılayan sözcüklerde yabancı kelime kullanmamanızı tavsiye ederim frame yerine kadro feedback yerine geri bildirim derseniz daha iyi olur bence

Bu arada ben de agresif kadro yapısı olan ve aerodinamik 5 kollu jantlara sahip bir single speedim olsun isterdim ama tabi ilk hedefim 105 setli güzel bi yol :)

deniziko

Üye
Tepki
246
İsim
Deniz Yiğitbaş
@İhsnn_zyvl

Teşekkürler,
Mesleki deformasyondan olabilir. Fakat en önemlisi o parçaları ebay veya amazon.com'da kadro olarak aratamıyorum, Frame yazmam gerekiyor.
:) Bu yüzden bana ingilizceleri lazım çoğunun. Mesela aynakol denilen şeyi amazon'da bu şekilde bulamıyorsunuz.

Sevgiler,

Bisikletliyaşam

bisikletliyaşam
Tepki
378
Bisiklet
b'Twin
@deniziko singlespeed ve fixie bisikletlerin gerçekten de dünyada eşsiz örnekleri var.fixie bisikletin bisiklet kültürü olmayan ülkemizde çok tehlikeli olduğunu düşünüyorum.singlespeed ise fazla yokuşu olmayan illerimiz de daha kullanışlı olacakır.ben de bir adet singlespeed var ama kendisi kontrapedal.görünüşte fixie.yaz sezonu gelmeden kendisini restore etmeyi düşünüyorum.bu tarz bisikletlerin en hoşuma giden tarafı sadeliği.fren vites tertibatı tel kablo vs yok.sadece pedallıyorsun.umarım ülkemizde de bu tarz bisikletler yaygınlaşır.foruma hoşgeldiniz

https://i.hizliresim.com/65E4N0.jpg

deniziko

Üye
Tepki
246
İsim
Deniz Yiğitbaş
@baykuş97

Selamlar,

Evet, farkındayım. Umarım sizlerin yardımlarıyla işim kolaylaşır.

Sevgiler,

@onur_özkan

Harika görüyor.

Rengi çok iyiymiş, aslında biraz modifiye etsen harika ötesi olur bu frame ile :)

Teşekkürler paylaşımın için.

• Beğen
Tepkiler: baykuş97

İhsnn_zyvl

Forum Demirbaşı
Tepki
207
İsim
İhsan
Bisiklet
Salcano
@deniziko
Evet o konuda haklısınız ama forumda konu yazarken Türkçelerini kullanmanız daha iyi olur yöneticiler de bu konuda olabildiğince Türkçe kelimeler kullanılmasını öneriyo
Bu arada alibaba tamamen kötü demek ne kadar soğru bilmiyorum hepsi çin malı doğru ama hayati olmayan sele gibi parçalar ordan temin edilebilir bence ama tabiki maşa kadro jant gibi önemli parçalar ordan alınmamalı bence de

deniziko

Üye
Tepki
246
İsim
Deniz Yiğitbaş
@İhsnn_zyvl

Evet evet,

Aslında aksesuarlar oradan alınabilir. Fakat KADRO (elim gitmedi o kadar alışmışım:)) veya jant kesinlikle ordan alınmaz bence

Yurtdısındaki custom bisikletçiler ile konuşuyorum, Bir seferinde trispoke bir jantı sormuştum alayım mı diye, kesinlike tavsiye etmemişti hem agır olur bir rüzgarda gidonu yatırır demişti. (alibaba.com daki bir janttı bu)

Carbon fiber olması gerekiyormuş mesela bu 5 kollu 3 kollu jantların.

alibaba.com daki ürünler (hepsi degil bir çogu) kaliteli olmadıgı için yanlısklıkla kötü malzemeden yapılmış bir ürüne denk gelinebilir.

Dikkatli olmak lazım:)

Insansevmem

Aktif Üye
Tepki
308
İsim
Erim
Bisiklet
b'Twin
@deniziko Merhaba, bütün gün instagramda fixie araştırıyorum bende.. Ben şöyle bir yol izlemeyi düşündüm. Purfix almayı ( (link) ) ve onun üstünden sökerek ya da işte yurtdışına gittiğim de minik parçalar almaya karar verdim.

Berk Mercancı

Forum Bağımlısı
Tepki
887
Bisiklet
Raleigh-USA
Fixed gear'ların bütün parçalarını istediğiniz renkte toplayabildiğiniz için oldukça kendinize ait bi bisikletiniz olmuş olabiliyor yukarıdakiler gibi. Onlardan farklı olarak vintage kadrolar üzerine toplanmışları veya direkt olarak vintage pist bisikletlerini beğeniyorum ben. Fotoğraftaki fixed gear'ımı da bu düşünceyle topladım :)

_MG_6045_1_1.jpg

Mert S.

Daimi Üye
Tepki
224
Bisiklet
Carraro
Resimleri gördükten sonra kendi fixie'mden utansam da ön fren olduktan sonra güvensiz olduğunu düşünmüyorum(Ankara'da kullanıyorum) Single Speed/Fixed değişebilen göbekli bir bisiklet toplamanı tavsiye ederim, fixie'ye geçtikten sonra bir daha geri dönmeyeceğine de eminim :) Forumun fixie konusunda sessiz durduğuna bakma, eğer konusu yer almayan bir durum/sorunun olursa yardım eden birisi olacaktır..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Fixie bisiklette boş pedal kavramı yok. İki istikamet var; ya ileri ya da geriye başka yok. Zaten İstanbul'un yollarında çok daha riskli bir bisiklet türüdür. Rampadan çıkmak bir tehlike, inmek bir tehlike bu tür bisikletlerde. Bu sebeple Fixie çok riskli. Hem epey tecrübe de gerekiyor. Bir de Fixie konusunda uzman kişiler çok kolay bir hareketle durabiliyorlar. Ben ömrümde sadece bir kere denedim ama ben bununla yapamam deyip bıraktım fakat aklımda kalmadı değil. İleride şöyle güzel bir Single Speed bisiklet de düşünüyorum. Gerçi İstanbul'un bu yollarında bu rampalarında zorlayacak bizi ama olsun değer diye düşünüyorum. Yaşadığım yerde çok güzel yerler de var. Kısmet olursa deneyip göreceğiz. Bu ekran görüntülerinde tasarımlarda en beğendiğim 4. fotoğraf oldu. Buradan yola çıkılabilir ama sanıyorum biraz sancılı bir süreç olacak. Bu arada Z410 1/2'' x 1/8'' zincir Single Speed için uygun. Bmx, Fixies, Single Speed gibi bisikletler için yani.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bir bisiklet sever olarak bu tarz bana uymasada umarım istediğiniz bisiklete kavuşursunuz hanımefendi.

İhsnn_zyvl

Forum Demirbaşı
Tepki
207
İsim
İhsan
Bisiklet
Salcano
Bi de bence kadroyu falan sıfır almaktansa eski bi single speed alıp ucuz bi fiyata boyatabilirseniz onun aynakol gidon gidon boğazı gibi parçalarını da boyatırsınız mesela hepsini ayrı ayrı almaktan daha iyi olur bence

deniziko

Üye
Tepki
246
İsim
Deniz Yiğitbaş
@Insansevmem
Bunu ben de düşündüm, Fakat ben çok ayrıntıcıyım sanırım.
Bütün parçalar birbirine pas olsun istiyorum.

Ama benimki kadar renkli birşey yapılmayacaksa küçük modifikasyonlarla bu dediğiniz yapılabilir kesinlikle! :)

@Berk Mercancı Çok guzel görünüyor.

Tabii ki benim istediklerim kadar oyuncak bir duruşu yok. Daha ciddi ve erkeksi bir hali var.
Tamamen tarz meselesi bu da.

Bana nedense vintage gelmedi ama bu, retro bir gorunumu yok bana kalırsa.
Vintage dan kasıt kadro eski diye mi?

@İhsnn_zyvl Şuan ikinci el kadro arıyorum ben heryerde.

Ama satılan kadrolar hep 54 56 falan.

Anlamıyorum neden bu kadar büyük kadrolar satılıyor da kucukleri piyasada yok :)

@Mustang64 Teşekkürler, umarım. :)

@BF Okuru Çok teşekkür ederim yorumun için.
Zinciri dogru almış olduguma cok sevindim. Günün guzel haberi bu oldu :)

Evet bence de ben erkek olsam kesinlikle onu yapardım kendime :)

Insansevmem

Aktif Üye
Tepki
308
İsim
Erim
Bisiklet
b'Twin
@deniziko (link) her gün bakıyorum buraya, belki ilginizi çeker. Barcelona da merkezi.

Bir de (link) bunu incelerseniz benim favorilerimdir.

Elinizden boya vs gelirse ya da air brush yapan bir kaç yer var o da ilginç olabilir.

• Beğen
Tepkiler: MakRo

deniziko

Üye
Tepki
246
İsim
Deniz Yiğitbaş
@Mert S. Çok teşekküler,

Değişebilen göbekli diyorsak, bu özelliği jant üzerinde mi bulacağım?

• Beğen
Tepkiler: Mert S.

Baki KAYAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.874
Bisiklet
Colnago
Merhaba

Fixie konusunda düşüncelerimi ben de bir kaç cümle ile belirtmek isterim.
Kesinlikle bisiklet kültürünün zirvesinde olduğunu düşünüyorum. Hakkını veren birkaç arkadaşım var ve onlara gerçekten çok saygı duyuyorum. Fixie görünce veya kullandığımda çocukluğum aklıma geliyor :) Bayan kullanıcılarda da ayrıca çok zarif duruyor. Ulaşım aracından ziyade bir moda ikonu gibi geliyor bana, bu konuyu yakından takip edeceğim ve bana çok güzel bir bisiklet ortaya çıkaracaksınız gibi geliyor @deniziko

• Beğen
Tepkiler: Road_Runner

İhsnn_zyvl

Forum Demirbaşı
Tepki
207
İsim
İhsan
Bisiklet
Salcano
@deniziko
Jantda olmalı ama yoksa da göbeği ayrı alıp jant ördürebilirsiniz
Bu arada eski kadrolar daha çok erkekler için tasarlanmış olduklarını düşünüyorum bu yüzden büyüklerdir muhtemelen sizin boyunuza uygun kadro bulmak biraz zor gerçekten

Berk Mercancı

Forum Bağımlısı
Tepki
887
Bisiklet
Raleigh-USA
@deniziko Aynakol modern bi parça olduğundan öyle gelmiş olabilir. Yoksa Tour de France şampiyonu Joop Zoetemelk adına 85 yılında üretilmiş bi kadro. Tam bir vintage yani :)